Stran: 1 [2] 3 4
  Tisk  
Autor Téma: Nenápadné změny složení potravin  (Přečteno 7669 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
tomy
Host
0 0
« Odpověď #15 kdy: 17. Listopad, 2009, 08:59:54 »

Tomy, pokud víš, zkus mi osvětlit, co dělá a jak se dostal cukr v balení neochucených vloček a rýže. Nemyslim polysacharidy, ale cukry kterých některá balení obsahuje pár gramů.

Tak jsem se na to kouknul a vysvětlení je takové, že veškeré obiloviny obsahují jednoduché cukry (jako pohotový zdroj energie třeba pro klíčení, pak mají enzymy na štěpení škrobu - přeci jenom, zrno je to zásobní orgán rostliny), např. pšenice 2% až 5%, žito 4% až 8%. Jedná se o glukosu, sacharosu a maltosu, přirozeně se tam vyskytující :-)
Zaznamenáno
lehu
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #16 kdy: 09. Březen, 2010, 12:01:50 »

Shiro Miso od výrobce Muso

Tak jsem dostala chuť na sladké rýžové miso (shiro) a jen jsem valila zraky, když na vakuovaném balení od výrobce Muso stálo ve složení mimo běžných surovin i "sladký bramborový sirup a alkohol 2%".

Kupovala jsem ho už loni a tohohle jsem si ve složení nevšimla, ale prodavačka mě upozornila, že je to tím, že jsem koukala na složení v češtině a ne na to originální, doslazované bramborovým sirupem prý bylo vždy !

Naštěstí je na trhu k mání alternativa, vakuované bílé miso ClearSpring, dovozce Natural Jihlava (já ho koupila v Praze v Sázavské).
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #17 kdy: 09. Březen, 2010, 12:13:58 »

Ano, sweet potato syrup je tam pořád.
Zaznamenáno
Lee.Blue
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #18 kdy: 10. Březen, 2010, 16:37:38 »

Všimli jste si někdy, že do litrového balení Provamel dezertu vanilkového přidávají cukr, kdežto do menšího, myslím že 250ml cukr nepřidávají? Eek
Zaznamenáno
Iren
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #19 kdy: 05. Duben, 2010, 22:26:13 »

Ve všech kysaných zelích prodávaných v běžných obchodech se teď objevily konzervanty. Resp. konzervanty tam možná byly dodávané už dřív (!), ale teď asi přišlo nějaké nařízení, že je potřeba to deklarovat na etiketě, a tak to na pytlíky teď naskákalo. (Nevím přesně, o jaká E... jde, nezapamatovala jsem si to.)
Je jasné, že nejlepší kvašená zelenina/pickles jsou z domácí výroby, ale někdy je potřeba udělat kompromis, že jo. Co na trhu zatím zůstává, jsou některé kvašené okurky, které mají přímo uvedeno, že jsou bez chemické konzervace...
Takže vzhůru k ještě větší soběstačnosti
Zaznamenáno
majkl
Host
0 0
« Odpověď #20 kdy: 05. Duben, 2010, 22:47:30 »

Taky jsem si toho všimnul a dřív to tam určitě nebylo.
Zaznamenáno
Mili
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #21 kdy: 06. Duben, 2010, 08:09:44 »

tak to je škoda, pretože konzervanty okrem nežiadúcich mikroorganizmov ničia aj tie prospešné
Zaznamenáno
majkl
Host
0 0
« Odpověď #22 kdy: 06. Duben, 2010, 15:54:26 »

Teda vlastně na etiketě to nebylo. Jestli to bylo vevnitř těžko říct. Ale spíš bych řek že ne, kdzž si dávaj takovej pozor, aby hlásili stopová množství arašídů...
Zaznamenáno
Honza#4
Host
0 0
« Odpověď #23 kdy: 06. Duben, 2010, 16:05:26 »

Ve všech kysaných zelích prodávaných v běžných obchodech se teď objevily konzervanty. Resp. konzervanty tam možná byly dodávané už dřív (!), ale teď asi přišlo nějaké nařízení, že je potřeba to deklarovat na etiketě, a tak to na pytlíky teď naskákalo. (Nevím přesně, o jaká E... jde, nezapamatovala jsem si to.)
...

Myslím, že např. E202 nebo E224.
« Poslední změna: 06. Duben, 2010, 21:49:06 od Honza#4 » Zaznamenáno
kachina
Host
0 0
« Odpověď #24 kdy: 16. Leden, 2012, 19:52:36 »

ještě k tomu oves milk, nedalo by se udělat nějak podomácku? napadá mě pomlít ovesné vločky na prášek - fungovalo by to? pak by se asi musela postupně přidávat voda a promíchávat než by  toho bylo "mléko"..asi to vyzkouším, aspoň to nebude extrudované jako to z krabice. kdysi jsem takový prášek vlastní výroby používala na zahuštění kaší.

a k tomu zelí - mám doma kys.zelí bílé značky Efko a obsahuje jen zelí, vodu, sůl; ale ta samá značka zelí červené už obsahuje nějaké to éčko
Zaznamenáno
Iren
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #25 kdy: 16. Leden, 2012, 22:37:14 »

O Efku teď přesně nevím. Ale není ještě zelí jako zelí. Některé výrobky sice nemají konzervanty, ale zase jsou znemožněné jinak - tepelně upravené, takže o enzymy a živé organismy z kvašení jsou stejně připravené.
Týká se to třeba kysaného zelí z DM (je tam uvedeno, že je blanšírované).
Zaznamenáno
torquiose
Hero Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #26 kdy: 17. Leden, 2012, 01:13:44 »

Mleka se daji definitivne vyrabet podomacku, ale neni to samozrejme tak pohodlne, trvanlive a homogenni jako to z krabice. U nas (v Anglii) se sezene velky vyber sojovych, ryzovych, ovesnych i jinych mlek a nektera z nich maji docela prirodni slozeni. Alpro Soya Organic obsahuje jen sojove boby a vodu. Rice Dream Organic obsahuje jen filtrovanou vodu, ryzi, za studena lisovany slunecnicovy olej, morskou sul. Tedy to je co je na etiketach. To jsou obe Bio varianty. Ne-bio varianty od stejnych vyrobcu obsahuji podobne prisady jako je zde uvedeno na vlakne. Pokud se ne-bio varianta v Cechach neprodava, myslim ze by stalo za to napsat vyrobci. Ja vim ze to nazacnou dovazet kvuli jednomu cloveku, ale pokud budou vedet ze to prodaji, tak to budou prodavat.

Na domaci mleka neni problem sehnat recept. Ryzove jsem vyrabela z uvarene ryze a vody, s ponornym mixerem. Mandlove podobne.
Zaznamenáno

Calarien
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #27 kdy: 17. Leden, 2012, 09:20:27 »

U těch mlék je největší problém ten, že (alespoň co se týká sóji, ale ten mechanismus bude obdobný) se mléko nevyrábí z vařených sojových bobů, jako tomu bylo kdysi v zemích s tradicí těchto mlék, ale velké firmy jako Alpro Soya a Provamel vyrábí mléka ze suchého prášku z bobů, který se parními tryskami o vysokém tlaku stříká do krabic, takže vznikne tekutina....čili mechanický proces, kde nedochází k zpracování bobů tak jak je třeba...i proto jsou všechny mléčné náhražky tak silný jin..
Zaznamenáno
Roland3
Jr. Member
**

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #28 kdy: 17. Leden, 2012, 18:06:16 »

Já jen přidám, že jsem obdržel informaci, že  do tvarohů začal kvůli úsporám výrobce opět dávat živočišné sířidlo (dělá se ze žaludků zvířat), místo makrobiálního. Volal jsem do Poděbradské mlékárny a sice se pan vedoucí vytáčel,ale pak přiznal, že je to tak. Makrobionální dávají pouze do BIO tvarohu.
Zaznamenáno
Calarien
Sr. Member

Zobrazit profil
2 0
« Odpověď #29 kdy: 17. Leden, 2012, 19:19:49 »

Tak to asi většinu místních nebude zrovna moc trápit...  Grin
Zaznamenáno
Stran: 1 [2] 3 4
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení