Stran: [1] 2 3
  Tisk  
Autor Téma: Jak začít s makrobiotikou  (Přečteno 62780 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
neon
Administrator
Hero Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
9 2
« kdy: 11. Březen, 2010, 15:07:15 »

Tohle téma tu již několikrát bylo, ale pořád tu chybí jasný jednoduchý návod pro uplné začátečníky.
Návod zde nebudu detailně popisovat, sestavím ho formou odkazů.

Makrobiotické základy jsou shrnuty v těchto bodech.

Citace
Stravovací doporučení a doporučení týkající se životního stylu
1. Jezte denně ve vařené formě (hmotnostní podíl)
-   40 – 60% Celozrnné obilí nebo obilné produkty, jako mj. těstoviny, kváskový chleba
-   20 – 30% Zelenina, připravená různými způsoby, včetně pickles
-   5% Luštěniny nebo produkty z luštěnin, jako mj. tofu, tempeh
-   malá porce mořských řas (3%) vařených v polévce, společně se zeleninou nebo jako samostatný pokrm
Podle osobní potřeby:   Vnitrozemské ovoce, semínka, ořechy
            Bílá ryba
            Rostlinné oleje za studena lisované
            Kondimenty jako gomasio, švestičky umeboshi, tekka, prášek z
mořských řas. Ochucovadala jako nerafinovaná bílá mořská sůl, miso, shoyu, tamari, rýžový ocet, mirin, zázvor (mletý), česnek (mletý), citronová šťáva, a další přirozená ochucovadla 
2. Jezte 2 – 3 jídla denně, v pravidelný čas
3. Snažte se jíst v klidu
4. Jezte kolik chcete, proporčně podle uvedených doporučení
5. Pijte, když máte žízeň
6. Žvýkejte dokonale každé sousto. Minimálně 50x
7. Snažte se nepřejídat a nepít víc než potřebujete
8. Vyhýbejte se nebo omezte konzumaci studených potravin a nápojů s ledem. Mohou mít škodlivý vliv na střeva a ledviny
9. Vyhýbejte se nebo omezte konzumaci potravin připravených na elektrice nebo v mikrovlnné troubě
10. Pro dobrý spánek je ideální nejíst 3 hodiny před spaním
11. Pohybujte se pravidelně na čerstvém vzduchu
12. Snažte se nosit oděvy, které jsou v přímém styku s kůží, rostlinné kvality (bavlna, len)
13. Pravidelná cvičení či tělesná masáž každé ráno nebo večer  podporuje krevní oběh
14. Vyhýbejte se dlouhým sprchám nebo koupelím z důvodu ztráty minerálů
15. Vyhýbejte se chemickým toaletním potřebám
16. Minimalizujte přístroje vydávající záření (počítač, televize, mobil, elektrický radiobudík, kopírky apod.) z důvodu elektro-magnetického záření (elektro-smog)
17. Žijte jednodušše a mějte ke každému a všemu pozitivní přístup

Dále je prospěšné si pročíst tento krátky článek - 11. základních makrobiotických kroků

Pro prvotní obrovskou motivaci a zjištění, jak u koho probíhal přechod na makrobiotiku, se vrhněte na úžasné osobní příběhy členů tohoto fóra - můžete velice brzy přidat ten váš!

Jako prvotní ucelenou knihu bych (čistě já osobně) volil Radost z jídla - Strnadelová, Zerzán
Další přehled makrobiotické literatury je zde.

Pokud se z nějakého důvodu nechce kupovat kniha, nebo chce člověk čerpat další přehledné informace z internetu, tak začít s tímto webem - Přírodní výživa

Pro začátečníky taky důležitá informace ohledně tohoto fóra - nečerpejte odsud prvotní/základní informace!
Neztrácejte zde čas, pokud jste ještě nepřečetli alespoň nějakou makrobiotickou knihu.
Respektive, používejte tohle fórum hlavně na zjištění kde, kdy, jaká akce, sraz se koná - pokud se nic zajímavého nekoná, najděte si v tématech svůj region, oblast kde bydlíte a napište vzkaz ostatním, dejte jim o sobě vědět - tímto způsobem se může postupně setkání zorganizovat - důležité je, dát o sobě informaci (jsem z tama a tama a hledám známé).
A pak se zde samozřejmě nebojte pokládat jakékoli dotazy - neexistuje hloupý dotaz!
Pokud si zřídíte deníček, tak vám může spousta lidí radit, jak co řešit v denních situacích - dostanete zpětnou vazbu od zkušených makrobiotiků a sami si budete dělat jasno v tom, kam se vaše cesta ubírá.
Jde mi o to, abyste nenastoupili na tohle fórum, jako ke zdroji základních informací o makrobiotice - je to ztráta času, energie - zde se řeší spousta detailů, které vás v začátku jen zmatou.

A hlavně - učte se vařit!
A to se nenaučíte nikdy z knih, ať jste jakkoli přesvědčeni, že naučíte.
Tohle je nejhrubší omyl makrobiotiků, kteří nebyli ještě na žádném praktickém kurze, kteří se ještě nesetkali při vaření se zkušenějším makrobiotikem.
Na neznalost správného vaření nakonec "doplácí" většina začátečníků a často si i několik let myslí, že umějí vařit a vytvářejí si tak budoucí komplikace.
Není to strašení, je to obrovská výzva, abyste ihned vyhledávali přátele, sondovali kde je jaký sraz, kurz a zajeli na něj.

Není asi lepší investice (časová, finanční), kterou byste mohli udělat, než se vzdělávat v makrobiotice a tím pádem získat klíč ke svobodě, ke svému zdraví, nezávislému na doktorech Wink
« Poslední změna: 26. Únor, 2014, 08:36:49 od neon » Zaznamenáno
Kotulka
Newbie
*
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil
1 0
« Odpověď #1 kdy: 09. Červenec, 2010, 11:18:27 »

Ahoj Neone a všichni přispěvatelé Smiley

ráda bych vám poděkovala za tyto stránky. Už dlouho jsem o makrobiotickém způsobu života uvažovala. Ale ne vážně a spíše se v tom "plácala".
Až pročítání diskuzí a vložených českých a anglických odkazů mě donutilo přemýšlet. Opravdu přemýšlet a hlavně se PTÁT proč? Hledat si odpovědi na stále nově se vynořující otázky a pochybnosti. Vytvářet si svůj názor na to, co makrobiotika je a není.
Začala jsem více vnímat samu sebe, své okolí, co jím, jak vařím, jak jím - jak úžasně je všechno energeticky vzájemně propojeno...
A ono to funguje!

Ale dost filozofování ještě jednou děkuju a skromně nadhazuju prosbu praktickou - sešla by se nás malá skupinka začátečníků a nějaký odvážný makropraktik, který by nám upřesnil základy kuchyňského makrobiotického vaření? Praxe dá víc než knihy.

Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #2 kdy: 09. Červenec, 2010, 16:58:23 »

Ahoj Kotulko, s filosofovanim souhlas, vse je nadherne propojeno a mb meni nase vnimani zevnitr.

Ohledne praxe - myslim, ze takove setkavani se i tu a tam dejou, kdyz se lidi potkaji u nekoho doma a delaji si jidlo.
Casto dochazi k setkanim v cajovnach, ale pak nasleduji i soukromejsi pokecani u nekoho doma, kdyz je zajem.
Kazdopadne mi prijde nejlogictejsi zajit nebo zorganizovat sraz ve svem okoli a tento navrh tam nadnest - napis do Srazu, do rubriky ve tvem okoli, takhle neni poznat ani odkud jsi Wink
Zaznamenáno
Tykev obecná
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #3 kdy: 20. Červenec, 2010, 15:55:52 »

Líbí se mi ten návod pro úplné začátečníky. Dnes se mi zdálo, že za deset let budou 2% makrobiotiků /spíš lidí zajímajících se o přírodní způsob života, a tedy i stravování se v souladu s přírodou, ikdyž jim třeba po dvorku pobýhá nějaká drůbež a tu a tam snese vajíčko nebo zabečí ovce, koza aj./

Přesto 2% - není to moc?
Zaznamenáno
Vilsa
Full Member

266224368
Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #4 kdy: 20. Srpen, 2010, 09:41:00 »

Ahojte, ja uz som na MB par mesiacov, nie som uplny zaciatocnik, no mam aj tak zaciatocnicku otazku.. Nikde som sa nedocitala jasne a vecne, ci mozem ranajkovat obilnu kasu, napr. z ovsenych vlociek, k tomu amasake, jablcko a hrozienka a dosladit to trochou ryzoveho sladu (alebo niecim inym). Co je najvhodnejsie na ranajky? "Slane" mi totizto moc rano nechuti.
Zaznamenáno
evropan
Newbie
*

žijte

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #5 kdy: 03. Říjen, 2010, 01:30:37 »

Možeš,Wilsi,no nie vela sladkostí a nie každý deň. Iba tie surové jablčká bysom tam nedéval k temu. Hlavné je tiež dobre žuvať,asi takto: Grin Napíš nám,ako sa ti teras makruša darí.Želám Ti vela úspechov... E.
Zaznamenáno
Vilsa
Full Member

266224368
Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #6 kdy: 04. Říjen, 2010, 16:45:56 »

No dari sa mi uz lepsie, zvykla som si rano robit obilninu z predosleho dna- rozvarenu na kasu, ktomu vela zeleniny sladkej (naparit, podusit, orestovat), ale zdalo sa mi to nudne, tak si pridavam na to tahini, mandlove maslo, ci trosku amasake. Vzdy lepsie ako v minulosti ovsenne vlocky s jabkom a dzemom  Roll Eyes
Zaznamenáno
Vladimira
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #7 kdy: 25. Leden, 2012, 18:12:13 »

začala som uplne laicky.... , čo určite nie je z hladiska MB spravne, ale z hladiska obyčajnej zdravej vyživy asi to nebude zle.  Varím si každy  den šošovicovu polievku s korenovou  zeleninou a par kvapkami oliv. oleja, hrsť ryže natural, hrsť pohanky....kusok tmaveho chleba a daikon. 
Zaznamenáno
kudlik
Newbie
*

Zobrazit profil Email
3 0
« Odpověď #8 kdy: 15. Březen, 2012, 20:57:46 »

Jakmile jsem dočetl knihu "nový pohled na svět,tak jsem na MB 20.srpna 1999 ihned najel.Zpočátku se mi obilí připalovalo,ale postupně jsem postup zvládl.Za první dva měsíce jsem shodil 4 kg,za další čtyři měsíce 16 kg.Cítil jsem se lehký jako pták.To už jsem se živil rok jako dělník,bylo mi 56 a jinak bych byl bez práce.   Denně mi prošlo rukama tak 2000kg.Za další 2 roky to bylo 8OOO kg za směnu.To jsem jedl i večer a každého jhídla hodně .Pořád půl zeleniny,půl obilí(žito,pšenice,ječmen,oves,pohanka,luštěniny,tofu každý druhý den.Řasy v tom byly také.Stravovací potíže jsem nikdy neměl a nemám.Přežil jsem a přežívám problémy s cholesterolem.Ten mám zřejmě jako karmickou nemoc.Jiné potíže žádné.Snad,kdybch začal v dřívějším věku.Vyšlo to jak to vyšlo.Karma.Jsem spokojen.
Zaznamenáno
Hanelle
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #9 kdy: 21. Září, 2012, 23:57:28 »

ahoj,  jsem tu nová, zatím jsem jen přečetla Makrobiotickou cestu od Kushiho a tato knížka mě inspirovala k obřímu nákupu obilovin a zeleniny, i když pořádně nevím, jak obiloviny připravovat a tlakový hrnec zatím nemám Very Happy Už nějakou dobu nepiju kafe, alkohol a vyhýbám se co nejvíce cukru a mléku a jsem nadšená, jak mi to pomáhá, takže mě makrobiotika hodně oslovila a postupně chci do jídelníčku zařadit nejen jednotlivé chody, ale i celé mb dny, týdny... chtěla bych se zeptat, zda by mi tu někdo mohl pomoct, trochu pokonzultovat ty začátky... a taky na jednu věc - může makrobiotická strava pomoct i při zánětech dásní, začínající paradentóze apod.? dnes jsem si totiž dala po dlouhé době maso a hned mi začala bolestivě krvácet osmička Embarrassed
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #10 kdy: 22. Září, 2012, 09:07:18 »

Ahoj Hanolle,
je tu rozcestník MB odkazů a Jak začít s MB je tu několik odkazů, to téma bylo několikrát založeno. Standardní MB talíř obiloviny,luštěniny, zelenina. Polévky samozřejmě a dochucovadla - miso, gomasio, všechny druhy řas. Různé úpravy zeleniny a její příprava. Myslím, že MB může při zánětech pomoci, při paradentoze nevím, záleží asi na stadiu. V MB není nic zakázáno, jen to MB doporučuje z hlediska energií a ukazuje vyváženost. Až tohle člověk pochopí, půjde mu to samo. Každý se máme co učit. Já určitě. Důležité je vyhnout se extrémům, tabulky potravin jsou snad v každé MB literatuře.
Jarka
Zaznamenáno
Hanelle
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #11 kdy: 22. Září, 2012, 12:41:13 »

Ahoj, děkuji za odpověď, už to tu postupně všechno pročítám, na něco fakt zírám, něco už vím z knížky... já ještě paradentózu nemám, ale ten zánět dásní k ní postupně vede, tak se ho chci zbavit. Začne mi vždy, když sním nějaké maso. Ta makrela včera byla i hodně slaná a hned jsem pak dostala velkou chuť na sladké, tak vidím, že ta tabulka opravdu funguje  Smiley
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #12 kdy: 22. Září, 2012, 14:01:00 »

Ahoj Hanelle,
tak vidíš, můžeš si vše vyzkoušet a poznáš, jak se extrémy přitahují. Slaná chuť přitahuje sladkou jang přitahuje jin, platí to však o extrémech.
Jarka
Zaznamenáno
krysa
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #13 kdy: 14. Říjen, 2012, 21:18:46 »

Ahoj, som v tomto celkom nováčik  Wink začala som do stravy pridávať obilniny, papam menej mäsa, mliečnych výrobkov atď.. príde mi ze makrobiotika je taký tradičný zdravý štýl stravovania a ma byť teda podľa miesta v ktorom človek žije.. aspoň to som vyčítala  Grin zato mi nejde do hlavy prečo tie riasy, sojove veci, čínske huby a tak teda nie že by mi to nejak extra vadilo to nie, chuti  Wink ale príde mi to nelogické . Ďakujem za usmernenie rada by som týmto smerom ďalej pokračovala  Smiley
Zaznamenáno

<:3((( )))~~
Calarien
Sr. Member

Zobrazit profil
2 0
« Odpověď #14 kdy: 15. Říjen, 2012, 14:47:18 »

Záleží hodně na tom, z kterého klimatického pásma potraviny pochází....v standardní MB dietě se moc nekonzumují (sub)tropické plodiny, dává se přednost plodinám mírného pásma, proto ty asijské potraviny ze zemí se 4 ročními obdobími. Samozřejmě z ekologického hlediska úplně ideální je jíst to, co roste v tvém okolí, ale ono taky záleží na tom, co je tvým cílem. Jestli se energeticky naladit na tvoji zemi nebo kraj, kde žiješ, anebo jestli jsi spíš člověk kosmopolitního ražení, který třeba často cestuje a chce být v kontaktu s jinými kulturami. Jediné co MB opravdu hlásá je to, že se stáváš tím, co jíš...nic není špatně nebo dobře, zakázáno či přikázáno.
Zaznamenáno
Stran: [1] 2 3
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení