Stran: [1]
  Tisk  
Autor Téma: Dlouhodobě kvašené zelí - při jakých teplotách?  (Přečteno 5520 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
berinda
Full Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil
0 0
« kdy: 24. Listopad, 2009, 17:57:30 »

Četla jsem, že se zelí má nechat 1 den v teplejší místnosti (k nastartování kvašení) a poté přesunout do chladna.

Můžete mi prosím napsat, při JAKÉ teplotě se má nastartovat kvašení (1. den)?

Jak chladno by mělo být v místnosti, kde bude zelí 2. - 21. den  kvasit? (po 3 týdnech je již vhodné ke konzumaci)

Jak chladno by mělo být v místnosti, kde bude zelí zbývající dobu (měsíce) uskladněno?

Kolik g soli dáváte na 1 kg zelí? Prosím i o přesné označení soli.

Děkuji za rady.

Berinda
Zaznamenáno
milan
Host
0 0
« Odpověď #1 kdy: 25. Listopad, 2009, 21:51:15 »

k nastartovani ti pomuze pokojova teplota a pote zalezi jake pickles chces delat a kolik jsi do neho dala soli.
u dlouhodobeho pickles davas vice soli a nizsi teplotu. u kratkodobeho naopak.
Do pickles se zpravidla dava 0,5%-1,5% morske soli, nekteri makrousi doporucuji vice (napr. 2 %), ale je to zbytecne... asi je to o tech zkusenosti...  Wink
Zaznamenáno
Peti
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #2 kdy: 25. Listopad, 2009, 23:06:28 »

Ahoj Berindo,
tady je recept, který jsem podědila po babičce a to zelí je moc dobré. 10 kg zelí, 17 dkg soli - já dávám obyč. mořskou, 2 dkg kmínu a 1 kg cibule. Já jsem ho měla v teple asi týden a pak jsem ho dala do chladna a jedli jsme ho už po pár dnech. Ať se podaří.
Zaznamenáno
berinda
Full Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #3 kdy: 26. Listopad, 2009, 07:42:57 »

Děkuju za recept.

Mám dotaz ohledně CHLADNA. Zelí budu mít v garáži, kde je nyní asi 15 stupňů (přes zimu tam bude míň, ale pod 10 to asi neklesne). Jak dlouho mi zelí vydrží při této teplotě v zeláku?

Ještě dotaz - pravidelně asi 2 x do měsíce dělám krátkodobě kvašené zelí s mrkví a cibulí (je hotové asi za 5 dnů, pak uchovávám v lednici).

Jaký je rozdíl CO SE HODNOT ŽIVIN TÝKÁ mezi dlouhodobě kvašeným zelím (v zeláku ve větším množství) a mým krátkodobě kvašeným zelím (mívám jej ve 2 L sklenici).

Díky za objasnění

berinda
Zaznamenáno
milan
Host
0 0
« Odpověď #4 kdy: 26. Listopad, 2009, 12:08:37 »

domnivam se. ze dlouhodobejsi bude nutricne vyhodnejsi a take bude obsahovat vice vitaminu C.
Rozklad zeli probiha pomaleji, kyselina mlecna pribyva s mensim gradientem a bude i ruznejsi mikroflora.

s tou garazi to zkus. Ve sklepe (cca 8 °C) vydrzi do jara az leta...
Zaznamenáno
Stran: [1]
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení