Stran: 1 ... 6 7 [8] 9 10
  Tisk  
Autor Téma: Představte se - Uvítání nových členů  (Přečteno 25015 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
neon
Administrator
Hero Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
1 0
« Odpověď #105 kdy: 16. Červen, 2011, 11:44:54 »

Me to zatim uspokojuje moc, ale je to takova trochu zvracena spokojenost z toho, ze konecne neco delam poradne. Mel jsem porad komplexy, ze bych mel delat neco uzitecneho a moc mi to neslo. Takze tedka se sedru jak kun, vsechno me boli a ja v tom stavu jdu znovu drit. Trochu me to pripomina takovy ten "chlapsky" rys jak v posilovne (kterou jsem drive taky navstevoval), nebo jako pri ceste na Ukrajinu na kole. Dat si jeste dalsich 10 kilaku a podobne. Nevim vubec jak dlouho me to vydrzi. A bojim se toho, kdyz by me to preslo (toho, ze to je jen dalsi extrem v mem zivote - rad bych presel k necemu stalemu). Sem urcitym zpusobem sam ze sebe pri tomto spokojeny. Ale mam asi trochu komplexy z moji rodiny a celkove spolecnosti, kde se hodnota cloveka posuzuje podle toho, kolik udela, takze cim vic delam, tim vic vidim kolik toho je potreba a ze jsem toho vlastne udelal malo.
Jsem v tom zatim smesnych par mesicu, takze nebudu delat zavery. Ale trvalo me to tak 4 roky, nez to vyvrcholilo timto. Do te doby to byly jen obcasne zachvaty driny na poli s dedou. A pak jsem se zas rad vracel do chladku k pocitaci a ke knizkam a filmum a planum o cestach.
Jsem z okraje maleho mestecka, hned u lesa, se zahradou. Takze zadne velkomesto. Ale co se bavim s lidma z komunit, tak tam casto jezdi nadseni mestaci, kteri jsou plni elanu a snu o tom, jak tam budou mnoho let a behem par dnu, tydnu, mesice to zabali. Coz nijak nekritizuju, protoze jsem mel podobne stavy. Holt protiklady se pritahuji.

A hlavne me desi tato faze, kdy zacnu psat po delsi dobe na forum o tom co delam... to uz se stalo nekolikrat a predznamenavalo to zas nejakou zmenu v zivote. Doufam, ze me neprepadne lenost Smiley
Zaznamenáno
sahaw
Sr. Member

Zobrazit profil WWW
1 0
« Odpověď #106 kdy: 16. Červen, 2011, 15:17:42 »

neon: Bohuzel nemam zahradu,ale jen zahradku (383 m2) v zahradkarske kolonii(je tam elektrina+voda ze studny). Pocitam,ze cca 300 m2 budou zahony.Zatim mam ji od poloviny kvetna,tak tam se pokousim udelat zakony,vyplit zakony,zbavit seo co nevjci pelevelu a stale sekat travu.Budu rad,kdyz tento rok ji(+chatku) dam dohromady a pristi rok si pustim pestovani na plno a vyzkousim kolik dokaze zahradka vyprodukovat. Muzu jen odhadovat,ze vypestuji  1kg potravin na 1m2 plochy zahonu.K tomu jsou tam ovocne stromy,tak zas podle odhadu cca 20kg. Muzu tedy ric,ze minimalne 100kg a maximalne ocekavam 150kg. Kdyz jsem si pocital kolik asi snim za rok,tak mi vyslo cca 450kg. Nevedu si denicek a nevazim si jidlo,tak to je jen odhadem. Muzu si pocitat jeste sber z lesa,tak mi mozna odhadem da jidlo ze zahradky+les asi 150kg.To jsou 4 mesice bez utraceni za jidlo. Pochopitelne nektere jidlo ususim,zavarim,uskladnim,tak to budu jist po cely rok s jidlem co si koupim. S tim casem je silene,ale verim,ze az bude chatka zahradka hotova,tak mi cas na zahradce zabere jen 30 minut denne(nepocitam sekani travy).   

Muj mesicne rozpocet by mel byt 3500kc. Jidlo : 1200kc,veci(obleceni..) : 300kc,elektrina: 400kc,zdravotni pojistovna: 1080kc,pro strycka prihodu 520kc.

Urcite se vse toci okolo penez.Na zacatku jsem taky zil v iluzi,ze bezproblemu preziji s malo penezmi.Pak jsem zjistil,ze musim platit zdravotni,odpad,eletrinu(topeni v zime),vybaveni atd. Uvedomil jsem si,ze musim jit krok po kroku a na vse se pripravit. Taky se prizpusobit na prostreidi. Pochopitelne muzu jit hned zitra na zadradku a zacit tam zit,ale zil bych jako bezdomovec a ne jako stastny clovek s poklidnym zivotem,ktery se venuje svym konickum. Nastesti mam cas a hlavne chut zkusit tento experiment,tak nemusim pospichat. Zahradka je jasna volba,protoze nemam na vyber.
Mel jsem taky deprese a stres ze vseho,tak vim co to je a proto jdu krok po kroku.Smiley

Pokud skoncim jako mrzak,tak budu pijavice prisata na statu. Stat zaplati zdravotni + mne existencni minimum.Smiley Jen vtipkuji.
Pocitam,ze zemru driv nez mi bude 50 let,tak duchod neresim. Pokud ze mne bude mrzak a bude to vazne,ze si nebudu moc vydelavat,tak nevim co udelam,ale asi omylem uklouznu do reky a nebo si spletu houby.  Zni to depresivne,ale snad kazdy premyslel kdy to uz neni zivot,ale jen trapeni.

Ja mam obrovskou vyhodu,ze si to muzu vykouset a na vse co se da pripravit. Tady v Usti nad Labem stale casteji sleduji jak lidi musi platit i 7000kc mesicne najem a pracuji co se da(berou treba 12000kc),ale stejne nemaji nic na preziti. Velmi dobre znaji co je stres a odnaseji to jejich deti. Nemaji cas se jim venovat a snadno se na ne rozlobi.
Kdyby nemeli problem se socialkou,tak se hned stehuji taky na zahradku. Kazde zdrazeni a podobne jen odcerpava lidem penize a jsou jeste vice podrazneni. Cim vic lidi budou mit hloubeji,tak budou premyslet o tom,kde usetrit. A jak to vypada,tak lidi budou vice zajimat o MB a jine cesty stravovani,protoze lidi nebudou mit na doktory a potraviny(nahrazky) zdrazuji a na BIO nemaji penize. Asi pred 100 lety jsme zmenili styl zivota a po 100 letech se budeme vracet ktomu co jsme opustili.Smiley

« Poslední změna: 17. Srpen, 2011, 19:02:42 od sahaw » Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
1 0
« Odpověď #107 kdy: 16. Červen, 2011, 18:40:16 »

Mas v tom rozpoctu a rozhodnuti pomerne jasno, to je fajn vlastnost Smiley

Jen v rychlosti tedka: 1200 na jidlo mas z praxe nebo jen predstava, ze by to slo? Ja bych to nezvladl, dlouhodobe, v prumeru za cely rok.

A 1kg ma metr produkce je taky zajimavy udaj. Musim nekde vystrachat, kolik udaval nejaky dobry pestitel. Nevim odkud vychazis ty. Prijde mi to hodne a moc idealne.

A 30 min prace denne na zelenine/ovoce, abych z toho byl sobestacny - taky hezke. Mozna to jde, ale rekl bych, ze az po nekolika letech vychytavani celeho systemu.
Se zahradnicenim me stve, ze nemuzu delat nekonecne testy - jsem omezeny celym rocnim cyklem a plochou. Neco zkusim tento rok, nevyjde to a musim cekat do pristiho. Proto se snazim delat co nejvic ruznych pokusu tedka. I kdyz se treba rika, ze je to blbost, tak ji zkousim, protoze ono je to velice casto uplne naopak a hlavne me to jinak nedojde, nez tu blbost videt svyma ocima. Ale cim vic se toho zkusi, cim vice zahonu, kombinaci, metod, tim lip podle me. Ale vsechno je to proste o case/penezich. A taky si vest podle me denik, jinak si clovek vubec nezapamtuje kdy co vysadil, kam a co s tim vlastne delal a pak tu mam na zahrade 2 giganticke dyne a vubec nevim, kde se vzaly a proc jsou tak velke.. nevim kdy jsem je sadil, jestli z prisady nebo semeno apod.

V prvni rade bych resil hnojivo na tu zahradu. Toho neni nikdy dost. Kompostovaciho materialu je v dnesni dobe neuveritelne mnozstvi vsude kolem nas. Vyhazuje se a pritom je to uplne zlato. Ja jsem zjistil, ze naucit se kompostovat je jedna z nejdulezitejsich veci pro zahradu - bez zivin nic poradne neroste. S zivinama roste vsechno 2x, 100x lepe a je odolnejsi proti skudcum, pocasi, plevelum. Kompostovani je super vec, kdyz clovek zna zaklady a diva se kolem a ma moznost navazet to, co si lidi mysli, ze uz na nic neni. Zkompostovat se toho da spousta Wink
« Poslední změna: 16. Červen, 2011, 18:42:49 od neon » Zaznamenáno
makroušek
Host
0 0
« Odpověď #108 kdy: 16. Červen, 2011, 19:15:02 »

Citace
jidlo ze zahradky+les asi 150kg.To jsou 4 mesice bez utraceni za jidlo.
Pokud je to myšlené doslovně, tak já bych to bez obilovin a luštěnin tak dlouho asi nevydržel nebo to chceš taky pěstovat?
Zaznamenáno
sahaw
Sr. Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #109 kdy: 16. Červen, 2011, 19:21:22 »

Do 1200kc se vejdu v poho mesicne. Jsem milovnikem bile ryze,ktre je levna(20kc/kg) a omacek.Smiley)
Trosku mit komplikuje rozpocet v zime ovoce a zelenina,ale ted zkousim(testuji) naklicene lusteniny,tak snad problem se vyresi. Vim,ze nejim idealne,ale pracuji,abych mel jidelnicek perfekni,ale zas mne to financne nezrujnovalo. Je neuveritlene kolik druhy potravin existuje a predtim(jeste do ted:D) jsem se ladoval jen nekolika.  Taky neco pestuji na balkone,tak  par haliru usetrim. Pak taky se tesim na chozeni podel silnic a sbirani ovoce(mam cesac:D).Proste tneto rok chci toho hodne zkusit.

Jsem balkonar zahradnik ,tak jsem vychazel z techto cisel. Pak chci zkusit mit neustale vyuzitou pudu. Treba mezi radky vysadit dalsi druh. Vysadit nektere pozdni atd. Treba rebarbora da urcite hodne.Smiley

Tech 30 minut jsem myslel,ze ji budu udrzovat. Je jasne,ze pokud chci,aby mi vynasela,tak to bude hodneee hodin.
Kdyz clovek ma vsechno vysazene,tak muze se jen divat jak to roste a semtam vytrhnout nejaky plevel.Smiley

Kdo nema rad testy.Proto mam rad kvetinace/truhliky/uhmele nadovy/kelimky. Clovek si to na zkousku vysadi.Zjisti jestli to roste.Jestli to doroste a super vyhoda,ze ji muze kdykoliv prenest.

Mam planu resit dukladne kompost,protoze mi je jasne,ze pokud chci skutecne.Budu muset zjistovat jak jde udelat co nejrychleji z travy a listi pekna zemina. uz mam doma kbelicek a davam tam vsechno organicke.Smiley
Budu muset chodit do lesa pro listy a na louku pro travu.Taky sbirat zeminu odevsud. Ceka mne skutecne dlouha studie a pak testovani jak co nejdriv udelat zeminu. Treba i s pomoci slimaku.Smiley

Zaznamenáno
sahaw
Sr. Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #110 kdy: 16. Červen, 2011, 19:30:40 »

makroušek: Urcite mam planu pestovat hrach. Z maleho kvetinacku(10x10cm) jsem vysadil 2 hrasky a vyrostli 5 lusku(cca 34 hrasku). Tak hrach bude urcite jednou z mych velmi pestovanou plodinou.

Tech 150kg(pokud dosahnu toho),tak to chci jist prubezne cely rok s kombinaci jidlem,ktere koupim. Zatim to je teorie,protoze jeste nemam predstavu co pestovat,tak aby nemel zbytecne nektere prebytky. jisti to zavarovani a suseni,ktere trenuji a budu i tento rok.

Ted skutecne jen planuji co tam pestovat,schanet seminka a zkouset to treba na balkone,kde mam snadny pristup a kontrolovane prostredi.
Zaznamenáno
Grin-O
Host
1 0
« Odpověď #111 kdy: 28. Červen, 2011, 10:34:17 »

Říkám si Grin a ne proto, že jím žGrindy.
I když i to je pravda. Sem jsem se registrovala s vůlí to změnit.
Jako každého - i mě motivují fyzické a nadto psychické problémy a cíle.
Prohlížela jsem si tento web a objevila tu několik dobrých rad a taky pár kadeřavých ovcí.
Přála bych si tu fungovat a plout schopná důvěřovat, ale i prověřovat, fandit ale nefanatizovat,
což považuji za důležité.
Studijně i rekreačně se věnuji umění a filosofii (západní) a dodatečně sbírám informace
z okruhu výživy a medicíny - všímám si, že tyhle oblasti se totiž mohou snoubit a tím víc
mne oboje baví.
Pocházím z Brna a zde jsem i k zastižení.:- )
Zaznamenáno
Jarda Stránský
Full Member

Zobrazit profil
1 0
« Odpověď #112 kdy: 02. Leden, 2012, 22:05:12 »

Ahoj. Jak se jmenuji mám v profilu.  Je mi 44 let. Jsem tu krátce něco přes půl roku a poznávám teprve makrobiotiku. Nedal jsem se na ni ze zdravotního  a podobného důvodu. Potkal jsem člověka, který se jí zabývá již 12 let. Promiňte mi MBéčka, ale dříve jsem ji považoval za podivný směr stravování. Bylo to proto, že jsem o tom nic nevěděl. Ten dotyčný mi MB  více přiblížil. Je to zajimavé, chutná mi, líbí se mi to a cítím se více svěží. Z moji fotografie v profilu, je zřejmé, že se vařením zabývám. A to nejen jako koníčkem, ale i profesně. Jsem kuchařem v restauraci pro všežravce. Takže zkloubit MB osobní stravování a vaření v práci není lehké. Ale jde to. Hodně jsem zhubl. Očekával jsem zhubnutí, ale ne tolik. Ze 78 na 65 kg. Jeden čas jsem měl i 63 kg. Poslední měsíc jsem na rozpacích, zda se nemám k částečnému všežravému stravování vrátit a ponechat si některé makrobiotické zásady. Ta hubenost je opravdu hrozná.
Mepoznal jsem makrobiotiků mnoho, ale působí na mne dojmem vyrovnaných lidí, plných životní energie a optimismu. Také si přeji takový být. Člověk je již ve věkum kdy už se nedokáže příliž změnit, ale snad se mi to podaří částečně.
« Poslední změna: 03. Leden, 2012, 23:59:03 od Jarda Stránský » Zaznamenáno
torquiose
Hero Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil WWW
1 0
« Odpověď #113 kdy: 03. Leden, 2012, 09:29:45 »

Citace
Člověk je již ve věkum kdy už nedokáže příliž změnit
Jardo muzu se zeptat jak je tohle mysleno? Samozrejme ze to nejak citis podle sve vlastni zkusenosti ale jako se vseobecnou deklaraci, pokud to tedy myslis tak ze cim je clovek starsi tim mene dokaze menit, nesouhlasim. Moje vnimani je ze pokud se clovek nejak nezasekne, tak je schopen se menit v jakemkoliv veku, a to cim dal uzasneji, protoze stavi na tom co uz prislo pred tim. Jediny kontext v kterem bych to co rikas mohla nejak validovat, je ze cim je clovek starsi, tim mene je ochotny se menit podle toho jak druzi piskaji. Spise v optimalnim pripade smeruje k  nalinkovani se s vlastni dusi, sebepoznani a tim padem i schopnosti se skutecne a smysluplne zmenit (nelze smysluplne zmenit neco co neznas).
Zaznamenáno

dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #114 kdy: 03. Leden, 2012, 19:19:14 »

Ahoj Jardo,
Já bych se k původnímu stravování nevracela, ale udělala bych to tak, že bych jedla napůl rýži natural a bílou rýži, abys tolik nehubl. K tomu nějakou bílkovinu pro svalovou hmotu a zeleninu. Snad ještě někdo poradí. Možná to znáte, když někdy kombinujete MB a normální jídlo, že máte chuťové buňky jakoby "rozházené" a nevte, co byste jedli.
Jarka
Zaznamenáno
Jarda Stránský
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #115 kdy: 04. Leden, 2012, 00:06:11 »

torquiose: Ahoj. Řekl bych, že už mám "po sezóně" (to je vtip). Je mi 44. Vidím na sobě, jak je člověk pohodlný se zbavovat některých svých nesprávných návyků. Například nyní ponocuji. Vím, že by bylo správné jít spát, protože zítra vstávám dříve a budu jako mátoha. Jenže nějak se mi nechce a musím si to tu ještě prolézt.  Smiley 
Máš pravdu. Použil jsem špatné slovo, špatnou formulaci. Správně by mělo být, člověk není ochoten se změnit, ochoten změnám.

dvorjar: Ahoj. Chuťové buňky mám rozházené. To už je mým povoláním, protože vařím pro všežravce a dochucuji jim pokrmy na jejich způsob.
« Poslední změna: 04. Leden, 2012, 00:13:24 od Jarda Stránský » Zaznamenáno
Calarien
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #116 kdy: 04. Leden, 2012, 14:27:37 »

Taky to může být problém s absorpcí živin z mb stravy, která přece jenom vyžaduje hodně pozornosti, aby byla snadno stravitelná, viz obilniny a luštěniny. Zkusila bych vařit obilniny déle, s více vody, s kombu, a hodně žvýkat, abys měl jistotu, že dostáváš maximum, totéž luštěniny. Nejhorší je nedovařený pokrm...Jestli tohle nepomůže, tak to asi bude opravdu skladbou, možná příliš spartánská? To ale taky záleží, jestli se léčíš s něčím nebo jsi tzv.zdravý...
Zaznamenáno
Jarda Stránský
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #117 kdy: 04. Leden, 2012, 16:23:41 »

Neléčím se, jsem tzv. zdraví. Asi jsem se do toho moc ze začátku zabral. Ráno polévka misso, dopoledne obilovinná kaše s ovocem, medem, či sladěnkou. V poledne makrobiotický talíř inspiroval jsem se vařením paní Terešové - viz videa na internetu. Večer co mi zbylo z oběda, či opět kaše a polévka miso. Vyřadil jsem ze stravování vše co je z mouky, takže žádné pečivo, zahušťování a pod. Sladké jsem také jedl velmi málo. Z bílkovin jsem více jedl luštěniny. Tofu a seitan ojediněle.
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #118 kdy: 05. Leden, 2012, 14:28:55 »

Ahoj,
Jardo, rozumím, když vaříš v restauraci pro všechny možné lidi, že máš rozházené buňky. Někdy tomu říkám tak, že se chuťové buňky tzv. "hádají" Píšeš, že tofu a seitan máš ojediněle. A co tempeh? Ne jen luštěniny, ale střídat to. Když už ne v zimě tofu natural, taˇk aspoň uzené, to je přece jen jangovější a pro zimu by mělo býtvhodnější. 
Jarka
Zaznamenáno
Jarda Stránský
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #119 kdy: 05. Leden, 2012, 23:39:58 »

Luštěniny mám ze zdrojů bílkovin nejraději.
Zaznamenáno
Stran: 1 ... 6 7 [8] 9 10
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení