Stran: [1] 2 3
  Tisk  
Autor Téma: Syrová zelenina v makrobiotice  (Přečteno 11112 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
neon
Administrator
Hero Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
0 0
« kdy: 09. Březen, 2010, 15:45:21 »

Tohle je reakce na jinou diskuzi, ale rozdělil jsem to pro přehlednost.

Jen bych dodal k malému detailu:
Citace
kdyz uz tak jen neco syroveho (ja vim ze tohle neni mb, ale citim ze je to daleko lehci nez varene).

V makrobiotice je od počátku věků syrová zelenina zahrnuta - bohužel nějakým způsobem došlo k jejímu pronásledování, spolu s ovocem.
Pak to člověk třeba řeší sladem, medem, sušenkama, čokoládama a má pocit, že syrová zelenina, ovoce je něco mimo makrobiotiku.
Není to tak a zbytečně na to doplácíme.. radši mísa syrového salátu než čokolády, slady - experimentujte - jinová energie ze salátu, z pickles, opravdu dělá divy a zahání chuť na sladkosti těžšího kalibru.
« Poslední změna: 10. Březen, 2010, 06:25:38 od neon » Zaznamenáno
Wl
Host
0 0
« Odpověď #1 kdy: 09. Březen, 2010, 15:59:18 »

Tak tak : ). Do syrové zeleniny se navíc počítají i lisované saláty, krátkodobé, dlouhodobé, vodní všelijaká pickles. V kuchařkách jich je spousta...
Jenom obyčejný syrový salát se hůř tráví, bere to dost energie a taky ochlazuje. Takže záleží na tom, kdo má jaké trávení a vůbec kdo jaký je : ). Třeba ayurvéda dělí lidi do tří základních skupin (dle konstituce, kondice,..) a jedna z nich, VÁTA, má se syrovou zeleninou problémy - zima, nadýmání a tak. V tom případě se doporučuje alespoň minimální tepelná úprava. Chviličku blanšírovat či chviličku dát na páru... Tož tohle je trochu odbočka,(Neone ty typ VÁTA nejsi a když jsme u toho, ani Tommy), ale třeba to někomu dá smysl.
« Poslední změna: 09. Březen, 2010, 16:01:06 od Wl » Zaznamenáno
dwarf
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #2 kdy: 09. Březen, 2010, 17:29:56 »

Taky nemám chuť na sladké, když sním syrovou zeleninu ( a ani nemusí být samotná). Teď jsem nad tím přemýšlela, jaký to dává smysl, když ta zelenina přece není tak moc sladká, a už jsem na to přišla. Dává to výborný smysl!! ... Pokud syrová strava obsahuje sama o sobě enzymy a při trávení nevyčerpává slezinu/slinivku, tak člověk pak nemá chuť na sladké. Vařená strava naopak slezinu oslabí a oslabená slezina se projevuje právě chutí na sladké.
Takhle mi to smysl dává. A navíc na základě zkušenosti nemůžu říct, že kysané zelí by působilo stejně .. aspoň na mě ne ..
Zaznamenáno
Wl
Host
0 0
« Odpověď #3 kdy: 09. Březen, 2010, 19:28:39 »

Takhle jsem to zrovna nemyslel : ). Když porovnáš jak sladká je některé zelenina v syrovém stavu (i když má něco do sebe) a pak tepelně upravená, např. dýně, cibule, červená řepa, petržel, pastiňák, zelí… To jen tak namátkou.. Tak ta druhá uspokojí chuť na sladké spíš, ne?
Zaznamenáno
dwarf
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #4 kdy: 09. Březen, 2010, 20:13:59 »

To byla reakce i na neonův příspěvek - 2 v 1.  Smiley
Právěže mi to nejdřív nedávalo smysl z toho hlediska, že syrová zelenina - když si vezmu třeba moji oblíbenou vodnici - není skoro vůbec sladká, a na sladké si po ní přesto ani nevzpomenu ... tak mě napadlo, že podle té vitariánské teorie o trávicích enzymech by to smysl dávalo, a to i z hlediska tčm ...
Nejlepší by bylo vyhledat to video. Zkusím se na to podívat, jen mám obavy, že na mb fóru je to stejně zbytečné ... nevím.
Zaznamenáno
torquiose
Hero Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #5 kdy: 28. Březen, 2010, 16:21:48 »

No v tom puvodnim kontextu jsem to myslela tak, ze kdyz premyslim, co delam ve svem stravovani dobre a co ne, tak co se tyka jezeni na noc, tak ze s tim nemam moc problem - t.j. nedelam to, urcite ne talir vareneho jidla. Spis jabko, hrusku nebo pomeranc (a to je co asi fakt neni MB, alespon podle prisne MB). Ale ja se po tom citim fajn, takze to nijak neresim. Pokud bych snedla neco vetsiho nebo vareneho, rano bych pak nemela hlad na snidani a to nemam rada, proste by to necitilo tak lehce. Souhlasim ze zde urcite hraje roli konstituce, treba moje kamaradka by mela paleni zahy kdyby snedla na noc syrove jabko.

Je jasne ze syrove ma v MB sve misto, clovek by se citil dost spatne kdyby nejedl nic syroveho, tedy alespon ja ano. Dokonce jsem to vyzkousela, a energie mi sla hrozne dolu.
Zaznamenáno

tomy
Host
0 0
« Odpověď #6 kdy: 28. Březen, 2010, 18:31:01 »

dwarf: a co takhle proverit starou dobrou makrobiotickou teorii o jin/jang? Treba by to nahodou take pekne vysvetlila, minimalne stejne dobre jako ta o enzymech  Tongue
Zaznamenáno
dwarf
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #7 kdy: 28. Březen, 2010, 19:18:03 »

Tomy, tak si ji prověř, jestli chceš. Třeba díky ní dokážeš vysvětlit i to, proč makrobiotici neustále bojují s chutí na sladké - viz obsáhlé a stále vyhledávané téma na této diskusi ..
A mimochodem, teorie jin-jang není původem makrobiotická, to jen pro upřesnění.  Wink
Zaznamenáno
tomy
Host
1 0
« Odpověď #8 kdy: 28. Březen, 2010, 21:19:43 »

Dobre (mi tak), akce plodi reakci. Pojdme se radeji spolenćne zamyslet, nez se tady hecovat  Smiley

Je to boj predem prohrany? Kdyz je clovek v pasti zavislosti (treba na jednoduchych cukrech), co ho ovlada? Kdyz se posledni dobou pozoruji, jsou takove stavy opravdu zvlastni. Neco se ujima rizeni, autopilot. Osobne jsem ted ve stavu, kdy jsem schopen to pozorovat, uvedomovat si vsechno kolem a.. cim dal vice to i brat zpatky pod vlastni kontrolu. Dobre, zkusim pridat jin/jang pohled, treba se neco objevi..

Druha otazka je, jestli to proste moc nehrotime. Zuzka Teresova jednu dobu doporucovala kazdodenni MB zakusek, my, kteri se jinu bojime (yin is sin), se i tomuto snazime vyhnout (a taky syrovym potravinam). Ale kdyz se podivam na jinou cast populace, neboji se nekolika desitek gramu sacharozy za den  Huh?

Ackoli da se potreba silne sladke chuti umlcet? Pred par lety, v dobe me striktni makrobiotiky, jsem nejedl ani ovoce ani dezerty. Nebyla chut, tak bych na prvni pohled rekl, ze da, ale melo to zase  jina negativa. V tuhle chvili mi pripada, ze to v te chvili nebylo spravne.
Zaznamenáno
Wl
Host
0 0
« Odpověď #9 kdy: 28. Březen, 2010, 23:46:25 »

Co furt s bojem? Navíc, ten s chutí na sladké není pořád stejný. Časem, rok od roku, je lehčí, jednodušší a pro každého. Pro každého, kdo se o MB alespoň pokouší, t.j. i pro toho kdo ji vlastně jen tak „šmudlá“. To přece na sobě většina z nás už poznala,ne? Takže, podle mě, nemá až tak cenu se snažit o „100%“ a pak se rmoutit, že to třeba úplně nejde a že člověk, podle svých měřítek, někdy nějak "ujede". Když se prostě ohlédnem po nějakém delším období ,třeba „meziročně“, tak tam, ať chceme nebo ne (tak jak se prostě tělo dává dohromady), určitý vývoj k lepšímu je. Co?

Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #10 kdy: 29. Březen, 2010, 00:01:21 »

Wl: naprostý souhlas
Zaznamenáno
Hanisek
Full Member

593846503
Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #11 kdy: 29. Březen, 2010, 07:16:20 »

Wl: taky naprosto souhlasím.Čím víc se s něčím člověk pere a zakazuje si to,tím víc si to tělo žádá...lepší si nic nevyčítat a brát to jako potřebný úlet,ono se to zas srovná.Vytvořením stresu a výčitek se dostáváme jen do začarovaného kruhu a to je zbytečná blbost.Navíc život by neměl být jen boj s někým,nečím,ale i radost Smiley
Zaznamenáno
dwarf
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #12 kdy: 29. Březen, 2010, 16:26:56 »

Naprosto souhlasím, ten boj jsem taky nikdy nechápala ... ale sami jste si to téma tak nazvali. Také chodím cestou nejmenšího odporu - když mám chuť tak si dám a nějak zvlášť to neřeším. Od Zuzany T. jsem to také slyšela, že dezert je možno si dát každý den - musím říct, že mě to tehdy překvapilo, protože v nějaké knize jsem četla něco jiného. A navíc je to dost jasný důkaz toho, že makrobiotici sladké v této formě skutečně potřebují ..

Před několika týdny jsem byla u jednoho čínského lékaře a ten mi mimo jiné doporučil způsob, jak stravou posilovat svůj chabý jin. Ten způsob tady psát nebudu, neboť není makrobiotický - i když kdo ví .. (osobně si myslím, že to vyloučily jen některé směry, a to ke škodě makrobiotiky). Začala jsem s tím ještě ten den a dodnes se nestačím divit, co to se mnou dělá. Nejdřív jsem dva dny byla unavená a hodně jsem spala a také jsem si všimla, že mě přešla chuť na sladké, a to tak dokonale, že když jsem po několika dnech ze zvyku sáhla po mojí oblíbené sladkosti, tak jsem ji nedokázala dojíst, protože mi to nechutnalo. Půlku jsem nechala, zatímco dřív jsem sáhla ještě po dalším kousku ... Jestli mám teď na něco chuť, tak jsou to slané věci.  Very Happy
No, řekla bych, že nic se nemá přehánět, snad neprošvihnu tu chvíli, kdy už tuto jinovou kůru nebudu potřebovat každý den.
Je to zajímavé už pro to srovnání s předchozím obdobím - například právě co se týká chuti na sladké. Jestli její ztráta znamená silnější Slezinu, pak syrová strava není jediným způsobem, jak Slezinu posílit ....  Sparkle
Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #13 kdy: 29. Březen, 2010, 16:33:28 »

člověk přirozeně touží po sladkém... je to život pro slezinu , ale ne ve formě cukru, ale sladkosti zeleniny, obilnin..ovoce.. jenže problém je v tom, že my jsme na tom cukru vyrostli.. a to všichni.  Takže to není problém makrobiotiky jako takové, ale náš..  a souhlasím s tím, že většina se jinu bojí..  bohužel se pak bojí i toho kvalitního..   a i moje zkušenost je taková, že lepší to nebrat tak vážně a pomalu a plynule se snažit.. než se trápit. Pak jsou taky lidi, kteří sladké vůbec nepotřebují..
Zaznamenáno
dwarf
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #14 kdy: 29. Březen, 2010, 16:46:41 »

El, výše jsem celkem podrobně popsala, že jistou změnou ve stravě mě chuť na sladké úplně přešla. Nikdy jsem nepatřila k lidem, kteří sladké nepotřebovali. Přesný opak byl pravdou.
Na druhou stranu, když v tom žiješ a nemůžeš se podívat z druhé strany, tak chápu, že nevěříš anebo nechápeš. Jak by za něco mohla makrobiotika - proboha takový nesmysl!
Je zajímavé sledovat ty makrobiotické pohádky.  761
Zaznamenáno
Stran: [1] 2 3
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení