Stran: [1]
  Tisk  
Autor Téma: Ryby v makrobiotice  (Přečteno 4908 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
neon
Administrator
Hero Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
0 0
« kdy: 30. Listopad, 2009, 08:35:11 »

Ze všech živočišných potravin je v makrobiotické kuchyni nejběžněji používána ryba. I když živočišná říše je obecně více jang než říše rostlinná, není ryba nutně jang. To záleží na typu ryby a na způsobu přípravy. Může být dokonce jin nebo obsahovat prvky jang. Malé ryby, konzumované celé i s kostmi (japonské iriko) jsou jang. Nicméně ryby s bílým masem, podávané často v restauracích, mohou být dosti jin (je tomu tak, jsou-li připravovány na větším množství tuku, protože tuk je jin). Ryba je dobrým zdrojem bílkovin. Bílkoviny jsou jin. V důsledku toho se při přípravě ryby používá sůl nebo tamari (sojová omáčka). Namísto toho, abyste si mysleli "Snědl jsem rybu, jsem tudíž jang," je přesnější si myslet "Snědl jsem rybu se solí, a proto jsem se zjangizoval." Problém je tento: živočišné potraviny obsahují zároveň jak určité kvality jin, tak určité kvality jang. Proto je musíme užívat s opatrností.

Z knihy: Orientální diagnostika - Michio Kushi - překlad Jarmila Průchová
Zaznamenáno
paulina
Hero Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #1 kdy: 30. Listopad, 2009, 11:20:38 »

Různé interpretace asi budou pocházet z různých zdrojů.
Mám kamarádku z Vietnamu a onehdy jsem po ní chtěla, aby mě naučila, jak správně připravovat rybu tak, aby byla v "rovnováze".
Říkala, že ryba (jakožto žijící ve vodě) je jin, a tak je potřeba přidat jang - osolí, dovnitř dá zázvor na plátky a rybu napařuje na pařáčku. Tak prý je výsledek energeticky vyvážený a ve Vietnamu je tato příprava ryby tradiční. 
Tak já nevím, mám v těch různých pojetích a proměnách jin - jang často docela zmatek.
Zaznamenáno
giorgino
Host
0 0
« Odpověď #2 kdy: 30. Listopad, 2009, 13:39:34 »

já tomu kdysi ne a ne rozumět, ale pochopil to až na tabulkách. jak je ta základní tabulka potravin jin a jang, tak úrovni daných potravin (obilí, zelenina, maso, sůl...) se dá udělat další tabulka (viz. např. luštěniny v zelené knize od JP nebo od Strnadelové a Zerzána)... tedy ryby jsou více jang než rostlinná říše, ale jen mírně jang ne jako drůběž, prasátka, sýry aj. pak teda by se dala udělat tabulka s potravinami lehce do jangu, na jejíž nejjinovatějším vrcholu by asi byli ryby typu pstruh a pod. s bílým masem a pod čarou, více jang, ryby typu rybí filé, kapr... a na konci s červeným masem jako losos... ono to je logické. rybí maso s červeným masem je celkově jinovější než drůběž, ale na své vlastní úrovni je jangovější... a jestli je bílkovina jin nebo jang, to asi tak nejde brát... ani s tou solí to tak nejde brát. se množstvím soli se pouze zvyšuje jangizace. ono celkově každá potravina má nějakou energii od přírody a zbytek je už jen pouze dáno přípravou. délka varu, ingredience, olej a sůl. když se člověk blíže podívá na způsoby různých příprav pokrmů z hlediska jinu a jangu, třeba běžné stravování, aniž by lidé věděli něco o dvou základních energií, tak se experimentama došlo k jakési rovnováze - tělo si řekne - byť třeba jen ve větším rozsahu než je pásmo zdravý. ta ryby po Vietnamsku je dobřé připravena Smiley
Zaznamenáno
dannyyxx
Host
0 0
« Odpověď #3 kdy: 30. Listopad, 2009, 14:39:19 »

Tak já nevím, mám v těch různých pojetích a proměnách jin - jang často docela zmatek.

paulina, bodejt bys nemela, ma v tom zmatek kazdy hloubavejsi makrobiotik. tvoje kamardka pouziva principy TCM a ty pouzivas principy MB

v Yin a Yang jde vzdy o uhel pohledu:
- v TCM je uhel pohledu ve schopnosti potravin zahrivat /Yang/ nebo ochlazovat /Yin/ telo
- v MB je uhel pohledu dostrediva a odstrediva energie

druha podminka ktera musi byt splnena pri uvahach o Yin a Yang je ze lze pouze porovnavat. nelze rict ze ryba je Yin nebo Yang. lze rict ze ryba je vice Yin nez treba skopove a vice Yang nez treba zelenina /syrova/ - pouzil jsem pohled TCM

co se tyce rozdeleni obecnych veci mezi Yin a Yang, kde to oshawa prevratil vzhuru nohama /bohuzel ne vsechno/ pak je treba nastudovat teorii teto filozofie v TCM a MB a udelat si svuj zaver. nanestesti, co je mi znamo, oshawa svoje rozhodnuti a zavery nikde detailne nezdokumentoval...

to je pak urodna puda pro ruzne /casto nesmyslne/ berlicky ktere vysvetluji prevraceni Yin a Yang v MB
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #4 kdy: 01. Prosinec, 2009, 06:43:19 »

Ohsawa se k tomu vyjadřoval:

http://www.makrobiotika.info/index.php/topic,635.msg8318.html
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #5 kdy: 07. Listopad, 2011, 16:41:18 »

Ahoj,
ale paní Průchová i Kushi také používají slova odstředivá/dostředivá energie, jin/jang energie - myslím, že je to jedno a totéž. Česky do znamená zahřívající/ochlazující. Měli bychom mluvit česky, aby nám lidé rozuměli.
Jarka
Zaznamenáno
kachina
Host
0 0
« Odpověď #6 kdy: 08. Leden, 2012, 18:04:42 »

co se stane s rybou, když ji tepelně upravím jeden den a druhý den sním? je to ok jako třeba u luštěnin? je mi jasné, že lepší je čerstvě připravená, ale někdy je holt nouze...
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #7 kdy: 08. Leden, 2012, 20:54:15 »

Ahoj,
jestli je to OK, to přesně nevím, ale nedramatizovala bych to. Prostě ječasová tíseň, což se může stát. My na dva dny takhle vaříme. Kdo by vařil každý den obilí, to nevím. No, někdo to tak dělá, ale obilí či vločky, jáhly i kuskus lze navařit na pár dní dopředu.
Jarka
Zaznamenáno
Tom.
Sr. Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #8 kdy: 21. Listopad, 2012, 10:19:20 »

Otazka bude spise pro osanzstvo, jez bezne v mb konzumuje ryby. Snazil jsem se z pohledu Yin/ yang (Oshawovo pojeti) prijid na to, ktera ryba by mohla byt prijatelna. Vysel mi nasledujici seznam. Otazka na Vas velice jednoducha.

Jaka z techto ryb je pro Vas chutove zajimava- aneb stoji za to, si ji ocas dat Very Happy

kapr
sumec
pstruh
treska

halibut
platys
sled

« Poslední změna: 21. Listopad, 2012, 18:52:51 od Tom. » Zaznamenáno

Čím se naplníš, tím jsi
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #9 kdy: 21. Listopad, 2012, 11:03:52 »

Ahoj Tome,
kapra, pstruha a tresku jsem jedla, ostatní ne. Nejraději mám kapra, ale mělo by se to střídat. Občas si koupíme i uzenou makrelu.
Jarka
Zaznamenáno
Calarien
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #10 kdy: 21. Listopad, 2012, 15:28:05 »

Já většinou jím pstruhy, taky proto, že je chovají pár kilometrů odtud v Moravském krasu a nemusí se jako mořské ryby dovážet z dalekých moří, kde jsou ryby už skoro vyhubené.
V Holandsku a Slovinsku jsem naopak jedla (skoro) jen mořské ryby, které tam jsou snadno všude k dostání, tady u nás mi to nepřijde až tak košer, navíc jsou často mražené, což i chuťově je dost bída oproti čerstvým.
Zaznamenáno
Stran: [1]
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení