Stran: [1]
  Tisk  
Autor Téma: Mrkvová povidla  (Přečteno 4042 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
Tajak
Newbie
*
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil
0 0
« kdy: 10. Leden, 2010, 15:19:55 »

V jedné knížce od J. Průchové jsem četl o výborných mrkvových povidlech - leč jsem nenašel, jak vlastně na to.

Nemáte, prosím, někdo zkušenost s výrobou této mňamky? A ještě něco - jak cca dlouho vydrží takováto povidla, když se uvaří a ještě horká se plní do sklenic, poté do lednice?
Zaznamenáno

...prostě život...
pozorovatel
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #1 kdy: 10. Leden, 2010, 15:37:49 »

Pokud se pamatuju, bylo něco takového v Byznysu se zdravím (bohužel jako spoustu knih, které jsem někomu půjčil se mi už nevrátila, tak nemůžu přímo citovat). Šlo o to, že se dlouho (30-40min) vaří mrkev, nebo cibule na trochu oleje v tlakáči s trochou sojovky, nebo misa. Hodně to zesládne, proto ten název. Zkonzumovat se to, ale musí rychle.
Sám jsem zkoušel variantu s cibulí- hodně oloupané cibule nakrájené na větší kusy (to je důležité- čím větší kusy, tím sladší chuť) rozvařit a přidat sojovku, nebo miso (to je tam od začátku, takže enzymy jsou v háji, ale způsobí to zesládnutí) a pak si opražíš nasucho na pánvi lískové oříšky (pozor na připálení !) a poté z nich odstraníš slupičku, nameleš najemno a přidáš k cibuli ( v tomto případě nahrazují oříšky olej), výsledek- neskutečně sladká chuť. Zkus to.   Smiley
Zaznamenáno
xylda
Full Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #2 kdy: 10. Leden, 2010, 17:01:20 »

Recept na mrkvová a cibulová povidla má ro-le na makrobiotika.aspone.cz. Dělala jsem jsem je a jsou výborná.
Zaznamenáno
Tajak
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #3 kdy: 10. Leden, 2010, 17:31:42 »

pozorovateli, díky za reakci a inspiraci - určitě to vyzkouším... Zajímavě zní i ta varianta s cibulí!

Zaznamenáno

...prostě život...
Tajak
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #4 kdy: 10. Leden, 2010, 17:33:17 »

to xylda:

Než jsem sem podával dotaz, prohledával jsem i ten super web od ro-le, ale úspěšný jsem nebyl - mohla by jsi, prosím, nahodit konkrétní odkaz? Díkes
Zaznamenáno

...prostě život...
Nena
Host
0 0
« Odpověď #5 kdy: 10. Leden, 2010, 17:48:20 »

já jsem si je dělala tak, že jsem nakrájela mrkev na velké kusy, dala do vody a do papiňáku, přidala sůl a skořici a vařila asi 40min. Pak rozmixovala. Dala do sklenic a do lednice a pak během pár týdnů snědla - po otevření se rychle kazila. Mazala jsem si s nima palacinky apod. Bylo to v době, kdy jsem měla nějaké eliminace a nemohla žádné sladké.
Zaznamenáno
xylda
Full Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #6 kdy: 10. Leden, 2010, 20:35:59 »

to Tajak: na makrobiotika.aspone hledej zeleninové náplně do buchet Wink
Zaznamenáno
Tajak
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #7 kdy: 10. Leden, 2010, 20:55:44 »

to xylda:

Ááá, úspěch!  Smiley

Pro ostatní - mrkvová a cibulová povidla:

http://makrobiotika.aspone.cz/usr/ReceptDetail.aspx?ReceptID=728

Zaznamenáno

...prostě život...
Mili
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #8 kdy: 11. Leden, 2010, 07:21:21 »

Pozorovatel,  kľudne tam môžeš dať trochu misa na konci, aby si nemal pocit, ža tam nemáš enzýmy.  Toto jedlo sa neje ako hlavný chod, ale len ako zákusok a uspokojenie chuti na sladké a tradičné jedlo.  Hlavné jedlo v ktorom máš pickles, sojovku, miso, prípadne tempeh,   natto, obilninu predtrávenú kváskom,  surovú zeleninu alebo lisovaný šalát má enzýmov dostatok takže  v spolupráci s dostakom slín a správnou činnosťou tráviacich žliaz dosiahneme dobré rozloženie a strávenie potravy. Píšem to len preto, že sme nekonečne atakovaní zo strany vita pre ich údajný nedostatok.
Dobrú chuť k lekváriku  mnam
Zaznamenáno
pozorovatel
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #9 kdy: 11. Leden, 2010, 17:31:52 »

Díky za přednášku Mili, ale to miso se tam dává opravdu na začátku pro efekt maximálního zesládnutí zeleniny, občas se dá takto miso použít spíše jako solící prostředek a počítat s tím, že o některé jeho vlastnosti přijdem. Takže jsem to tam nepsal proto, že by mi to bylo líto, že přicházím o enzymy, vím, že je najdu jinde a ne u tohoto dezertu.
S vitariány nemám problém, Ty ano ? Třeba Neon je prima kluk.  Very Happy
Mám moc rád slovenčinu, takže budu rád za další Tvé poznámky (to myslím bez ironie!).
Zaznamenáno
Mili
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #10 kdy: 12. Leden, 2010, 07:11:30 »

Neodpovedala som kvôli tebe, len na ukážku, že s jedlom sa môžeme hrať a netrváme ortodoxne na ničom, čo sme niekde čítali. Miso môžeme kľudne rozdeliť na dve dávky, príp. použiť na začiatku pár zrniek soli. Sama varím prevažne intuitívne a nemám rada presné dodržiavanie receptov, čo sa mi občas vypomstí .... Neon je vo fáze hľadania, ktorou sme prešli všetci, u mňa trvala snáď vyše 10 rokov. Riešenie musí nájsť sám, tak ako povedala rozprávková babička : Sám si stratil, sám si hľadaj.
Neonku, želám ti veľa šťastia aby si sa v tom tápaní v močiari neutopil, i keď zablatený budeš dosť, asi ako my všetci.
Veľa šťastia hľadajúcim.
Zaznamenáno
Stran: [1]
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení