Stran: [1]
  Tisk  
Autor Téma: Gastany  (Přečteno 5182 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
Phoenix
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« kdy: 19. Září, 2009, 10:50:43 »

Kde v Prahe kupujete gastany? Zistila som, ze vobec nie je jednoduche na ne narazit. Na Slovensku su na jesen na kazdom kroku za priaznivu cenu  Roll Eyes
Zaznamenáno
tomy
Host
0 0
« Odpověď #1 kdy: 23. Září, 2009, 19:16:24 »

V Praze se kaštany dají koupit při vánočních trzích na Andělu, Staroměstském náměstí atd. Takže nic moc. Ale kdybys měla štěstí, koncem podzima se v tržnici v Holešovicích objevuje chlapík, který kaštany peče taky.

MImochodem, dneska v Brně cestou ze školy jsem jeden jedlý kaštan objevil a odnesl si domů letošní první misku plodů. Tak schválně, jaké budou  Grin
Zaznamenáno
Phoenix
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #2 kdy: 23. Září, 2009, 21:16:24 »

skor to urobim tak, ze pojdem teraz domov na Slovensko na vikend a kupim si cely bagel gastanov. Ked som bola este na vyske v BA, vzdy koncom septembra az niekedy do Vianoc boli (a su) na kazdom kroku stanky s  pecenymi gastanmi - k tomu ti dali pytlik s dvoma priehradkami, v jednej gastany, do druhej si daval slupky, hrial si si skrehle prsty na horucom sacku a tesil si sa zo zivota  Wink
Zaznamenáno
tomy
Host
0 0
« Odpověď #3 kdy: 25. Září, 2009, 10:12:36 »

Však tenhle parádní systém je vidět i v Praze, holt jenom o Vánocích nebo v té tržnici.
A ještě mě napadlo, že v pozdějsím období půjdou syrové kaštany koupit i v zelinářství či supermarketech..
Zaznamenáno
suzZzZy
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #4 kdy: 08. Říjen, 2009, 11:57:53 »

Muzu se zeptat cim jsou kastany vyjimecne?samozrejme svou sladkou chuti to je jasny Wink Smiley ale myslim tim, zda maji z makrobiotickeho hlediska nejake blahodarne ucinky na nase telo?je jejich kazdodenni konzumace ok?mam na mysli pouze toto podzimni obdobi,kdy zraji a ja je sbiram zpod stromu Smiley cca 8 jich zbastim kazdy den ke kasi... delam je vzdy v troube...jaka je jejich nejlepsi priprava?je zdravejsi je varit spolu s kasi? nebo trouba neskodi? ....
Zaznamenáno
ira
Host
0 0
« Odpověď #5 kdy: 08. Říjen, 2009, 13:53:25 »

Zdravější jsou samozřejmě vařené... Obsahují hodně minerálů, ale jako se vším ostatním platí, že dobrého po málu. Wink
Prostě, i když je to dobré, člověk by se s nimi neměl cpát k prasknutí.
Zaznamenáno
Psychedelic
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #6 kdy: 18. Říjen, 2009, 12:49:36 »

Ahoj, chtěl jsem se zeptat, jak se kaštany upravují?
  Koupil jsem si v Bille jedlé kaštany.
  Mají se nějako oloupat?
  Slyšel jsem, že je výborné je povařit s rýží natural v tlakáči.
  K tomu je třeba mít je oloupané?
  Pokud ano, jak je oloupat? Vařit ve vodě (slané, nebo ne?), pak je oloupat?
  Jak je to s namáčením?
  Pečení se v MB moc nedoporučuje. Lépe asi vařit. Nebo je i pečete?
  Četl jsem, že je dobré je nařezávat. To se týká jen pečení? Jaký je u pečení postup?
  Nebo jak to prosím Vás děláte Vy? jak si je připravujete?
« Poslední změna: 18. Říjen, 2009, 12:53:25 od Psychedelic » Zaznamenáno
tomy
Host
0 0
« Odpověď #7 kdy: 18. Říjen, 2009, 22:45:13 »

Já je rozlousknu louskáčkem na ořechy, pak se stáhne ještě spodní obal (někdy nutno namočit) a pak šup s tim do obilí (vařit společně s rýží, kroupami) nebo dusit ve vodě samotné či se zeleninou vždy s pá zrníčky soli kvůli výraznějšímu zesládnutí..

Pečené je opravdu lepší naříznout, jsou hotové, až začnou praskat, cca 20 minut při 150° C, taky se to dá jakože pražit v těžké pánvi... obojí v zime přijatelné :-)
Zaznamenáno
Lee.Blue
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #8 kdy: 31. Říjen, 2009, 15:17:22 »

Louskáčkem? A nerozpadnou se ti? Loupu je tak, že slupku na jedné straně naříznu křížkem, a dám je na hrubou plotýnku. Když se rohy slupky začnou otevírat, a kaštany zavoní, jsou hotové a slupka jde krásně oloupat. Potom je vařím s rýži, na rýžovou kaši, tak je slaďoučkáááá. Už jsem jednou dělala i kaštanový krém-vařit s vodou a špetkou soli až se rozpadnou a vznikne hustá kaše.
Zaznamenáno
ira
Host
0 0
« Odpověď #9 kdy: 31. Říjen, 2009, 20:31:23 »

ještě jedna malá vychytávka na loupání kaštanů: nejlepší je špičku nenařezávat, ale nastřihnout ji do křížku nůžkami - je to mnohem rychlejší a nehrozí tolik, že se člověk poraní nožem  Wink Very Happy
Zaznamenáno
Kaminek
Jr. Member
**

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #10 kdy: 05. Říjen, 2011, 10:35:25 »

Nemáte někdo tip, jak oloupané kaštany skladovat? Zkoušela jsem loni sušení a zplesnively..tak je dávám do mrazáku, ale nepřijde mi to ideální..
Děláte někdo pyré??

Díky,k.
Zaznamenáno
Stran: [1]
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení