Stran: 1 [2] 3
  Tisk  
Autor Téma: Jak začít s makrobiotikou  (Přečteno 69344 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
krysa
Newbie
*
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #15 kdy: 16. Říjen, 2012, 05:50:54 »

Aha no vďaka  Smiley a vedel by mi niekto poradiť ze teraz ked by som sa chcela drzat tohto nášho regiónu čím mám nahradiť riasy ? Existuje niečo take ?  Je nejaká vhodná literatúra ktora berie MB z tohto hľadiska, teda bez cudzokrajnych veci ?  Budem vďačná ked mi niekto poradí  Smiley prípadne ak by som mohla vedel by mi niekto poslať nejaké knižky v pdf na mail ? misa.sebova@gmail.com
Zaznamenáno

<:3((( )))~~
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #16 kdy: 16. Říjen, 2012, 07:56:00 »

Ahoj,
naše babičky řasy neznaly, nahrazovaly je bylinkami, ať už čerstvými nebo sušenými.
Jarka
Zaznamenáno
Melkorka
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #17 kdy: 16. Říjen, 2012, 08:25:22 »

Jestli to dobře chápu, řasy dodávají hlavně minerály. Takže sy myslím, že je ani není třeba nahrazovat. Stačí používat rozmanité potraviny a polévky nevařit z vody, ale z vývaru (konce mrkví, kořínky z pórku, různé natě atd.). Tak to alespoň řeším já, také si nemyslím, že je třeba dovážet sem potraviny od moře :-)
Zaznamenáno

Kořenem všeho zla je nedostatek poznání.
Buddha
Calarien
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #18 kdy: 16. Říjen, 2012, 09:09:18 »

Řasy jsou dost unikátní svými schopnostmi navazovat na sebe toxické látky, takže se jich nezříkám, navíc každé máme ve svém těle mořské prostředí a evolučně z moře pocházíme, takže to nevidím jako až tak exotické. Samozřejmě, pokud jde o minerály, tak ty dostaneš ze spousty jiných zdrojů.
Já bych spíš uvítala, kdyby se k nám dováželo méně řas z Japonska a více z Evropy, kde byla vždy taky velká tradice konzumace řas a jsem si celkem jistá tím, že se i dovážely do vnitrozemí.
Zaznamenáno
sahaw
Sr. Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #19 kdy: 16. Říjen, 2012, 11:28:05 »

Řasy jsou dost unikátní svými schopnostmi navazovat na sebe toxické látky...
Vaze je pri vareni a nebo az v tele pri traveni?dik
Zaznamenáno
JankaAnna
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #20 kdy: 31. Prosinec, 2012, 20:13:14 »

Čaute lidičky, už delší dobu se pokouším orientovat ve světě výživy... ale nejintenzivnější je to nyní, kdy máme malého raráška a začínají nás trápit všemožné "nemoci". Teď už jsem zodpovědná i za našeho Jáchymka a pořádně si začínám uvědomovat, že "klasický" životní styl není nic, čemu bych ho chtěla učit (viz. dnešní manželova reakce na Jáchymkovu bolest ouška a pláč - na pohotovost a píchnout ouško!!! Nebo snaha ORL lékařky "zatlačit" na mne, že Jáchymkova zvětšená mandle musí ven a manželova snaha o totéž ... začínám se divit, koho že jsem si to vzala?, kde to sakra žijeme?).
Chtěla bych Vás tedy požádat, zda víte a mohli byste mi poslat zprávu na mail: jana.anna.macejkova@gmail.com, kde v Praze je možné se zúčastnit nějakého kurzu o filozofii makrobiotiky a současně i kurzu vaření.
Už takto jsem dost "alternativní" pro své okolí, ale vidím v tomto jedinou možnou "zdravě vyváženou a rozumnou" cestu, jak ve zdraví žít.
Děkuji všem.
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #21 kdy: 16. Únor, 2013, 17:54:31 »

Ahoj,
v Praze vyučuje vaření Zuzka Terešová, kousek od Prahy v Hostivicích je paní Kubíková.
Jarka
Zaznamenáno
torquiose
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #22 kdy: 16. Únor, 2013, 19:23:51 »

Je mi lito ze v Cechach se stale praktikuje barbarsky zakrok pichani usi. Psala jsem o me zkusenosti zde.
Zaznamenáno

Klaudie
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #23 kdy: 27. Listopad, 2013, 21:40:28 »

Manžel jde zítra na chirurgický zákrok (odstranění podezřelé uzliny). Odolával dlouho, nakonec se pro klid duše rozhodl pro operaci.

Poradíte mi, jaká strava je vhodná po narkóze - co vařit nebo naopak nevařit? Napadly mě jako vhodné řasy, nenadýmavá zelenina a k tomu bílá rýže? Nebo jak se na to dívá MB? Našla jsem jen lehké doporučení pro běžnou stravu - nenadýmavá...
Zaznamenáno
Don_Salieri
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #24 kdy: 10. Srpen, 2014, 09:44:55 »

Ahoj,
zajímalo by mě, jaký je názor na vaření na indukci, a na ohřívání vody v rychlovarné konvici. Nechce se mi čekat, než by se voda ohřála na plynu, tak použiji rychlovarnou....

Díky
Zaznamenáno
suki
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #25 kdy: 20. Únor, 2015, 23:18:36 »

Dobry den vsichni!

Pisi vam s zadosti o radu a toto vlakno fora mi prislo nejvhodnejsi k memu dotazu.

Pred 7mi lety jsem zacala s makrobiotikou pod vedenim P. Strnadelove a byla vzornou makrobiotickou po dobu 3let. Pote jsem zacala cestovat a tak se ma strava ,,zmenila,, obcas jsem jedla normalni chleba a nemakrobioticke veci neb jsem se nachazela v zemich, kde nebylo pro me mozne (nebo spise velmi slozite) jsit makrobioticky takze jsem jedla ruzna jidla, Indie, Pakista, Turecko, Thajsko, Korea. Snazila jsem se vzdy vybirat ryzi (bohuzel jen bilou casto) namisto chleba, ale nekdy i na ten chleba doslo. Udrzela jsem si odstup od mleka zivocisneho a masa (obcas kureci a ryby), jedla jsem nekolikrat tydne vejce. Dbala jsem na to, abych jedla seminka a vyhybala se orechum. Nicmene jsem zacala pocitovat vice nemoci typu zanety dutin, anginy... toto obdovi trvalo temer 3 roky. Nyni jsem druhym rokem v Americe, kde jsem kvuli unave a touze po nakroceni znova na zdravejsi styl stravovani navstivila naturopatha a cinskeho doktora, ti mi rekli, ze zatez na chleb nemam a nevidi duvod proc bych ho nemohla jist, ale mam vysadit cukr a mleko. Ted muj jidelnicek vypada asi takto: PISU S VEDOMIM, ZE NENI MAKROBIOTICKY
 rano - bezlepkove cerealie nebo kase bud ve vode nebo v sojovem mlece (obcas se lzici mandloveho masla), nebo miso polevka, nebo avokado s bezlepkovym chlebem z amarantove mouky.nebo kukuricne ci cizrnove mouky.
        - svacina: susene svestky nebo proteinova raw tycinka nebo cinsky ryzovo fazolovy knedlicek Mochi, bezlepkove suchary, ktere si pecu z amarantove mouky.
        - obed: Udon polevka (kureci vyvar s ryzovymi nudlemi), nebo cockova polevka s ryzi nebo bulgurem, kvasena zelenina nebo salat z morskych ras (wakame, kombu, nori) hneda ryze s dusenou zeleninou, tak 2x mesicne nouzovka kvuli nestihani a spatnemu planovani a plnena pitta falafelem.
        - vecere: dusena zelenina s bilou ci hnedou ryzi nebo pohankove nudle, obcas tofu ci tempeh, cca 1x tydne kari ze sojove smetany ci kokosoveho mleka, sushi.

Piji caj bancha a v zime kukicha, nekdy pridam do nej zazvor, take hermankovy casto a matovy.

Rada bych najela na lepsi a prosim o doporuceni jak znova zacit lepe. Chystam se brzy na pul roku do ceska a nevim zda ma cenu jit znova k pani Strnadelove anebo je mozne zacit znova sama?

Dekuji za veskere rady!

Preji vam krasne a pozehnane dny.
Zaznamenáno
pozorovatel
Sr. Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #26 kdy: 22. Únor, 2015, 12:55:14 »

Ahoj suki,
moc v tom příběhu nerozumím tomu doporučení čínského doktora, abys vysadila cukr a mléko. Tzn., že to doporučení bylo mimo, nebo, že jsi na tom opravdu ujížděla?

Obdivuji, že jsi se napříč kontinenty snažila vůbec něco z MB aplikovat, otázka je, jestli bylo dobré dělat "evropskou" MB v Asii.

Jídelníček mi přijde v pohodě, zdá se mi, že jíš víc makrobioticky, než většina lidí, co sem chodí Smiley

Nevidím důvod, proč bys nemohla "začít znova" sama. O restart se pokoušíme po určitém čase MB asi všichni, protože pořád je co zlepšovat, každá etapa má své a všichni děláme chyby. Ty ale hlavně přece nezačínáš znova, už máš za sebou nějakou historii a změny už jsi nastartovala. Nejlepší šance je potkávat se s lidmi, kteří se snaží o něco podobného, což ti návrat do Čech umožní.
Zaznamenáno
suki
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #27 kdy: 27. Únor, 2015, 18:44:22 »

Dekuji za odpoved! Precetla jsem si uvodni prispevky a dala si vse dohromady, popravde musim rici, ze jsem si vlakno neprocetlapred psanim meho prispevku.

Nu, ono ja vzdy ujizdela na asijske kuchyni, jako thajske a tak, i kdyz v makrobiotice se prave nedivaji makrobiotici priznive na kari koreni a chilli a tak... nejvetsi problem pri cestovani byl chleba, neb ten proste byl i tam, kde jsem si myslela, ze lide bilou mouku nepouzivaji a jedi jen ryzi  Roll Eyes Grin

Na mleku jsem neujizdela, ale pry proste zahlenuje nejvice a tak, cukr... to snad se nemusi vysvetlovat Very Happy cukr je opravdu droga a na me pusobi hure nez kofein. mam po nem silene chute a snedla bych pak kamion z cukru.

Zajimalo by me, jaky mate nazor na studene obedy, zalibil se mi styl krabickovych obedu, ktere jsou vsak studene, jako treba studene nudle se sojovou omackou a zeleninou nebo ryzove ,,koule,, Very Happy se sezamovym seminkem, k tomu kvasena zelenina a studene fazole. Vim, ze existuji kvalitni termosky, ktere udrzi jidlo teple, ale zase pry kdyz je jidlo udrzovano teple 2-6 hodin tak je to skvela puda pro mnozeni se bakterii. Kdyz si nosite obedy do prace ci skoly ci na cestovani jak to vypada, dekuji!
Zaznamenáno
W
Makrobioklub
Hero Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #28 kdy: 28. Únor, 2015, 08:55:46 »

pry kdyz je jidlo udrzovano teple 2-6 hodin tak je to skvela puda pro mnozeni se bakterii.
Kdyžtak tu myšlenku ještě víc rozveď.

Co já vím, když je jídlo v termosce příliš dlouho, tak zkysne (a kysne až za docela dost hodin. co já vím až třeba za 8?). Když není "zkysané" Wink, přijde mi o.k.
Ale taky, pokud se jí jídlo z termosky pravidelně každý den (chybí tam energie, která je v jídle čerstvě uvařeném), tak se to projeví. Jako vše, co se dělá pravidelně.

Na druhou stranu, studené jídlo z krabičky v zimě...

Já to střídám. Nebo se najím, když mě nic neomezuje.
« Poslední změna: 28. Únor, 2015, 09:09:44 od W » Zaznamenáno
dwarf
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #29 kdy: 28. Únor, 2015, 16:58:47 »

Ahoj suki, napíšu pár NEmakrobiotických připomínek:
- asi bys měla vynechat ty extrudované potraviny (cereálie, suchary), těmi si moc neposloužíš, a potažmo i pečené/smažené;
je zvláštní, že ti čínský doktor řekl, že můžeš jíst chleba, už proto, že v čínské kuchyni se s pečivem prakticky neoperuje (asi měl k tomu nějaký důvod, možná jestli jsi hodně hubená? tak třeba jen nechtěl, abys měla přílišná omezení a zůstávala kvůli nim hlady - takhle nějak totiž uvažuje můj čínský doktor)
- kari (a ostatní koření) v případě zánětů taky moc neprospěje (i mimo období, kdy zánět aktuálně máš)
- ta přehnaná chuť na cukr je divná (mohlo by to být znamení nějakých kvasinek)
- chce to větší rozmanitost a střídat, nejíst třeba k večeři pravidelně vždycky dušenou zeleninu ..
- k hlavnímu jídlu (obsahujícímu obilovinu) přidat vždycky polívku, stačí malá miska jednoduchého rychle udělaného vývaru ze 2-3 druhů jemnější zeleniny
- vynechat syrové ovoce
- kuřecí vývar je perfektní (jestli teda není z pytlíku Smiley)
- studená jídla určitě NE, zrovna tak ani studené nápoje (ale dlouhým přechováváním v uzavřených nádobách jídlo ztrácí čchi, takže to taky není řešení - možná pro přepravu zvolit takové jídlo, které si čchi přirozeně udržuje po delší dobu - třeba dušené zelí, kapustu? - tohle je fakt těžké, ale přijde mi vhodnější dát si někde něco čerstvého, co není úplně košer)
« Poslední změna: 28. Únor, 2015, 17:01:23 od dwarf » Zaznamenáno
Stran: 1 [2] 3
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení