Stran: [1] 2 3 4
  Tisk  
Autor Téma: odstavení kojence  (Přečteno 10438 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
ira
Host
0 0
« kdy: 19. Srpen, 2009, 00:01:58 »

Ráda bych požádala o nějaké rady, jak se vypořádat s odstavováním dítěte. Mám skoro dvouletou dceru (22 měsíců), která je ještě kojená a nějak se mi nedaří postupně snižovat "dávky" až k nule. Bohužel pořád bere kojení jako základ stravy a moc se jí většinou nechce do jiného jídla, asi jsem to hodně zanedbala a nebyla jsem dost důsledný rodič... Za ideálních podmínek vydrží spát celou noc a přes den si vyžádá 4x, ale v poslední době je to nějak horší a už mne to hodně vyčerpává i psychicky... Máte někdo nějakou podobnou zkušenost, třeba?
Bohužel nemám nikoho, kdo by mi s ní pomohl, nebo mne zastoupil (tatínkové při nočním buzení, atd...), takže to nějak musím zvládnout sama, respektive třeba obvyklé řešení šoupnout dítě na tři dny k babičce, to se mi zdá dost nefér. Předem díky za každou odpověď  Smiley
Zaznamenáno
milan
Host
0 0
« Odpověď #1 kdy: 19. Srpen, 2009, 08:40:09 »

male decko je doporucene kojit do 2 let, pote je vhodne malou odstavit. chce to jen trochu asertivity.
nejlepe je k odstaveni zmenit misto a tim i chovani. Male deti brzo zapominaji, coz je vyhodou.
Malou nedavej k sobe do postele, protoze jinak v ni budes podporovat zavislost.
Urcite to zmakes! Chce to sebrat silu a udelat bez kompromisu zmeny!
Preji pekny den. Drz se!
Zaznamenáno
berinda
Full Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #2 kdy: 19. Srpen, 2009, 08:53:16 »

Ahoj íro,

také mám stále kojenou dceru  22 měsíců a připravuji se na odstavení ....

je to už 5 měsíců, co jsme s manželem opustili ložnici a malou tam nechali spinkat samotnou (když jsme byli v ložnici, tak se dokázala i 4 x za noc vzbudit a samozřejmě chtěla ke mně k prsu), teď se budí 1 x nebo až kolem půl šesté, ale během dne také "doráží" a dožaduje se prsu :-(

Na podzim plánuju 3 denní výjezd z domu, tak uvidím, jak to dopadne s kojením.

berinda
Zaznamenáno
Mitriti
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #3 kdy: 19. Srpen, 2009, 08:54:00 »

Bohužel ti neporadím, jen mi to nedalo nereagovat, protože pod toto bych se mohla rovnou podepsat...malá má 13 měsíců a ještě jí nějaký čas plánuju kojit, ale už teď se obávám, že na tom budeme stejně...vůbec netuším, jak to vyřešit, takže i já budu ráda za jakoukoliv radu do blízké budoucnosti... Stále vyžaduje hlavně mlíko, příkrmy sice jí, o jídlo se zajímá a vždycky se na něj těší, ale dá si pár lžiček a dost...Evidentně už jí to asi tolik nestačí, neboť na kontrole nám dr. řekla, že za dva měsíce nic nepřibrala, což je špatně, a hned nám začala "ordinovat" maso a vajíčka...:-( Tak tápu, jak to bude dál...nechci jí pod tlakem neMB okolí, včetně tatínka začít cpát maso a potřebuju, aby začala místo kojení víc jíst:-(
Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #4 kdy: 19. Srpen, 2009, 09:30:42 »

Ahoj,

jsem laktační poradkyně a tohle téma jsme na kurzu hodně řešili. Kjení je výhradně doporučováno do 6 měsíců bez příkrmů a dál do dvou, čtyř i šesti let. Když někomu tohle řeknu, tak na mě kouká jak kdybych spadla z višně, protože čím je dítě starší tím v tom kojení naše společnost vidí sex a úchylku. Přece nemůžu kojit 4 leté dítě!natož 6ti leté... 
Na kurzu nás učili jak teda dítě odstavit pokud matka nechce kojit třeba dvouletý dítko, alte taky nám tam řekli, že dítě by se mělo odstavit samo a že a´t tomu věříme nebo ne, určitě to samo udělá, protože už to nebude potřebovat.

Kojení je psychickým poutem mezi matkou a dítětem a dokud tohle pouto dítě chce, tak ho má mít. Ale není to jen psychika, je to i ochrana proti nemocem. Právě v tomhle věku si myslím, že je to strašně důležité. Ve věku, kdy se dítě plazí, chodí , chodí se s ním ven, hraje si s dětma nebo chodí třeba do školky mezi děti.. všude tam je spousta bacilů a znáte to- dítě v tomhle období chytne kdeco.. pokud je ale dítě kojené a setká se s takovými bacily,tak doma bude chtít k prsu, tam předá mamince všechny bacily a maminka mu proti nim předá protilátky, a je vystaráno. Lepší ochrana proti dětským nemocem zkrátka není( ani umebošky  Wink )

Po půl roce věku dítěte se do stravy má zařazovat nějaký ten příkrm(to rozebírat nebudu, to má role na stránkách moc hezky), postupem času by mléka mělo být a míň. Dítě kterému se dá na výběr si tohle všechno určí samo. V žádném případě se dítě nemá do příkrmů nutit. čím víc bude cítit tlak, tím víc bude chtít k prsu.

Je něco co ale nechápu. Začátky kojení bývají někdy docela těžké a když to všechno jde a dítě je kojené třeba rok, tak nechápu, proč to mámy chtěj utnout. Většina z nich mi řekne, že je to vyčerpává, ale já ještě pořád nevím co je vyčerpává? Fyzicky?- tak asi špatně jí. Psychicky? - s tím se přece dá pracovat i jinak.

Něco jiného je, pokud dítě už samo nechce- a stává se to často už v roce. To je ale volba dítěte. A ukončení kojení by mělo být volbou dítěte a ne matky.

Když někdo chce ukončit kojení, tak by měl změnit režim dne. Ven chodit jinam, nechodit na místa, která dítěti připomínají kojení.

Mitriti- to je fajn, malá má zájem o jídlo, to je supr, jiné děti to nechtějí ani vidět. To co sní z příkrmu jí evidentně stačí, zbytek chce z prsu.A takhle to ona zatím chce.  Na stránkách www.kojeni.cz je možnost nechat si spočítat, jestli je tvoje dítě hubené až moc nebo ne. Jsou to percentilové grafy. Ty zkoumají poměr výšky, váhy a věku. Mudr většinou kontroluje jen váhu, dítě sice změří,ale málokterý mudr s těmihle grafy pracuje
Zaznamenáno
Paní Dýně
Sr. Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #5 kdy: 19. Srpen, 2009, 14:53:24 »

Já jsem naší Klárku kojila jen 13 měsíců a ke konci jen na noc a ráno. Musely jsme to ukončit, protože si to znovu začala šíleně vynucovat i přes den a kdykoli jsem byla v dohledu (což bylo de facto celý den  Roll Eyes) tak se po mně sápala a brečela. Jsem zvědavá, jak to bude s tou druhou, teď jí bude 8 měsíců. Na tuto diskuzi reaguji, protože jsem se taky musela vystěhovat z ložnice a spím s to starší v pokojíčku. Ta malá se totiž tak 4-6x za noc probouzela a bachovala jestli tam jsem a jestli ze mě něco nekápne. A vzhledem k tomu, že od 6,5měsíce stojí, tak byla schopná i hodinu stát a vztekat se. Od první noci co jsem pryč se vzbudí jen 1x, já přijdu, nakojím a jdu zas pryč. Pomalu přemýšlím o návratu do ložnice a přestěhování malé k té starší do pokojíčku. Máte s tím někdo zkušenost? Jedna moje známá to udělala s půlročním plněkojeným dítětem (prostě jen vyzkoušela na popud lékařů, kteří konstatují, že 6měsíční dítě by mělo vydržet celou noc bez jídla) a ono znenadání spalo bez probuzení celou noc.
Zaznamenáno
ira
Host
0 0
« Odpověď #6 kdy: 19. Srpen, 2009, 15:04:14 »

Moc všem děkuji za odpovědi, Milane, Ty jsi mne jednoznačně prokoukl  Grin, Veronika samozřejmě spí se mnou v posteli, takže to bude první krok...
Elenko, také děkuji za dlouhé a podnětné psaní, srdce mi vlastně také pořád velí, že si dítě řekne samo, až bude chtít přestat, ale někdy je to strašně těžké. Nevím, z čeho se cítí vyčerpané ostatní maminky, ale pro mne je to kombinace někdy už nucené "nekonečné trpělivosti" (typická situace: jsi s dítětem někde venku, to si najednou vzpomene, že chce nakojit, urputně na tom trvá, dostane z obou stran, ale ještě další půl hodinu se nenechá postavit na zem, zvedá nožičky a křičí: "Eště, eště!", veškeré ostatní jídlo i pití odmítne a do toho vidíš, jak mu hrají raráškové v očích, protože si vlastně s Tebou jenom tak trochu hraje  Wink), pocitu velké svázanosti (odříkat si celé měsíce a roky cokoliv, co se časově nevměstná do kojicího intervalu, potažmo nekonečná nutnost "dělit se" o vlastní tělo) a samozřejmě skutečné únavy (zvládnout sama dítě a ještě uživit "rodinu" je sice v první řadě velká radost, ale taky pěkná makačka a když se pak člověk nemůže ještě ani vyspat těch málo pár hodin, které si nechal na spánek...). Jestli jsi někdy viděla fenku, jak po nějaké době už odstrkuje štěňátka a pak usne v klubíčku nacpaná někde do rohu, aby na ní nemohla, tak takový pocit mám asi někdy já  Smiley.
Každopádně Tvůj příspěvek byl ale to podstatné zrníčko na vahách k tomu, abych znovu sama sebe motivovala k přesvědčení, že si dítě zvolí samo čas, kdy má dost. Díky.
Zaznamenáno
Paní Dýně
Sr. Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #7 kdy: 19. Srpen, 2009, 15:38:42 »

íro, krásně jsi to napsala o tom z čeho jsou kojící maminky vyčerpané... Kdo nezažil, neuvěří
Zaznamenáno
romanS
Hero Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil
1 0
« Odpověď #8 kdy: 19. Srpen, 2009, 17:12:58 »

Nebojte se děvčata, nebudu vám radit.....
Ale Milan mě pobavil. Nejen tahle větička:
"Chce to sebrat silu a udelat bez kompromisu zmeny!" (Milane doufám, že ti to tak půjde doma za nějakou dobu..... Wink Už se těším, jak dáme řeč tak za půl roku, jak ti to tatínkování funguje..... Wink Nic ve zlém)
Chlap tento nejužší vztah matka - dítě ale může pozorovat a eventuelně partnerku podpořit v jejím rozhodnutí přestat kojit, když už docházejí síly (ty i ty...) Podle mě jednotlivec - kojené dítě nemůže stát nad ostatními členy rodiny a její funkcí celkově. Pokud jsou ale tito dva sami, je to zase jiné.....
Takže přeju všem kojícím i kojeným, ať to funguje jak má....
 Smiley

Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #9 kdy: 19. Srpen, 2009, 17:58:48 »

Já vím, že to není lehké, ale dřív ženy taky kojily dlouho( třeba mého přítele teta má teď 9ti letou holčičku, kterou kojila šest let, dítě to tak chtělo, mamka taky.. a to žijou na šumavě, kde práce není lehká, samozřejmě se živí i vlastním pěstováním a chovem zvířat), a ještě k tomu dřív těžce fyzicky pracovaly.

Dneska je naše práce spíš o psychickém vypětí, ale to neznamená, že kojením se ještě víc unavíme.. kojením se vylučují hormony,které nás dělají spokojenými. Co třeba brát to, že kojím své 2 leté dítě, jako odpočinek a relax a taky jako něco pro dítě... a to, že s tím dítětem takhle být můžu. Za pár let už se jentak pomazlit nepřijde.

V dnešní době se péče o dítě hrozně smrskla.

Pokud se po tobě dítě sápe a brečí i když je nakojené, tak v tom asi bude něco jiného...myslím tím to že problém asi nebude kojení a řešením přestat, ale nějaký jiný ve výchově, nebo v tom na co je naučená.

Dělit se s někým o vlastní tělo by mělo být pro ženu velice přirozené.
Zaznamenáno
veru
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #10 kdy: 19. Srpen, 2009, 19:25:36 »

Ja jsem taky pro to, aby si batole samo urcovalo, kdy a jakym tempem chce odstavit. V jednu dobu (mezi 10. a 15. mesicem) me to taky desne vycerpavalo, protoze to bylo velice casto, a v noci skoro kazdou 2. hodinu). nechtelo se mi to ale nejakym drastickym zpusobem snizovat, takze misto toho, abych zmenila dite, jsme se snazila zmenit svuj postoj k castemu kojeni, smirit se s tim, snazit se u toho co nejvic relaxovat a uzit si to. No a pak casem najednou se ten zajem o kojeni snizil, a po te, co jsme jedno obdobi dost cestovali, se najednou nocni kojeni snizilo na jedno k ranu, a to denni taky, zvlast pokud byl nejaky zajimavy denni program a hodne lidi okolo, kdy ani nemela cas si na to kojeni vzpomenout. Pokud ale chces snizit cetnost kojeni, tak ti muze napomoci hlidani babickou nebo nekym jinym (ne na cely den, ale treba na nekolik hodin) - to muze mit mit efekt, ze se ze zacatku bude naopak chtit hodne kojit, ale jak si na to zvykne, tak se to muze zlepsit. spani v jine posteli taky muze napomoci omezit nocni kojeni, ale protoze si myslim, ze to neni jen o potrebe jidla, ale i blizkosti a uspokojeni jinych potreb, tak tim ze ji odstehujes z postele, ji omezis nejen o kojeni, ale i to vse ostatni - reseni muze byt, ze treba odmitnes jedno nocni kojeni, ale budes ji pritom stale drzet v naruci. pri snizovani kojeni se hlavne snazit doprat hodne toho mazleni, nosit v nositku apod. je take mozne, ze to zhorseni v posledni dobe je jen prechodne, muze souviset s rustem zubu, jinym vyvojovym skokem apod. Stejne z toho kojeni nakonec vsichni vyrostou :-). jeste k te samostatnosti - brzke odstaveni ditete a vlastni postel urcite vedou k vetsi samostatnosti ditete, ktera je v zapadni spolecnosti tak zadana, pokud nechame, aby si dite samo urcilo, kdy je pro co zrale, upevnujeme jeho citovy vztah k rodicum a potrebu bezpeci a pocit samozrejmeho stesti. je jen otazkou, co jsou nase priority. 
Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #11 kdy: 19. Srpen, 2009, 19:38:24 »

To je moc hezky napsané Smiley
Zaznamenáno
Paní Dýně
Sr. Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #12 kdy: 19. Srpen, 2009, 20:44:36 »

No, mojí prioritou právě teď je se zaměřit více na sebe a pokusit se nabrat více sil a energie.... já vím, že je podle řady lidí správný přístup 'vše pro děti', ale má to i své meze.
Pokud si dobře vzpomínám, tak i Vlaďka Strnadelová s Honzou Z. doporučovali i malá miminka (prostě už v prvních týdnech) učit, že se v noci spí a nekojit je na každé probuzení pokud se budí často. Prý hodně nočního jídla (i kojení) dětem dost zatěžuje zažívání.
Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #13 kdy: 19. Srpen, 2009, 21:38:25 »

To je zajímavé, protože právě kojení a vztah mezi matkou a dítětem se nejvíce rozvíjí v noci. A v prvních týdnech na nočních kojení závisí i množtsví mléka..  zdá se mi to dost přehnané.

Pokud má někdo doma tříleté dítě a k tomu mimino, tak to nejde... to chápu, proto si myslím, že mezi dětmi by měl být bětší odstup.. ale to je každého věc, jak tohle chce.

Ale v dnešní době je normální že se žena upřednostňuje před dítětem, vídám to i v porodnici...

Ono mít děti a správně je vychovávat a dát jim co je třeba není nic lehkého.. 

Zaznamenáno
ira
Host
0 0
« Odpověď #14 kdy: 19. Srpen, 2009, 22:39:37 »

Veru, fakt jsi to krásně shrnula - došlo mi, že kromě nějakých občasných výkyvů jako růst zoubků apod., můžou být nároky mojí holčičky (včetně výše popsané scény  Wink) způsobené i tím, že jsem ji od narození hodně nosila v šátku. No a když už teď hodně běhá sama, možná si snaží tu blízkost nahrazovat právě i častějším kojením, takže se mi pak zdá, že se nehýbeme z místa. Díky holky za všechny reakce, člověku se hned udělá v mnohém jasněji.
Zaznamenáno
Stran: [1] 2 3 4
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení