Stran: [1] 2 3
  Tisk  
Autor Téma: Gomasio, solení, vaření obilovin, miska suribaši  (Přečteno 9673 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
berinda
Full Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil
0 0
« kdy: 25. Únor, 2010, 18:20:57 »

Doma jsem měla (do včerejška) třecí misku suribachi průměr 18 cm. V této jsem připravila gomasio maximálně pro 3 porce na posyp.

Zvažuju, zda-li koupit misku větší - průměr 25 cm.

Máte někdo misku 25 cm? Děláte si gomasio "dopředu" třeba na 3 dny?

Díky za radu
« Poslední změna: 27. Únor, 2010, 17:09:39 od neon » Zaznamenáno
paulina
Hero Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #1 kdy: 25. Únor, 2010, 18:41:05 »

K misce suribachi jsem se nikdy nedopracovala, zkoušela jsem výrobu gomasia v normálním tloučku, ale to by člověk zestárl než tam ty semínka nadrtí.
Teď jsem o level dál - čekám jen až dojím to poslední koupené gomasio a pak se chystám vyrobit si vlastní ve (tady tolikrát zmiňovaném) vločkovači. Krásně ty sezamová semínka podrtí.. zkoušela jsem to a bylo to hmmmmm!
Ona je to vlastně taková obdoba suribachi, jen s tím rozdílem, že točíte klikou místo tření paličkou. Smiley

Toť jak to mám já, poraďte vy, kdož jste povolanější! Smiley
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
1 0
« Odpověď #2 kdy: 25. Únor, 2010, 18:53:20 »

Bez suribachi ani ránu. Kupované gomasio nee. U gomáska a suribašky jde právě o tu čerstvost a nabití energií kii krouživým pohybem Smiley
V malé suribašce si připravím 22 lžiček sezamu a lžičku soli a to mi stačí tak na 14 dní.
Zaznamenáno
Bystromila
Host
0 0
« Odpověď #3 kdy: 25. Únor, 2010, 19:03:58 »

Mám velkou suribašku, 25cm v průměru. Dá se v ní připravit jak málo, tak hodně gomasia, dělám ho větší množství, používají ho i neMB členové mojí rodiny.
Zaznamenáno
Vendulka
Full Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #4 kdy: 25. Únor, 2010, 19:09:29 »

Já mám suribašku taky o průměru 18 cm, jsme 5-ti člená rodina a gomasio dělám tak na týden dopředu. V zimě ho dělám v poměru 15:1 a přes léto až 21:1. Větší nepotřebuju, přišlo by mi to docela zbytečné...divím se že jsi v této suribašce připravila jen tak malou porci gomasia...a nebo je možné, že sypeš o hodně více než já.....
Zaznamenáno
berinda
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #5 kdy: 25. Únor, 2010, 20:08:02 »

K misce prům. 18 cm - abychom pohodově utřeli (já nebo i manžel) sezam se solí, tak do ní můžeme dát maximálně 7 plných lžiček gomasia + 1/2 lžičky soli, pokud jsme dali více, bylo třetí vyloženě otrava na 10 - 15 minut.
Považuju za rozumnější, abychom snědli celé gomasio s 1/2 lžičkou soli, než abychom rýži při vaření museli osolit celou lžičkou soli, je možné, že používáme gomasia hodně, ale nám to vyhovuje. Používáme ho tak 3 x do týdne.

Já používám neloupaný sezam, co se osvědčilo vám? Loupaný se mi příliš lepil. Zkoušela jsem i zlatý len.
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #6 kdy: 25. Únor, 2010, 20:13:15 »

Citace
než abychom rýži při vaření museli osolit celou lžičkou soli

Na tuhle dávku jsi přišla jak?  Roll Eyes

Jak jsem psal výše, do této suribašky dám v pohodě 22 lžiček sezamu, lžičku soli a za 5 minut tření mám perfektní gomásko na 14 dní.
Zaznamenáno
berinda
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #7 kdy: 25. Únor, 2010, 20:19:11 »

Neone, na MB jsem krátce, jsem TAKTO solit zvyklá a vyhovuje mi to.
Zaznamenáno
sokolenka
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #8 kdy: 26. Únor, 2010, 19:53:38 »

neone, kde to gomasio skladuješ? v chladnu? někde jsem se dočetla, že rádo žlukne, a to i v chladnu a mělo by se spotřebovat do tří dnů, to ale nezvládám... jinak suribašku mám tu větší 25cm a jsem s ní max spokojená (100g sezamu 1lžička soli) i kolegyně v práci se mohou utlouct po sazích, jak si to překřtily, dělám ho totiž nejvíc z černého sezamu nebo lnu...
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #9 kdy: 26. Únor, 2010, 20:08:44 »

V pohodě, pokud se tě to dotklo, nehledám na tom nic špatného.
Jen jestli si seš vědoma, že to je o dost víc, než je doporučeno.
A to gomasko teda spotřebuješ stejným stylem? Pořád nechápu jestli ho vyrábíš tak málo a nebo jestli si ho sypeš dost na talíř?
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #10 kdy: 26. Únor, 2010, 20:10:18 »

neone, kde to gomasio skladuješ? v chladnu?

Jo, říká se, že do třech dnů.
Ale tohle osobně nehrotím.
Skladuju ve šroubovací sklenici, v pokojové teplotě, na světle.
Možná bych se měl zamyslet.
Zaznamenáno
berinda
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #11 kdy: 27. Únor, 2010, 13:21:47 »

V pohodě, pokud se tě to dotklo, nehledám na tom nic špatného.
Jen jestli si seš vědoma, že to je o dost víc, než je doporučeno.
A to gomasko teda spotřebuješ stejným stylem? Pořád nechápu jestli ho vyrábíš tak málo a nebo jestli si ho sypeš dost na talíř?

Na kurzu s D. Lužnou jsem se ptala, kolik lžiček gomasia můžu sníst denně a ona mi řekla, že klidně i 3 :-)
Asi solím víc než je doporučeno v MB, ale vysadila jsem uzeniny, sýry, pečivo ....
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #12 kdy: 27. Únor, 2010, 14:56:19 »

Jasně, je to určitě lepší jak uzeniny, sýry atd.
Kež by takhle přemýšlelo více lidí.
Ty v podstatě máš svoji hlavu a udělala sis svůj přechodový styl makrobiotiky.
Víš kam směřuješ, to je hlavní.
Problém je, že spousta lidí co začínají buď dodržuje striktně přesná pravidla M a nebo na ni uplně kašlou (buď jeden extrém a nebo druhý - ale tento efekt se projevuje ve všech lidských činostech), protože si myslí, že to jinak než "podle pravidel" nejde.
3 lžičky gomasia jsem si dával jednu dobu taky.
Spíš nepotřebuju tolik soli do obilovin. Ani to není doporučované z hlediska energetického vaření obilí - sůl je moc stáhne a nemusí být dobře uvařené/stravitelné.
Nejde o to, že si tu sůl nedáš, ale měla by se dávat nejvíce do luštěnin a nebo třeba to gomásko.
Můžeš zkoušet Wink
« Poslední změna: 27. Únor, 2010, 14:59:00 od neon » Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #13 kdy: 27. Únor, 2010, 15:07:24 »

Já teďka obiloviny solím tím stylem, že je uvařím a ke konci varu tam dám sůl,  dřív jsem solila hned na začátku vaření a pořád jsem necítila, že tam ta sůl je...

Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #14 kdy: 27. Únor, 2010, 15:17:24 »

Jen pro informaci (není to reakce na to jak to děláš El) - doporučované je solit obiloviny cca 10 minut po začátku varu - tzn. přivést k varu -> posbírat pěnu -> osolit špetkou soli (na hrnek obilovin) -> natlakovat a dovařit
Zaznamenáno
Stran: [1] 2 3
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení