Stran: [1] 2 3
  Tisk  
Autor Téma: Budoucnost makrobiotiky  (Přečteno 5477 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
neon
Administrator
Hero Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
0 0
« kdy: 02. Březen, 2010, 16:24:45 »

Tohle celé téma zesyrovatění makrobiotiky zkoumám už delší dobu a tady sou moje dosavadní poznatky:

- Kushi má již dlouhou dobu v plánu zjinovatět makrobiotiku - ubráním obilí na doporučeném talíří, přidáním zeleniny vařené, ale hlavně syrové - tuto věc, ale předkládám jako neověřenou - mám ji, ale ze dvou dobrých zdrojů - Lino Stanchich, Bob Carr - ale mohl jsem ji ještě zkreslit na svém vstupu, takže bacha

- spirála vývoje našeho vesmíru/galaxie (nejsem si jist jak to přesně říct, pro koho se ta spirála týka, jestli celý vesmír, či vyloženě náš bezprostřední) je v procesu brzkého uzavření - jde do středu a tam se to vše zrychluje, zhušťuje, zjangovává - z toho by také měla vyplývat celá teorie proč se přešlo od Ohsawovi jangové makrobiotiky k mnohem více jinové - ale tato změna byla provedena již dávno - jak je známo, vše se mění, a spirála stále pokračuje a jak jsem řekl, uzavírání pokračuje s větší a větší rychlostí (apex je myslím kolem roku 2100) - bylo by proto více než logické celou makrobiotiku posouvat stále více k jinu, s ještě větší rychlostí - jak jsem říkal v bodě 1. Kushi to má prej dávno naplánované, otázka je, že se nedostal k procesu "sdělit to lidem"

- i kdyby neplatila mnou pochopená teorie o uzavírající se vermírné/životní spirále, tak nám musí být zřejmé, že svět jde čímdál více do stresu, strachu, mechanizace, ohně - tohle všechno je jang a proto je taky ten přirozený nárust všech duchovních směrů a konzumace extrémních jinů (které musí být zákonitě vyváženy extrémním jangem - podporujícím tuto stresující se dobu => uzavřený kruh) - opět důvod pro přechod na více jinovou makrobiotiku

- i kdyby neplatily mnou pochopené teorie výše, tak je tu další teorie, která se možná přibližuje a nebo je naprosto shodná s teorií č.2 o Spurále (tím si nejsem jistý) - je to teorie, i když u této bych si dovolil říct, že je to nadmíru ověřená teorie jak vědecky, tak "duchovně" - přecházíme do věku Vodnáře, respektive naše galaxie přechází pod novou vlnu vesmírné energie - naše celá galaxie rotuje, tak jako všechno ve vesmíru - Vesmírné záření nás obecně ovlivňuje v nesmírné míře - jemu podmiňujeme jídlo a další aktivity - ono tvoří naši základní strukturu - 2012 je rok, kdy by tento přechod měl vrcholit - a teď si nejsem jistý, jestli ty nové energie z nové části vesmíru, kterým začíná být naše galaxie vystavena, jsou jangovější či jinovější než předchozí (věk Ryb?) - ale pokud má být ve věku Vodnáře duchovní rozkět, tak bych řekl, že jangovější, protože nás to donutí se kompenzovat jinem

- mám nejposlednější hot zprávy z Kushi Insitutu v Amsterdamu, od Alexe Jacka - ten celou tuhle teorii o zjinování makrobiotiky potvrzuje

- čím dál více pozoruji známé makrobiotiky, jak přirozeně dávají na talíř mnohem větší dávky zeleniny, než jsou na doporučeném MB talíři - děje se tak již delší dobu, řekl bych, že i spousta z vás to tak dělá, málokdo to řeší

- pointa zjinovatění makrobiotiky je ta - že to nebudem dělat pomocí olejů, sladů, ovoce apod. - ale přidáním syrové a vařené zeleniny

- můj osobní postřeh z vitariánství - ať je ten směr jakkoli dobrý/špatný, od toho teď pominu, ale stala se mi na něm jedna logická věc - po delších letech MB režimu jsem do sebe dostal na delší dobu (1,5 měsíce) "extrémní" jiny a nemyslím si, že jsou tak extrémní jako bílý cukr, jako běžná chemická strava - je to lepší hodnotit z pohledu 5ti elementů - jedl jsem spoustu ovoce a hlavně zelené listnaté syrové zeleniny - tohle je energie rozpínavá, vzhůru směřující - stalo se to, že se mi vykompenzovala moje dlouholetá stažená makrobiotika a mě to celkově oživilo, nakoplno, změnilo vnitřně - hodně věcí se mi v životě rozjelo a příkládám to tomuto byť extrémnímu experimentu

- moje závěry z toho všeho zpětně zůstaly tyto - jím denně syrové saláty, důležitá je ta zelená listová zelenina - strouhám si syrové kedlubny, ředkve daikon a míchám s umeoctem - používám častěj odšťavňovač, kde si míchám mixy mrkve a dalších zelenin - používám více ovoce

- důležité je, nespadnout do pečených, vysušených dobrůtek - různé krekry, spousta chleba - nekompenzovat tyto sušenosti něčím jako spousta sladu, spousta oleje - nespadnout do samého vařeného, zařadit syrové

- a hlavně, z tohoto všeho co jsem napsal může vyplývat jeden z mnoha závěrů a to ten, že přednáška Makrobioklubu MAKROBIOTIKA ČESKÁ A ZÁROVEŇ SVĚTOVÁ, kde je jedno z témat "Trend světové makrobiotiky" může být pořádně zajímavá a z mého pohledu asi nejzajímavější na celé nynější makrobiotice - hodně ale bude záležet nakolik se tomuto tématu budou přednášející věnovat, nakolik bude vůbec čas - Milan Dvořák starší nám může říct k tomuto tématu neskutečně mnoho aktuálních informací, poněvadž byl na posledním setkání "top lídrů" makrobiotického hnutí v Portugalsku

- tohle téma osobně nepodceňuju, naopak je mým zájmem číslo Jedna, protože Vesmírné energie nás opravdu tvoří a je potřeba znát jaký talíř jíst, jinak doplácíme na zastaralé pravdy a doplácíme třeba tím, že jsme zapšklí, nemáme dostatek humoru, flexibility, neplníme své sny, ale striktně se držíme pravidel, které ani nevíme proč takové jsou

- dovolil bych si vážně doporučit všem, kdo tak neudělali, tento experiment a myslím, že tím neriskuju žádné neblahé následky, naopak si myslím, že takové doporučení obecně jen prospěje - zkuste zařadit více syrového na váš talíř (hlavně zelené syrové)

- Bob Carr v 90% osobních konzultací říkal jednu věc - zelené listové zeleniny - vařené i nevařené - používat denně, ve velkém množství - krájejte si syrové natě na polívku! zdá se to jako detaily, ale tohle je stoupavá rozpínající energie Stromu - a ta vám může roztočit celý stagnující kolotoč proměn - v detailech je ukryto mnoho

- tohle všechno berte s rezervou, jsou to jen mé názory - naložte snima jak chcete - aplikujte svůj rozum Wink
- a taky to po sobě nečtu, takže chib jak máku Smiley
« Poslední změna: 02. Březen, 2010, 17:47:53 od neon » Zaznamenáno
Nena
Host
0 0
« Odpověď #1 kdy: 02. Březen, 2010, 16:55:51 »

Moc hezky řečeno. Díky za shrnutí.

Citace
- a hlavně, z tohoto všeho co jsem napsal může vyplývat jeden z mnoha závěrů a to ten, že přednáška Makrobioklubu MAKROBIOTIKA ČESKÁ A ZÁROVEŇ SVĚTOVÁ, kde je jedno z témat "Trend světové makrobiotiky" může být pořádně zajímavá a z mého pohledu asi nejzajímavější na celé nynější makrobiotice - hodně ale bude záležet nakolik se tomuto tématu budou přednášející věnovat, nakolik bude vůbec čas - Milan Dvořák starší nám může říct k tomuto tématu neskutečně mnoho aktuálních informací, poněvadž byl na posledním setkání "top lídrů" makrobiotického hnutí v Portugalsku

Jsem zvědavá, co se tam dozvíme  Wink
Zaznamenáno
Bystromila
Host
0 0
« Odpověď #2 kdy: 02. Březen, 2010, 16:57:46 »

Neone, díky za všechny tyhle informace i za Tvoje vlastní postřehy!

Co dodat za sebe? K čerstvému zelenému mě to táhne jak kozu, i v největší zimě. A zima mi z toho není. I v období, kdy převládá podnebí/počasí spíš jinové, si neumím talíř bez listu salátu, zelené natě - a té sypu docela kupy kaktus  - vůbec představit. A s blížícím se jarem to nabírá grády, přidávám ředkve, ředkvičky, kedlubny... dneska jsem na zahradě našla květy sedmikrásek a jednu čerstvou růžici pampelišky - zítra je snídám Smiley
Zaznamenáno
pozorovatel
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #3 kdy: 02. Březen, 2010, 17:13:36 »

neon : Přidávám se k tomu, co napsala Nena a Bystromila- výborné shrnutí toho, co MB pálí a v čem stagnuje.
Mně osobně pomohlo hlavně psychické osvobození od závislosti na striktním řádu (a že mi to pár let trvalo), kterým jsem se jako spousta lidí, kteří MB praktikují chybně svázal.
Více zeleniny myslím rozhodně neuškodí nikomu (zvlášť teď na jaře). Nové podněty uvítáme asi všichni, ale to jak je teď toto fórum aktivní svědčí o tom, že se "to" začíná hýbat. Díky Vám všem  Poklona
Zaznamenáno
xylda
Full Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #4 kdy: 02. Březen, 2010, 19:20:57 »

Moc vám všem děkuju za sdílení Poklona Very Happy Chuť na syrovou zeleninu a hodně zeleného syrového potvrzuji, někdy mám pocit, že se snad půjdu pást Grin. Moc nám všem přeju, aby se to naše puzzle podařilo složit.
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #5 kdy: 02. Březen, 2010, 19:34:04 »

Trošku se teď bojím aby to nevyznělo, že v makrobiotice byl nebo je někde zakopaný pes.
Když nad tím vším přemýšlím, tak ono to používání syrového je běžná součást makrobiotiky od počátku.
Spíše mi přijde, že to puzzle si sice skládáme, ale z dávno známých dílků.

To co jsem výše napsal bych ani nechápal ve smyslu - "pozor, tohle je nějaký velký nový trend v makrobiotice" - jako ve smyslu - "vraťte se k základům, k variabilitě a tomu, že makrobiotika byla dávno o zeleném syrovém na talíři a spoustě receptů na syrové saláty".

Takhle já to chápu - nerad bych, aby to celé vyznělo, že makrobiotika má nedostatky - nedostatky má v první řadě bohužel/bohudík naše omezené chápání/znalosti - nejčastější chyba makrobiotiků je podle mě jejich nedostatečná (někdy až nebezpečně minimální) znalost praktických způsobů vaření - pak na to doplácí celá makrobiotika jako systém, kdy tito lidé se svou neznalostí dostávají do problémů a řeší se to ústřelkama k jiným směrům (mě v to zahrnuje).

Ale možná se teď zase moc bráním tomu, abych to otevřeně nazval "změnou v makrobiotice" - že půjde vážně o ten posun v procentech na talíři - tohle je právě potřeba potvrdit někým z "vrchu" Smiley
Zaznamenáno
Bystromila
Host
0 0
« Odpověď #6 kdy: 02. Březen, 2010, 21:56:05 »

Trošku se teď bojím aby to nevyznělo, že v makrobiotice byl nebo je někde zakopaný pes.
Když nad tím vším přemýšlím, tak ono to používání syrového je běžná součást makrobiotiky od počátku.
Spíše mi přijde, že to puzzle si sice skládáme, ale z dávno známých dílků.

To co jsem výše napsal bych ani nechápal ve smyslu - "pozor, tohle je nějaký velký nový trend v makrobiotice" - jako ve smyslu - "vraťte se k základům, k variabilitě a tomu, že makrobiotika byla dávno o zeleném syrovém na talíři a spoustě receptů na syrové saláty".

Takhle já to chápu - nerad bych, aby to celé vyznělo, že makrobiotika má nedostatky - nedostatky má v první řadě bohužel/bohudík naše omezené chápání/znalosti - nejčastější chyba makrobiotiků je podle mě jejich nedostatečná (někdy až nebezpečně minimální) znalost praktických způsobů vaření - pak na to doplácí celá makrobiotika jako systém, kdy tito lidé se svou neznalostí dostávají do problémů a řeší se to ústřelkama k jiným směrům (mě v to zahrnuje).

Ale možná se teď zase moc bráním tomu, abych to otevřeně nazval "změnou v makrobiotice" - že půjde vážně o ten posun v procentech na talíři - tohle je právě potřeba potvrdit někým z "vrchu" Smiley

"Vše se neustále mění" (viz 7 zákonů a 12 pravidel vesmírného řádu). No a jak se mění prostředí, v kterém žijeme, čas se zrychluje (nebo spíš až ztrácí), tak to s sebou  nese potřebu vyrovnávat oba póly (jin a jang), mimo jiné i složením talíře. Jo, je to změna oproti zažitým procentuálním rozvrhům MB talířů, ale nevidím to jako nedostatky. Právě tohle je na makrobiotice krásné - dá se s tím pořád pracovat, pořád člověk nachází cestu k rovnováze. A má k tomu dobře dostupné prostředky (semináře a kurzy pod vedením zkušených lektorů, řadu dodavatelů kvalitních surovin k vaření nebo ke konzumaci za syrova, tohle fórum, kde se člověk může zeptat na úplně základní věci ohledně MB a dostane tu odpověď, možnost vzít odpovědnost za sebe sama do svých rukou...), které když hledá, následně nachází a používá v praxi, tak přestává "nějak přežívat" a začíná žít Wink
Zaznamenáno
Tajak
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #7 kdy: 07. Březen, 2010, 10:25:36 »

Myslím, že nejenom já bych ocenil, kdyby se našel někdo, kdo by měl možnost a hlavně velkou ochotu pořídit z tohoto semináře audio stopu. Ne všichni se totiž, z různých důvodů, budeme moci zúčastnit. A nějak cítím, že toto setkání bude stát za to...

Případné velké díky tomu, kdo se toho ujme.  Smiley
Zaznamenáno

...prostě život...
lehu
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #8 kdy: 07. Březen, 2010, 19:44:43 »

Jééé, tak jestli tam někdo "z vrchu" dá nová doporučení ohledně poměrů na talíři, tak to sem prosím někdo zaznamenejte, jo? (patřím mezi ty, co se na tu konferenci nedostanou). Díky. Může nám to ušetřit pár let experimentů, i když individuálně si to stejně musí každý doladit sám.

Na druhou stranu si taky myslím, že ty původně doporučované poměry na talíři nedodržuje snad nikdo (aspoň z těch, co znám) a myslím si že je to dobře, vždyť nebyla náhodou makrobiotika úplně původně vymyšlena jako návod pro těžce nemocné (rakovina), aby se  vyléčili? Jenomže z lidí, co znám, naštěstí nikdo takhle těžce nemocní nejsme, a proto je NUTNÉ jíst trochu jinak. A věřím i tomu, že dávat dlouodobě zdravému člověku striktní léčebnou mb, tak onemocní / bude se potýkat s projevy nedostatku všeho možného. Makrobiotika mi připadá hodně mocná, nicméně na obě strany .... Každopádně není všemocná. Ano, dává nám zdravé buňky - tkáně - orgány + lze pozorovat vliv na psychiku typu, že se líp soustředíme a někdo tvrdí, že přechodem ze zjinované na jangovější kondici si začali více věřit .... nicméně jídlo není všechno. V posledních dnech jsem měla možnost až moc z blízka vidět, že i medicínsko-anatomicko-fyziologicky zdravý orgán se může dostat do stavu, kdy - cituji "stačí už jen malé zhoršení a sanitka by nemusela dojet včas" (ačkoli proč k tomu došlo, je lékařsky nevysvětlené). Prostě chci jen říct, jak je důležité mít v životě radost / umět se radovat / najít si zdroje radosti.
Zaznamenáno
Nena
Host
0 0
« Odpověď #9 kdy: 07. Březen, 2010, 20:09:28 »

Z toho, co jsem četla já jsem pochopila, že původně byla makrobiotika prostředkem k celosvětovému míru. Kushi hledal způsob jak nastolit na celém světě mír, aby se neopakovaly války (bylo akorát po 2.svět.válce).
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #10 kdy: 07. Březen, 2010, 22:36:46 »

Moje troška do mlýna:
Teoreticky celá makrobiotika je uzavřený kruh 'dosahování harmonie' (harmonie = mír = zdraví = láska = radost = ... ).
Poněvadž je to kruh, tak jestli bylo první na pořádku dne Ohsawovo uzdravení, než pochopil, že za tím je víc a nebo jestli to chápal hned zprvu to nevím a z pohledu kruhu je to nakonec jedno.

Citace
Makrobiotika mi připadá hodně mocná, nicméně na obě strany .... Každopádně není všemocná.

Podle mě není všemocná v moment jejího nepochopení - když by se zdravý (relativně) člověk stravoval striktně, jak píšeš - což nám ale ani nikdo nehlásá, právě naopak, neustále je vtloukána do hlavy pestrost a totální individualita a pořeby jedince.

Citace
nicméně jídlo není všechno

Ano, a 100x ano a je dobré si to připomínat, že makrobiotika není vůbec jen o jídle Smiley

Ona je totiž taky o tom co jsi pěkně popsala:

Citace
Prostě chci jen říct, jak je důležité mít v životě radost / umět se radovat / najít si zdroje radosti.

Což je z určitého pohledu ale zase strava pro naši mentální úrověň.
Takže jen o jídle tím pádem může být - pokud pojem jídlo chápem v nejširším energetickém spektru Smiley
« Poslední změna: 07. Březen, 2010, 22:40:20 od neon » Zaznamenáno
lehu
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #11 kdy: 08. Březen, 2010, 09:36:55 »

Asi odbočuju z obecného do individuálního, ale já si v posledních dnech dost říkám / ujasňuju, proč to vlastně dělám. A rovnou říkám, že kvůli "budování světového míru" to není. Takže používám nástroj, určený k budování míru (jako píše Nena) k něčemu úplně jinému? (i když mě byl tento nástroj vždy prezentovaný jako ve významu léčby a ostatně četla jsem z Mb jen něco staršího od Průchové a tam to o míru taky není).

Asi zkraje to bylo kvůli uzdravení se. A teď to cítím tak, že je to kvůli tomu, abych byla zdravá/aktivní a měla sílu najít svůj cíl - jít za ním - realizovat ho - mít dostatečně dlouhý život na tu realizaci já i moje rodina.

Možná je to něco, co máš Neone jako bod toho kruhu, akorát já to nevímám jako že smyslem by bylo pořád nějakou harmonii se snažit dosahovat, prostě chci vzít nějaká pravdidla (ona naprostá volnost není úplně dobrá, protože člověk se těmi experimenty typu "žádná potravina není špatná, jde jen o to to umět vyrovnat" bez jakýchkoli stanovených pásem (jako jsem to slyšela od zahraničních učitelů) může na dlouhou dobu zaseknout) a pak už nějak samovolně to nechat, aby se ta pravidla uzpůsobila podle aktuální situace. A už to tolik neřešit (no i když tu o tom píšu ne zrovna krátký příspěvek), chci věnovat čas něčemu jinému než diskusím o jídle. No chci jen říct, že je to nástroj pro vytvoření podmíkek pro dosažení cíle, ale ne cíl sám.
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #12 kdy: 08. Březen, 2010, 10:12:58 »

Napíšu zas jen svůj pohled.. často mám pocit, že pořád rozumuju, ale o to mi nejde.. tím psaním si to sám srovnávám. (mimochodem tuto větu, když někdy píšu, tak to pro mě znamená, že jsem ve větším jinu, než když ji nenapíšu - aneb ukázka mojí sebereflexe na základě psychických projevů Smiley )

Souhlasím, je to nástroj.
Ale nástroj pro dosažení podmínek cíle musíš neustále používat, pokud chceš mír (zdraví, radost, sny) dosahovat/udržovat.
Takže je to pro mě ten kruh - ostatně všechno je nakonec kruh - příčina/následek se nedá rozpojit.

A smyslem udržovat harmonii určitě nejde, protože není zde nikdo, kdo by ji v první řadě mohl porušit - ona se udržuje automaticky.
Smyslem makrobiotiky je vnést vědomou znalost o tomto udržování - o tom, jak která aktivita/jídlo/energie působí na pomyslnou vyrovnanost a teprve až vnitřní prožitek, zkušenostní poznání pokládám za pochopení makrobiotiky - a v ten moment člověk začíná hrát tu hru na vyšším levelu - ustupuje od přesných pravidel, hraje si více s energiema, ale ne proto, aby podporoval své slabosti, ne proto, že je závislý na jídle, na aktivitě, ale ideálně by ten důvod měl být: "proto, že Sen je na prvním místě a vyvážený talíř může někdy ustoupit ve prospěch toho Snu".

Podle mě ale znalost, jak si udržovat balanc pomocí všech energií Vesmíru, je obrovská výhoda do života a člověk se stejně tomuto balancování nevyhne v jakékoli životní činnosti, aby zpětně zjistil, že ono se vlastně zase jedná o tu monádu a pravidla Vesmíru co učí taoismus/makrobiotika - pokud to zjistit chce a má tyto znalosti.

Vážně si myslím, že slova mír, láska, radost, zdraví jsou provázané hodnoty, které vycházejí z víceméně vyváženého energetického stavu - dějou se automaticky, není zde nikdo, kdo by jich musel dosahovat - láska se nedá získat, zdraví taky ne.. jsou to symptomy tohoto vybalancovaného bytí.

Ale možná jsem uplně vedle Smiley
« Poslední změna: 08. Březen, 2010, 10:21:17 od neon » Zaznamenáno
dwarf
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #13 kdy: 08. Březen, 2010, 23:49:27 »

Ahoj, příspěvek lehu mě pobavil ... "budování světového míru to není" ..  Cool

Neone, mně se líbil ten tvůj první příspěvek, i když jsem nereagovala. Byl takový shrnující a výstižný - nedívala jsem se, ale doufám, že jsi ho nějak nepřekopal ..  Very Happy Většinou se ozvu, když nesouhlasím. Naopak, když to je tak hezky napsané, tak další slova už jsou zbytečná ..  Wink
Zaznamenáno
Iren
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #14 kdy: 09. Březen, 2010, 23:24:50 »

Citace
Asi odbočuju z obecného do individuálního, ale já si v posledních dnech dost říkám / ujasňuju, proč to vlastně dělám. A rovnou říkám, že kvůli "budování světového míru" to není.
Taky si myslím, že to obecné a individuální není oddělené. Dělat makrobiotiku znamená posilovat své "zdraví" (vnitřní vyrovnanost a sílu a duchovní růst) = zároveň posilovat v sobě vnitřní mír = a tím přece, byť malinkým dílkem, přispívám k světovému míru, za který mám taky zodpovědnost.
Spíš než o získávání nějakých superkvalit jde o znovuobjevení toho, co máme. Tak jak to formuloval Neon vlastně.
Ale možná že ani Lehu to nemyslí nakonec jinak.
No, nic nového jsem tu neřekla, jen si to vyjádřila po svém...
Zaznamenáno
Stran: [1] 2 3
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení