Stran: 1 [2] 3 4
  Tisk  
Autor Téma: odstavení kojence  (Přečteno 10439 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
milan
Host
0 0
« Odpověď #15 kdy: 19. Srpen, 2009, 23:35:56 »

jj, takze hlavu vzhuru a je cas pomalu zacit delat razatni zmeny. vse se preci neustale meni.
kojeni do 4 nebo 6 let je v soucasne spolecnosti zcela zcestne. 2 roky jsou optimalni hranice, 3 uz jsou podle mne hodne. verim, ze nikdo z rodicu si nechce doma vychovat zavislaka. telesny a psychologicky kontakt nemusi byt jen pres kojeni. S teorii o předání protilátek vytvorenych na zaklade mikrobialni kontaminace a ziskany od maminky je trochu zavadejici. Maly clovek neni tele, ktere musi dostat patricnou davku imunoglobinu od sve matky, aby ho ochranilo pred kde cim... a to nemluve o 2 letem clobrdikovi, ktere mu bezne jiz funguje zazivani a vlastni imunitni system. Pokud funguje traveni a bezproblemu konzumuje potraviny, tak neni co resit...  V prirode to take funguje.
Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #16 kdy: 20. Srpen, 2009, 16:12:01 »

To, že se dlouhodobým kojením vychovávají závisláci není nikde a nijak dokázáno. Je pravda že v naší společnosti to není normální, ale hlavně že je normální například jíst toliko cukru,mléka, masa.. nechat děti hrát hry na pc, být na internetu... vlastnit drahé mobily a kdeco.. a spoustu dašího.

To, že o tom co jsem napsala nevíš, neznamená že to tak není. Nás to takhle učili na kurzu pro zdravotníky laktační poradce a výsledky mají z výzkumů. jen tím bych se já osobně neřídila, můj názor je takový i proto že dříve tohle bylo normální a tím dříve myslím pár generací nazpátek.

Důkazem mi je i to, že kojené děti nebývají nemocné do doby, než se kojení ukončí.... na tom asi něco bude...

Zaznamenáno
milan
Host
0 0
« Odpověď #17 kdy: 20. Srpen, 2009, 18:05:29 »

ach, jo.  ono je nekdy hezke teoretizovat a poslouchat prednasky, samotna realita nekdy byva jinde. 
je mi lito, ale jak u MB, tak ne MB deti, kteri jsou kojeny, se vyskytuji bežné nemoci, vice ci mene.  proste to tak je.
Kojeni neni vselek, tak jako MB. Ikdyz nepopiram rozdil cca do 1,5 let u kojenych malych deti a nekojenych.

vsem tem, kteri chteji kojit sveho potomka do 4 nebo do 6 let, preji hodne zdaru! urcite to bude krasne.

jsem rad, ze jsem mel tu moznost zit pobliz mych neteri a synovcu, nastudovat jejich pristup, potreby a psychologii. takze moc dobre vim, kdy decko uz vymrzuje a kdy kojeni jeste potrebuje... bohuzel detsky svet je omezeny a nekdy se stava to, ze dite chce byt stredem toho sveta za kazdou cenu... je pak na rodicich jak spravne se zachovat a kdy a s jakou decentnosti i prestat s kojenim... samostatnost je v soucasne dobe dulezita... milujicim matkam vetsinou chybi sila udelat ten prvni krok, tj. zmenu...
Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #18 kdy: 20. Srpen, 2009, 19:49:16 »

Naštěstí můj názor nevyplývá jen z teorií a přednášek, ale i z povídání s maminama  a praxe. Nic ti líto být nemusí, já jsem si jistá, že kojené děti jsou méně nemocné a to jak ty dvouleté, tak tří a čtyř... 

Jistě, kojení není všelék- a co ten všelék je? nic viď.

Můj názor je jednoznačný. Nechat dítě ať se rozhodne samo a vychovávat ho k samostatnosti a to správnou komunikací a praktickým učením. Tím, že je kojené, neznamená že je nesamostatné.

Myslela jsem si, že mi napíšeš nějaká fakta, která mě přimějou zamyslet se znovu,přestože toto téma řeším už dlouho. A ty mi místo toho píšeš přihlouplé ironie... a to mě mrzí- zrovna od tebe.. 

Ale co, stejně si to každý udělá jak sám chce. Nepotřebuju měnit svět a hlásat jak mají matky kojit. pro mě je nejdůležitější, že já sama se můžu svobodně rozhodnout co a jak chci... a i já budu dělat chyby. Jen některé věci mi přijdou jasné a přirozené a někomu ne, holt už to tak je....
Zaznamenáno
Paní Dýně
Sr. Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil WWW
1 0
« Odpověď #19 kdy: 20. Srpen, 2009, 21:59:40 »

El, a z náš ze své praxe nějaké dítě, které se samo rozhodlo (dejme tomu dvouleté a starší), že už kojeno být nechce? Myslím, že to všechny maminky ukončí sami nebo jim k tomu okolnosti nahrají. Neznám tě a tak nevím ani zda máš nějaké děti. Ona teorie a praxe jsou někdy jako černá a bílá. I když někdy taky ne.
Já docela souhlasím s Milanem, že fyzický i psychický vztah s dvouletým dítětem lze (pokud chceme) navazovat i mnoha dalšími způsoby, nejen kojením.

A ještě k tomu nočnímu buzení dětí. Rozhodně si myslím, že je špatně, když se děti (dejme tomu od roka) několikrát v noci budí a jsou kojené. Proč jim neumožnit aby spali krásným hlubokým spánkem celou noc? Nebo jen s jedním probuzením? Podle mě je to mnohem přirozenější naučit dítě v noci spát než několikrát jíst.
Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #20 kdy: 21. Srpen, 2009, 09:40:24 »

Ze svého okolí znám několik dětí, které nechtěly být kojené cca v osmi měsích. Také pár, ktré to nechtěli ve dvou letech.  Dlouhodobě kojených dětí znám také několik( jedna je ta holčička z šumavy a další jsou díky teleonátům mamin) , ani jedno není psychicky poškozené, jsou zdravé a spokojené.

Informaci o tom, že dítě to přestane chtít mi sdělila i primářka krčské porodníce, se kterou jsem se speciálně na tohle téma bavila... Na kurzu to řekla jentak mimochodem, protože to stejně nikoho nezajímalo, mě jo, atak jsem se jí šla znovo optat.

Většina maminek má ale strach, že jejich dítě to nikdy nepřestane chtít.. ale v tom vidí trochu chybnej přístup ve výchově a komunikaci.

Zaznamenáno
Villona
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #21 kdy: 21. Srpen, 2009, 09:52:14 »

Ahoj, já sice děti zatím nemám, ale moje maminka mi vyprávěla, že jsem také nechtěla být kojená...a to poměrně brzy...naopak můj maldší bráška byl kojený hodně dlouho (více než do dvou let) a není z něj ani závislák ani psychicky poškozený člověk...naopak je to úspěšný podnikatel s rozhledem. Také já byla jako malá o hodně víc nemocná, jeho nic jen tak nedostalo.

To, co píše El, se mi moc líbí. Věřím, že praxe může být jiná (stejně jako teorie a praxe na zahradě, což teď zažívím já), ale stejně je to jedna z věcí, kterou bych, až přijde čas, do praxe u sebe ráda převedla. Nicméně souhlasím, že každý si to udělá tak, jak sám chce...stejně jako všechno ostatní v životě Wink
Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #22 kdy: 21. Srpen, 2009, 10:19:37 »

Děkuju Smiley jsem ráda, za tvůj příspěvek.
Zaznamenáno
sokolenka
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #23 kdy: 21. Srpen, 2009, 15:18:20 »

jen mou zkušenost, dcerku jsem přestávala kojit postupně kolem druhého roku věku a to tím, že jsem si ji jako obvykle brala do postele, ale nekojila, stačila blízkost, hlad evidentně neměla...
Zaznamenáno
Evina
Host
0 0
« Odpověď #24 kdy: 22. Srpen, 2009, 19:34:41 »

Moje zkušenost byť ne vlastní, ale pozorovaná min. u třech maminek:
Tyto děti vyžadovaly kojení i po třetím roce života a rozhodně se jej nemínily vzdát dobrovolně. Jednalo se o případy, kdy děti neměly vytyčené jasné mantinely, které by jim dodávali pocit jistoto. To znamená - neměly pravicelný životní rytmus, pravidelný čas na odchod do postýlky, na jídlo... V případě, kdy jedno z těchto dětí dostalo životní řád, velice rychle přestalo vyžadovat kojení. Zažila jsem i scény na veřejnosti, kdy tříleté dítě vyžadovalo kojení velice agresivním způsobem, i když bylo maminkou velice mírně upozorněno, že to teď nejde - to si myslím nemá nic společného ani s hladem ani s posílením imunitního systému, ale s psychickou nevyrovnaností.
Imunitní system se u každého dítěte vyvíjí individuálně - postupně se vliv mléka snižuje. Po prořezání všech mléčných zubů (max. do 2,5 let) se zásadně mění vybavení dítěte trávicími enzymy - zásadně se zhoršuje stravitelnost mateřského mléka - bílkovin. 
Tyto zkušenosti jsou odpozorované, pokud jsem se těchto maminek zeptala na názor na ukončení kojení, samozřejmě, že obhajovali zájmy dítěte a svůj kredit správné matky.
Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #25 kdy: 22. Srpen, 2009, 21:25:46 »

Vždyť jsem psala, že pokud se dítě dožaduje agresivně a nebo nastatnou jiné problémy, viděla bych v tom spíše výchovný problém- špatná komunikace s matkou, otcem, špatné návyky, žádný režim.. atd atd...

Také neříkám, že tříleté dítě by mělo být kojeno 8x denně ...

Nemyslím si, že by starší děti mateřské mléko hůře trávily...
Zaznamenáno
milan
Host
0 0
« Odpověď #26 kdy: 23. Srpen, 2009, 01:32:44 »

jeste bych chtel dodat k mym prispevkum, ze prave organem, ktery ovlivnuje vyuzitelnost materskeho mleka a pomaha v imunitni obrane, je brzlik. Je obecne znamo, ze brzlik se zacina pretvaret cca v 1,5 - 2 letech zivota (kdy zacinaji fungovat jeho nove funkce - ovlivovani rust organismu a tvorbu pohlavnich zlaz),  a v tuto dobu tím take ztraci svoji schopnost ridit tvorbu enzymu stepicich kasein a posilovat imunitu, materske mleko se stava skutecne hure stravitelne a prestava mit pro organismus svuj vyznam.  Proto je kojenec vybaven dalsimi organy, ktere tuto funkci nahrazuji nebo ridi samy. Batole je jiz schopne si samo zpracovat potravu.
Tyto informace lze dohledat v lekarske odborne literature a ucily se bezne v souboru zakladnich kursu Makrobioklubu.

Mimochodem WHO doporučuje samotné kojení po dobu 6. měsíců a s příkrmem do 2 let věku dítěte, popř. i déle.

shrnuti - k te zavislosti a razantnosti odstavovani cca 2 leteho ditete (aby se to nevykladalo jinak, nez bylo mysleno):
- odstaveni nelze provest z minuty na minutu, naopak je to proces trvajici nekolik dnu, nekdy tydnu, popr. par mesicu - avsak by mel byt provaden systematicky kojící matkou s ohledem na dite
- je vhodne kojeni pri odstavovani alespon predbezne rozvrhnout a nektera kojeni zamerne vynechavat, nabizet jinou stravu jako nahrazky za kojeni mimo obvyklych prikrmu
- v době odstavování věnovat dítěti více pozornosti, avsak odvádět pozornost od kojení a vyhýbat se situacím a mistum spojujicich s kojenim
- dítě přesvědčovat, aby nebylo kojeno, ale pritom neodmítat jeho kojeni
- vhodne je poprosit o vypomoc blizkych (babicek), zmena rezimu a mista

Zaznamenáno
Paní Dýně
Sr. Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #27 kdy: 23. Srpen, 2009, 09:30:47 »

Milane, mohu znát tvůj názor na to noční kojení dětí cca 6měsíců až 2 roky versus naučit je spat ne jíst? Díky
Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #28 kdy: 24. Srpen, 2009, 12:43:12 »

Milane, ano WHO doporučuje výlučné kojení 6 měsíců a poté s příkrmy po dobu minimálně dvou let... případně déle, píšou do 4- 6 let.

Jak píšeš, funkci brzlíku poté nahradí jiné  orgány...

A jistě , že dítě tříleté nebude jen plně kojené, ale je to pro něj doplněk stravy... a tam bych se horší stravitelnosti vůbec nebála. Mnohem horší podle mého názoru je špatně zvolený příkrm..
Zaznamenáno
milan
Host
0 0
« Odpověď #29 kdy: 24. Srpen, 2009, 15:20:23 »

El, tvoje pripominky nechapu. jestli myslis, ze jsem proti kojeni, tak to jsi na spatne adrese.
btw, budu rad, kdyz mne posles odkaz, jak WHO pise, ze doporucuje kojit s prikrmem do 4-6 let. Domnivam se, ze je WHO rozumna organizace a ze takove doporuceni ani nebude. Podle mych informaci se vyjadruje ke kojeni/kojeni s prikrmy priblizne do cca 2 let veku, popr. vice, tim neni mysleno rozhodne do 4-6 let. Obecne se vi, ze problemy s kojeni jsou a proto WHO nechala udelat vyzkumy. ono tech vice nez 2/3 narozenych deti, ktere buď nejsou kojeny vubec nebo jen do 4 mesicu je hodne alarmujici stav i pro narodni zdravotnictvi. Neni take mozne, aby po 6 mesicich kojeni (mysleno vylucneho), nezacala matka sveho ditete s prikrmy. Malo ktera by stihala kvantitativne (tim i kvalitativne) uspokojovat jeho nutricni potreby, decko by ji uplne odrovnalo. v opacnem pripade, by mohlo dojit ke stagnaci rustu, podvyziva atd. a problemy s tim spojene... souhlasim, ze pokud je spatne zvoleny prikrm, pak chudak matka... proto nejkritictejsi je obdobi cca od 6 mesicu (tj. po vylucnem kojeni) do 1,5-2 let, o cemz jsem se zminoval jiz drive... pokud se spusti veskere enzymove aparaty a funkcnosti tela, tak pote je materske mleko nepotrebne. Chapu, ze sis udelala kurz laktacni poradkyne, kde se i kladne pristupuje ke kravskemu mleku a dalsim suplementu v ramci moznosti. Lekari radi doporucuji kravske mleko i malym detem. Nemyslim si, ze by to bylo az tolik spravne, ani to, kojit do 4-6 let zivota ditete.
« Poslední změna: 24. Srpen, 2009, 15:23:43 od milan » Zaznamenáno
Stran: 1 [2] 3 4
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení