Stran: [1]
  Tisk  
Autor Téma: Jak používáte olej  (Přečteno 1614 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
neon
Administrator
Hero Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
0 0
« kdy: 10. Únor, 2010, 08:08:33 »

Na přednáškách Strnadelové jsem často slýchal, jak se olej musí zapracovávat do zeleniny smažením - klasicky nakrájet zeleninu, smažit na oleji se solí a pak až přilít vodu a udělat z toho třeba polívku.
Říkala, že pokud olej přidáme jen tak do horké polívky, tak prej není navázaný do potravy a v těle se pak dobře nezpracuje.
Máte stejné informace?

Mě to dneska napadlo právě při tom, že jsem si dřív dělal obiloviny v tlakáči občas pro změnu tak, že k nim přidám lžíci oleje, pak mají jinou chuť.
Děláte tak taky někdo obiloviny?
Zaznamenáno
Mili
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #1 kdy: 10. Únor, 2010, 08:57:32 »

Olej sa nespojí s jedlom len vtedy, keď je jedlo studené, napr. šalát. Na teplú obilninu si kľudne olej daj.
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #2 kdy: 10. Únor, 2010, 09:07:37 »

Děkuju.. ale to co popisuješ není o chemickém spojení, to je spíš jin/jang teorie o tom, že studený olej je příliš jin, ne? Takhle je obecně olej v makrobiotice chápán.

Já spíš byl překvapen tou teorií Strnadelové, kdy je potřeba olej do zeleniny zapracovat tím smažením + sůl, že tam vznikne nějaká vazba stravitelná pro tělo. Prej jinak to tělu může škodit. Ale nevím nakolik jsem to správně pochopil. Proto ten dotaz.
Olej + sůl + zapracování teplem mi připomělo, že podobně se dělá gomasio.
Zaznamenáno
paulina
Hero Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #3 kdy: 10. Únor, 2010, 11:43:10 »

to je zajimave tema a rad se o nem neco dozvim!
Napriklad tady v Italii se pouziva olej (extra panensky olivovy) vyhradne za studena.. (odhledneme ted od jin/jang teorii, tady si myslim, ze olivovy olej je cista makrobiotika, vzhledem k tomu, ze tu byl odjakziva)
Smazenim se nici cenne latky, co v nem jsou obsazene (nemluve o jinych olejich, ty jsou na tom pry jeste hur)..
No, zase jsem tu nacetla jednu chytrou knihu, a tak v tom mam zmatkyyyy!
Zaznamenáno
Bystromila
Host
0 0
« Odpověď #4 kdy: 10. Únor, 2010, 11:58:58 »

Já jsem na přednášce Strnadelové zaznamenala poznámku o tom, že pro strávení oleje jako takového potřebujeme sůl - čím více dáme oleje, tím více solíme. Spolu se to naváže, spojí (?) a pak je to pro nás stravitelné. Totéž o poměrech oleje a soli - nezávisle na Strnadelové - přednáší D.Lužná na svých MB kurzech.
Olej používám na smažení-dušení zeleniny, osolím to a pak dodusím s troškou vody. Někdy si takhle dělám základ pro polívku.

Nebo opačný postup - to jsem našla v knize od J.Průchové(ale už nevím v které to je):
 pokrájenou zeleninu krátce podusíme s troškou vody, osolíme a nakonec přidáme olej a dosmažíme. Tenhle postup tam doporučuje v souvislosti s hektičnem a stresovnem současné doby - pro uvolnění. Praktická poznámka - po chuťové stránce je to mňamka Very Happy
Zaznamenáno
Mili
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #5 kdy: 10. Únor, 2010, 13:55:44 »

So soľou to bolo myslené tak, že ak spojíme teplý tuk so suchou teplou soľou, zrnká soli sa obalia tukom a tým sa zmierni jang pôsobenie soli.
Soľ nespojená s tukom silne sťahuje a smeruje do vnútorných orgánov, hlavne do obličiek.
Toto je i zmysel prípravy gomasia.
Zaznamenáno
Stran: [1]
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení