Stran: [1]
  Tisk  
Autor Téma: Metabolické typy  (Přečteno 5871 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
NEW_PAGE
Full Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil Email
0 0
« kdy: 17. Březen, 2010, 19:12:53 »

Neon : Podľa metabolických typov niektorí ľudia vyslovene potrebujú tuky a bielkoviny, pričom sa v ich organizme budú správať zásadotvorne. A "problém" s ovocím a jeho "kyselinotvornosťou" alebo "zásadotvornosťou" je vyriešený, nakoľko na každého jedinca pôsobia inak cukry z ovocia, cukry z obilnín ( ak škrob ), bielkoviny a tuky, živočíšne produkty ( najmä mám namysli bryndzu, kefír, mäso uvarené z čerstvo zabitého zvieraťa, hmyz typu múčne červy, šváby, cvrčky... ).... už len nastáva zistiť svoj metabolický typ ( na čo vplýva asi 8 faktorov ) a potom presne doladovať množstvo toho a toho ( sacharidov, bielkovín a tukov ). Samozrejme to treba čerpať z vysoko hodnotnej stravy, teda zo stravy chemicky neupravovanej a čerstvej, nerafinovanej.... pričom u niekoho bude lepšia voľba ovocie zelenina, oriešky... u druhého obilniny zelenina a oriešky, u tretieho mäso, zelenina, oriešky...atď, atp... lebo veľkú úlohu hrá aj pomer spomenutých druhov potravín... takže výsledok : Nedá sa "ušiť" strava na mieru hoci aj dvom rovnako vysokým a rovnako vážiacim slovákom či čechom, ktorí vykonávajú rovnakú prácu a obaja chodia tri krát týždenne cvičiť...
Zaznamenáno

Láska nikdy nepodozrieva. Láska nie je nikdy žiarlivá, nikdy nezasahuje do slobody druhého. Láska nikdy nič druhému nevnucuje. Láska dáva slobodu a sloboda je možná iba vtedy, keď má vo vašom spoločnom bytí priestor.
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #1 kdy: 17. Březen, 2010, 19:22:31 »

NEW_PAGE:
Nevím jak nad tvou teorií přemýšlet z pohledu makrobiotiky. O metabolických typech se od zakladatelů nic nedočteme.

Na druhou stranu:

Citace
Nedá sa "ušiť" strava na mieru hoci aj dvom rovnako vysokým a rovnako vážiacim slovákom či čechom, ktorí vykonávajú rovnakú prácu a obaja chodia tri krát týždenne cvičiť...

Tohle tvrdí makrobiotika od začátku - viz rozdílná vrozená konstituce, unikátní pro každého - nemohlo by tohle být jen jiné názvosloví pro metabolický typ? Mám asi málo info, nevím co si o tom myslet.
Spíš by mě zajímalo, jak dlouho a proč jsi přesedlal na tuto teorii metabolických typů a jak ji bereš vzhledem k makrobiotice - jestli sis tím nahradil makrobiotiku a nebo jen doplnil?
Zaznamenáno
milan
Host
0 0
« Odpověď #2 kdy: 17. Březen, 2010, 20:41:38 »

Pokud 2 makrousi budou jist stejne a jeden bude hubnout a druhy pribirat, tak je muze byt vysvetleno tzv. anabolitickym a katabolickym typem metabolismu. Castecne o tom hovoril i Bob Carr pri sve posledni navsteve v CR organizovane Makrobioklubem.
Zaznamenáno
NEW_PAGE
Full Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #3 kdy: 17. Březen, 2010, 20:44:26 »

to Neon : Stále rešpektujem a navždy budem rešpektovať Jin a Jang v potravinách, lebo je to proste logické... Ale najmä v tom, že budem jesť hlavne potraviny pôvodom čo najbližším Slovensku, nebudem jesť citrusy, budem dôkladne prežúvať každé sústo, atď, atp, stále budú v mojej strave obilniny ( i keď teraz už hlavne bezlepkové, rozhodol som sa tak, no ryžu zvyknem zaradiť asi dva krát týždenne, a jeden 500g špaldovo-ražný kváskový chlieb týždenne ). Rozdiel je v tom, že obilniny svojim množstvom budú tvoriť asi "len" 40 percent z jedálničku, nakoľko som do stravy zaradil viac neškrobovitej zeleniny ( nakoľko pre môj metabolický typ je taká vhodnejšia ), menej škrobovitej, viac orieškov či semien ( asi 100-180 g denne ), 80g nepasterizovanej bio bryndze a asi 3dcl kefíru ( všetko denne, asi každých 6 týždňov + týždeň pauza, len tak, rozhodol som sa tak ), a každý deň strukoviny, buď jedna porcia, alebo dve ( ak budem mať orieškov len 90 - 100 gramov )...ďalej tuky hlavne z panenského repkového oleja, kokosových plátkov, domáceho masla ( toho len málo ).  Na raňajky si dávam jeden kus ovocia ( hruška, alebo jablko ) + 50g sušeného ovocia ( hrozienka, slivky, marhule ). Plánujem zaradiť do stravy aj hmyz - konkrétne múčne červy, šváby, cvrčky... chcel by som 200g týždene ( musím sa len dostať k požadovane kvalitnému chovu, sterilnému...alebo si nachytať cvrčky v prírode ), a chcem ich jesť surové či narýchlo upražené nasucho - striedať to. Proste som zvýšil podiel bielkovín a tukov, výrazne zvýšil príjem omega3 ( robievam si "sírnu patlaninu" - hoď si do googlu ak chceš ), oriešky a semená už nemienim opražovať na panvici... plus kupujem si "šnekový" odšťavovač ( taký lacnejší za 150 Eur - netreba mi dražší ), na ktorom si plánujem denne odšťavovať asi 300ml zeleninových štiav.
Beriem aj doplnky výživy, a to : vitamín C asi 3000g denne ( práškový, miešam vo vode, kde nalejem 2cl červeného vína ( bioflavonoidy ), aby sa vit. C v tele dlhšie udržal - 3 gramy na 2 porcie ), B12 ( každý druhý deň 500mcg tabletku ), 12 tabliet pangamínu ( pivovarské kvasnice, denne ), jednu b6-tku denne.
Perlička : na železo ( lebo ako Rak mám málo železa... a mám k nemu aj sklony na základe zatiaľ nedoriešenej psychiky - ktorá sa ale za posledné dva mesiace - zmena stravy - výrazne zlepšuje... )...pokračujem............na železo používam to, čo ti bude asi známe : 12 železných ( pozor, obyčajných železných, nie pozinkovaných, ani poniklovaných ) zapichnem na noc do jablka a ráno to jablko zjem... dva týždne každý deň, dva týždne pauza od klincov. Samozrejme pred prvým použitím ich vysterilizujem vo vriacej vode.
Ďalej zjem každý deň jeden paraorech, ktorý obsahuje dennú dávku selénu ( ktorého je v iných potravinách veľmi málo ).
Takže asi toľko o mojom súčasnom "stravovacom režime" :-) Ale vôbec neviem aký metabolický typ si ty, takže ti túto stravu neodporúčam. Nemôžem totiž kázať vodu a piť víno - to by som robil, kebyže začnem hľadať nejakú "uniformnú výživu" pre každého. Sám ešte neviem, či je to pre mňa extra dobré - budem všetko dolaďovať... najväčšia sranda je, že sa to všetko aj u mňa zmení - lebo nič nie je stále - o rok budem potrebovať iný pomer, atď, atp... tak to je u každého  Smiley
Milan : anabol/katabol ... to je len jedna z ôsmych "dvojíc", ktoré treba zohľadňovať. Takže ani to nevyrieši celú "problematiku"   Smiley
« Poslední změna: 17. Březen, 2010, 20:46:06 od NEW_PAGE » Zaznamenáno

Láska nikdy nepodozrieva. Láska nie je nikdy žiarlivá, nikdy nezasahuje do slobody druhého. Láska nikdy nič druhému nevnucuje. Láska dáva slobodu a sloboda je možná iba vtedy, keď má vo vašom spoločnom bytí priestor.
giorgino
Host
0 0
« Odpověď #4 kdy: 17. Březen, 2010, 20:54:34 »

Ty seš teda řízek.  Very Happy

Já myslím, že s těmi dopňky je to zbytečné. Vit. C - 3000 g - to je dobrý.  Grin No, ikdybys pil jen slivovici, byl bys dlouho živ.

S tím zařazením hmyzu do potravy si mě dostal!  Wink

Ale jo, jsi fajn, hele.  Smiley
Zaznamenáno
NEW_PAGE
Full Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #5 kdy: 14. Duben, 2010, 15:28:21 »

Toto som napísal do fóra www.zdravi-az.cz .....
"to Jarda : ste sacharidový typ, ale v mladosti ste sa podľa toho neriadil. Preto Vám spomínaná strava pomohla
to Mohy : Ja nespochybňujem očistné a "samoopravovacie" schopnosti pôstu - nič také som ani nepísal. Napísal som len to, že pôst ako-taký nemá šancu zmeniť metabolizmus človeka takým spôsobom, aby ho spomalil, resp. pôst neurobí z eskimáka ( aj keby žil na Slovensku ) afričana, a podobne. To, že sme sa sťahovali z Afriky do celého sveta, to je už naša "vina", a prispôsobili sme sa prostrediu aj tým, že konzumujeme iné potraviny ako tie, ktoré sme konzumovali v Afrike. Nemám samozrejme namysli salámy, rožky a podobne - to je každému jasné...
....
Aký mám z toho pocit ? Pán Jarda, písali ste, že nespochybňujete to, že každý ma iný metabolizmus, inú konštitúciu, iný genotyp, iný fenotyp... Ale v praxi som si to nevšimol, nakoľko má podľa Vás každý konzumovať ovocie, zeleninu, oriešky, prípadne aj trochu naklíčených obilnín či strukovín, sem-tam porciu pseudoobilnín, kefír ( a to som už možno ešte viac popustil "uzdu" dovolených potravín ako som "smel" ). Skryto ale dávate najavo, že ani obilniny ( ani pseudo ) a ani strukoviny nie sú vôbec dôležité - čiže ostáva veľa ovocia, menej zeleniny, ešte menej orechov a najmenej naklíčených obilnín či strukovín + ľubovoľné množstvo kefíru a potravinové doplnky na báze vitamínov a minerálov, bifidobaktérií. Kde teda beriete ten zreteľ na rôzne konštitučné a metabolické typy, rôzne genotypy atď... ? Zdá sa mi, že len vrámci eskimákov a afričanov... inak povedané, zdá sa mi, že podľa Vás každý slovák a čech potrebuje konzumovať to isté ( po dôkladnom prečistení organizmu ), prípadne nejaké zmeny v dávkovaní ( niekto viac orechov, niekto viac ovocia, niekto viac zeleniny ). Ale stále tu ostávajú len tieto tri zložky ( i keď je tam veľa druhov ) potravy. Všetky sú rastlinného pôvodu ( až na kefír, ktorý možno jediný prináša nejaké to "uzemnenie" ), poväčšinou surové. Ja keď si tieto doporučenia zosumarizujem, tak mi vyjde, že sú koncipované pre jedného človeka, lebo človek tak či tak nemá každý deň chuť na rovnaké množstvo zeleniny, ovocia či orechov alebo kefíru - tak zákonite si jeden deň dá 50 g orechov, druhý 80 gramov a tretí deň 40 gramov. Jeden deň si dá na raňajky 8 jabĺk, ďalší deň 7 hrušiek... stále sa bavíme o jednom človeku, ktorému vyhovujú tieto potraviny ako primárny zdroj výživy, pričom ( pre neho konkrétneho ) sekundárne zdroje výživy ( pseudoobilniny, klíčiace strukoviny ) využíva len zriedka, alebo vôbec, a mäso zavrhuje, lebo mu nerobí dobre, rovnako aj tuky, lebo mu tiež nerobia dobre, tak ich konzumuje minimum. Proste necíti potrebu ich konzumovať, cíti sa dobre, vyliečil sa z choroby/chorôb vďaka takej strave, a myslí si, že táto strava musí byť vhodná pre každého, nakoľko sa na všetko nájdu tie najlepšie dôvody, ktoré budú niečo podporovať, niečo vyvracať - vždy ich je v rukáve milión...
Pointa je v tom, že drvivou väčšinou za Vami chodia ľudia bežní - ktorý sa aj bežne stravovali, teda nie makrobiotici, nie vegáni, nie "metabolické typy - stravovací smer", atď... A určite má väčšina z nich nadváhu. Teda im padnú Vaše odporúčania ( veľa ovocia, zelenina, oriešky, trochu pseudobilnín a trochu strukovín ) vhod. Ale ani to nevieme na ako dlho, lebo keď sa dostaví rovnováha ( za Vašej pomoci ), tak bude treba ubrať, a nastoliť iné stravovacie programy, na základe ich metabolického, konštitučného typu, atď, genotypu, fenotypu...atď. A aj to všetko sa počas života mení - v tom je tá FINTA. Lebo všetko sa mení - nie len telo a príroda ( ročné obdobia, deň - noc, atď. ). Samozrejme, aj medzi Vašimi klientami sa nájdu ľudia, ktorí budú sacharidové typy ( tie najviac sacharidové, resp. mierne sacharidové ), takže budú znášať stravovacie odporúčania z tejto stránky dobre a bude im FAJN.
...A čo ľudia, ktorým robí kvalitné mäso a tučné potraviny ( nemyslím zákusky ani hranolky ) vyslovene dobre ? AHA, je jasné, že takých v našich podmienkach nenájdeme, resp. je ich minimum - prečo ? Lebo u nás ešte neexistuje v praxi niečo také ako "stravovanie podľa metabolických typov", a ak, tak len "basic verzia", resp. ešte neprepracovaná verzia. Bežný ľudia spomínané ( kvalitné mäso atď ) potraviny proste nevedia zohnať / alebo sa o to ani nesnažia / a navyše ich kombinujú s pečivom, niečim iným nevyhovujúcim, zajedajú kompótom alebo čokoládou, pijú sladené nápoje, miešajú ovocie medzi jedlá, používajú kuchynskú soľ a často až príliš veľa solia, zapíjajú jedlo, jedia aj neskôr večer/vnoci, jedia príliš veľa....ZOHĽADŇUJTE TOTO VŠETKO, nie len to, že konzumujú potraviny živočíšneho pôvodu. Totiž vitariáni, resp. ľudia, ktorých jedálniček tvoria zväčša ovocie, zelenina a oriešky ( väčšinou v surovom stave ), šťavy.... takí ľudia rešpektujú aj zdravý životný štýl, nejedia neskoro v noci, neprepchávajú sa. AJ VĎAKA TOMU sú vitálnejší ako bežný občan, konzumujúci bežné potraviny v "bežných kombináciách"... to ale nikto nespomína, lebo obraňovať určitý smer je pre prívrženca iného smeru niečo ako dávať pomocnú ruku nepriateľovi... Som na MILIARDU PERCENT presvedčený, že keď bielkovinný ( alebo zmiešaný ) typ bude konzumovať pravidelne ( niečoho menej, niečoho viacej ) mäso najvyššej kvality, surové vajíčka ( alebo namäkko, či "do stratena" ), dostatočné množstvo zeleniny ( nepreháňať to so škrobovou, skôr dať prednosť nízkoškrobovej, resp. 50:50 atď... ), bude dostatočne piť ( ale nie zapíjať jedlo a po jedle určitý čas počkať ), NEBUDE konzumovať pečivo, ak, tak striedmo kváskový 2-3 dňový chlieb, dobre namočené a dobre uvarené obilniny ( pšeno, jačmenné krúpy, ryža, ovos, špalda, pohánka ) ktoré ale uňho nebudú vôbec prevládať ( budú tvoriť možno 15-25 percent dennej potravy ), bude jesť aj oriešky, nejaké oleje ( zahriate na 100 stupňov celzia vo "vodnom kúpeli" ), dá si aj slaninu ( v bio kvalite ), bude piť možno aj denne 3dcl kefíru ( alebo každý druhý deň 6dcl - proste sú to len príklady... ), bude užívať vitamín C a konzumovať regionálne ( z jeho okolia ) bylinky v rozumnom množstve, a dá si nalačno nejaké to jablko ( lebo nie je sacharidový typ, takže vtedy je menej viac... ), bude sa dostatočne pohybovať na dennom svetle, precvičovať telo, žiť citov a sexuálne a navyše v harmónii s okolím, tak......BUDE ZDRAVÝ AKO REPA, bude mať pokožku krásnu ako bábätko ( bez defektov, vrásky sa nepočítajú, vznikajú za pomoci mimiky a zemskej príťažlivosti ), svieži dych ( vrámci možností ), nebude trpieť plynatosťou, bude fit, bude rozumný ale aj duchovný, bude mať široký rozhľad....atď.... A vidíte, jeho stravu nebudú tvoriť len ovocie, zelenina a oriešky. Práveže podstatnejšiu časť budú tvoriť iné zložky, pričom zelenina bude asi na druhom mieste ( čo sa týka množstva zastúpenia ).
Záverom.... : Prečo niekoho zničí vitariánstvo a musí ho liečiť makrobiotik ? Prečo niekho zničí makrobiotika a musí ho liečiť vitarián ? Prečo niekedy jeden nevylieči druhého ? Prečo niekedy jeden VYlieči druhého ? Prečo niekedy jeden vylieči druhého na určité obdobie a potom ho bude musieť "liečiť" niekto iný ? JEDINÝ DôVOD - ľudia sú veľmi rozmanití, takže ani vitariánstvo, ani "praveká výživa", ani vegánstvo, makrobiotika, vegetariánstvo, 5 elementov, tibetská dietetika atď atp... zmenia síce niektorým ľuďom život o 180 stupňov ( k lepšiemu ), ale len NIEKTORÝM, ktorým organizmu presne spomínaná potrava vyhovuje. Tým ktorým nevyhovuje, budú hľadať inde, alebo rezignujú... ( v tom najhoršom prípade ). Niektorým bude spomínaná výživa vyhovovať na 5 mesiacov kým sa dostanú do "rovnováhy" a potom už bude kontraproduktívna, lebo len určitá nerovnováha dostane telo z nerovnováhy do rovnováhy za tak krátky čas, akým je pár mesiacov či 2-3 roky... A keď už bude rovnováha, tak nájsť presne ušitú výživu na daný organizmus a veci s tým súvisiace - je viac než ťažké. ALE O TOM TO JE, ŽIVOT JE ZMENA... Niekedy potrebujeme viac mrkvy a orieškov, inokedy viac mäsa a kelu ( kapusty ) atď... To je príklad všeobecný, nezohľadňuje metabolické typy, lebo tu nechcem písať ešte hodinu... Podstata je to, že tak ako sa mení vesmír a príroda, tak sa mení výživa, ktorú si organizmus človeka žiada... Ostať pri jenom zabehanom systéme je kontraproduktívne... Ale - meniť podľa intuície a načúvania organizmu množstvo ( menej, viac ) a pôvod ( surové, varené, živočíšne, rastlinné ) potravín určených pre konkrétne jedlo, ktoré má môjmu organizmu dodať to, čo mu práve teraz treba, to už vyžaduje ÚSILIE a trochu aj alchýmiu... Výsledkom by malo byť, že budeme žiariť ako Bohovia... ak k tomu prirátame veci ako dostatok pohybu, vyriešené vzťahy, vyriešenú sexualitu, existenčné prostriedky pod kontrolou, pobyt v prírode, resp. na Slnku atď... Ale to som už spomínal. Prajem každému všetko najlepšie, to najlepšie zdravie atď.... strava ale nezabezpečí všetko, a ani ja neviem ako vyzerajú moji "oponenti" naživo, a akú majú skutočne kondíciu, psychiku, temperament, atď. Ani vy nepoznáte mňa.
Marek."
.............. myslím, že je vhod to napísať aj sem. Aspoň ako zamyslenie, lebo občas treba prevetrať závity v spomínanej oblasti, akou je stravovanie, a nie len zo súdku makrobiotiky.
Zaznamenáno

xylda
Full Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #6 kdy: 14. Duben, 2010, 15:30:31 »

Lituju, New Page, ale i když bych si s chutí přečetla, cos napsal, tohle se fakt číst nedá. Co to trochu rozfázovat?
Zaznamenáno
NEW_PAGE
Full Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #7 kdy: 14. Duben, 2010, 18:16:29 »

Nechce sa mi to rozfázovať, ale priznávam, že je chyba že som tak neurobil už na začiatku... no už je neskoro... :-)
Zaznamenáno

oceanenergie
Full Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #8 kdy: 15. Duben, 2010, 10:39:03 »

Jo to chce stručně rozfázovat...
Doporučuji se neohlížet pouze na metabolické typy,ale na metabolické poruchy což v základu mění i pojem dporučeného stravování u makrobiotiků i nemakrobiotiků!!!!....viz má praxe s klienty!!!
Nesouhlasím s tvrzením....Podstata je to, že tak ako sa mení vesmír a príroda, tak sa mení výživa, ktorú si organizmus človeka žiada... Z důvodu že to co jíš neovlivnuješ v základu ty a je jedno zda jíš slaninu v biokvalitě,nýbrž velkochov zemědělství jako subjekt pro ekonomický růst a státní jistotu... Toto není vesmír,to je průser s velkými budoucími důsledky na zdraví tělesné i emocionální...Ahoj K
Zaznamenáno
Wl
Host
1 0
« Odpověď #9 kdy: 15. Duben, 2010, 12:26:09 »

Je to zajímavá četba. Nad metabolickými typy už nějaký čas taky přemýšlím...
V praxi to ale může fungovat i jednodušeji. Když si vezmeme například makrobiotiku... Má určitá pravidla, která, když člověk dodržuje, začnou probíhat podstatné změny (k lepšímu). Měni se tělo, myšlení, není již potřeba léků...
New Page: Tvoje bádání je mi hodně sympatické. Ve tvých příspěvcích mě, kromě jiného (originality řekněme), vždy zaujme preciznost- kolikrát, jaké přesně množství čeho, jakým způsobem ziskaného a kdy je třeba do těla dát. Prostě, nemáš zrovna jednoduchý stravovací model: ). A to tedy, ne že by MB byla úplně jednoduchý způsob života. Ale je to tvoje volba.
Zpátky k věci. Takže... konec čekáren u doktora, svoboda, atd. No a teď k tomu kolik čeho je třeba (k jídlu) a jak to závisí na změnách kolem. Po čase (pořád myslím MB) poznáš jak moc jsi nebo nejsi v rovnováze (fyzicky, psychicky) a reaguješ (tím co jíš a i jinak děláš) na to, co se s tebou děje. A jelikož většina z nás neni, bohužel,MB od narození, děje se toho (mě tedy určitě) docela hodně. A je třeba si zjistit, proč se zrovna ta která věc, která tě třeba nikdy předtim nepotkala, zrovna objevila a jak na ní správně reagovat. Když na to přijdeš, tak to uděláš a problém vyřešíš. Souvisí-li to řešení s metabolickým typem, jako že zřejmě ano, stálo by za to ho znát: ).
No, já se každopádně pohybuju v pásmu MB.  U jiných směrů (vitariánství např.) nemám zatím "pořádné" informace o tom, že to funguje obdobným způsobem, že to vůbec funguje a hlavně dlouhodobě. Oproti tomu jsou tu zkušenosti některých MB, kteří si tento způsob života zvolili před víc jak 30-ti  lety.
Zaznamenáno
Riva
Jr. Member
**

Zobrazit profil
1 0
« Odpověď #10 kdy: 19. Červen, 2012, 22:51:01 »

Ahojda,

tak jak je to s těmi metabolickými typy? Funguje tato teorie nebo nefunguje? Manžel byl teď s kolegy sportovci na dotazníku, který mu měl určit , jaký je metabolický typ. Vyšlo mu , že je proteinový typ, tzn. v jeho jídelníčku by měly převažovat bílkoviny. Je zároveň i krevní skupina 0. MB baští sice se mnou, ale maso si dá rád. (i sýry a jogurtíky)

Hmm....tak, co teď s ním Huh? Grin Co mu mám vlastně vařit a může  MB talíř zajistit výživu podle proteinového typu? Myslím, že spíše ne, když je tam ,,jen,, 10-15% bílkovin. Nebo se na to vybodnout? Podotýkám, že manžel je aktivní sportovec(45 let) Já jsem se synem A plus, takže já si MB vyloženě užívám Very Happy.

Máte s tím nějakou osobní zkušenost nebo stravujete se někdo podle metabolických typů?  Přiznám se, že jsem četla nějaké knihy od doktora Petra Fořta, vykládá to celkem srozumitelně, že by to snad mohla být i pravda, akorát že mně to neladí s makrobiotikou.
Zaznamenáno
makroušek
Host
2 0
« Odpověď #11 kdy: 20. Červen, 2012, 17:50:51 »

Osobně se mi to nezdá, což neznamená, že nelze stravu individuálně přizpůsobit potřebám toho, kterého člověka. Zajímavý je pohled přes orientální diagnostiku, pár borců co tvrdili, že jim maso prospívá, jsem viděl, hovořím řekněme o pánech 55 plus kde se diagnostikuje snadněji, než když je někdo aktivním třicetiletým mladíkem a v tomhle věku už jde podle diagnostiky celkem odhadnout, co koho může v dalších dvaceti letech čekat aniž by člověk musel být nějakým diagnostickým expertem a podle mojí diagnostiky se u těchto pánů zkrátka projevovala rizika související s nadměrnou spotřebou živočišných bílkovin.

V tomhle smyslu je právě zajímavá a celkem dost známá a také dobrá kniha od doktora Campbella, Čínská studie, která se tématu nadměrné spotřeby živočišných bílkovin věnuje ve srovnávací, výzkumné studii a výsledky hovoří celkem dost jednoznačně proti nadměrné spotřebě živočišných bílkovin.
http://www.svitani.eu/kat/id/13/crc/d1b8f3fb76fb7725dcee8aeb75f066132ba2a4a9

Jak víme, je to také určitý zvyk, také jsem si svým způsobem kdysi maso a živočišné bílkoviny obecně užíval, ale mělo to své slabiny, kterých jsem se rád zbavil a dnes jsem také spokojený, nedá se říct, že bych nesportoval, plavání, běh, turistika, kolo, ale stačí mi luštěniny a ryby úplně v pohodě.

Je možné, že při nějaké náročnější kulturistice nebude růst svalů takový, jako když někdo užívá proteinové doplňky, to je velmi pravděpodobné, ale potom to bude o tom, kdo, co a čeho chce docílit. Ostatně mně přijde sympatičtější spíše svalová hmota řekněme atletů, gymnastů, plavců, než třeba kulturistů, byť jejich svaly jsou objemnější.

Přechod na mb může a bude znamenat v prvních letech úbytek sil a výkonu, očistné reakce a až potom zase nárůst výkonu v době kdy se tělo pročistí a naučí se využívat lépe rostlinou stravu, jenže tohle se bude těžko někomu vysvětlovat, počkej si pár let, ted budeš unavenější, slabší, zhubneš a až později se to může začít zlepšovat.

Proto se kloním například v rodině k hodně pozvolnému, nenásilnému, mnohaletému, nenápadnému přechodu, učit jíst zeleninu, přidávat zeleninu, luštěniny, obiloviny hodně pozvolna, lehce, s tím, že ne každý se zkrátka stane plně makrobiotikem, pokud nebude sám chtít, ale dá se jemně ubírat sůl, kupovat, vařit kvalitnější maso, vybírat si kvalitu, druh atp.

Dá se v případě žen vařit chutně, pestře, pikantně, výrazně, ale přitom pozvolna, jemně, nenápadně o něco zdravěji a testovat co ještě partner snese a co už je moc.
V průběhu let docílit malých vítězství typu, oni v práci strašně solí, ale ty vaříš výborně, já už to jejich přesolený jídlo nemůžu ani vidět a už taky nechci maso každý den, což jsou slova muže v cca 55 letech po cca nějakém 10ti letém úsilí, není to možná mnoho za tak dlouhou dobu, ale smysl to mít může.

Samozřejmě u starších, jangovějších mužů to jde hůře a je to úkol třeba na deset i více let, než se něco pohne, ale má smysl na tom pracovat s tím, že v šedesáti to může nabrat dobrý, lepší směr a stáří bude o něco klidnější díky lepšímu zdraví.
Je jasné, že žádný partner se nedá znásilnit a nakonec i s nemakrobiotikem se dá jistě prožít hezký život.

Já jsem pár celoživotních sportovců, kteří celkem dost sešli mezi 50-65 lety viděl a myslím si, že by na tom mohli být lépe.
« Poslední změna: 20. Červen, 2012, 18:00:37 od makroušek » Zaznamenáno
Riva
Jr. Member
**

Zobrazit profil
1 0
« Odpověď #12 kdy: 20. Červen, 2012, 19:36:19 »

Makroušku, díky za postřehy!

A co třeba výživa podle krevních skupin? Je to o něčem nebo je to o ničem?

Občas šmíruju na vitariánu.cz, to jejich forum je více dynamičtější než naše, někdy se tam sekají ...jedna radost to číst. Dovolila jsem si zde zkopírovat jeden příspěvek:

xHardCorex

Re: rudo
rudo píše:
stretli sa motoristi v nealko krcme a zacali sa dohadovat koho auto ako chodi naco jazdi aky ma vykon a efektivnu malu spotrebu paliva.
Sranda bola ze kazdy z nich mal 3-hybrid, motor sa dal prepinat na benzin, na skvapalneny plyn a amj elektromotor a velky baterivy system co sa dobijal za jazdy dolu kopcom a pri brzdeni.
Ovsem kazdy z nich bol lenivy si precitat navod ku autu a len narychlo mrkol do prirucky kde sa mu otvoprila

jeden motorista bol presvedceny ze to auto mu jazdi len na beznin a nic ine nemoze, druhy motorista zas veril ze mu to jazdi iba na ten plyn a treti veril tomu ze je to plne elektricke auto.

Vacsia sranda bola ked si to svoje auto na parkovisku ukazali a zistili ze vsetci 3 maju to iste auto ten isty model toho isteho vyrobcu

debata sa teda zvrtla na to ze co je lepsie pouzivat ci beznin plyn alebo to v noci dobijat zo zastrcky

stale im neslo do hlavy ze to moze jazdit aj na inu energiu ako si kazdy myslel.

prisadol si ku stolu dalsi motorista a nacuval chvilu debate a len sa uzmieval, nakoniec ich to dopalilo a reku ty sa co sleris na co jazdi tvoje auto ?

a on ani beznin ani plyn ani elektrina, mam auto od teslu na volnu energiu, je to zbytocne liat do nadrze beznin ci tlacit plyn alebo dobijat baterie

samozrejme mu neverili

preco som si tu vymyslenu historku napisal na vitariana do dennicku ? tot otazka

Kazdy ma svoj sposob stravovania a bude si ho obhajovat ze je ten najlepsi. A potom moze prist aj bretharian ktori povie ze on do seba nemusi davat nic aby fungoval.

pát kvě 18, 2012 8:11   
Zaznamenáno
Riva
Jr. Member
**

Zobrazit profil
1 0
« Odpověď #13 kdy: 20. Červen, 2012, 19:43:52 »

Ještě jsem zapomněla zdůraznit naprostý souhlas ohledně živočišných bílkovin, Čínskou studii jsem četla Wink
Zaznamenáno
makroušek
Host
1 0
« Odpověď #14 kdy: 20. Červen, 2012, 19:50:46 »

Citace
A co třeba výživa podle krevních skupin? Je to o něčem nebo je to o ničem?

Pro mě osobně o ničem, odpovídám na dotaz, je to můj názor, samozřejmě jsou i jiné názory, takhle to cítím já. Dá se lecos vyzkoušet, vita, krevní skupiny, metabolické typy a zjistit sedí, nesedí, mě osobně sedí makro, ale obecně jsem liberálnější, než před několika lety, smířlivější, ochotnější ke kompromisům, tolerantnější, méně ortodoxnější, méně zásadově striktní, nicméně pro nemálo lidí jsem stále velmi striktní, zásadový, pevný, neustupující, lpící na svých zásadách, ale zdaleka to není to, co to bývalo kdysi, že bych něco prosazoval se zatatou pěstí, je mi x věcí už dosti jedno, nemyslím si, že celá moje rodina musí být makro, že moje děti musí nutně být makro, moje žena, rodiče atd., i když tomu tak z velké většiny u mé rodiny je, ale vím, že já makro chci být, moje cesta to je a mí blízcí nebo ostatní lidé ať si dělají co chtějí, jejich cesta nebo jak se nadneseně říká jejich boj, osud, rozhodnutí.

A potom taky co je makro, pro mě je makro asi víc než třeba pro někoho jiného, těžko brát makro jenom jako jídlo například. Makro je pro mě život sám, tedy makrobiotika, celým slovem.
« Poslední změna: 20. Červen, 2012, 19:53:51 od makroušek » Zaznamenáno
Stran: [1]
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení