Stran: 1 [2] 3 4
  Tisk  
Autor Téma: Co je více jin, co je více jang? Bíla rýže nebo celozrnná?  (Přečteno 6069 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
El
Host
0 0
« Odpověď #15 kdy: 04. Březen, 2010, 19:10:14 »

Taky nezkoumám jestli je bílá víc jin nebo jang... důležité pro mě je, že mi bílá rýže nechutná.. vařím ji jen občas a to většinou v kombuinaci s jáhlami , bulgurem.. kde se její chu´t celkem ztratí ..  Wink

Stejně je nakonec jedno, co je jin a co je jang.. jak tomu říkáme a co si o tom kdo myslí.. důležitý je, jak to kdo cítí.. a jaký je konečný výsledek.. tím myslím vliv na tělo a mysl..

 Osobně ale vycházím z mb pohledu, takže když se nad tím zamyslím, tak je pro mě bílá rýže víc jin než neloupaná.. 

Zaznamenáno
dwarf
Full Member
***
Příspěvků: 218Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #16 kdy: 04. Březen, 2010, 19:12:05 »

Jo, a ještě bych dodala, že v termínech jin a jang při výběru jídla neuvažuju. Dobré by to bylo v případě, že bych byla schopná na 100% určit povahu případných problémů v těle, což nejsem. Stejně jako drtivá většina makrobiotiků .. Není to myšleno nijak pejorativně, spíš smutné konstatování faktu.  Kyticka
Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #17 kdy: 04. Březen, 2010, 19:15:59 »

dwarf: ty to máš nějak spočítané, kolik makrobiotiků umí své problémy v těle určit?
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member
*****
Pohlaví: Mužské
Příspěvků: 3462


Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #18 kdy: 04. Březen, 2010, 19:18:32 »

Dwarf: zdůvodnění zrcadlovitosti jin/jang tady bylo napsáno spousta, ale pro angličtináře je to nejjasněji podané zde - http://www.makrobiotika.info/index.php/topic,635.0.html

Dneska jsem si tohle téma podruhé opakoval.. četl jsem historii vzniku Yin/Yang.

A závěr je ten, že originální pohled je ten co má makrobiotika (fyzický) a TČM později použila pohled převrácený (metafyzický).
Vše se to dá logicky vysvětlit.

Ale závěr je taky ten, že ono je jedno jestli to máme tak jak to je a nebo zrcadlově, důležitý je ten princip za tím a ten zůstane vždy platný:
- dvě strany mince
- čím větší jedna, tím větší druhá

a nazývat si to klidně můžem Laurel/Hardy, Jekyll/Hide, Tom a Jerry... to je fuk.

Jde o to, pochopit tu logiku za tím.
Zaznamenáno
giorgino
Host
0 0
« Odpověď #19 kdy: 04. Březen, 2010, 20:57:24 »

Citace
Trávení nemá nic společného s jinem a jangem?? Giorgino, ty perlíš!


Myslel jsem trávení celého zrna vs. "čistej šrob".
Zaznamenáno
giorgino
Host
0 0
« Odpověď #20 kdy: 04. Březen, 2010, 23:35:59 »

Dwarfe, ještě k těm barvám. Tak tys popisovala rýži s celým zrnem a bez. Zajímavé bylo, žes vytáhla řadu vlastností a dokonce barvu. Přišlo mi to fajn, je vidět, že máš něco nastudováného a zkoumáš, zkoumáš. Ták to je správné. Já ani proti tomu nic nemám, jen bych upřesnil, že porovnáváš jednu a tu samou potravinu jako celek, ikdyž porovnáváš komplet vs. část. Tohle není paprika na zahrádce, kde máš zelenou, červenou, žlutou...

Psal jsem, že máš u mě za jedna, tak přidávám hvězdičku k jedničce, neboť zkoumáš, zajímáš se a tak, řekl bych, být učitel. 


Jinak zemská přitažlivost je vlastně gravitace, jak píšeš. Dá se říct, že je to perifráze.
« Poslední změna: 04. Březen, 2010, 23:40:21 od giorgino » Zaznamenáno
Iren
Sr. Member
****
Příspěvků: 429


Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #21 kdy: 04. Březen, 2010, 23:40:06 »

Ad Dwarf:
Myslím, že právě to, co je hutnější, staženější - teda u rýže ta slupka s minerály - se v mb bere jako jang. Jin je to rozvolněnější.
Neznám TČM vůbec do hloubky, a tak nevím, jestli se to tam hodnotí úplně přesně naopak - že třeba sůl je jin(ovější)?? Obilí víc jang než zelenina?

Ani mi moc neobstojí argument, že naturální rýži budou vyhledávat spíš jangovější lidi a obroušenou zas ti druzí. Znám jangáče, kteří bílou velmi rádi, ale vysvětluju si to jinak - hledají tam tu "rychlou energii" - rychle se jí nasytí. A myslím, že to ani nesouvisí s tím, jestli jsou sami jang nebo jin.

Já preferuju naturálku kvůli bohatosti chuti (díky obsahu těch minerálů a živin nejspíš) a taky kvůli tomu, že mě jako cokoli relativně celozrnného zasytí a uspokojí na plno a na dlouho. Jinak sama jsem zřejmě jinovější než jangovější.

Ale co je docela dobré zamyšlení: ...
Citace
že bych byla schopná na 100% určit povahu případných problémů v těle, což nejsem. Stejně jako drtivá většina makrobiotiků
Myslím, že tohle je opravdu otázka dlouholeté vysoké školy makrobiotiky. Taky jsem stále ještě lecčemu v sobě a v druhých, které se snažím "rozluštit", nepřišla na kloub. Ale neházím flintu a snažím se pokračovat v pozorování. Nejsvízelnější a zároveň nejkrásnější na tom je, že to ani nikdy není schematicky černé, nebo bílé (rozuměj čistě jin, nebo jang), ale že každý jsme spletenec tu jinů a tu jangů, který je jako celek neopakovatelný. Jakékoli zeschematizování, zevšeobecňování a házení do jednoho pytle mi vadí.
Zaznamenáno
dwarf
Full Member
***
Příspěvků: 218Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #22 kdy: 05. Březen, 2010, 09:46:36 »

Já ani proti tomu nic nemám, jen bych upřesnil, že porovnáváš jednu a tu samou potravinu jako celek, ikdyž porovnáváš komplet vs. část. Tohle není paprika na zahrádce, kde máš zelenou, červenou, žlutou...

Girgino, to porovnávání část versus celek tady nastolil neon. Nezabývám se tím, jestli to má smysl, zkrátka jsem udělala srovnání. Barvy patří jak k jednotlivým elementům, tak jako bílá patří k jangu a černá k jinu.

Tadysi neodpustím rýpavou otázečku, která už není na giorgina. Makrobiotici, vy máte ve dne tmu a v noci světlo?? My, běžní smrtelníci, to máme přesně naopak ..  Wink
Zaznamenáno
dwarf
Full Member
***
Příspěvků: 218Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #23 kdy: 05. Březen, 2010, 10:02:30 »

Iren, svoje srovnání adresuj prosím neonovi, neboť on položil otázku, nikoliv já. Díky.

Za zmínku stojí jedna nesrovnalost, kterou jsi napsala ..... Tak tedy v běžném pojetí: jang je duch a tělo je hmota (jin). V některém tématu tady byla velmi pěkná úvaha o tom, že odsud mohou pramenit ony zmatky v mb - totiž že něco hutného v těle mají mb tendenci považovat za jang - a jak z toho plynou fatální následky při aplikaci stravy na problém ..
Nevím, které téma to bylo, ale stálo by za to, abyste se nad tím alespoň zkusili zamyslet, než začnete druhého takzvaně utloukat argumenty.
Ani mi moc neobstojí argument, že naturální rýži budou vyhledávat spíš jangovější lidi a obroušenou zas ti druzí. Znám jangáče, kteří bílou velmi rádi, ale vysvětluju si to jinak - hledají tam tu "rychlou energii" - rychle se jí nasytí. A myslím, že to ani nesouvisí s tím, jestli jsou sami jang nebo jin.
Z mojí strany to nebyl žádný argument, který by měl nebo neměl před někým obstávat, ale prosté konstatování mojí vlastní zkušenosti. Je zajímavé, že to může být pro někoho iritující.


Toto téma bylo údajně založeno jako neomezená volná diskuse - pište co vás napadá, ale asi bylo myšleno - volná diskuse o předem daných "faktech". S ničím jiným se na vaší straně evidentně nepočítá. Co se mě týká, promýšlela jsem obojí a jako logické a funkční mi vyšlo pojetí tčm. Mb má v této teorii logické kopance (které tady chválabohu už rozebrali jiní), na které nikdo nedal logické vysvětlení, a které v zájmu vlastního zdraví ignorovat nehodlám.

Každého věc, čím se řídí. Toť můj názor.  Sparkle
« Poslední změna: 05. Březen, 2010, 10:17:03 od dwarf » Zaznamenáno
Mili
Full Member
***
Příspěvků: 166


Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #24 kdy: 05. Březen, 2010, 10:21:45 »

 Grin nazvime to teda Tom a Jerry  Grin
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member
*****
Pohlaví: Mužské
Příspěvků: 3462


Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #25 kdy: 05. Březen, 2010, 10:25:37 »

Dwarf: děkuju, že mě upozorňuješ na to, jak danému tématu stále nerozumím - mám zmatek v tom, jestli je celá makrobiotika jen zrcadlově přehozená oproti TČM a nebo jestli je přehozené jen něco a něco zůstává - protože v makrobiotice je den jang a noc jin, světlo jang a tma jin.

Jen věz, že logických vysvětlení je spousta a naráží se neustále na nechuť/nezájem lidí, aby si je zjistili.
Např. od paní Průchové:

Citace
2. Na internetu jsme náhodou objevili sdělení dvojice pisatelů, že pan Kushi a paní Průchová mají a dělají zmatek ve výkladu energií jin a jang. Je nám líto. O zmatek v chápání a znalosti energií se naopak starají ti, kdo jsou málo informovaní (nebo zcela neinformováni).

Nevědí totiž to základní: že vnímat energie, léčit jimi a aplikací jejich zákonitostí předcházet všem chorobám, je možné pouze při znalostí obou stránek energie. Jak její FORMY, tak její STRUKTURY.

FORMA energie je označení pro její proudění po energetických drahách, meridiánech. Pro většinu lidí neviditelné a nehmatatelné. STRUKTURA je takové energetické stádium tkání a orgánů, kterému se obecně říká HMOTA a které je hmatatelné i viditelné.

Energie oživuje naše tělo (přinejmenším) dvěma základními procesy. Praktický příklad: JIN FORMA energie (určitá délka vln a jejich kmitočet - proudění), směřující k ledvinám, buduje a stále přebudovává jejich JANG STRUKTURU (hutnější hmatatelnou hmotu). Naopak JANG FORMA energie (jiná délka vln a jiný kmitočet tohoto proudění) vytváří JIN STRUKTURU (méně kompaktní hmatatelnou hmotu) močového měchýře.

Že tyto dvě zcela odlišné kvality proudící energie (odstředivá, uvolňující, JIN a dostředivá, stahující, JANG) jsou produkovány dvěma odlišnými zdroji (Země a kosmos), je už dostatečně známo.

Tyto zákonitosti a principy znají a ovládají nejen poučení a zasvěcení akupunkturisté, ale i poučení makrobiotici - a dokonce i jejich děti. Proto chápou, že a proč akupunktura pracuje hlavně s FORMOU energie (usměrňování jejího proudění pomocí jehel a jehliček) a makrobiotika naopak se STRUKTUROU energie. (Hmotná potrava, hmotné orgány.) Proto je makrobiotika vhodná a přijatelná PRO KAŽDÉHO.

Západně vychovaný, vzdělaný a myslící (a maso-cukrovou stravou živený) občan si neviditelnou formu proudící energie na rozdíl od starých Číňanů neumí představit. Naopak si velmi snadno představí, že hutnější (relativně jangovější) obilná zrna, zhutní, zpevní jejich tekutinami stále jinizované, uvolňované ledviny. A naopak: že roztékající se (jinové) mléko kalcifikuje (jangizuje, kameny a písky naplňuje) jejich dutý (relativně k ledvinám jinovější) žlučník.

Někteří internetoví diskutující si bohužel nedovedou představit ani jedno ani druhé. A proto mají potřebu ze zmatku obviňovat ty, kdo obě formy energií znají a úspěšně využívají. Úspěšněji, než to může udělat čínská medicína. V ní se mohou dobře a hlouběji orientovat jen nemnozí specialisté. Zatímco zasvěceně aplikovanou makrobiotikou se na celém svět uzdravili, uzdravují a chorobám předcházejí miliony občanů.

Právě ti jsou nadějí pro lepší budoucnost člověka - druhu HOMO SAPIENS. Až do konce středověku člověka nejen moudrého, rozumného, ale i schopného cítit a intuitivně chápat toky energií.

To samozřejmě výtečně ovládal i nejslavnější evropský lékař Hippokrates. I jeho žáci - až do doby, než je spolu s dalšími nenahraditelnými hodnotami začala likvidovat současná civilizace.

A chtěl bych apelovat na to, co jsem tu zmínil výše, ale ještě to rozšířím.

Vykašleme se prosím vás na napadání jednoho versus druhého versus třetího systému!
Celé to stojí na základech Tao a o ten tady běží.
Vylíváme vaničku celou i s dítětem.

Tím, že vznikají na internetu diskuze, kde se přou dva jin/jang tábory o to, kdo má svoji pravdu, tak to celkově nabourává důvěryhodnost taoistického systému v očích veřejnosti - internet je plný těchto žabomyších válek, kde lidi projevují jen svoji neznalost nad hlavním Principem.
Nepokračujme v tomto duchu, protože tento web si přečte spousta lidí, co se v tom nevyzná vůbec a zanechá to na nich dojem, že v tom je jenom bordel a tím pádem to nemůže fungovat - v nás samotných to zanechává totální chaos jak je vidno a nechápeme základy makrobiotiky.

Tohle je potřeba podle mě v klidu propátrat a pochopit, že je v tom všem nádherná logika Jednotícího principu.
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member
*****
Pohlaví: Mužské
Příspěvků: 3462


Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #26 kdy: 05. Březen, 2010, 10:29:19 »

Já si myslím, že bíla rýže je určitě Tom a celozrná Jerry, protože Jerry je vyrovnanost/hravost, zatímco Tom podléhá ochuzené povaze, není tak nad věcí jako Jerry, tudíž nemá celistvost Grin
Zaznamenáno
dwarf
Full Member
***
Příspěvků: 218Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #27 kdy: 05. Březen, 2010, 11:22:17 »

Neone, že upozorňuju zrovna Tebe na něco - to jsi předpokládám myslel obrazně ..   Look Round

Co se týká toho, jestli má MB obráceně všechno nebo jen něco - to je velmi dobrá otázka. Logicky by mělo být zrcadlově obráceno všechno, pak by oba systémy mohly být funkční. Jestli tomu tak není, tak v jednom z nich musí být chyba. Nebo vidíš jiné vysvětlení?  Smiley

Co vidíš "logického" na vysvětlení paní Průchové? - snad že světlo je jin? Nepsal tady někdo opak? Jsem zmatená pouze já nebo snad ještě někdo jiný? No tak asi jo, když to říká ona a dovolává se akupunkturistů a Hippokrata, tak to přece musí být pravda, že ... a krom toho ti ostatní přece nic nevědí, nic nechápou a proto jsou zmatení. Neone, paní Průchová nediskutuje, ale stanovuje, jak se věci mají. O jejích názorech se nediskutuje, ale pouze se prijímají za své. Její vyjádření proto nepatří do diskuse, ale do zlatého rámečku a vystavit na viditelném místě.
 

Tom a Jerry mají asi milionkrát větší smysl ...  ola
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member
*****
Pohlaví: Mužské
Příspěvků: 3462


Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #28 kdy: 05. Březen, 2010, 12:03:42 »

Dwarf: ano upozorňování bylo obrazné (pardon)  Cool

Samotného mě tohle téma nesmírně zajímá a pokusím se udělat jednoduchou tabulku a zvýraznit včem jsou rozdíly.
Taky zkusím vypátrat jestli to už někdo na webu neudělal - mám tušení, že ano, musím více googlovat.

Ale z toho co již vím, tak se klaním k názoru, že originální systém má naprostou logiku, která se ale dlouze a asi i zbytečně vysvětluje, je to stručně shrnuto zde - On the origins of Yin/Yang (Roy Collins).
Otázka opět (jako vždy) nastane, jestli Roy Collins(ovi) věřit. Ale věnoval tomuto výzkumu enormně času a jeho ostatní psaní mě osobně sedí - zároveň to opravdu dává hlavu/patu, narozdíl od jeho zjištění, kde TCM systém, používaný Konfuciem tu hlavu/patu nedává - kdo už teď vyskakuje ze židle, tak je opravdu potřeba první přečíst ten anglický článek, kde je hlava/pata vysvětlena na opravdu protipólných trigramech v systému I-Ting - originál má protipólovost, I-Ting ji nemá.
Ale tohle už ani není tak o srovnání makrobiotiky a TČM, jako originálního systému oproti I-Ting.

Ovšem už teď mi nesedí TCM pohled, kdy většina fenoménů je tedy podobná jako makrobiotika - světlo/tma, den/noc, dovnitř/ven, prostor/čas.. ale najednou se tam objeví Země/Nebe jako prohozené elementy (což je právě důkazem toho pohledu fyzická/metafyzický - forma/struktura)

Dělám předčasné závěry (z mého dočasného poznání), ale možná tam došlo k prohození fundamentů (Nebe/Země) a pak tedy také záměna pohledu "forma/struktura" pro aplikaci různých léčebných metod - což ostatně paní Průchová vysvětluje dokonale.

A to mě dovádí k tématu paní Průchová - stanu se nyní jejím velikým zastáncem - nevím jak to vyjádřit jiným stylem slohu, než používá ona sama - ale má ignorace tématu mi neumožňovala vidět jak ona neustále poukazuje na základní Princip.
Z tohoto Jednotícího pohledu nemusí člověk volit zbytečně opatrná slova, protože pokud se budem pohybovat na poli Taoistického uvažování, tak jsou věci jasné - a jejich nejasnost je jen naše neznalost - ona do věci pronikla hluboce a proto píše stylem jakým píše. Teď je na nás jestli se nás tento styl řeči dotkne na úrovni ega a nebo jestli budeme opravdu hledat logiku věci v jejích slovech - taky je samozřejmě v první řadě na nás, jestli se chceme pohybovat v pravidlech stejného systému (taoismu).

Po mém vzdělávání se o životě dosti kontroverzních lidí jako byl Ohsawa, Krishnamurti, Gurdjieff, Aleister Crowley apod. začínám mít pocit, že tito lidé měli jasno, protože se nenechali zmást relativním světem natolik, aby jim unikal základní Princip - poznali jej a z toho vyplývá dráždivě jasná mluva, která zní "nezasvěceným" jako dogmatická.

Jsem si vědom, že tohle psaní zní asi také dost dogmaticky a "závěrově" Smiley
Holt jsem pod vlivem objevování Jednotného Principu - není se mi co divit.

Ale i přesto jak zní řeči/sloh paní Průchové (Ohsawy) přísně (dogmaticky), tak jsou tito lidé maximálně otevření Změně (experimentování, poznávání, dělání si vlastních názorů - je to právě taoistický paradox - princip Změny produkuje zároveň jasný názor na věc a zároveň pochybováni o všem) - a lidé, kteří mluví vytříbeně/opatrně, jsou často naopak velice vnitřně dogmatičtí - ale maskují to navenek pěknými slovy - na tohle doplácí právě Dav - tohle je ta pravá Magie slov - manipulace hezkou řečí o Svobodě/Lásce/Rovnosti, ale zatím může být jen velká bublina Ega.

Zatímco za slohem paní Průchové je velká bublina Tao a univerzálního Principu vesmíru Smiley

Citace
Pravdivá slova nebývají líbivá,
líbivá slova nebývají pravdivá.
~ Lao Tse
« Poslední změna: 05. Březen, 2010, 12:18:12 od neon » Zaznamenáno
dwarf
Full Member
***
Příspěvků: 218Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #29 kdy: 05. Březen, 2010, 12:46:53 »

Dobrá, nač opatrných slov, moje řeč.
Na rozdíl od tebe si nejsem úplně jistá, co je za slovy paní Průchové. Pokud si dovolí odvolávat se na akupunkturisty k tomu, aby vysvětlovala věci obráceně, než jak je vysvětluje tčm, do níž právě akupunktura patří, pak jde buď o totální neznalost anebo o sprostou lež. Doslova píše, že "tyto principy znají poučení a zasvěcení akupunkturisté". Každý může nahlédnout do knih čm, kde jsou principy vysvětleny - ovšem přesně obráceně, než tvrdí ona.
Její mluvu nepovažuji za "dráždivě jasnou" ani omylem, spíš dráždivě zavádějící.

Samozřejmě, že existuje možnost, že makrobiotici něco objevili a zbytek světa se plete. Tak jako se pletl, když chtěl přesvědčit Galilea o své pravdě. V takových případech je konec předem jasný .... vysmívaná a nechápaná teorie se potvrdí, přijmou ji další lidé a zastaralý názor padne. V případě makrobiotiky bych ovšem na tuto možnost nevsadila ani korunu, a to z mnoha důvodů, které se tady všechny postupně objevují v různých tématech.
Dítě ve vaničce pomalu umírá, a někteří to považují za známku jeho vynikajícího zdraví ... Budoucnost ukáže. Otázka je, jestli v té budoucnosti nejsme už teď ...

Mimochodem, neodpověděl jsi mi ani na jednu ze dvou otázek.  Wink

Asi založím fanclub Toma a Jerryho.  GayFight
« Poslední změna: 05. Březen, 2010, 13:00:43 od dwarf » Zaznamenáno
Stran: 1 [2] 3 4
  Tisk  
 
Skočit na:  Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení