Stran: [1]
  Tisk  
Autor Téma: S MB 3 týdny - více stručných dotazů  (Přečteno 3567 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
berinda
Full Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil
0 0
« kdy: 08. Květen, 2009, 08:04:36 »

Zdravím vás,

prosím o zodpovězení dotazů níže:
1. Kolik dnů používáte zeleninový vývar uskladněný v lednici?
2. Používáte jako doplňkové jídlo bílé rybí maso? (dvakrát nebo víckrát týdně - uvedeno v knize "Cukr a sůl" v kapitole "Makrobiotický přístup k diabetu a hypoglykemii" - tyto nemoci nemám, ale o knížce se diskutovalo)
3. V jakém marketu nakupujete zeleninu:
- černý kořen (nemám představu, co je to za zeleninu)
- žlutý tuřín (doporučoval ji jej pan Zerzáň, že si jej mám nasadit, ale nemůžu sehnat ani semínka k vysazení)
- japonskou dýni hokkaido
- řeřicha
- kadeřávek
4. Kolikrát týdně používáte k přípravě jídla orestovanou cibulku? (opět v knize uvedeno, že max. 4 x, v knize "Radost ze zdravých dětí" je skoro každé recept s orestovanou cibulkou).
5. Batáty - používají se v MB? Jak se připravují?

Moc mi pomůže v začátcích s MB zodpovězení dotazů výše, děkuju

berinda
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #1 kdy: 08. Květen, 2009, 08:59:51 »

1. Vyvary si moc nedelam a kdyz uz, tak je pouzivam ihned.
2. Ryby jim (klidne 2x tydne), pokud sezenu nejake dobre, nejlepe v Makru chlazene (lepsi jak mrazene).
3. Zeleninu beru nejlepe na zahrade.. pokud neni, tak nakupuju kdekoli - bio ve meste nemame.
turin se taky nazyva vodnice (uprava: byl jsem opraven, nenazyva, kecam blbosti - turinu se taky rika kvaka) - seminka se daji bezne sehnat
hokaido si pestujem sami
rerichu koupis treba v kvetinarstvi - na zvlhcene vate muze rust neustale cerstva za oknem
4. Cibulku restuju podle nalady a chuti.. klidne denne (zas bych to tak nehrotil - tady jde spis o to, snazit se mit pestrou stravu + ruzne styly uprav).
5. Bataty se v CR moc nepouzivaji, ale treba v Holandsku (Kushi Institut) castej. Ja si je dam parkrat do roka i u nas. Neznam moc dobre jejich energeticky dopad, tak neporadim.
« Poslední změna: 08. Květen, 2009, 13:01:28 od neon » Zaznamenáno
Pavlínka
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #2 kdy: 08. Květen, 2009, 10:06:59 »

Ahojky, jen malá oprava: tuřín není vodnice. Tuřínu se říká "dumlík" a vodnice je bílá ředkev. Tuřín je x krát větší a žlutomasý. Vodnice je bílá. My jsme koupili semínka tuřínu žlutomasého na prodejní výstavě květin a zeleniny.
Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #3 kdy: 08. Květen, 2009, 10:25:53 »

Černý kořen je takovej dlouhej černej kořen Smiley nevím , jak se používá, ale semínka se dají koupit kdekoliv, kde prodávaj semena. Tenhle rok ho chci vypěstovat, už mám malé rostlinky, tak uvidíme. Použití zatím neznám...
Dýně hokkaido se dá taky koupit v semenech, ale lepší je koupit nějakou u někoho na zahradě vypěstovanou a semínka z ní vydloubat. Letos ji  budu pěstovat poprvé, takjsem zvědavá Smiley
Zaznamenáno
lin
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #4 kdy: 08. Květen, 2009, 15:42:20 »

Ahoj Berindo,
před nedávnem jsem řešila obdobný problém s uchováváním zeleninového vývyru. Protože jsem jediná, kdo se v naší rodině stravuje makrobioticky, měla jsem vždy vývar předchystán tak na týden dopředu a uchovávala jsem ho v pětilitrové sklenici v  ledničce. Pak jsem se ale dozvěděla od svých mb přátel, že je k ničemu. Samotnou by mě tedy zajímalo, jak maximálně dlouho se v něm mohou uchovat veškeré cenné věci.
Děkuji za odpovědi, lin.
Zaznamenáno
torquiose
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #5 kdy: 10. Květen, 2009, 19:53:39 »

Berindo,
O mase jsem se uz vyjadrila na tvem "masovem" vlakne.
V Anglii je trochu rozdil od Cech v tom ktere zeleniny jsou zde bezne a to jeste v obouch zemich zavisi kde bydlis (velke mesto, male mesto, vesnice, atd)
Taky nevim co je cerny koren.
Turin je tu jedna z nejbeznejsich zelenin. Je hodne podobny kedlubne (chutove), ktera je tu naopak neobvykla. Klidne bych to zamenila.
Dyne se tu dostanou nejruznejsi, ale vim za v Cechach je tohle trochu slabsi. Kdyz nemuzes sehnad hokaido, nahrad s tim co muzes sehnat. Vsechny oranzove dyne chutnaji podobne a vsechny jedle dyne jsou zdrave.
Rericha je strasne jednoducha na pestovani za oknem. Opravdu nemuze byt nic jednodussiho. kup seminka, nasej na tenkou vrstvu hliny nebo vaty. Tak ji vzdy sklizis tesne pred jedenim a zachovas vsechnu vitalni energii.
Kaderavek se tu dostane bezne ale kdyby ne tak bych ho pestovala na zahrade. Nutricne by se dal nahradit ruznymy svymi pribuznymi - ruzne typy zeli s tmavymi listy.
Zalezi kde zijes. Mate dovoz bio zeleninovych bedynek? Timto zpusobem dostanu v kombinaci se supermarketem veskerou zeleninu kterou chci.

Zaznamenáno

berinda
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #6 kdy: 21. Červen, 2009, 15:03:02 »

K vývaru mi MUDr. Strnadelová řekla, že polévka z něj je prospěšnější a hodnotnější pro střeva, než když dám zeleninu pouze do vroucí vody. Vývar můžu použít i následující den, víc ne. Stačí vařit 10 minut.
Zaznamenáno
ira
Host
0 0
« Odpověď #7 kdy: 21. Červen, 2009, 16:30:47 »

Ještě k vývaru - já ho nikdy nedělám zvlášť, ale když připravuji zeleninu, všechno, co mi zbyde (nesmí to být nahnilé nebo jinak znehodnocené), naházím do hrnce a udělám během jiného vaření vývar. Ušetří se tím spousta času i peněz. Také často přihodím zeleninu, která je k jiné spotřebě už ovadlá... Vývar používám max. 2 dny (doporučeno MB guru literárními i fyzickými).
Tuřín a další nemusí být teď k sehnání, protože je na něj ještě brzo, ale bývá tzv. mini tuřínek, který vypadá velice podobně jako ředkvičky a je úplně bílý.
Nemusíš se stresovat, když neseženeš některou z doporučovaných zelenin, důležitá je pestrost, prostě vem, co je a nakombinuj to tak, aby byly zastoupeny různé barvy i tvary (energie).
S batáty (a to se týká i toho ostatního) záleží na tom, jestli Ti jde o léčebnou MB, nebo jestli své pojetí najdeš v některém z uvolněnějších směrů. Když píšeš o "Zestr", ti jsou opravdu oproti jiným autorům a lektorům poněkud volnější, vyznačuje se to nejen používáním batátů, ale třeba i tou osmahnutou cibulkou, která z jiných pohledů není zrovna nejvhodnější (obzvláště pro děti). Já připravuji cibulku pod dušenou zeleninu tak, že vymažu hrnec olejem, dám cibulku se špetičkou soli a zaleju takovým množstvím vody, že je sotva ponořená.
Osmahnutá cibulka je u Zestr hodně populární, ale myslím, že to svádí k určité jednotvárnosti v přípravě jídla. Navíc zrovna teď v létě by mělo být tuku méně, čímž nemyslím úplně vynechat, ale dobře si předem promyslet, co budu vařit a olej použít jen v jedné složce. Můžeš ho i nahradit opraženými semínky na posyp.
Černý kořen, je, jak už psala El, kořenová zelenina, má tenký dlouhý kořen s černou slupkou, který se směrem dolů téměř nezužuje (je to spíš váleček než kužel) a dužina je bílá. Je jangovější než mrkev a má delikátní krémově nasládlou chuť.
Zaznamenáno
milan
Host
0 0
« Odpověď #8 kdy: 29. Červen, 2009, 22:20:47 »

jeste par doplneni k tem barvam.
turin je zluty, vodnice je bila.
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #9 kdy: 11. Září, 2012, 16:59:44 »

Ahoj,
ryby používám, tak jednou za 14 dní, hokaido si také pěstujeme sami, zeleninu kupujeme v marketu.
K té osmažené cibulce - mamka ji dává do skoro každého jídla, když dělá polévku či omáčku. Cibule prý je základ a jinou úpravu cibule nezná. Paní Lužná má v jídlech také osmaženou cibulku a na stránkách Lenka Rojíková v jídlech také. Myslím, že většina je naučená takto z domova.
Jarka
Zaznamenáno
Stran: [1]
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení