Stran: [1] 2 3 ... 12
  Tisk  
Autor Téma: z rakwe ven!  (Přečteno 22453 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
rakwička
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« kdy: 28. Prosinec, 2009, 09:36:07 »

Vánoce,čas "klidu, míru a porozumění"

babička(nejprve pár útrpných pohledů plných slitování,poté): terinko, ty si nedáš ani vanilkový rohlíček?
já: ne, babi, víš, že to nejím..je to plný cukru, nedělej si se mnou starosti..
(odmlka)
babička: a co linecký kolečko?
já: babi, ani linecký, je tam taky cukr..
babička: ale počkej, něco tu pro tebe mám..(přinese perníčky a vítězoslavně prohlásí) na tyhle jsem nedala polevu, abys je mohla..
já(obraceje oči v sloup): babi, jsi hrozně hodná, ale dalas tam cukr?
babička: ale jen trochu..

s babičkou je legrace, to vám budu ještě povídat
Zaznamenáno
ježour
Full Member
Pohlaví: Mužské

405663052
Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #1 kdy: 28. Prosinec, 2009, 17:33:20 »

no vidíš, a babička teď kvůli tobě bude mít špatné svědomí! Smiley
Zaznamenáno
dannyyxx
Host
0 0
« Odpověď #2 kdy: 28. Prosinec, 2009, 20:12:33 »

babička: ale počkej, něco tu pro tebe mám..(přinese perníčky a vítězoslavně prohlásí) na tyhle jsem nedala polevu, abys je mohla..
já(obraceje oči v sloup): babi, jsi hrozně hodná, ale dalas tam cukr?
babička: ale jen trochu..

je mi ze srdce lito tve babicky, uprimne na tebe myslela a snazila se vyjit vstric, jen kvuli tobe upekla pernicky jinak nez by to udelala normalne...

casem az vlna zacatecnickeho nadseni opadne, mozna znova zvazis zda je nutne odmitat kazde zrnko cukru za kazdou cenu /zvlast pri vyjimecnych slavnostech/ - zda prave toto je cesta k harmonii...

preji hodne zdaru a stesti k jejimu nalezeni.
Zaznamenáno
paulina
Hero Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #3 kdy: 29. Prosinec, 2009, 00:36:33 »

v tomhle musim rakwicku podporit. Podle mne kdyz se jednou rozhodnes nic s cukrem nejist, tak proste nic s cukrem nejis a lidi (babicky) by to meli pochopit a vzit to tak, jak to je. To pak by mohlo byt vsude tak.. pro uklidneni babicky u ni jist maso, pit kakao ke snidani, vzit si cukrovi.. prestoze jinak hlasas opak. Neprivadi to psychickou nepohodu (i kdyz jineho druhu) taktez?
Pokud na tebe babicka mysli, mela by to pochopit a akceptovat. Protoze pak to dopada, "ale vzdyt ten pernicek sis vzala, tak jsem myslela, ze trochu cukru muzes".. anebo "u babicky pernicky jis, tak proc by sis nemohla vzit i u nas"... atd. atd. - jak se z toho pak vymotat?
Ja vim, je to osemetne tema a sama jsem se s tim (mj. i u babicky) kolikrat setkala, ale myslim si, ze clovek by mel byt koherentni.
Dat babicce proste vedet, ze jestli jim nebo nejim cukrovi nic nemeni na citech k ni a je na ni vyrovnat se s tim. Co ty vis, treba takovym ustupkem z tve strany ji nevedomky pripravis o konfrontaci (vyzvu / zkousku), ktera ji byla Zivotem naplanovana...
Zaznamenáno
slisa
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #4 kdy: 29. Prosinec, 2009, 08:30:11 »

Já si myslím, že je trochu sobecké nevzít si (výjimečně) kousek cukroví, který ti babička S LÁSKOU připravila. Pokud nejsi na smrt nemocná, tak si tvůj organismus s trochou cukru jistě poradí. Taky jsem v jednom období byla takhle tvrdá a neústupná, dnes mě to mrzí. Dnes bych dala přednost babiččině radosti z obdarování před svým pocitem rádoby dokonalosti.
Zaznamenáno
rakwička
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #5 kdy: 29. Prosinec, 2009, 09:20:55 »

opsáno z domácí kuchařky:
vanilkové rohlíčky:10dkg másla,3dkg cukru, 5dkg strouhaných ořechů, 14dkg hladké mouky..poznámka: obalovat v cukru
perníčky: 80dkg hl. mouky, 12dkg tuku, 4 vejce, 2 lžičky sody, 4 lžíce medu, 28dkg cukru..atd atd..
na linecký jsem teda recept nenašla..

můžete mi říct, kdo z vás by to jedl?
mám alergii na pšeničnej lepek, med a ořechy..všichni víme, že cukr v babiččině podání ten nejhorší možný vůbec, je jed..tak co nám tam zbyde?vejce a máslo..já teda ani vejce ani máslo nejím..takže??
!!!game over!!!
vždyť je to..no hrozný!vždyť všechno, o co se snažím, by bylo nanic, kdybych si vzala takovouhle věc!!
fakt se snažím a uznávám, jsem teprv na začátku, ale tohle prostě už v životě jíst nechci a nebudu jen proto, abych nezranila něčí city..to po mně nemůže chtít ani babička..

jo a děkuji paulině za podporu..

Zaznamenáno
slisa
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #6 kdy: 29. Prosinec, 2009, 09:39:42 »

A nezaráží tě, kolik lidí tuto stravu přežije? A kolik makrobiotiků má - i přes vzornou stravu - zdravotní problémy?
(Omlouvám se za provokativní příspěvky, sama se stravuji víceméně MB, ale myslím, že makrobiotici všeobecně význam stravy přeceňují, vždyť nejen chlebem (resp. zrním) živ je člověk a naším cílem snad není stát se sektou, která jediná zná tu správnou cestu...  Grin)
Zaznamenáno
romanS
Hero Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #7 kdy: 29. Prosinec, 2009, 09:43:15 »

Mám podobný pohled jako rakwička a paulina.
Jestli vás má někdo OPRAVDU rád, nebude se vnucovat a zkoušet dokolečka, jestli pořád ještě platí, co jste řekli před chvílí (týdnem, rokem....) Budete se snažit vás pochopit, zeptá se, proč a jak jste dospěli tam kde jste. Rozhodně se neurazí...
Na začátku ta zásadovost může být hodně důležitá, zvlášť pokud se některých potravin vzdáváte spíš nedobrovolně. Začne to jedním perníčkem, jedním pivem, jedním obědem či večeří "klasik" a za chvíli jste v háječku, je vám ze sebe zle, protože jste to nezvládli....Samozřejmě to tak být nemusí. Ale znova opakuju, komu na vás záleží, přijme vás, i když si myslí, že je to celé kravina. A o to snad mezi lidmi jde, ne?
 Eek
Zaznamenáno
Mili
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #8 kdy: 29. Prosinec, 2009, 09:51:06 »

Po prechode na mb sa proti mne otočila celá rodina. Aby ma úplne nepovažovali za šibnutú, občas som si dala z jedla ktoré sa na rodinných oslavách ponúkalo. To občas ma rozhádzalo najmenej na dva nasledujúce dni . Zo slova občas sa stalo často, pretože predtým som bola celý život závislá na cukre.To isté sa konalo v práci pri posedeniach a oslavách....Výsledok bol, že sa môj zdravotný stav nezlepšoval tak, ako som si to predstavovala. A spätne  voda na mlyn rodinným príslušníkom a kolegom, ktorí mali argument proti mojej strave. Došlo mi, že to musím useknúť, ináč sa z problémov nevyhrabem. Prešlo pár rokov a rodinní príslušníci začínajú chodiť za mnou o radu. Energie sa oklamať nedajú. Buď tu sú alebo nie sú.  Láska tu môže byť aj  Srdce BEZ CUKRU Srdce. Rodičia konečne pochopili, že im radím dobre. Že tí ktorí im ponúkali lieky im za tie dlhé roky vôbec nepomohli.Láska sa nedá nahradiť sladkosťami.
« Poslední změna: 29. Prosinec, 2009, 11:10:16 od neon » Zaznamenáno
romanS
Hero Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #9 kdy: 29. Prosinec, 2009, 09:59:25 »

Mili, dík za krásně "nedomluvené" doplnění. Přesně tak jsem to myslel, byť jsem touto cestou jít nemusel...
 Wink
Zaznamenáno
Bystromila
Host
0 0
« Odpověď #10 kdy: 29. Prosinec, 2009, 10:46:56 »

Všichni členové rodiny - kromě dědy, který žil a jedl střídmě(za První republiky), ze které pocházím, vymřeli na rakovinu, ve věku mezi 47 a 64 lety. Členové rodiny mého přítele jsou vyznavači "klasiky" se všímvšudy, co k ní patří (sladkosti, masitá jídla, alkohol, káva atd.atd.). Výčet jejich zdravotních potíží by vydal na samostatný článek. Několik let jsem byla pod palbou jejich "argumentů", že mi ve stravě chybí tohle a támhleto. Moje eliminace hodnotili jako nemoci z nedostatku masa... Při každém našem setkání mi nejdřív nabízeli dorty, chlebíčky, buchty, guláš atd. a  když jsem to odmítla, tak se urazili a vyslechla jsem si, že jsem příčinou jejich stresu a jak k tomu přijdou, když se s tím pekli, smažili atd. a já to teď ani ze slušnosti nejím. Neargumentuju u nich rakovinou apod. Jen si stojím za svým rozhodnutím vařit a jíst MB jídla, protože je mi z nich dobře. A vím, že pokud bych ustřelila jinam, nebude mi z toho zrovna nejlíp.
Nemám výčitky z toho, že nejím ze slušnosti nebo proto, že je to zvykem na návštěvě vždycky jíst. Nikomu tím neškodím a pokud mě kvůli tomu někdo vnímá jako příčinu svého stresu, vidím problém na jeho straně, ne na své. Nikomu taky nenutím svoje zrní a zeleninu s luštěninami a nehysterčím, že mě stresuje, že to někdo nechce jíst. Ale to už se dostáváme k energii potravin a následně k tomu, co které jídlo s člověkem udělá, jak ho naladí či rozladí.
Závěrem: Jezte co jste si sami vybrali  Wink
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #11 kdy: 29. Prosinec, 2009, 11:09:29 »

Taky pridavam podporu Rakwičce.
Kdo rad dela radost ostatnim, tak mu drzim palce, az mu nabidne feťak neco tvrdsiho  Grin Delam si srandu.. ale pro me je bily cukr navykova latka (vedci davno overili, ze ma podobne ucinky na telo jako drogy). To ma pak podle vas napr. vyleceny alkoholik neodmitat na navsteve alkohol?
Zaznamenáno
slisa
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #12 kdy: 29. Prosinec, 2009, 11:19:01 »

Mysím, že tohle srovnání trochu kulhá. Ve svých předMB letech jsem byla živa víceméně z cukru, mohla jsem sníst švestkové knedlíky a dát si na to moučník, teď cukr samozřejmě nepožívám, ale když na návštěvě sním (cca jednou za čtvrt roku) třeba kousek štrůdlu, rozhodně se mi nerozjede dřívější závislost, jako by se to asi stalo alkoholikovi. Prostě ho pak zas nejím, protože ho nepotřebuji a nemám na něj chuť. Rozhodně jsem nechtěla nikoho popudit, jen mě zajímá diskuse na toto téma. A koukám, že jste většinou pěkně "zjangovaní"  Roll Eyes , ale to se časem upraví. Vždyť já jsem netvrdila, abyste se vrátili ke starým zvyklostem, jen jsem poznamenala, že by zdravému člověku neměl jeden vanilkový rohlíček, snědený babičce pro radost, nabourat trávení. To si tak málo věříte? Vzpamatujte se, nebuďte dogmatiky!!! A co říkáte tomu, že paní Průchová na poslední přednášce, poté co zkolabovala z hypoglykémie, snědla jakousi komerční (asi medovou) ovesnou tyčinku?
Zaznamenáno
rakwička
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #13 kdy: 29. Prosinec, 2009, 12:08:03 »

na Vánoce jsem doma, a jelikož babička bydlí dva baráky nad náma, zaskočila jsem za ní a zeptala se narovinu, jak to teda je..
babička mě velice mile překvapila a řekla mi, že není naštvaná, když si nic nevezmu, že jí to není líto, když neocením její kuchařské dovednosti..
ba naopak se vyjádřila v tom smyslu, že mě obdivuje, jak jsem na sebe přísná a že ona by to nevydržela..no a že chápe, že to dělám proto, abych se zbavila svého ekzému, co se se mnou táhne už od dětství..
jenže navzdory těmto všem pochodům mi stejně nabízí cukroví prostě proto, že jsem její vnučka a nabízí všem a nechce, abych byla o něco ochuzena..

docela dobrý,ne?
ségra to okomentovala: je vidět, že babička je moderní žena..

jo a nemyslím si, že jsem sevřena nějakým dogmatem, spíš se mi z mísy plné cukroví dělá šoufl jen ho vidím..
Zaznamenáno
torquiose
Hero Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #14 kdy: 29. Prosinec, 2009, 13:30:58 »

Me babicka dala bez varovani pred casem v restauraci k memu soku na talir kus jeji klobasy na ochutnani (jsem vegetarian).

Kdyz jsem ji vypravela co dobreho si uvarim k vanocni veceri, rekla ze se mi divi ze si pro sebe takhle vyvarim (az na to ze to ode me jeste rado ochutnalo nekolik dalsich lidi kdyz to videli). A ze pry zrovna vcera psali v novinach ze o vanocich muzeme jist co chceme (ale babi to co ja jim, JE to co CHCI jist!)

Ma ex-tchyne mi prisla o vanocich domluvit ze bych mela jist maso, ze uvidim ze se mi to za par let odrazi na zdravi. To od zeny ktera ji denne uzeniny a jeste k tomu jine cervene maso, cukr, skoro vubec zadnou zeleninu. Jeji manzel ma v haji slinivku a ona ledviny. On ji hodne cokolady. Oba jsou na nevim kolika praskach. Ja vim ze jsou starsi, ale moje mama neni o moc mladsi nez oni a takhle na tom neni. A ne ze by jedla uplne vzorne, ale urcite lip nez oni. Nevim proc nesla radeji domlouvat svemu synovi a dceri kteri uz o detstvi kouri. U stolu byl jeste jeden vegetarian a ona mu neustale nabizela rizky. Je to opravdu nutne? Na druhou stranu jsem si po ni nechala poslat od mamy seitan a tempeh a to bylo reci kolem toho. Proste k tomu ma mentalni odpor, to z toho citim.

Rakwicko to je fajn ze sis s babickou promluvila a asi se ti muselo ulevit z toho jak na to reagovala.

Jestli prisne dodrzovani MB je vyraz "zjangovani", tak to Pruchova musi byt obzvlast zjangovana, protoze jeji projevy jsou obvykle velmi nekompromisni a definitivne neobsahuji zadne schvalovani cukru. Kam se na ni hrabe co je tu receno. A dat si cukr pri kolapsu z hypoglykemie je neco jineho nez dat si ho "abych neurazila". Pokud budu mit hodne zivy spolecensky zivot a na kazde navsteve si dam neco abych neurazila tak ono se to docela secte. A bylo tu zmineno "pokud jsi zdrava", coz rakwicka rekla ze tak docela neni.

« Poslední změna: 29. Prosinec, 2009, 13:32:56 od torquiose » Zaznamenáno

Stran: [1] 2 3 ... 12
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení