Stran: [1]
  Tisk  
Autor Téma: Únava, vyčerpanost (fyzická, psychická)  (Přečteno 5685 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
berinda
Full Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil
0 0
« kdy: 23. Březen, 2010, 18:48:16 »

Na MB stravě jsem skoro rok. Pečuji o dítko staré 2,5 roku (tzn. z pravidelného pracovního procesu jsem mimo skoro 3 roky, před těhotenstvím jsem byla dost vytížená - studium VŠ, práce, organizace stavby domu, domácnost, nyní mám na starosti pouze domácnost a velice malinký úvazek na práci z domu).

Poslední dobou se cítím vyčerpaná a unavená jak fyzicky tak i psychicky (spát chodím kolem mezi 21. a 22. hodinou,  dítko mě budí po 6. ráno). Po obědě, kdy dítko spí, odpočívám taky asi 1 - 2 hodiny (pokud si nelehnu, chybí mi to).
Zkrátka doma je to stále dokola, i když máme v týdnu nějaké pravidelné aktivity (2 dopoledne), dcera bude nastupovat do školky v říjnu, poté já do práce.
Navíc mě už ani moc nebaví vymýšlet MB jídla (mám  oblíbených asi 15 hlavních jídel, které dělám dokola, denně vařím 3x), jsem už nějaká "přejezená".

Proč píšu - můžete mi prosím poradit, CO zařadit do jídelníčku?  Myslím, jakou povzbuzující potravinu? Myslím si, že to ani tak nesouvisí se stravou, ale s "jarní" únavou, mojí únavou z toho, že už 3 roky se realizuji pouze doma...

Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #1 kdy: 23. Březen, 2010, 18:56:23 »

Mě přijde, že sis na všechno dobře odpověděla a o zařazování zázračné potraviny to nebude.
Chtěl jsem se tě zeptat, jestli se trochu nepřejídáš, což nečastěji souvisí s únavou (a přejídání zase souvisí s nenaplněným životem), ale na to sis právě odpověděla Smiley

Jen můžu dodat, že jsem taky více unavený (a psychicky rozladěný) a pokládám to za jarní očistu.
Zaznamenáno
sokolenka
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #2 kdy: 23. Březen, 2010, 19:33:05 »

můžu potvrdit jarní únavu, nikdy jsem ji nazažila, letos usínám odpoledne jako by se nechumelilo, snažím se jíst v pravidelné časy, ale když už jím, patřičně si to užiju, takže zkusím zmenšit porce... to bude problém Very Happy
na mateřské to znám, je to krásné, zároveň člověku něco chybí, po dvou letech jsem vzala částečný úvazek, pracovala jsem zhruba 3 hodiny denně, dítko u babičky a doteď na to vzpomínám jako na nejhezčí část mateřství. všichni byli spokojeni a já vypadla alespoň na chvilku a řešila úplně jiné věci...
Zaznamenáno
rakwička
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #3 kdy: 23. Březen, 2010, 19:59:00 »

dneska jsem usnula v půlce věty..byly 3 odpoledne
já jsem vyčerpaná hlavně psychicky..i když každý pohyb mě zmůže, kdybych nebyla tak líná a začala se trošku hýbat..
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #4 kdy: 23. Březen, 2010, 20:06:10 »

Z mnoha pádů na dno lenosti musím připomenout, že se na to díváš zrcadlově a pravda je ta, že "kdyby ses začala trošku víc hýbat, tak seš o hodně míň líná", stále ty životní paradoxy Smiley
A čím více pohybu, tím méně máme chuť na jídlo.
Nehýbat se a nepřejídat se snad ani nejde.
Zaznamenáno
Hanisek
Full Member

593846503
Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #5 kdy: 11. Duben, 2010, 11:15:01 »

Jak jste na tom s jarními "nenáladami",tzn. psychickými eliminacemi?Dost mě to poslední dobou zajímá,protože se cítím jako 2 v 1.Občas ze mně vypadne cosi,co nejsem vůbec já, vlastně ani nevím,kde jsem to vzala,trápí mně něco,co je mi druhý den už vlastně jedno-respektive nevím,proč jsem to "řešila". Okolí se snažím se střídavým úspěchem chránit, je to ale náročné,protože jsem extrovert a potřebuju se ze všeho vykecat - naštěstí mám komu, ale není to makrobiotik ale spíš chlap v pohodě a naprosto nad věcí,  ale stejně mi to na mně vadí a osvědčené léky jako běhání venku, relaxace různého druhu, procházky v lese- to řeší jen krátkodobě.Takže asi fakt pravé MB psychické eliminace ? Grin
Fakt je,že jsem to v téhle podobě před MB nikdy nezažila takhle intenzivně, tak mně zajímá,jestli to vy ostatní makroušci máte podobně a jestli je to otázka hlavně počátků praktikování MB, nebo se to děje každé jaro?No pak teda pozdrav pánbů! Grin
Zaznamenáno
lenka
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #6 kdy: 11. Duben, 2010, 13:17:25 »

Co se tyce mne, tak jsem obdobne stavy mela prvnich 3-5 mesicu mb (psychicke eliminace) a kazde nove jaro to urcite nezazivam v takove intenzite. Treba letos /delam mb 5 rok/ jsem citila tak tydenni unavu, kdy jsem se proste vic prospala a bylo to OK. Takze bych rekla, ze to bude cim dal tim lepsi Grin
Zaznamenáno

El
Host
0 0
« Odpověď #7 kdy: 11. Duben, 2010, 13:32:42 »

Já jsem nic takového neměla ani na začátku mb, ani teď..  unavená bývám spíš kvůli práci a nevyspání, takže to nepřičítám mb.  Wink
Zaznamenáno
Hanisek
Full Member

593846503
Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #8 kdy: 11. Duben, 2010, 17:34:25 »

Díky Leni i El,určitě to už bude stále jen lepší Smiley
Dnes jsem mezi hordou masožravců na tom byla určitě nejlíp já... Smiley
Zaznamenáno
lehu
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #9 kdy: 12. Duben, 2010, 17:12:30 »

Já to vidím podobně jako Neon (příspěvek tady z 23.března). Samozřejmě určitá únava může být z čištění organismu při začátku mb. Ale třeba u sebe to vidím tak, že když nejsem šťastná z toho, co dělám, chybí mi radost a pocit naplněnosti, tak se to projeví překyselením krve. No a ještě se k tomu něčím nacpu, čím si tu neradost kompenzuju a tím nacpáním se přispěju k dalšímu překyselení. Celý rok se to tak nějak schová, jenže na jaře začnou brát z vesmíru energii játra, orgán čistící krev, játra zaberou a začne to lítat ven, třeba tou únavou. Logiku má myslím i ta souvislost s pohybem. Pohyb - produkce endorfinů - radost - menší potřeba si něco kompenzovat přejídáním se.
Zaznamenáno
komár
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #10 kdy: 12. Duben, 2010, 18:13:56 »

lehu,tak právě jsi popsala můj letošní pocit z jara....ale nějak se to ve mě láme.Teďka ty stresující povinnosti,které mě nenaplňují sice začínají teprve pořádně gradovat a naplňovat veškerý čas-i ten,co bych měla prospat,ale pocity hnusu se  vytratily a zbývá jenom ta únava.Mám dojem,že jsem se začala mít zas o něco víc ráda a že to je příčinou změny.Tahle změna postoje mně i zbavuje svazujících pocitů a pozoruju,že jaksi nevědomky přestávám ulítávat na jinech někam do "klidu"? nebo neznámo kam jsem to vlastně utíkala....ale myslím,že na tom má podíl i to jídlo kolem.Celkově jsem si talíř trošku odlehčila,ráno místo kaše polívečka,hodně druhů ředkví,první divoká zelenina..

naopak s pohybem bych mohla něco udělat.Nevím,jestli se jenom vymlouvám,ale ta únava je zatím silnější než chuť se nenuceně zvednout z postele a něco si zacvičit.Každopádně vím,že na mě v tomhle neplatí hrubá síla hned.Musím si k tomu dojít postupně,tak,aby to nebylo nucené a mělo to tím pádem onen kýžený účel Grin

to jaro má stejně něco dosebe  Blob

Zaznamenáno
agarek
Host
0 0
« Odpověď #11 kdy: 13. Duben, 2010, 02:14:08 »

Citace
A čím více pohybu, tím méně máme chuť na jídlo.
Nehýbat se a nepřejídat se snad ani nejde.
    Já jsem to takhle míval před lety taky. Když jsem měl dovolenou a byl jsem doma nebo o víkendu, tak jsem se docela přecpával. V posledních letech to mám spíš obráceně. Když mám například několik měsíců pracovně jakoby náročnější období, které vnímám náročné třeba časově na plnění termínů a je toho více než obvykle co je třeba udělat, cítím na sebe jakoby určitý tlak, začínám jíst víc jídla obecně, tíhnu o něco víc k jangovějším potravinám (ryby), jangovější technologie (smažení). Asi abych to vydržel a zvládnul. Dříve jsem to míval i tak, že jsem v takovém období jedl i více ovoce.
    A  když po takovém období přijde volný víkend, kdy mám čas hlavně na sebe a můžu teoreticky celý víkend například proležet v knihách, tak si na jídlo třeba taky ani nevzpomenu nebo přijde chuť dopřát si půst. Takže si tak ležím, čtu a nic jiného nedělám. Smiley
   Naposledy, když jsem dělal pár dní s otcem, který je docela ještě dříč, na chalupě, takové ty 12-14 hodinové směny, tak jsem jedl dvakrát denně, ale docela velké porce.
   Přijde mi, že na mb mi nedělá problém třeba dvanáct hodin nejíst a fyzicky fungovat. Stalo se mi, že jsem měl asi po čtyř nebo pětidenním půstu, chuť jezdit na kole, běhat a dělat delší pěší procházky. Tak jsem takhle půl dne blbnul a druhý den jsem ukončil půst.   
   Přijde mi, že před mb by to možná byl větší problém, více hodin nejíst a být fyzicky aktivní. Pozoruju to na svých nejbližších, kteří před mb nebo v začátcích mb, když byly víc hodin bez jídla tak byli nervozní, nebo se pak začali třeba i třást a dnes, když z nějakého důvodu potřebují být delší dobu bez jídla, tak s tím nemají problém.
   Nevím zda je to delším trávením polysacharidů z celozrnných obilovin a zeleniny nebo celkově lepším využíváním glykogenu z jater a celkovou změnou metabolismu nebo vším dohromady.
   Když chci z nějakého důvodu jíst míň, tak to dělám tak, že vynechám snídani a dám si až oběd nebo někdy až večeři. A pak mi je jedno, jestli jsem celý den doma a dělám kancelářskou činnost nebo jsem více aktivnější. Ale při fyzicky těžší práci jídlo většinou potřebuju, naopak na to kancelářské poposedávání mi stačí jídla méně, pokud se nejedná o něco, co vnímám, že je pro mě náročnější na vytváření a přemýšlení nebo mě tlačí čas.
   Co mi přijde, že mě občas unavuje, je záření LCD panelu u počítače. Ze začátku mě spíš to záření probere, když se mi třeba chce spát, ale dlouhodobě vnímám spíš únavu. Například v tom smyslu, že když mám období, kdy používám počítač více a pak si dám pauzu, tak cítím první dny únavu a podle mě ze sebe tělo eliminuje negativní účinky záření, které do sebe nabralo, jakoby se pročisťuje a jak známo při očistě těla je cítit únava nebo jakési oslabení organismu. Protože po pár dnech bez používání pc se cítím dobře.
   Zajímavé je, že v prvních měsících, kdy jsem začal používat počítač (asi tři roky zpět), tak se to mému tělu nelíbilo. Bylo mi to svým způsobem nepříjemné sedět před lcd. Ale instinkt těla jsem úspěšně potlačil, stejně jako varovné signály únavy v prvních měsících používání počítače. A dnes mi už také to ozařování, běžně, celkem nic nedělá. Tímpádem už mi moje tělo přestalo vysílat varovné signály o nevhodnosti, škodlivosti záření LCD pro mé tělo a místo aby na to reagovalo nějakou aktuální každodenní očistou třeba v podobě únavy při sezení před LCD jako dříve, si to v sobě zřejmě ukládá a dokonce si na to snad vytvářím závislost, kdy někdy vyloženě toužím se nechat trochu ozářit a ono mě to pak naopak krásně probere z únavy, ospalosti a cítím se jakoby dobře. To mě skoro děsí.
   Na co reaguje moje tělo ještě negativně je, když několik minut volám s mobilem přiloženým u ucha. To pak vnímám nějakou dobu jakousi bolest v oblasti vnitřního ucha. Slyšel jsem to už od více lidí, nezávisle na tom jak se stravují, tedy v nějaké souvislosti s citlivostí a vnímání energií. Při používání kabelového headsetu (handsfree), nemám problém a doporučuju to, i když je to nepraktické. Protože jinak nemám dobrý pocit z toho, že si při volání ozařuju mozek, nehledě na tu bolest, kterou potom cítím.
   Takže mi přijde, že pro sebe děláme hodně, když se snažíme například nějak lépe stravovat, ale pak se třeba vesele denně několik hodin ozařujeme zářením z LCD panelů a alespoň moje intuice mi říká a hlavně ze začátku používání říkala, že to není pro mé tělo dobré. Stejně jako mít mobilní telefon u ucha při volání a bluetooth headset, alespoň podle mých zkušeností, také není ta nejlepší cesta.

« Poslední změna: 13. Duben, 2010, 02:46:32 od agarek » Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #12 kdy: 17. Duben, 2014, 19:54:26 »

Ahoj,
já jsem neměla při přechodu žádnou únvu,aspoň jsem nezpozorovala. No tenhle problém si myslím, může nastat, když se přejde na MB moc přísně, lepšíje pozvolný přechod a při eliminacích, jak tu někteří psali, je potřeba vydržet. Já jsem se snažila si své eliminace napsat do deníčku, nejen pro sebe, ale i pro ostatní. Ale co píše ta slečn, to je opravdu říšek. V jídle jenom bych to nhledala. Možná by stálo za to jet na kurz, nebo napiš aspoň odkud jsi, třebabychom tě pak nasměrovali ke komu by to bylo nejblíž. Paní Strnadelová nepojímá MB písně, její knížka je dobrá. Možná bys mohla konzultovat tvů roblém s ní, přece jen je lékařka. Je to ale opravdu oříšek, jak jsemtak nad tím přemýšlela já.
Jarka
Zaznamenáno
Stran: [1]
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení