Stran: 1 [2] 3
  Tisk  
Autor Téma: Gomasio, solení, vaření obilovin, miska suribaši  (Přečteno 9118 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
El
Host
0 0
« Odpověď #15 kdy: 27. Únor, 2010, 15:46:40 »

tak mě vyhovuje, vařit deset min sebrat pěnu, natlakovat a deset minut dovařit se solí..
Zaznamenáno
giorgino
Host
0 0
« Odpověď #16 kdy: 27. Únor, 2010, 16:07:46 »

Já tlakový hrnec vůbec nepoužívám a v případě obilovin dávám sůl nebo shoyu na začátku varu.
Zaznamenáno
berinda
Full Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #17 kdy: 28. Únor, 2010, 07:05:24 »

Ze začátku MB jsem vařila obiloviny výhradně v tlakáči, teď vařím v tlakáči POUZE luštěniny. Případně jídlo z jednoho hrnce obilovina + luštěnina.
Zaznamenáno
rakwička
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #18 kdy: 28. Únor, 2010, 08:51:28 »

no a to solíte jen pro slanou chuť?
chci říct, jestli je lepší třeba luštěninu nebo obilovinu osolit, aby se rozložil ten a ten vitamín a my ho mohli strávit..
nebo se jedná o to, aby se sůl zapracovala a my jí dokázali bez problémů strávit..
já totiž slanou chuť moc nemusím, takže nesolím nic..(přijde mi, že kousek řasy vždycky dostatečně osolí..jinak když si dělám polévku, tak 1/2 lžičky misa dodá tu správnou chuť a dosolovat už nemusím..)
takže
A)solit mořskou solí nebo gomasiem, protože bla bla bla to má svůj význam
B)solit nemusím, když jinak používám miso, shoyu, tamari a řasy

(správnou odpověď zaškrtněte..hihi)
díky!
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #19 kdy: 28. Únor, 2010, 09:15:51 »

Sůl tam je pro správné zpracování, chuť taky, ale to bych řekl, že je podřadnější a podléhá to více každému z nás.
Ale obecně se to solí, aby to bylo energeticky dobře připravené.

Obiloviny tak jak jsem psal výše.
Luštěniny v půlce varu větší dávkou (např. 3 špetky na hrnek).

Miso, shoyu jsou další formy solení se kterýma pracuješ podle potřeby.
Gomásko je obecně doporučené cca 1 lžička denně (ale je to velice individuální, jako s olejem, misem, sladem, se vším).
Zaznamenáno
giorgino
Host
0 0
« Odpověď #20 kdy: 28. Únor, 2010, 19:46:14 »

jak jsem četl příspěvěk berindy, tak to dělám stejně s tím tlakáčem. já psal, že nepoužívám vůbec, ale to jsem myslel ty obiloviny, když se tady o nich mluvilo. snad jen čočku nevařím v tlakáči, neboť je rychlá, když se namočí (hnědá). červená se udělá ještě rychleji. to je rychlovka páni! gomasio si nedělám vůbec a luštěniny a olej používám především jednou denně, a to k večeři jídlo s bílkovinou a tukem.
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
1 0
« Odpověď #21 kdy: 30. Září, 2011, 13:21:34 »

fDobrý den,
toto téma mi odpovědělo dost otázek. Gomasio jsem sice vyráběla asi jednou - musím se do toho tzv. obout - ale nikdy jsem nevěděla, kolik soli a hlavně jak to dávkovat - pro nevidomého lžičky, šálky, odměrky - zde neplatí od oka, protože nemohu volně sypat, nevidím, kolik toho dávám. Zkrátka, musím dávkovat. Vendulka napsala: V zimě 15-1, v létě 21-1. Znamená asi spíše lžičky semínek a jedna lžička soli. Neon dává 22 lžiček semínek a lžičku soli. V zimě méně semen,  a v létě více? A to děláte gomasio zvlášť i pro děti?  Nebo ho dětem nedávat?  Skladovala byc v krabičce uzavřené v poličce. Zda na světle nebo ve tmě, to fakt nevím. a asi bych taky neřešila, zda bych ho měla na dva týdny nebo týden. Možná bych s ním posypala i chléb s máslem, nedělá se to možná kvůli energii, chléb je jang, ale prý je to jako škvarky a je to moc dobré. Třeba to zkusím, svět se nezboří a nechme prostor fantazii a pocitům a naslouchejme tělu.
Zaznamenáno
sokolenka
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #22 kdy: 01. Říjen, 2011, 08:26:19 »

zima je jin, tak by mělo být gomasio slanější - jangovější, těch 15:1, já ho skladuji v ledničce, prý venku žlukne, mělo by se do 14 dní spotřebovat, já ho dělám od oka, mín, protože s patnácti lžickami mi vydrželo příliš dlouho...
Zaznamenáno
Tom.
Sr. Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #23 kdy: 28. Listopad, 2011, 20:03:14 »

Nevysvetlil by me prosim nekdo jak spravne udelat gomasio? Resp. aby se sul 100% navazala na seminko a nebylo oddelene?

Zkratka nekde neustale delam chybu a pokazde kdyz delam gomasio (zvlast prazim sul a zvlast napr. sezam- po te horke drtim cca 5min v suribasce), tak se sul nikdy na seminko nenavaze- prendam do sklenice a je krasne videt jak sul zustane na dne a rozdrcene seminko nad ni- takze vysledkem je ze obilovina je nekdy krute slana a nekdy jen posypana rozdrcenym seminkem  Very Happy

Tak si rikam a dost! Priste se mi to uz povede- nema nekdo zaruceny navod jak na to? Nekde musim delat preci chybu Roll Eyes

predem dikas! Cool
Zaznamenáno

Čím se naplníš, tím jsi
Calarien
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #24 kdy: 28. Listopad, 2011, 20:14:59 »

Tak tohle se mi neděje. Nejdřív opražím krátce sůl, dám do suribašky, rozetřu ji na prášek, pak několik minut pražím sezam, který jsem předtím proprala, do té doby než začne praskat a jednoduše se dá rozetřít mezi dvěma prsty (to mi přijde nejspolehlivější), přidám k soli a třu společně...vždycky se mi sůl navázala v pohodě.
Zaznamenáno
Tom.
Sr. Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #25 kdy: 28. Listopad, 2011, 20:16:12 »

No jasny, to delame stejne, s tim rozdilem ze to prazim na stejno a horke tru hned dohromady. Covece asi delam spatne spiraly no  Very Happy
Zaznamenáno

Čím se naplníš, tím jsi
Packa
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #26 kdy: 28. Listopad, 2011, 21:05:45 »

Já bych viděla jako možnou příčinu ten čas drcení. Určitě při přípravě gomasia drtím semínka se solí déle než 5 minut, spíš 15 až 20. Musím střídat ruce, protože je to docela výkon  Wink
Myslím, že by mělo být asi 70% semínka úplně rozdrceného a tím se na tuk ze semínek naváže ta sůl.
Zaznamenáno
Jarda Stránský
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #27 kdy: 28. Listopad, 2011, 22:53:03 »

Já dělám gomasio podle Neona a myslím, že se mi snad daří. Nepřipravuji ho sice v misce přímo na něj určené. Z doby kdy jsem byl ještě všežrout, mi zůstala porcelánová miska s tloučkem. Koupil jsem ji v lékárně a třel jsem v ní olej s bylinkami a kořením.
Chtěl jsem se Neona zeptat, zda to třu dobře až do úplné  pastovité konzistence, či jestli v tom musí být i trochu sezamových semínek celých.
Jarda
Zaznamenáno
jesenka
Jr. Member
**

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #28 kdy: 28. Listopad, 2011, 23:03:09 »

Pokusím se o zkrácenou verzi z knihy Potraviny lék náš vezdejší  - pro ty, kdo ji nemají: propláchneme sezam, osušíme na ubrousku, pražíme na předehřáté pánvi až jdou semena lehce rozetřít prsty, pak sesypeme (třeba na talíř), pak pražíme sůl tak dlouho, až se vytratí silný pach. Sůl se stane více jang a dobře se spojí s olejem (jin) který vystupuje ze semen. Nejdříve rozdrtíme v suribaši sůl na jemno, pak přidejte sezam a pomalu společně třete. Nepracujte rychle, třete spirálovitým pohybem, semeno nerozmělněte příliš, asi tak z poloviny. Nerozmělněte všechna semena, stačí tak 80%. Opravdové gomasio NEMÁ slanou chuť. Poměr od 14:1 až 22:1 podle ročního období nebo jan a jin kondice strávníka. Pro dospělé je vhodný 16:1, pro děti a starší osoby 18:1 až 22:1. Gomasio pro léčebné účely  asi 8:1
Zaznamenáno

Je nutné změnit pohled na člověka.
Protože on není ani pánem světa, ani sebe sama.
Je ovládán energiemi potravy.

GEORGES OHSAWA,
japonský badatel - dietolog a filosof
jesenka
Jr. Member
**

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #29 kdy: 28. Listopad, 2011, 23:08:06 »

Jardo, dříve jsem dělala gomasio také v  porcelánovém hmoždíři, ale  co jsem dostala suribašku od dcery, nemohu si ji vynachválit a nejen na gomasio.  Smiley
Zaznamenáno

Je nutné změnit pohled na člověka.
Protože on není ani pánem světa, ani sebe sama.
Je ovládán energiemi potravy.

GEORGES OHSAWA,
japonský badatel - dietolog a filosof
Stran: 1 [2] 3
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení