Stran: 1 [2] 3 4 ... 10
  Tisk  
Autor Téma: Představte se - Uvítání nových členů  (Přečteno 23520 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
seishi
Jr. Member
**

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #15 kdy: 10. Leden, 2010, 21:10:22 »

Čoveče,já znám Zhai Fenga,to je brácha od Zhai Hua Very Happy
to je síla...no máte pěkné webovky.
Ono wing-chun mi principiálně přijde hodně blízké taiji.
Jedna kámoška žila dlouho v Londýně a její přítel,jež se sem přistěhoval je právě učitelem wing
chunu,takže momentálně spolu začínáme trénovat a bylo by fajn,kdyby se tu utvořila nějaká
skupinka.
Mě osobně na wing chunu nejvíc zaujala intuitivnost a technika chi-sao,která umožňuje
jakési "hmatové vidění" útočníka,což je mnohdy otázka života a smrti Roll Eyes
No,co si budem namlouvat- asi přichází doba,kdy to bude potřeba zvládat a někoho třeba aj
soucitně nakopnout
Zaznamenáno
rakwička
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #16 kdy: 11. Leden, 2010, 00:01:04 »

tady někdo oftopikuje..
Zaznamenáno
pozorovatel
Sr. Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #17 kdy: 11. Leden, 2010, 17:22:35 »

rakwička : A proč myslíš ? Představujeme se navzájem se seishi, sdělujem si o sobě informace, které nás zajímají.
 Ale pro Tvůj klid : Vítám Tě seishi ( i když jsi tu byl dlouho přede mnou), jsem rád, že je tu někdo, kdo má podobné zájmy ! (To bylo pro rakwičku uvítání navíc k představování. Spokojena ?  Wink )
To je pořád řečí, jak jsou příznivci MB orpoti vitariánům pasivní a pak, když se tu najde někdo se zájmem o pohybovou aktivitu, která navíc využívá podobné principy jako MB, tak jsme mimo, hmmmm.
Je pravda, že by nebylo od věci založit nové téma MB a pohyb (jóga, tchaj-ťi, čchi-kung, atd.), protože jsem si jistý, že tady bude spousta lidí, kteří něco podobného praktikují, no uvidíme.
Zaznamenáno
La Tibor
Sr. Member

Zobrazit profil WWW Email
0 0
« Odpověď #18 kdy: 16. Leden, 2010, 19:49:28 »

Zdravim,
dostal jsem se sem pred Google analytics, neb Neon zalinkoval muj blog na tema Brazilie

Ziju rok v Brazil v nadhernym baraku nad lagunou a snazim se zde dostat to, co v EU+USA odeslo. Uzivat si a mit plnou odpovednost za sebe, nedivat se na otravene ksichty a pomahat potrebnym. Jsem nejspokojenejsi v zivote.

Na internetu vystupuju pod jinym nickem a delam taky na netu, ale mam sve duvody existovat inkognito. Je mi 30+, od 13ti nejim maso, ted trochu z donuceni zacinam. Na tomhle webu me zaujaly hlavne filozoficke diskuze, kterych kvapem pribyva vsude. Lidi nejsou IMHO izolovani, i kdyz jsou vsichni sami. Tvorime kmen a ted je doba navratu.

Mam rad parties, mam rad goa trance, mam rad slunicko, mam rad holky, hlavne ty hodne poslusne, mam rad lidi, co vedi co je humor a co drzi slovo, mam taky moc rad samotu. Prestoze jsem neco jako kapitalista, tak nemam rad korporace a politiky a snazim se jim skodit, co me skromne sily staci. Rad plavu a jezdim na kole.

Uzivejte zivota, chovejme se k sobe slusne a pripravme se na revoluci  Very Happy
Zaznamenáno

neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #19 kdy: 16. Leden, 2010, 20:03:16 »

Co by za financni svobodu spousta z nas dala.. je super, ze nam nekdo dalsi muze ukazat cestu, ze mozne je vsechno Smiley

Ale je mi jasne, ze financni svoboda zacina v hlave.. protoze i s minimem penez, se muzu citit svobodny a muzu nasledovat svoji touhu a nenechat se svazat hodnotama - 10 hod prace = penize = najem + jidlo + jedna dovolena v roce a minimum casu na sebe.
Zaznamenáno
rakwička
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #20 kdy: 16. Leden, 2010, 20:34:10 »

hééj La Tibor!vítám tě!jako doma, hele..

krásnej barák, laguna, vidím to na nějakou párty u La Tibora v Brazílii..
tak, děcka, sbalte žabky do batůžku, svačnu, jedém..

(mají poslušné slečny nějaké výhody?)
Zaznamenáno
La Tibor
Sr. Member

0 0
« Odpověď #21 kdy: 16. Leden, 2010, 20:53:05 »

predne verim, ze penezni system se brzo zhrouti..penize neskonci, ale skonci ty papirky, co nam vlady vnutily, takze nashromazdene penezni a mozna i jine bohatstvi pujde vnivec... no ono to je jedno

chci rict, a to se snazim rikat vsem, ze klicem je akumulace kapitalu... ne penez, ale vasich aktiv, da se rict akumulace energie, neco na to tema Ekologie a energie jsem napsal treba i tady

klicem je proste neprozrat vse, tak jak se nam propaganda reklam snazi vnutit

Byly doby, kdy jsem mel mesicni rozpocet 4000 Kc, platil jsem z toho i bydleni, stravoval se v Avataru na Mendlaku za 40Kc denne a usetril a jsem za to rad, ze ty navyky mi zustaly, protoze clovek opravdu potrebuje jen postel a zdrave jidlo... byla to dobra skola skromnosti, takze ted jsem strasne vdecnej za tu postel a jidlo, na ktery nemusim cekat /bohuzel ted nemam cas jist/; ty ostatni pozitky jsou fajn, ale jsou zbytne. Rad si zajdu do drahe restaurace, i kdyz tam jidlo preplatim 100x a udelam radost dyskem, rad jedu na vylet, ale to jsou jen takove veci na povrchu. To, z ceho je skutecne uspokojeni, jsou veci a sny investicniho razu. Penize z nich nejsou pro me treba, ale dava mi to nadeji /opravdu jen nadeji, nebot podelat se muze vsechno/, ze z te nespotrebovane energie naroste jeste vic energie. A pak ji bude mozne rozdat.

Pokud totiz clovek energii proji za nejakou pomijivou vec, tak ji odevzda nekomu jinemu, kdo ji akumuluje. A prusvih tohohle sveta je, ze tu akumulaci provadeji vesmes jen technokrati, kterym nezbyla ta cast mozku, ve ktere by pochopili, ze se maji starat o veci kolem. Pro svoje dobro. Pro dobro ostatnich. Pro dobro vsech.

Sveho casu jsem byl tak nejak externim clenem jedne cajovnicke komunity. Duchovniho razu by se dalo rict. Vim, ze v techhle skupinach frci neco jako ideologicky envirovementalismus a totalni opozice vuci penezum, podnikani, vydelavani atd. Myslim ze vite o cem mluvim a tipnu si, ze to zere i tebe Neone, jinak bys tomu tady nedaval trochu jinej smer. Podle mych zkusenosti je vysledkem "duchovnich cajovniku" jen frustrace a zakomplexovanost. Ti lide proste maji sve idealy krasneho sveta, rikaji jak maji jini lide zit, nebo se i poctive snazi tak zit a opovrhuji vsemi, dko tak nedelaji a to je IMHO prisernej omyl a velka nepokora. Svet je jakej je a moc=energie je proste jinde. Svet se nezmeni tim, ze se strci hlava do pisku, nebo tim, ze se clovek nekde izoluje, to je jak zacit si pichat morfium. Jestlize ta "duchovni cesta" je ta spravna, tak musi byt schopna se s tim starym systemem vyporadat. A pokud je slabsi, tak ej to spatna cesta a musi byt upravena. "Duchovni cajovnici" jsou casto jen srabi, co svoji zbabelost skryvaji a jak to jen jde se snazi vyhnout konfrontaci se svetem a ten je milostive nechava prezit do doby nez "vyrostou" a konecne si poridi tu hypoteku a zacnou pracovat pro nadnarodni spolecnost, nebo si nekde otevrou alternativni kramek, ktery preziva na hranici rentability. Podle me neni amoralni energii sbirat a pouzivat. Proto se obcas donutim i jist maso napr.

Mam takovej pocit, ze se mi po x letech podarilo na to prijit. Je to kombinace vnejsich bezohlednych faktoru vuci nehumannimu systemu (nerikam mu kapitalizmus, protoze to neni kapitalizmus), kombinovana s necim, co je laska.
Zaznamenáno

La Tibor
Sr. Member

0 0
« Odpověď #22 kdy: 16. Leden, 2010, 21:06:38 »

hééj La Tibor!vítám tě!jako doma, hele..

krásnej barák, laguna, vidím to na nějakou párty u La Tibora v Brazílii..
tak, děcka, sbalte žabky do batůžku, svačnu, jedém..

(mají poslušné slečny nějaké výhody?)

dekuju za privitani Smiley
tohle forum me desi, protoze uz ted nemam vubec na nic cas

ano, s tim zamerem
a/ nechat zde lidi odpocinout, tj. ta party
b/ pomoct jinym s emigraci (zcela vazne)
jsem v Brazil malem vypustil dusi

ted to vypada spis na
c/ ze budu z rozvracene Evropy zachranovat lidi, co si pri pohledu na me poslednich par let tukali na celo  Grin doufam ze ne, doufam ze jsem moc paranoidni

Poslusne slecny samozrejme vyhody maji; spravne chovani musi byt odmeneno Smiley Stejne tak panove, co udrzi sve ego.
Duchovni inspiraci mi byl popis nekterych koexistenci v Politice extaze od Learyho. Myslim, ze ted o pulstoleti pozdeji je kolektivni vedomi o dost chytrejsi a nenecha se tak nachytat.
Zaznamenáno

neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #23 kdy: 16. Leden, 2010, 21:11:27 »

Ano, resil jsem tyto stavy, kdy jsem pokladal za penize jako zbytecnost, oprostit se od nich, ale to bylo celkem kratke obdobi.
Pak bylo delsi obdobi, kdy jsem vedel, ze s penezmi nemam problem, chtel jsem jich klidne hodne, ale resil jsem etiku jejich ziskani.
To byl a vpodstate stale je problem.
Ale tohle se da rozdelit jeste na dve obdobi.
Jedno bylo, ze jsem resil etiku z pohledu moralnich hodnot nekoho jineho (ruzne duchovni smery, kriya yoga, krestanstvi apod.) - prebiral jsem cizi hodnoty a snazil se do nich napasovat.
A pak prislo dalsi obdobi, ktere mam doted - ze mam svoji vnitrni etiku, svoji syntezu hodnot - a z hlediska nich bohuzel take zatim nevim jak si ziskat hodne penez - holt jsem si dal takove hodnoty, ze v ramci nich neznam system pro vetsi prachy. No a nebo kecam a jeden znam.. ale je to generovani penez jen pro ty penize.. a na to jsem liny, nechce se mi na tom denne makat, jen pro ty prachy.
Nakonec me totiz mnohem vic uspokojuje, snizit svoje naklady, klidne na uplne minimum a vzdelavat se, rozvijet se.. vnitrni rozvoj mi nikdo nesebere a me to desne uspokojuje. A cim vice se rozvijim, tak si do sebe vice vryvam pravidla, ze co me nezabije, to me posili... ze tezke podminky jsou vlastne pro rozvoj neuveritelne fajn a tim padem si svoje snizeni nakladu enormne uzivam, bo si "namlouvam" ze me posiluje Smiley

Ale s tim co jsi psal nahore velice sohlasim a jsem moc rad, ze jsi na tohle forum prisel a zacal psat takhle otevrene svoje nazory.
Spoustu lidem nemusi sednout, ale zmena/pravda boli.. klasika.. chytry clovek si v tom najde smysl Wink
Zaznamenáno
La Tibor
Sr. Member

0 0
« Odpověď #24 kdy: 16. Leden, 2010, 21:22:13 »

No a nebo kecam a jeden znam.. ale je to generovani penez jen pro ty penize.. a na to jsem liny, nechce se mi na tom denne makat, jen pro ty prachy.
Nakonec me totiz mnohem vic uspokojuje, snizit svoje naklady, klidne na uplne minimum a vzdelavat se, rozvijet se.. vnitrni rozvoj mi nikdo nesebere a me to desne uspokojuje. A cim vice se rozvijim, tak si do sebe vice vryvam pravidla, ze co me nezabije, to me posili... ze tezke podminky jsou vlastne pro rozvoj neuveritelne fajn a tim padem si svoje snizeni nakladu enormne uzivam, bo si "namlouvam" ze me posiluje Smiley

Tohle je jadro pudla.
Zcela otevrene rikam, ze uz jednou jsem TO mel. Kdyz jsem bydlel v tom aute. Mel jsem dva spacaky, spaval jsem na kravaku v Brne u bazenu. Vzdycky v rano v 6 jsem se probudil se svitanim a sel plavat do bazenu, kde nikdo nebyl. /Ted v 6 rano obvykle jeste ani nespim/. Den zacal necim co asi byla hodinova meditace (odhaduju, nejsem v tom zbehly). Vsem sem tvrdil, ze hlavne nechci moc pracovat a ze jsem takhle spokojeny.

Pak se do toho navrtal..kdo jiny..nez zenska. Jaksi sem byl nucen neco delat. Paradoxne jsem se s ni kvuli praci rozesel a jeste vic paradoxne jsem pak o to vic zacal pracovat.

Ted se jen snazim chytit tu vlnu, co jsem mel tenkrat. Problem je, ze clovek zapomina a VZDYCKY si realitu prizpusobuje tomu, ze momentalne dela vsechno spravne. Nekde jsem tu napsal, ze jsem TED nejstastnejsi v zivote. Mozna je to lez a tenkrat to bylo o chlup lepsi... nebo nekdy jindy? Fakt uz nevim. Budu muset byt opatrnejsi v soudech a tvrzenich (rikam si to furt, a nejsem). A co kdyz jsem to tenkrat jen hral. Jak by mi bylo v aute v -20ti? Jak by vyapdala moje pater po 10ti letech spani v aute. A hlavne: mel bych moznosti nekomu neco davat - protoze v tom je poteseni. Neumim na to odpovedet.

Treba proste clovek ma sledovat tu stopu co mu tzv. nahoda prinese. Proto jsem taky poslouchal to, co mi rekla bejvalka, i kdyz uz nebyla. Dokazu si odargumentovat jak shromazdovani penez, tak jejich naproste odvrzeni a i ruzne stredni cesty.

Ted by me jen zajimalo, v cem lzu zase v tomhle postu Smiley
« Poslední změna: 16. Leden, 2010, 21:25:47 od La Tibor » Zaznamenáno

rakwička
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #25 kdy: 16. Leden, 2010, 21:33:21 »

La Tibor:
jsi strašně zvláštní..
mám ráda zvláštní věci (ať to teď vyznělo jakkoliv blbě, tak to mazat nebudu, anžto je to pravda..heh)
Zaznamenáno
La Tibor
Sr. Member

0 0
« Odpověď #26 kdy: 16. Leden, 2010, 22:33:25 »

Dekuju rakwicko, beru to jako kompliment, ale ja nejsem dulezitej.

Dulezity je to, co se povsechne deje a komplimenty mi nafukujou ego do obrich rozmeru - jsem radsi kdyz mi lidi nadavaji Smiley

Vysvetleni: Ja se vlastne uvnitr strasne bojim navazovat novy vztahy, jak virtualne, tak normalne, protoze pak za lidi nesu strasnou zodpovednost a jsem z toho uplne vyflusanej. HA, tak to ze me vypadlo. Obzvlast vtipny kdyz delam admina na jednom foru zhruba tak jako Neon tady, takze porad neco s lidma resim.

Ta tvoje ne-autocenzura je super Smiley
Zaznamenáno

neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #27 kdy: 17. Leden, 2010, 11:05:07 »

La Tibor, nenapadlo te nekdy vytvorit komunitu tobe podobne smyslejicich lidi, diky penezum ktere mas/mohl bys mit?
A ta komunita by brain-stormovala nejaky vyssi cil? Vyhoda komunity by bylo to kolektivni mysleni (ktere verim, ze nasobi myslenkovou energii, je enormne ucinnejsi nez jedinec sam), vzajemna podpora, spolecne smerovani, spolecny cil.. a nebo i ruzne cile, ale podpora lidi, kteri jdou cestou minimalniho myslenkoveho plytvani na veci neuzitecne.
Je mi jasne, ze tahle utopie komunity se vyskytuje neustale, je spousta pokusu, ale zajimal by me tvuj pohled.. jestli se ti to prohnalo hlavou a zavrhnul jsi to?
Ponevadz vidim jednu velkou vyhodu v tom, pokud nekdo umi ziskavat penize, na financni udrzeni takove komunity.
Dost komunit nemuze ani zacit kvuli tem penezum.
Taky je tam jeste ta moznost, naucit ostatni ziskat penize zpusobem jakym to umis ty.. a nebo pracovat spolecne a vyeliminovat tak svoji lenost, tim, ze nekdo treba bude rad delat to co te nebavi a budete mit celkove vic penez, nez mas sam.. samozrejme nejde o ty prachy samotne, ale o ten vyssi cil, ktery by se za chodu neustale inovoval,vymyslel.
« Poslední změna: 17. Leden, 2010, 11:06:41 od neon » Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #28 kdy: 17. Leden, 2010, 13:24:17 »

ted se sim sim neurazte, ale clovek, kdyz pise sam o sobe, tak vetsinou lze nebo lip receno pise to co by si pral..... Poklona  treba jsou to veci castecne pravdive, ale ne tak moc jak se ostatním zda...   

Proč bys mel mít zodpovednost za cizí lidi, kdyz se s nima znas? nechapu Smiley jakoze ze bys je ovlivnil svými myslenkami?

rakwičko, někde jsi psala, že jsi moc mladá abys ty filosoficke veci chapala. ja ti chci rict, že o veku to fakt neni Smiley

Zaznamenáno
La Tibor
Sr. Member

0 0
« Odpověď #29 kdy: 17. Leden, 2010, 14:08:50 »

La Tibor, nenapadlo te nekdy vytvorit komunitu tobe podobne smyslejicich lidi, diky penezum ktere mas/mohl bys mit?
A ta komunita by brain-stormovala nejaky vyssi cil? Vyhoda komunity by bylo to kolektivni mysleni (ktere verim, ze nasobi myslenkovou energii, je enormne ucinnejsi nez jedinec sam), vzajemna podpora, spolecne smerovani, spolecny cil.. a nebo i ruzne cile, ale podpora lidi, kteri jdou cestou minimalniho myslenkoveho plytvani na veci neuzitecne.
Je mi jasne, ze tahle utopie komunity se vyskytuje neustale, je spousta pokusu, ale zajimal by me tvuj pohled.. jestli se ti to prohnalo hlavou a zavrhnul jsi to?
Ponevadz vidim jednu velkou vyhodu v tom, pokud nekdo umi ziskavat penize, na financni udrzeni takove komunity.
Dost komunit nemuze ani zacit kvuli tem penezum.
Taky je tam jeste ta moznost, naucit ostatni ziskat penize zpusobem jakym to umis ty.. a nebo pracovat spolecne a vyeliminovat tak svoji lenost, tim, ze nekdo treba bude rad delat to co te nebavi a budete mit celkove vic penez, nez mas sam.. samozrejme nejde o ty prachy samotne, ale o ten vyssi cil, ktery by se za chodu neustale inovoval,vymyslel.
Ta myslenka me samozrejme napadla a je mozne, ze to tak nakonec dopadne, na druhou stranu je asi dost duvodu proc to nedelat.

Reknu ten hlavni a tys to napsal taky. Ta utopicka myslenka tu uz byla. A ne jednou  Grin A nevysla. Podle me je jediny reseni a to nejakej opravdu vyhranenej individualismus. Ne ten fake individualismus, kdy je kazdej suverenni spotrebitel a pak resi po vecerech na Facebooku, co delala Mana atd.

Na druhou stranu se tvori komunity na netu. At uz moje veci, nebo treba tohle forum. Muzu tam prijit, rict co a jak sem delal, s cim jsem zabil x let k nicemu (SKOLA!!!) atd. A muzu to jen opakovat a pak si uzit trochu srandy s lidma na stejny vlne.

Dale jsem asocialni clovek, mam rad klid; plati taky ta vec s tou odpovednosti. Napsal to P. K. Dick v Muzi z vysokeho zamku. Japonci jsou divni, kdyz vidi na ulici postizeneho, ktery ma probelm sam prejit, tak mu nepomohou. Nepomohou mu proto, protoze by se mu cely zivot citili zavazani.
Takze to beru jak ti Japonci. Je to mozna divny, ale hozeny to tak mam.

A mit odpovednost za komunitu? Ja jedu na hrane kdyz mam odpovednost za svoji holku plus me desi tech par lidi, co jsou ve srackach kolem. Pul roku sem se tu venoval jednomu mladymu cernochovi z favely, jak jsem psal. Bylo to takovy dite ulice. Po tydnu se sice stal vericim krestanem, takze se ani neotocil za holkou, i kdyz jsem mu rikal, ze je to blbost, ale nakonec to stejne podelal a kdyz prisla jeho zkouska (mel konflikt s jednou mistni cuzou, co mu pronajimala byt, od ktere mu vsichni rikali at vypadne - ale krestani maji tu evangelizacni challenge), tak proste zklamal na plny care a musel jit pryc.  Predstava, ze by takovych lidi bylo vic...

Jinak nebyl to jedinej clovek, co sem se mu snazil pomoct, par lidi vim jiste, ze jsem naucil vydelavat penize (online). Nekteri me podrazili, nekteri naopak pochopili, ze to byl dar a ze se nemuzou chovat, jak se jim zlibi. Ale ono skutecne staci pred tim pocitacem par let sedet, utrhavat si od huby, sbirat info, vzdat se vseho a vysledek se dostavi. A myslim ze to je ta nejcistsi cesta. Jinak i vydelavani penez budoucnosti bude individualizmus, aspon co se ruznych veci kolem hackingu neboli parazitovani na korporacich tyce. Neni ted cesta neco tvorit, ted se musi borit. Takze s jinymi lidmi ma smysl "pracovat" jen o vymene informaci a teorii (Learyho definice - laska je komunikace me ted napadla), ale pak si kazdej jede na svem pisecku a sejdou se jen si uzit veci. Uplne stejne jako trance parties. Tam taky lidi prijdou sami, odejdou sami a behem toho zazijou neco uzasneho. Neni sance, jak se z toho vseho dostat globalni akci. Komunity se zkousely 50let a clovek, co se nepouci, je hloupy. Jsme vsichni prodchnuti propagandou politiku, kteri tvrdi, ze neco zmeni volby jako kolektivni akce. Ta sama nadeje se davala do Kodane. I do komunit. Je to cesta mimo IMHO. Jedina nadeje je priznat si, ze nadeje neni a veci jsou horsi nez v nocnich murach.

No a v neposledni rade - zklamal bych jako vsichni. To riziko spojene s tim vytvarenim komunity je pro ego chlapa prilis velky, mozna lzu uz ted, jak pise El. Tydle veci jsou osidny, clovek si muze lhat i o samote, ale mam pocit, ze kdyz do toho zatahne hodne lidi, tak to muze byt lez vetsi. Mozna bych mel teda radsi mlcet.

Jeste k te zodpovednosti: myslim, ze je to jeden z rozdilu mezi chlapem a zenskou. Chlap ma mit zodpovednost uplne stejne jako mel treba dobrej otrokar nebo feudal a naopak jako to nemaji politici. Kdyz se to vydari, je to skvely pocit na vsech stranach (z druhe strany to beru treba co se pamatuju jako dite a    odpovednost mel nekdo za me). Ale kolik si toho na sebe nandat... A nandava si to na sebe clovek, nebo to k nemu jen tak prichazi? Problem je, ze ja mam tolik co delat, ze v poslednich letech hodne hladovim, nespim a nemam cas se starat o svy telo. Takze bych se mel asi angazovat, aspon prechodne min a dohnat resty.
Zaznamenáno

Stran: 1 [2] 3 4 ... 10
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení