Stran: [1] 2 3 4
  Tisk  
Autor Téma: Co je více jin, co je více jang? Bíla rýže nebo celozrnná?  (Přečteno 6068 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
neon
Administrator
Hero Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
0 0
« kdy: 03. Březen, 2010, 18:11:51 »

Pojďte se prosím zůčastnit této velice důležité diskuze.
Napište svůj názor a prosím - nehodnoťte příliš jestli máte pravdu, jestli to nebude hloupý názor apod!!

Pokud se nám podaří začít opravdu živě psát cokoli si k tématu myslíme, i hlouposti, tak nás to může přivést k nečekaným závěrům.

Jsem hodně inspirovaný stejnou diskuzí na americkém fóru.
Nakonec nejde vůbec o tu odpověď jako o všechny ty otázky, které se vám budou hlavou honit při její diskuzi, jde o ten proces ve vás (tohle platí nakonec pro každé téma).
Plácejme i klidně nesmysly a zkoušejme se opravovat, diskutovat.
Jsem zvědavý jak tohle dopadne Smiley

Mám nachystanou pro zkopírování celou diskuzi z amerického chatu - dala mi toho opravdu hodně, ale chci ji dát, až to zde probereme sami.
Zaznamenáno
xylda
Full Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #1 kdy: 03. Březen, 2010, 18:54:21 »

Bílá rýže vzhledem k naturálce? A taky asi vzhledem k osobě, která se dívá, že? Jin, jang, všechno je jin i jang zároveň. Někdy mám prostě chuť na naturálku, někdy na rýži bílou, a taky jsem vždy spokojená se svým výběrem. Moc u toho nepřemýšlím, tzn.nepoužívám mysl, spíš vyciťuji.
A o intuici se moc mluvit nedá, aspoň já tedy nemám slov. Grin
Zaznamenáno
giorgino
Host
0 0
« Odpověď #2 kdy: 03. Březen, 2010, 19:20:16 »

Podobná otázka by mohla bejt. Co je více jin, co je více jang: ječmen bezpluchý, nebo kroupy? Tak víme, že obilí je u středu a pak je tabulka samotných obilovin, kde rýže natural je u středu a právě ječmen je jinovější obilovina, ale furt obilovina. Nabízí se, že broušené obilí má větší poměr škrobu a je tedy více jin (minerály a spol. jsou částečně pryč). Další věc je, že celozrnné zrno je docela hladové a taky každej jsme jinej. Že by hrál nějakej poměr mezi celozrnnou šlupkou a škrobem? Osobně kdybych jedl čistě celozrnnou stravu, to bych utekl nejen kvůli hladu, ale i dost hubnu a už jsem od přírody hubeňoučkej ažaž. Každej si musí najít svůj způsob, co mu vyhovuje. V mém případě je to asi 1:1, možná o něco více necelozrnného, ale kvalitního (semolina/kuskus, těstoviny aj.) Často si vařím třeba bílou rýži basmati, používám kroupy, kuskus, těstoviny, ale i celozrnou rýži natural, špaldu... Můj závěr je, že to není až tak důležité a předpokládám, že asi nikdo z makroušů nejí jen celý zrna a výrobky z celých zrn a nebo naopak pouze rafinované obilí, bílé těstoviny...
« Poslední změna: 03. Březen, 2010, 19:23:17 od giorgino » Zaznamenáno
Bystromila
Host
0 0
« Odpověď #3 kdy: 03. Březen, 2010, 19:37:41 »

Jak tak o tom přemýšlím, tak při volbě, kterou - bílou nebo natural - si zrovna uvařit,  nezkoumám převahu jin-jang té které rýže. Většinou to vyplyne ze situace, z toho, co např. ten určitý den dělám nebo potřebuju dělat. Někdy vařím bílou, když potřebuju uvolnit napětí v sobě, vypnout z pracovního světa. Moc ji nesolím, spíš si k ní dám ještě trochu rozinek. No a pokud se potřebuju víc zkoncentrovat, řešit i více věcí prakticky souběžně, tak nějak bez přemýšlení o jin/jang sáhnu po naturálce. Tolik spíš zpětné vysledování souvislostí. Dopředu jídelníček neplánuju, vařím si podle pocitu, co zrovna asi potřebuju, neanalyzuju to do puntíku, jestli je to moc jin, moc jang apod.

Sázím na pestrost Very Happy
Zaznamenáno
romanS
Hero Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #4 kdy: 03. Březen, 2010, 21:07:43 »

Co je více jin, co je více jang?
Nevím.
A je mi to jedno.
Jak psaly dámy přede mnou, jednou sáhnu po té, jindy po té.
Neone, já ti přeju, ať ti Vesmír pošle, čeho si žádáš (na jiném vlákně) a ať tě třeba na pár dní vytrhne od PCčka. Filozofovat po netu možné je, ale.....
už bych se zase opakoval.
 Wink
Zaznamenáno
agarek
Host
0 0
« Odpověď #5 kdy: 03. Březen, 2010, 23:00:17 »

Schválně jsem nečetl předchozí příspěvky, aby to neovlivnilo mou reakci a přečtu si je až odpovím.
  Podle mě je více jin bílá rýže, protože je opracovaná. Díky rychlé, umělé energii pomocí strojů, mechanizace, kdy se z ní stane bílá rýže, bude méně komplexní, více uvolňující. Na druhou stranu by mohla být energeticky koncentrovanější, mohlo by se po ní lépe přibírat na váze.
  Celozrnná bude více čistit. Bude mít více dietnější, léčebnější charakter. Bude tedy asi více jang.
  Budu to brát teoreticky, že se jedná o dvě buďto dlouhozrnné nebo kulatozrnné rýže vyrostlé poblíž sebe z podobného složení půdy, za podobného počasí atd.
Zaznamenáno
Iren
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #6 kdy: 03. Březen, 2010, 23:55:59 »

Jsem myslím asi už ovlivněná i p. Průchovou, která někde řekla, že cz pečivo je ještě více stahující než bílé, a někde se taky doporučovalo nedávat moc cz pečiva malým dětem, protože je příliš jangové, což pro děti není dobré, tak z toho bych vyvodila, že i celozrnná rýže je víc jang než bílá. Pokud o to jde.
Ale myslím, že volbu, kterou rýži si uvařím, rozhodujou víc jiné věci než jang/jin
Kromě třeba času na vyváření (na cz musím čekat celou hodinu) to, že bílá mi prostě připadá "ošizená" o ty živiny, cejtím to. Podobně jako kdysi v dřevnějších dobách jsem dospěla k tomu, že bílej rohlík oproti poctivému cz je prázdné nafouknuté nic bez jakékoli kvality vyjma zatláskávací.
Ale v restauraci jsem vděčná, když tam mají aspoň bílou rýži ,vedle sedmi druhů brambor a knedle.
Bílou si občas namíchám třeba s jáhlami nebo pohankou, hezky tu druhou výraznou a sytou obilovinu zjemní. Nebo si ji dám, když chci lehčí oběd, rychleji se vytráví. A někdy je na ni čistě chuť.
Jinak celozrnné se takřka klaním, je to parádní plodina. Jen škoda, že není domovem u nás a nejsou tu pro ni podmínky na pěstování. Což mi bohužel znejišťuje její totální vyzdvihování jako královnu všech zrnin... Mělo by se stále brát v úvahu, že neexistuje jedna univerzální makrobiotika.

Zaznamenáno
xylda
Full Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #7 kdy: 04. Březen, 2010, 07:31:13 »

Co je více jin, co je více jang?
Nevím.
A je mi to jedno.
Jak psaly dámy přede mnou, jednou sáhnu po té, jindy po té.
Neone, já ti přeju, ať ti Vesmír pošle, čeho si žádáš (na jiném vlákně) a ať tě třeba na pár dní vytrhne od PCčka. Filozofovat po netu možné je, ale.....
už bych se zase opakoval.
 Wink
Mé přání směrem k tobě, Neone, je stejné jako Romanovo. Samo, že nevím, jak to máš a soudím jen podle sebe, ale život na internetu nenajdeme. Hodně štěstí 47
Zaznamenáno
pozorovatel
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #8 kdy: 04. Březen, 2010, 16:45:33 »

Dle mého je více yin bílá rýže a to z důvodů, které napsal giorgino, agarek a Iren.
Osobně bílou rýži  moc nepoužívám a to z toho prostého důvodu, že mi vůbec nechutná  Smiley  Jednou za uherský rok ji sním jako nouzovku v restauraci, kde nic lepšího jako příloha není. Celozrnnou rýži (hlavně kulatozrnnou short) mám naopak rád velmi.
Spíš mě neone překvapuje, že se kolem toho na tom americkém fóru strhla velká debata, ale třeba se ještě překvapíme.
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #9 kdy: 04. Březen, 2010, 17:07:07 »

Mě zase překvapuje, že toto babrání se v základech někoho překvapuje Smiley

Jako by nám/vám nedocházelo, že na tomhle stojí celá makrobiotika/taoismus.
Tohle jsou životní otázky celého systému Smiley
Zaznamenáno
dwarf
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #10 kdy: 04. Březen, 2010, 17:20:34 »

Ať nad tím přemýšlím jak přemýšlím, tak jangovější mi vychází bílá rýže. Minerály - tedy to nejhutnější - jin - je ve slupce, která se obrousí. Zůstanou rychleji stravitelné sacharidy (rychlost - jang). Bílá rýže se rychleji stráví, čchi strávené potravy v těle STOUPÁ, rychleji tedy stoupá čchi bílé rýže (stoupající je jang). Naopak slupka celozrnné rýže čistí a pročesává střeva a nestrávena klesá dolů (jin). Po celozrnné rýži jsem asi klidnější (jin), než po bílé (jang). Taky světlá barva (bílá) náleží k jangu, na rozdíl od tmavější barvy celozrnné rýže (jin).
Když to vezmu z vlastní zkušenosti, tak při svém jang založení nemám na bílou rýži chuť vpodstatě nikdy (jím ji jen v restauracích, kde není na výběr), zatímco naturalku uvařenou s cibulí si dám klidně samotnou i třikrát denně. Ale jen někdy, zelenina by mi chyběla.  Smiley
Energie beru postaru - jak se učí v čm - a takové ty pohledy ponovu "přes negativ" nezkoumám ..
« Poslední změna: 04. Březen, 2010, 17:22:55 od dwarf » Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #11 kdy: 04. Březen, 2010, 17:33:46 »

Dwarf: no moment, tos mě hodně dostala (udělejte si v tom pořádek, nikdy nevím jestli tam je on nebo ona) tím TČM závěrem - sem si říkál jak je to pěkné, když to někdo vidí naprosto opačně a ty nakonec tohle Smiley
Jaks to myslela? Že to hodnotíš z převrácené klasifikace TČM, která je známá tím, že je zrcadrlově opačná makrobiotice? Takže tedy makrobioticky je tvůj závěr pro bílou rýži jin?
Zaznamenáno
giorgino
Host
0 0
« Odpověď #12 kdy: 04. Březen, 2010, 17:56:35 »

dwarfe, četl jsem tvůj příspěvek a budu reagovat. ale po přečtení mě nejprve napadlo, co znamená tvá přezdívka. inspirace z RED DWARF? Pak jsem si představil fungování jinu a jagnu podle tvého "návodu". a viděl jsem jízdu vesmírem a rozplácl jsem se na nějakém šutru. k čertu s nějou planetární přitažlivostí. a to jsem se nedostal ještě k barvám...

upřímně už jen to trávení bílé rýže vs. celozrnné nemá nic společného s jinem a jangem. no, ve své podstatě ano, ale asi ne tak, jak je to myšleno ve tvém příspěvku. přesto ti dávám za jedna, jsi dobrej týpek. nic proti tobě nemám, ba naopak se mi líbilo, jak to všechno vidíš. Grin

tohle je diskuze, samozřejmě každej se můžem mýlit, když reagujeme na něčí názor. tahle diskuze bude dobrej rejžovej guláš.
« Poslední změna: 04. Březen, 2010, 18:43:55 od giorgino » Zaznamenáno
dwarf
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #13 kdy: 04. Březen, 2010, 18:52:42 »

TČM klasifikace není převrácená, je původní, a dává smysl ...  Wink Můj závěr je takový, že bílá rýže je jang a nějaké mb-závěry dělat nehodlám, poněvadž to by mi právě přišlo zcestné.  Wink
Red Dwarf - jj, můj hodně oblíbený seriál. Planetární přitažlivost (zajímavý název - běžně se tomu říká GRAVITACE, ale nevadí) - může letící objekt pouze přitáhnout na svoji oběžnou dráhu (k žádné srážce dojít nemusí) a dále se v současnosti využívá jako takzvaný gravitační prak, který umožňuje sondám překonávat velké vzdálenosti k jiným planetám v mnohem kratším čase, než jaký by potřebovaly pouze při použití paliva. Více viz zajímavý pořad J.Grygara na ČR Leonardo.
A co ty barvy, giorgino? tak povídej ..  Very Happy
Jo, a téma MB guláš už tu tuším taky bylo ... nevím, jestli to bylo zrovna v něm, ale bylo to dost výstižné.
Tak mě napadá, že smysluplné zdůvodnění těch vašich zrcadlových závěrů, jsem tady žádné neviděla, takže DO TOHO!!   Wink brokolice
Zaznamenáno
dwarf
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #14 kdy: 04. Březen, 2010, 18:56:56 »

Trávení nemá nic společného s jinem a jangem?? Giorgino, ty perlíš!  Wink
Zaznamenáno
Stran: [1] 2 3 4
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení