Stran: [1] 2
  Tisk  
Autor Téma: Zelenina Nishime  (Přečteno 8388 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
suzZzZy
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« kdy: 07. Říjen, 2009, 18:56:29 »

Ahojte, chtela jsem se zeptat, zda by mi mohl nekdo vysvetlit co je to  NISHIME ZELENINA,pripadne jak se pripravuje.... stale casteji se s timto pojmem setkavam, nikde ale nemuzu najit vysvetleni, proto se obracim na vas... Very Happy  mejte se krasne 53
Zaznamenáno
tomy
Host
0 0
« Odpověď #1 kdy: 07. Říjen, 2009, 20:09:02 »

Nishime je způsob přípravy při použití menšího množství voda a delšího času vaření. Zdůrazňuje sladkou chuť zelenin, dodává energii zkoncentrovanou, dostředivou (dobrá úprava přes zimu a na večeři). Ale je to vysvětleno snad ve všech relevantních kuchařkách...

Jeden recept podle Zuzky Terešové:
Na dno těžkého hrnce s těžkou pokličkou se dá zhruba 1 cm vody, do níž se namočí kus řasy Kombu. Po jejím "nabobtnání" se přidá zelenina nakrájená na větší špalíčky (třeba daikon, nebo směs: kapusta, cibule, mrkev; kombinací je bezpočet), pár zrníček soli a vaří se zvolna, ale při dostatku páry uvnitř, pod poklicí (která se v průběhu neodklápí) 15 až 45 minut. Nakonec se dá dochutit třeba bílým misem a zelenou natí.
Zaznamenáno
Phoenix
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #2 kdy: 08. Říjen, 2009, 05:34:26 »

40 je trosku moc nie? co ja viem i od zuzky 12-15 min, max 20 pri niektorych druhoch zelenin a je fakt, ze sama ho nikdy dlhsie nepripravovala. A ani sa mi nezda, ze by som niekde videla odporucanie na nishime cez cca 20 min.
Zaznamenáno
midsummer
Full Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #3 kdy: 08. Říjen, 2009, 08:08:50 »

http://www.ivoh.cz/cz/strava/priprava-zeleniny-mirovym-zpusobem
Zaznamenáno

To, co lidé nazývají štěstím, je okamžik, když přestanou mít strach.
suzZzZy
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #4 kdy: 08. Říjen, 2009, 11:46:29 »

Diky, diky! tak uz jsem zase o neco chytrejsi Wink
Zaznamenáno
tomy
Host
0 0
« Odpověď #5 kdy: 08. Říjen, 2009, 18:28:33 »

Nevzpomenu si přesně, kde jsem o tom četl, ale delší doba varu možná je. Když chceš kumulovat energii (krom toho některé tužší zeleniny jsou sladší a sladší). Jinak jasně, po 20 minutách mizí zásaditost, ale ta není účelem tohoto jídla.. Tohle má zahřát a dobít baterky  Wink
Zaznamenáno
ira
Host
0 0
« Odpověď #6 kdy: 09. Říjen, 2009, 15:21:04 »

malé doplnění: zelenina by se měla do hrnce skládat směrem od jin po jang, tj. například listová- kulatá - kořenová  Wink
Zaznamenáno
dwarf
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #7 kdy: 14. Říjen, 2009, 22:54:53 »

Phoenix, zrovna ta kapusta (tedy slovenský kel) by se asi do 20 minut neudělala. Chrupkala by. Smiley
Zaznamenáno
rendelin
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #8 kdy: 11. Listopad, 2009, 13:15:52 »

s MB začínám, rozumím dobře, že tedy když dělám nishime. Mám dolu na dno kastrolu dát vrstvu např. zelí (listová z.), pak dám např. červenou řepu (kulatá z.) a nahoru např. mrkev (kořenová zel.)?? Jinak na netu nemůžu najít nějakou tabulku jaká zelenina je jing a jaká jang. Pokud byste o nějaké věděli prosím dejte mi vědět. díky renata Roll Eyes
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #9 kdy: 11. Listopad, 2009, 13:37:58 »

Vysvětlení zelenin podle jin/jang je třeba zde - http://prirodnivyziva.cz/nase_zelenina.htm
Zaznamenáno
smallradka
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #10 kdy: 19. Květen, 2010, 19:24:22 »

Ahojte,

prave som si precitala tuto temu, kedze robim Nishime zeleninu. Citam Makrobioticku cestu od Kushiho a tam je recept na Nishime z bielej redkovky, dyne a mrkvy. Na dno hrnca sa ma dat kombu, na to biela redkovka, potom dyna a na nu mrkva. Ale ja som si vzdy myslela, ze biela redkovka je jang. Ved je to predsa korenova zelenina. Aj podla toho linku, od Neona to tak vyzera. Ako to teda je  Huh?? Mohol by mi to prosim niekto vysvetlit? Dakujem  Smiley
Zaznamenáno
xylda
Full Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #11 kdy: 20. Květen, 2010, 07:33:57 »

Smallradko, taky jsem četla MB cestu od Kushiho a zeleninu nishime dělám od jinu na dně k jangu navrch Wink  Smiley Dělej to, jak cítíš, že je to pro tebe fajn. Asi bych zkusila obě možnosti a pak by se vidělo. Dobrou chuť Smiley
Zaznamenáno
Iren
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #12 kdy: 20. Květen, 2010, 14:08:54 »

Myslím, jestli to nemá i jiné, praktické důvody, že na dně není dýně anebo u jiných kombinací je zas jinak zpřeházené pořadí. Např. já někdy dávám na vrch nejjinovatější pórek (anebo třeba drobnější růžičky brokolice), a to až později v průběhu varu, aby se příliš rychle nerozvařily. Asi to už pak není ona  čistě "mírová" (nišime) úprava, ale zase se nenaruší jiné hodnoty zeleniny.
Třeba je to s dýní nějak v podobném smyslu, jak si to kdo vyloží... Jak to kdo cítí, je podle mě taky dobré vodítko.
A hlavně je dobré způsoby úpravy různě střídat.
Zaznamenáno
smallradka
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #13 kdy: 29. Květen, 2010, 13:18:56 »

Vďaka za odpovede  Smiley

Takže sa musím trochu uvoľniť, nebrať to tak vážne a dať občas aj na svoju intuíciu. Iren, máš pravdu s tým pórom a zeleninou, ktorá by sa rozvarila. Tiež by som pór nedávala na dno hrnca. Takže ešte raz díky, iba som sa chcela uistiť, že sa nestane nič závažné, keď občas varím podľa svojej logiky a citu  Wink
Prajem príjemný víkend  Cool
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
1 0
« Odpověď #14 kdy: 11. Listopad, 2011, 17:37:37 »

Ahoj,
tuto úpravu zeleniny jsem nikdy v životě nedělala, mamce jsem to neříkala zatím. Bylo by mi jasné pořadí, ale dát do hrnce 1 cm vody... Nevím, to by se začala pálit, kdyby se pak vypařila, měla by se tedy dolévat? Spíš bych to viděla tak, že prostě přes tu zeleninu přeliju opatrně vodu, až by byla ponořená. 1 cm vody je málo to mi tak připadá.
Jarka
Zaznamenáno
Stran: [1] 2
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení