Stran: [1]
  Tisk  
Autor Téma: Byliny a plané rostliny v makrobiotice  (Přečteno 2719 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
tonda
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« kdy: 03. Leden, 2010, 13:54:21 »

zdravím,

chci se vás optat, jak se makrobiotika dívá na používání bylin, které pan šíma předepisuje? nebo prostě vůbec na byliny? vím, že nějakou knížku o bylinách napsala paní průchová, ale ještě jsem se k ní nedostal.
Zaznamenáno
Wl
Host
0 0
« Odpověď #1 kdy: 04. Leden, 2010, 12:43:34 »

Ahoj. Bylinky mají silné energie, takže kombinovat je s makrobiotikou, která pracuje s energiemi mnohem slabšími moc nejde. Dám ti příklad. Ostropestřec je dobrý na játra. Na jaře, kdy regenerují játra a žlučník, je můžeš zkusit třeba ostropestřcem na čas podpořit. Uvidíš, co se bude dít. Když ti začnou např. otékat kolena, tak je dobrý s tím přestat: ). Samozřejmě si musíš dávat i nižší dávky než ti, co MB nedělají.
Tu knížku (Rizika léčivých bylin) si ale sežeň. Dále jde o to, že pravidelně dlouhodobě se bylinky užívat nemají. Navíc mám dojem, že ani v té knížce není napsáno, jaké bylinky mají jakou energii. To je dost důležité, protože záleží na tom jakou máš konstituci a jakou kondici a jakého typu problémy máš. U typu JANG ti bylina typu JIN třeba dočasně pomůže u problémů typu JIN ale podle mě uškodí. Kdo používá bylinné směsi, tak tam už je to s energiemi tak trochu loterie. A u pana Šímy ani nevíš, co některé (K,Žl,..)obsahují.
Mě se osvědčilo s panem Šímou začít (neměl jsem naštěstí nic u čeho by šlo o život), hned začaly poměrně silné eliminace a vlastně jsem pak musel hodně rychle najet na MB, za což jsem moc rád.  Bylinky jsem používal tak asi 10 měsíců (do prvního MB kurzu). Z dnešního pohledu jsem mohl přestat i dřív.
Pan Šíma má ale hodně dobrou irisdiagnostiku, kterou stojí za to si nechat udělat.
Zaznamenáno
NEW_PAGE
Full Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #2 kdy: 04. Leden, 2010, 14:45:28 »

Zvieratká jedia ovocie a bylinky..... a my ľudia si to nemôžeme dovoliť ? BLUD. Niečo tu smrdí..... kde je pes zakopaný ?
Zaznamenáno

Láska nikdy nepodozrieva. Láska nie je nikdy žiarlivá, nikdy nezasahuje do slobody druhého. Láska nikdy nič druhému nevnucuje. Láska dáva slobodu a sloboda je možná iba vtedy, keď má vo vašom spoločnom bytí priestor.
Wl
Host
0 0
« Odpověď #3 kdy: 04. Leden, 2010, 16:14:28 »

Není ani tak moc zakopaný. Ještě jsem měl asi rozlišit některé volně rostoucí rostliny jako pampelišky, kopřivy,... od některých léčivých bylin (meduňka např.). Ty první je dobré občas (patřičně upravené) v určitém poměru k normální zelenině zařazovat. Taky se tu někde o tom už psalo. Teď jde ale o to, že si místo klasických léků připravíš léčivý bylinný lektvar a když se ti osvědčí, máš tendenci ho "brát" každý den. Pro nemakrobiotika je to lepší varianta, ale pro makrobiotika je to problém. Jeho síla,atd. Koneckonců, dej si pár let nějaké slušnější MB a uvidíš sám: ).
No a zvířata se živí převážně jinou stravou než léčivýma bylinkama a na rozdíl od člověka jsou schopná sníst ledacos. Ale vlastně to platí i naopak...
Zaznamenáno
Hanisek
Full Member

593846503
Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #4 kdy: 09. Duben, 2010, 08:58:01 »

Jaké volně rostoucí rostliny teď konzumujete?a v jaké úpravě?-syrové na posypání,nebo raději krátkodobě tepelně upravené?Nějak v tom mám hokej-hlavně v tom množství,kolik si denně dovolit sníst třeba té syrové,která se teď přímo nabízí při procházkách-mladá kopřiva,pampeliškové lístky,sedmikrásky,podběl... Smiley
Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #5 kdy: 09. Duben, 2010, 09:23:42 »

Hodně toho nejdete v knížke Plené rostliny k jídlu...

Já sbírám všechno možný co najdu a celkově toho do jídla dávám menší hrstku- někdy syrové-hlavně kvítky a tepelně upravené třeba do zeleniny, do polívky.. i syrovou i na posypání. Těším se na obalené květy bezu Smiley a listy jitrocele...

Podle mě je důležité je jíst jak syrové tak i tepelně upravené..

Zaznamenáno
Hanisek
Full Member

593846503
Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #6 kdy: 09. Duben, 2010, 10:09:52 »

díky,a hlavně je třeba dodat-ty známé a ne jedovaté Grin
ono se dá třeba myslím inspirovat i na stránkách Květy Kolouchové(Svobodové), tak dobrou chuť Smiley
Zaznamenáno
beruška
Sr. Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #7 kdy: 09. Duben, 2010, 12:46:19 »

Syrové většinou ve směsi různých druhů používám nasekané na posypání obilovin, do hotové polévky, vcelku a květy na zdobení, vařené - dušené ve směsi na špenát, špenátovou omáčku, do různých zeleninových směsí - před obědem natrhám hrst něčeho a to pak někam umístím. A někdy je na zahradě uzobávám jen tak... Mám teď jakýsi absťák po zeleném, ale z dřívějších let vím, že to přejde...
B.
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #8 kdy: 23. Srpen, 2013, 17:38:51 »

Díky El za připomenutí knížky Plané rostliny k jídlu. Nečetla jsem
Jarka
Zaznamenáno
Stran: [1]
  Tisk