Stran: [1]
  Tisk  
Autor Téma: Recenze - Cukr a sůl - aneb západovědecký laikův pohled do makrobiotického světa  (Přečteno 3294 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
neon
Administrator
Hero Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
0 0
« kdy: 24. Únor, 2010, 09:51:54 »

http://www.med.muni.cz/~vmornst/uninov.htm#Cukr a sul

Je to sranda číst takové cancy - dává mi to aspoň nadhled, velice zapomínám jak se na makrobiotiku dívá nezasvěcená veřejnost.

Kdyby tak vědci tušili kolik opravdové vědy mohou naleznou v jin/jang pravidlech. Stačilo by se na jeden den pořádně zamyslet a možná by uviděli, že vše je na tomto světe propojeno, vše se neustále objevuje v malém i velkém (holografický vesmír - "jak je sakra možné, že spodní ret odráží stav střeva? to je ale pěkný nevědecký nesmysl" Grin) a olej opravdu stoupá nahoru a kámen klesá dolů a že se to dá aplikovat všude Smiley

Hlavně je úžasné, jak kritizují makrobiotiku lidé, kteří ji vůbec nedali šanci - ale tento fenomén se objevuje všude.
« Poslední změna: 24. Únor, 2010, 09:55:58 od neon » Zaznamenáno
Mili
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #1 kdy: 24. Únor, 2010, 11:27:56 »

Jo, jedine vedci rozumejú cukrovke - že ju nevedia vyliečiť, autorovi  nevadí.
Kriminalita a hypoglykémia ? To by sme od autora chceli ozaj moc.

Aj keď sa to zdá zbytočné, mali by sme občas zájsť medzi ľudí, zmýšľajúcich  v medicínskych pojmoch a dostať sa na ich úroveň a vysvetliť im svoje videnie .  Občas sa o to snažím a občas úspešne. Čím ďalej som odolnejšia a viem odpovedať na ich otázky, a poznám ich odpovede, ktoré sú v podstate stále rovnaké.  Ľudia majú dogmaticky zafixované školské vedomosti o potrebe bielkovín a podobne. Veľa priestoru je i na fórach zaoberajúcich sa zdravím.  Možno by sme neboli považovaní za divnú sektu len preto, že oni nás nechápu a nechápu energie.
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #2 kdy: 24. Únor, 2010, 13:37:23 »

Mili: souhlas, pochopit jejich stranu, vůbec je nezatracovat, ale naučit se komunikovat a vidět jejich pohledem - ten pohled se velice rychle ztrácí při proniknutí do jakéhokoli tématu
Zaznamenáno
La Tibor
Sr. Member

Zobrazit profil WWW Email
0 0
« Odpověď #3 kdy: 24. Únor, 2010, 14:18:24 »

musim rict, ze presne v tomhle smeru je mistni forum pro me skola

samozrejme ze mam zafixovany ty ruzny veci s pomerem bilkovin atd., zaroven vidim, jak si tu lidi frci na necem jinym; ne ze bych MB primo veril, ale zatim mi to furt vyplivava otazky typu, ok, jak teda mainstream dosel k optimalnimu pomeru konzumovanych zivin atd.

odpovedi nutricni mediciny bude urcite nejaka globalni statisticka metoda, ktera nebere v uvahu zpetnou vazbu - ale o to az tak nejde... libi se mi ten rozpad reality; kdyz clovek narazi na neco vedeckeho, tak mu je receno "v budoucnu vetsina nasich poznatku bude zpochybnena" - ok, nejak to prijmete, ale zacnete se se ptat, ok, poznatky budou zpochybneny, ale jaky?

strom bude vzdycky strom
vyfuk bude vyfuk (a ne periskop mimozemstanu)
voda bude H20
politika bude politika

jakoby ta zmena mysleni byla povolena jen pro subatomarni objevy nebo pak jeste nejake intergalakticke; ani duchovni objevy nejsou dovoleny

tohle forum mi tak nejak vsechno zpochybnuje a nic misto toho neprichazi; tam kde byl v my hlave optimalni pomer cukru, tuku, bilkovin je ted prazdno a dela mi to vlastne hodne dobre
Zaznamenáno

neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #4 kdy: 24. Únor, 2010, 14:35:03 »

Největší problém západního vidění světa vidím v jejich rozkouskovávání všeho na oddělené entity, neschopnosti/nechuti vidět celek, makrosvět.
Neschopnost vidět vše propojené.
Podle mě ale již dávno západní věda tento celostní pohled uznává, spoustu let, destiletí. Ale klasicky to prosakuje do školského (a dalších) systému velice pomalu. A obecná výživa je pořád v době atomů/molekul/buněk/nezávislých orgánů. Ta si frčí klidně podle norem z roku 1980 (hrubě odhaduju, výživáři by mohli říct více o tom jak jde výživa s dobou nejposlednějšího vidění světa).

Makrobiotika nabízí pohled celostní, energetický, nepitvající vše na izolované soustavy, ale hledání souvislostí v celé škále těch energií - a zjednodušuje si to zredukováním té škály na jin/jang, ke kterým ti dodává pravidla, na základě nichž funguje celý vesmír. To zredukování nese samozřejmě také svoji daň, ale mnohem menší než moderní vědecký pohled.
« Poslední změna: 24. Únor, 2010, 15:22:29 od neon » Zaznamenáno
Bystromila
Host
0 0
« Odpověď #5 kdy: 24. Únor, 2010, 16:54:28 »

A obecná výživa je pořád v době atomů/molekul/buněk/nezávislých orgánů. Ta si frčí klidně podle norem z roku 1980 (hrubě odhaduju, výživáři by mohli říct více o tom jak jde výživa s dobou nejposlednějšího vidění světa).

Před několika týdny jsem měla tu čest dostat do ruky rozpis jídelníčku pro lázeňské pacienty na celou dobu (4týdny) jejich "láznění" v jednom nejmenovaném lázeňském zařízení v ČR. Bylo tam pěkně rozepsáno co k snídani, svačině, obědu, svačině, večeři, k druhé večeři - rozdělené podle toho, jakou dietu předepíše lázeňský lékař. Ze složení těch jídel (zelenina jen jako zelí ke knedlíkům a pečeni, hromada mléka v různých podobách, cukr všude, maso denně, salámy atd.) a z jejich přiřazení k určitým dietám pro velmi vážně nemocné lidi (hypertenze, obezita, diabetes, stavy po několika infarktech i operacích srdce) jsem usoudila, že se jedná o vyhlazovací tábor, nikoliv o lázně.
Že se do těchto zdravotních problémů -  a mnohdy konců - dostanou lidi svým přístupem k životu, je bohužel časté. Ale že se nakonec dostanou do "péče" lékařů, kteří je docvaknou - nejen jídlem, ale i denním režimem, který lázeňákům naordinují, to je mazec.
Zaznamenáno
La Tibor
Sr. Member

0 0
« Odpověď #6 kdy: 24. Únor, 2010, 18:22:08 »

ja ti nevim neone ohledne toho, co zapadni veda uznava nebo ne
zapadni veda nema vubec co uznavat, to uznavani zapadni vedy plyne uz z nejaky jeji silene pokriveny interpretace, kdy je na vedu nakladano prilis mnoho, predevsim neexistujici buh a zpetne se toho vedci chytaji, protoze vidi, ze je poptavka po objektivnich vysvetlenich, ktera ale oni dat nemohou

veda se ma zaobirat svym predmetem zkoumani IMO a rozkouskovani je pro vedu v poradku

veda nikdy nemuze dojit k neajkym overitelnym vysledkum nebo dokonce experimentum v hrube nelinearnim svete, tj. svete kterej se zaobira lidma; to je taky ta velmi dobra kritika ekonomie i vsech socialnich ved - pokud nemuzes udelat experiment (coz jde na lidech blbe), tak nemuzes nic verifikovat ani falzifikovat, proto oblast zkoumani tecchle oblasti by mela stat mimo vedu [mnohem vic nez napriklad MB]

a jak na tohle reaguji spolecensky vedy? postmoderne samozrejme - upozorni na nemoznost experimentu v prvni kapitole, a jedou dal, jakoby se nic nestalo a to je na cely veci neskutecne fascinujici; je to jako Lehu, ktera se domniva, ze kdyz se omluvi, tak se da jet dal a dal beze zmeny

zapadni vedu a zapadni medicinu bych nezatracoval, ale jen v tech oborech, kde je rozkouskovani adekvatni - kdyz si propichnete ledvinu, tak proste nic jineho nez zapadni medicina nepomuze
Zaznamenáno

tomy
Host
0 0
« Odpověď #7 kdy: 24. Únor, 2010, 19:03:01 »

neon: 50. léta 20. století, to je obdobi vzniku dodnes platnych nemocnicnich dietnich pravidel. Obcas vidam ty knihy, krasne kousky.

Lepsi je to na zapade, v USA treba uz pres 10 let nepovazuji vegetariany/vegany za extremisty, lec v CR dosud ano Sad  a jsou tam take lepsi a kontroverznejsi vyzkumy.
Zaznamenáno
La Tibor
Sr. Member

0 0
« Odpověď #8 kdy: 24. Únor, 2010, 19:08:43 »

nemocnice jsou v pohode  Grin
se pamatuju na vegetarianskou dietu v Urazovce
prvni chod: mrkvovej salat s mrkvovou polivkou
druhy chod: dusena mrkvev
Zaznamenáno

Dan
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #9 kdy: 24. Únor, 2010, 21:16:32 »

zatim mi to furt vyplivava otazky typu, ok, jak teda mainstream dosel k optimalnimu pomeru konzumovanych zivin atd.
To je docela dobře popsané v knížce Čínská studie - o které se na tomhle fóru už mluvilo. Např. se ustanoví komise expertů, kteří zobou z ruky různým firmám, a když se tam objeví někdo s jiným názorem, tak ho nějak vypudí pryč. Své závěry podloží studiemi třeba na průměrných američanech, kteří se všichni stravují nepřirozeně a proto chybí srovnání s tím, jak by to mohlo vypadat. Pro mnohé (nacionalisty) je těžko zkousnutelné zavrhnout jejich národní pokrm, který symbolizuje prosperitu, jako třeba americký steak, nebo naše vepřo-knedlo.
Zaznamenáno
Ondrej
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #10 kdy: 25. Únor, 2010, 19:45:40 »

Ta rezence mě fakt pobavila, díky Neone. Vojtěch Mornstein je fakt dobrej patlal Smiley Tyto vtipné skvosty bychom mohli archivovat a pak se na nich bavit při nějakém silvestru třeba za nějakých 15 let.
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #11 kdy: 25. Únor, 2010, 20:00:26 »

Pokud nás systém nepozavírá do blázinců tak ano Smiley
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #12 kdy: 25. Únor, 2010, 22:03:28 »

Mě taky dobře pobavila od stejného pána recenze knihy - Kultivace ženské sexuální energie
Jde tam o ten poslední odstavec:

Citace
Další kapitoly pojednávají o různých cvicích, které by snad skeptik mohl označit jako masáž podbřišku, svírání jistých svalů tamtéž a rozcvičování oblasti bederní. Dále již zacházet nebudu, neboť nejsem taoistická žena, abych si mohl některé věci dobře představit. Nicméně určité podezření mám - celá "kultivace ženské sexuální energie" mi totiž silně připomíná poněkud zastřenou masturbaci.

Grin
Zaznamenáno
xylda
Full Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #13 kdy: 25. Únor, 2010, 22:44:41 »

Určité podezření Very Happy Pan autor bruslí na tenkém ledě, protože jak sám píše není taoistická žena  Grin
Možná, že jenom rád píše. A k čemu vlastně jsou takové recenze? Ať na filmy nebo na knížky? Kdo je píše?
Něčí tlusté ego, které se potřebuje napapat Eek. Proč? 
Vlastní zkušenost, vlastní prožitek může dát odpověď na leccos.
Je to tak se spoustou věcí v tomhle světě. Samé instantní, předem dané odpovědi, známá pohodlná klišé...
Je potřeba to trochu rozrýpnout, narušit, jo, už jsem taky u katarze jako La Tibor Smiley
Zaznamenáno
Feri_01
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #14 kdy: 26. Únor, 2010, 07:00:45 »

"
Citace
Jak je to potom snadné zbavit se kriminality - stačí (zhruba v devadesáti procentech případů) přejít na makrobiotickou dietu!
Grin, škoda len, že to mysleli ironicky
Zaznamenáno
Stran: [1]
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení