Stran: [1] 2 3
  Tisk  
Autor Téma: Co mi dají kurzy? Lze se naučit makrobiotika z knížek?  (Přečteno 10545 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
Ondra
Newbie
*

Zobrazit profil
1 0
« kdy: 23. Březen, 2010, 20:22:19 »

Cituji Neona:
A hlavně - učte se vařit!
A to se nenaučíte nikdy z knih, ať jste jakkoli přesvědčeni, že naučíte.
Tohle je nejhrubší omyl makrobiotiků, kteří nebyli ještě na žádném praktickém kurze, kteří se ještě nesetkali při vaření se zkušenějším makrobiotikem.
Na neznalost správného vaření nakonec dojíždí většina začátečníků a často si i několik let myslí, že umějí vařit a vytvářejí si tak budoucí komplikace.

Mohl bych se zeptat, co si pod tím mám představit?
Prosím každého kolemjdoucího o nějakou odpověď. Vůbec to nechápu.
- s makrobiotikou začínám (dva měsíce), přečetl jsem už tolik knih že informace začínám doplňovat do řádků dopředu ještě než tam okem dojedu. Absolvoval jsem jeden kurz v Brně, díky systému "15 naráz v kuchyni" jsem stihl akorát oloupat zeleninu a zanedlouho už se jedlo. Rozhlížet se po ostatních jsem nestihl a navíc nikdo moc ani nevěděl, co dělá.

ALE ZATO:
- vařím si obiloviny (v tlakovém hrnci, s řasou, a vařím je setsakramentsky dlouho a doměkka).
- vařím si luštěniny (namáčím a slívám, vařím na kaši).
- zeleninu jím syrovou, i polosyrovou, i vařenou (podle toho na jak dlouho zapomenu, že ji vařím, čili mám ideální kombinace délek příprav 0-20 minut - pokaždé jinak)

ze všech kategorií se snažím jíst maximálně pestře (např. pořád kupuji jinou zeleninu - tu schválenou knížkami, obilí a luštěniny stejně tak).

A teď mi prosím odpovězte na otázky:

- v čem je ta magie kurzů? Co mi tam tak zásadního ukáží?
- co přesně ve vaření nejde napsat do knihy?
- co to znamená, že dle Neona "na to dojedu"? Zemřu, anebo mě to přestane bavit?
- co to znamená, že si vytvářím budoucí komplikace? Makrobiotika je věc, pokud se dělá špatně, může být horší výživový systém než běžná strava (v mém případě maso, sýry, tuky), kterou jsem konzumoval dříve?

Prosím, neodpovídejte mi stručně ("to jednou pochopíš", "prostě jeď na kurz") a napište mi vaše názory. Předem Vám všem moc poděkuji. Kdykoliv vidím cenu nějakého MB kurzu, podlomí se mi kolena (dost nemajetný student VŠ, a navíc si vždycky představím kolik za ty peníze nakoupím zdravého jídla, v ten moment to u mě prohraje).

Ale nejde o mou lenost - až budu mít dost peněz, třeba se na nějaký kurz do Prahy vydám. Ale předchozí Neonův příspěvek už mi přijde jako něco fakt přehnaného. A tom bych se chtěl pobavit především.
Děkuji moc,
Ondřej
« Poslední změna: 06. Duben, 2010, 20:41:04 od Ondra » Zaznamenáno
rakwička
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #1 kdy: 23. Březen, 2010, 20:50:42 »

Ahoj Ondro..
zatím jsem dělala mb jen podle knih a co jsem tak našla na netu, tady a tak..
ale příští týden jedu na svůj první vícedenní kurz a tak ti povím, co mi to dalo a nedalo..

(s financemi to mám podobně, ale najdou se dobří lidé, co ti dají studentskou slevu, když jim zbude místo ve skupině..)
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #2 kdy: 23. Březen, 2010, 20:56:43 »

Opravdu bych to nejradši shrnul - "prostě jdi na další kurzy, to pochopíš" Grin

Je to tak, což mi dáš zapravdu až právě po těch zkušnostech a teď to prostě rozumově postihnout nejde.. je to ten samý případ jako se vším - zkušenost versus intelektuální znalost.
Můžeš znát teoreticky jakoukoli věc dokonale, můžeš o ní umět namluvit hodiny, logicky ji vysvětlit, ale pak je tam prožitek, který to celé odděluje.

Ale zkušenost si můžeš jistě získat i svou praxí - o tom to je - vlastní pozorování, zkoušení.
Ten můj "jak začít" radce je mířeny hodně obecně, na lidi, kteří jsou často pohodlnější, neradi čtou spoustu knih a neradi zkoušejí a pozorují - neberte si to nikdo osobně Smiley

Nevím jestli si uvědomuješ, jak se v tobě děje poznání, pokrok.
Můžeš doma vařit od rána do večera, praktikovat, ale to taky nemůže stačit, dokud nemáš s čím srovnávat.
A logicky se musí nabízet, že srovnání nemusí být jen s pozitivní situací, ale i s negativní.
Díky prožitku kterékoli strany mince si uvědomíš co vlastně máš.
Tzn. tvoje negativní zkušenost na tom kurze tě pořádně posunula, měl jsi srovnání a nevím nakolik si to uvědomuješ - tento negativní zážitek s kurzu ti dal hodně - od něj se odvíjí plno dalších věcí - viz třeba tento tvůj příspěvek.

Já zpětně můžu konstatovat, že právě všechny ty relativní problémy, na které jsem ve světě makrobiotiky narazil, mě nějvíce posunuly.
Konfrontace s negací je často větší posun, než když všechno klape a narážíš na samé situace - "jojo, je to tak, já jsem si to myslel" - to není moc posun, to je jen utvrzování se v tom co dávno znáš.

Otázka je, proč se dělo na tom kurzu to, co se dělo.
Jestli to není symptom něčeho širšího.. ale na to si odpovíš sám časem - všechno není tak černobílé.

Já jsem si často myslel jak umím vařit, ale vždy mě někdo dokázal posunout dál.
České kurzy to ale moc nebyly (jezdil jsem na málo), ale byly to osobní setkání, kde se vařilo - a bylo to Holandsko - Wieke Nelissen - lepší kuchařku neznám.

Ty jseš ale typ, který opravdu rád zkoumá, čte, bádá, praktikuje.. takže toho mého rádce nechytej tak za slovo, holt vyjímka potvrzuje pravidlo a najdeš si svoji cestu.
Ale musíš uznat, že kdyby sis seděl doma na zadku a nepotkával lidi a nesrovnával, tak skončíš na něčem málo flexibilním.

Obecně bych řekl, že i špatně praktikovaná makrobiotika je lepší jak nemakrobiotika. Ale to je zase otázka s mnoha proměnnýma.
Je to případ od případu a dovedu si představit, jak se někdo striktně chytne nějaké verze makrobiotiky a může si tak nadělat více problémů než kdyby si dál pokračoval ve svém extrémnějším záběru.

Practice, practice, practice a informuj jaké máš své poznatky a zkušenosti.. budu rád opravován a budu rád číst rádce "jak začít s makrobiotikou" od každého člověka unikátní Smiley
Zaznamenáno
Ondra
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #3 kdy: 23. Březen, 2010, 21:14:53 »

rakwička: díky za info Smiley budu moc rád když pak napíšeš jaké to bylo (dopodrobna), moc moc rád  Embarrassed

Neon:
díky za rozvedení. V tomto příspěvku už nemluvíš tak absolutně (nepojedeš-li na kurz, špatně dopadneš). Ještě jsem zapomněl doplnit - chodím denně do makrobiotické jídelny v Brně (ZZBRNO) kde jídlo nejen žvýkám, ale také samozřejmě studuji. A je to velmi dobrý způsob učení se (např. jsem pochopil že i ječmen a pohanka můžou být bez pro mě mírně nepříjemného zápachu a chuti, jenom se to musí umět, a dokonce to chutná dobře). Naučil jsem se tam složení mb talíře, poměry, konzistence, vhodné potraviny, jak to má chutnat (ještě nejsem ani zdaleka u té výborné křupavé zeleniny, asi to nějak napařují nebo nevím). Prošlo mi za ten krátký čas pod rukama dle mého odhadu sto jídel. Měl bych vůbec šanci toho tolik vidět na kurzu? Samozřejmě je pravda že nevidím to co je v kuchyni.
Ale chápu-li Tě nyní dobře, tak i bez kurzů mohu dělat makrobiotiku na řekněme 90% toho co bych mohl, kdybych absolvoval i kurzy. Je to tak? To já jen pořád se nedokážu vyrovnat s tou větou "největší chybou začátečníků je, že nejedou na kurz".
Myslím (nevím zda se nemýlím), že na kurz by člověk měl jet až po teoretické přípravě (až bude vědět, o čem se mluví) a také je vhodné aby nějaký čas už mb konzumoval (bude se pak zaměřovat na detaily protože základní věci si už jen zopakuje). A také na to asi musí být zralý (musí si být jistý, co vlastně chce. Jet na kurz po např. měsíci praktikování mb - není to trošku brzo mezi námi?).
Zaznamenáno
El
Host
1 0
« Odpověď #4 kdy: 23. Březen, 2010, 21:21:19 »

Ahojky Smiley

když pominu dva makro výlety s milanem dvořákem. kde to ale nebylo zas až tak o praktickém vaření.. možná něco málo.. ale kurz mb vaření to nebyl, tak jsem nebyla vůůůbec nikde..  Mb jsem prostudovala z knížek, a pak jsem prostě vařila a vařila a ono se to samo vyvrbilo. Ani se na žádný nechystám.. takže ani nevím co by mi mohl dát a ani nechci. Chci mb takovou jak se mi sama vyvíjí..  snažím se hlavně vařit tak, aby to bylo pestré, vyvážené , dobré.. 

Rozhodně si nemyslím, že pokud člověk nebyl na kurzu, tak se mb nenaučí... podle mě je lepší vařit a vařit a vařit....
Někdy mi všechny tyhle kurzy zavání byznysem...
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #5 kdy: 23. Březen, 2010, 21:28:18 »

Ondro, z toho jak popisuješ svoje analyzování talířů, tak ty seš prostě ten typ, který si najde svůj kurz kdekoli - vše je všude - všímáš si, srovnáváš, logicky uvažuješ - to mi někoho připomíná.

Jsem rád, že jsi mi podal tvůj pohled na to moje psaní a dává mi to smysl, díky.

Nicméně tu větu nezměním a to z toho důvodu, že všem se nemůžu zavděčit, do všech se tím návodem netrefím, ale intuice mi říká, že na většinu tahle "výhružka" platí a nadělá více užitku než neplechy - vycházím ze zkušeností, kde jsme skončili s hodně lidma u tvrzení, že nás nejvíce posunuly osobní setkávání, které ale bylo na základě poznání se na nějakém kurzu.. no, v dnešní době je již tohle fórum a srazy v čajovnách a další možnosti.
Ale upravím tu větu, aby postihla obecně setkávání se, nejenom kurzy.. díky Wink

A drž si svůj přístup.. s tím jak to děláš se opravdu naučíš odkudkoli, hlavní je být otevřený, nikdy si nemyslet, že už něco znám a mám pravdu Smiley
Zaznamenáno
Iren
Sr. Member

Zobrazit profil
1 0
« Odpověď #6 kdy: 23. Březen, 2010, 23:04:32 »

Napíšu jen svoji zkušenost, a co jsem si vyvodila pro sebe. Na žádném týdenním kurzu jsem nebyla (už už jsem málem jela na p. Průchovou, ale byly špatné informace a přihlásila jsem se, když už byl kurz obsazený; takže mi to nebylo souzeno) a zatím se nechystám. Nejen kvůli ceně a třeba nevyhovujícím časům konání, ale taky proto, že se trochu zdráhám do kolektivu a do jednotného celotýdenního režimu. To ale máme každý jinak.
Taky mám docela svoji hlavu a věci přijímám a upravuju si podle sebe (to je vlastně makrobiotické, že). O makrobiotice, resp. o taoistických principech a sdružených věcech si čtu už léta a dlouho mě to k "přirozenému způsobu stravování", jak bych to nazvala, táhne. Jakkoli k mb a "vědomé" mb (= že to tak nazývám) jsem se dostávala teprve postupně přes vylučování potravin atd. a nemůžu rozhodně vyhlásit nějaký určitý den za den přechodu k mb.

Ale tedy taky vařím tzv. z knížek. A myslím, že je dobré přečíst nejen Průchovou a nejen zas Kushiho a ani zase jen Strnadelová nestačí ap. To, že jsou různě striktní, nebo různě do jinu či více do jangu inklinující makrobiotiky, jak to třeba u nás tihle autoři prezentují, je dobré poznat a vyvodit z toho, že "pravda" pro mě by mohla být někde tzv. "uprostřed" resp. je dobré se nad tím zamyslet a vyzkoušet si to... I to, že někdo nedá dopustit na striktnějsí mb a jiný zase bude spokojenéjší, když si povolí nějaký ten úlet, nejspíš svědčí o tom, že jsme různé typy na škále jin-jang, nevím.

Kurzy podle mě taky budou představovat vždy jednu určitou školu, která zrovna nemusí být mně přesně na míru a člověk si to musí sám pak stejně doladit.
(Zjednodušený, malicherný př. Je nějak populární v poslední době používat v mb na dochucení česnek, všimla jsem si, i když éra Kushiho myslím ho odmítala. Ale mně je z něj prostě blbě, tak se mu vyhýbám, a vyvolává moji nelibost, kde ho vaří pro celý kolektiv.)

Ale stejně je dobré aspoň párkrát se inspirovat, jak se vaří jinde. A to podle mě stačí i tím, že se jdu někam najíst. Pokud je to štěstí, že se někde mb kuchyně dělá. Osobně jsem taky navštívila během loňska velkou část z odpoledních kurzů Zuzany Terešové, kde sice nevaří přímo účastníci, ale rozeberou, vidí a snědí různé mb talíře a už z toho člověk přece odkouká, jak na to.
A poznamená si např., aha, tak oni ty kroupy vaří míň doměkka. Možná je to tak pro něco dobré, ale mně to tak nechutná nebo připadá hůř stravitelné... Nebo, aha, tak solit bych měl asi taky míň... Aha, oni jedí míň zeleniny než já... A ze všeho si něco člověk vyvodí.

Takže moje praktická cesta k mb vaření stojí na knížkách, příp. internetu a asi deseti až dvaceti snědených makrobiotických jídlech od různých kuchařů (ne ovšem dvaceti různých bohužel). Z toho si dělám vlastní improvizaci a mám z toho radost a chutná mi to a věřím, že i snad prospívá.

Kolem sebe přímo nemám makrobiotické přátele, takže se nekonají ochutnávky navzájem s druhými, což je určitě taky bezva inspirace, pokud vám to někomu tak funguje.

Jinak si myslím, že kdo chce na kurz, ať na něj jde, a to kdykoli má chuť, třeba už jen po zaslechnutí slova makrobiotika. Anebo ať počká, až to uzraje. Na kurzu se totiž vždycky vyskytnou lidi s úplně "hloupými" jakoby, začátečnickými dotazy na jedné straně a na druhé str. zas ti, kteří mají načtenou fůru, vědí z teorie víc než sám učitel a můžou ho opravovat, ale stále si nejsou svou znalostí jistí... Jsouť lidi různě troufalí.

Tak se, Ondro, nenech ničím vyviklat a dělej, jak to cítíš. Všecko bych brala s rezervou, i Neonovy výroky, i když vím, že se za nimi skrývá jen a jen jeho dobrá vůle a nápomoc.
« Poslední změna: 23. Březen, 2010, 23:15:54 od Iren » Zaznamenáno
giorgino
Host
0 0
« Odpověď #7 kdy: 24. Březen, 2010, 00:33:45 »

Ahoj, Ondro,

tos byl na mini kurzu v Lužánkách? Pokud ano, tak vím, o čem mluvíš, poněvadž tam byl jednou. No, napíši ti něco, co mi přišlo na mysl při čtení Tvého příspěvku. Nedávno koukal na videa o duchovních záležitostech a do té doby o tom nic moc nečetl ani nevěděl, říkal si, že na všechno přijdu sám, žádné "kurzy" nepotřebuju a tak. Potom koukal na videa, kde se povídalo o něčem praktickém a říkal si, že tak nějak na to sám přišel. Bylo to malinko jinak. Dozvěděl se, že největší učitel se nachází uvnitř nás, přesto "kurzy" nejsou k zahození, ale nejsou nutností... Ani nevím, proč mě napadlo toto... Snad jako paralelismus s mb, dvě věci  postavené vedle sebe bez nějakého vysvětlení. Prostě si něco přečteš, praktikuješ, zpočátku se nedaří... říkáš si- to je na hovno. nějakou dobu se třeba nic neděje, přesto to nevzdáváš, hrdino. po čase zjistíš, že ti je hezky. z vlastní zkušenosti ti jen povím, že dobrý kurz není k zahození, ikdyž není nutností, to ne. A peníze? Na ty nekoukej, vždyť stačí jet jednou - investuješ je do zdraví. Dobrý je Kurz makrobiotického životního stylu I. (Mám zpracované poznámky z pohledu začátečníka - pokud tam nemáš namířeno, napiš a já ti to pošlu). Jinak rád jsem vařil s Věrou Chasákovou, když byl u ní týden... Ten kurz 1+1 nebyl o teorii, ale o praxi. Od ní se člověk doví. Ale sám se člověk naučí taky dost, zvláště když pak sám zjistil, že ji stejně musím dělat jinak kvůli zdraví... Třeba jak píše El, to je taky dobrý - ta holka žije s přírodou a společně si rozumí.

Ať se Ti daří! Smiley
« Poslední změna: 24. Březen, 2010, 00:38:36 od giorgino » Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #8 kdy: 24. Březen, 2010, 07:03:06 »

S čerstvou myslí k tomu po ránu musím ještě něco napsat.

Z ochutnávání jídel se něco naučíme, ale rozhodně ne to, jak to vařili, jak co prakticky v kuchyni udělali, každý krok.. přesně to, co v knížkách nikdy nemůže být - ty různé nuance jak co kdo dělá - jak proplachuje, jakou podložku používá, míchá, nemíchá, sbírá pěnu, nesbírá, kdy solí... je toho spousta detailů a teď nechci říct, že by byly extra podstatné, protože si takhle asi každý sám vytvoří svůj rituál a proč kopírovat něčí cizí, že?

Ale napadá mě k tomu ještě jiné srovnání - Avelin Kushi se svou japonskou mentalitou prováděla kurzy vaření stylem, jako byly prováděny např. kurzy aikidia či jiného bojového umění v japonsku - beze slov, nikdo se na nic neptal, všichni museli maximálně pozorovat, každý pohyb byl účelný, každý pohyb byl naplněný vědomím, přesností - neříkám, že takové kurzy dělala stále, že by lidi na nich nemluvili, ale některé z nich tak koncipované byly.

Pro mě je stále kurz něco, čím si musí projít každý, kdo se chce dostat o další stupeň v makrobiotice dál. Ale má to háček, který si uvědomuju až v tomhle vlákně - musí ten kurz být kvalitní a těch je málo, z mého pohledu. Ondro, se svou čtivou povahou, tak jako ty, jsem byl opravdu hodně změněn Holandskem.. vše jsem měl načtené, ale praxe a čtení je sakra rozdíl.
Není to o těch informacích, ale o tom, jak je máš zažité a to jsem nedokázal jinak, než mezi ostatníma lidma.

Ještě bych to řekl jinak.. informace jsou všechny dostupné v knihách, na internetu, ale mě se je nepodařilo tak dobře prožít jako na různých setkáních, holandsku a kurzech Makrobioklubu (respektive víkendovkách).

Giorgino mi připomněl dvě věci. Zaprvé, že kurz Makrobioklubu - Základní kurz MB životního stylu I. - nemá ve světě moc obdoby - pokud pominu Kushi Institut (ten US i ten v Amsterdamu) - pan Dvořák je pro mě člověk na stejné vlně - hloubá, bádá, pozoruje celý život, dává si logicky ale i srdcem věci do souvislosti a tento týdenní kurz, který sestavil, tak je opravdu špička v celém světě - je to nadupané informacema až hlava praská.

Ale o těch informacích to samozřejmě být vůbec nemusí a ani možná není (jsou opravdu v knihách, internet), jenže, když ti někdo utřídí ty informace do logického sledu a hlavně vybere ty nejpodstatnější, tak právě člověk nemusí ztrácet čas. Časem zjistíš, že bys mohl číst celý život další a další makrobiotickou knihu, ale na kvalitním kurzu tě právě lektor inspiruje k tomu, že ti podá to, co je pro něj podstatné, jinými slovy svoji osobní zkušenost, která tě na cestě podstatně urychlí. A hlavně se můžeš na kurzech neustále ptát na to co tě konkrétně zajímá, ty diskuze jsou nejzábavnější - není nad to vzrůšo, osobně si pokecat s lektorem večer po kurzu Smiley A nebo v 5:30 ráno, když všichni spí a ty jediný si přivstaneš a máš lektora jen pro sebe - to si jen tak vybavuji cyklovíkendovku, kde jsem měl Milana Dvořáka hodinu jen pro sebe, poněvadž se nechtělo nikomu moc vstávat Grin Zpětně vím, že ty věcí, na které jsem se ho ptal, tak jsou v knihách, ale podle mě se některé věci prostě musím naučit od jiných lidí, je to jiná energie, jsou jinak podané, člověk jim dává jinou váhu a jinak si je v tom mozku zařazuje, jinou prioritu - prostě všechno nás nějak učí a knihy a osobní praxe by vedla ke stagnaci - kurz může obsahovat stejné informace jako si najdem sami, ale je to jiná energie - je to ta dynamika jako když střídáme různé styly vaření, tak podle mě musíme střídat různé styly učení - i kdyby čistě jen pro tu změnu - v určitý moment mozek už nepřijímá nové informace, když by člověk jen četl a byl sám - tohle znají všichni a na tohle právě já narážím jako na tu velkou chybu co začátečnící dělají - mají pocit, že si všechno sami najdou - ale ustrnou, připraví se tím o několik let zbržděného pokroku - kdyby tam hodili jeden, dva kurzy, tak se jim dynamikou rozjede chuť do dalšího učení, inspirace.

Ale ten typ kurzů, lektora, který zde popisuju spíš spadá již do kategorie, dalo by se říct, osobní guru. Což je druhý bod co mi Giorgino připomněl s těma duchovníma věcma. Mě to opravdu připomíná situace v oboru Osvícení (duchovní posun), kde se to točí ve stejném duchu. Spousta z nás, co do toho jde naplno, tak si může načíst plno knih, pravda je v nich jistě nějak ukryta.. ale přesto se pořád tvrdí a je to mnoha lidma prožito, že osobní guru ti ušetří cestu o mnoho let, životů?
Učení, informace jsou jako mapa - Guru je někdo, kdo zná přímou cestu po této mapě - bez něj máš jen mapu a hledáš si cestu sám.

Ale uvědomuju si, že jsem přešel již do uplně jiné definice toho co je kurz, kdo je to kvalitní lektor.
Ale je to další možný pohled.

Asi by se hodilo napsat, kdo pro mě osobně byl takovým guru v makrobiotice, kdo mi podstatně zkrátil cestu svým osobním vlivem, jen s knihama bych nebyl tam, kde jsem - pan Dvořák, Lino Stanchich, Bob Carr, Nelissen + Wieke.

A ještě to celé shrnu uplně jinak - nakonec všechny kurzy a setkání mě uplně nějvíce poznamenaly kvuli lidem, které jsem tam poznal.
Celý můj život je formován těmato známostma, skoro každý den - a k tomu je taky potřeba kurzy, aby se lidi poznali - ale není to jistě podmínka, pro ty z nás, kteří jsou dost akční a dorazí na různá jiná setkání.

Lidi kolem makrobiotiky mě nejvíce formovali, všechny ty známosti, všechny ty stovky hodin prodiskutovaných chvilku s tímhle, pak zas s tímhle člověkem, všechno se to naskládalo - a ty lidi jsem poznal tak, že jsem se z počátku mírně nutil někam jezdit, vyrážet, překonávat ostych a díky zahození myšlenky na peníze z počátku - ty peníze za to stály.
« Poslední změna: 24. Březen, 2010, 07:08:06 od neon » Zaznamenáno
romanS
Hero Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #9 kdy: 24. Březen, 2010, 09:34:42 »

Ahoj Ondro,
obdivuju tě, že jsi schopen z těch knížek všechno pochopit. O sobě si myslím, že hloupý nejsem, ale z načteného jsem nepochopil plnej vagon věcí. Děláš závěr ze tříhodinového vaření v Brně (my domácí to tak nazýváme). Kurz je prostě kurz a je to o něčem jiném. Nejen o poznávání systémů, energií, Postupů, ingrediencí, o setkávání s vyučujícími i kurzananty, atd.,atd. Psal o tom neon, i když jsem jeho řádky spíš proletěl.
Tady v Brně se setkáváme pravidelně a někteří i hodně často. A učíme se od sebe navzájem. A zadarmo!
A nejen MB.
A vo vo tom to JE!
 Wink

P.S.: Koukni do srazů, bude brzy čaj na Jaselské....
« Poslední změna: 24. Březen, 2010, 09:42:45 od romanS » Zaznamenáno
Hanisek
Full Member

593846503
Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #10 kdy: 24. Březen, 2010, 09:56:13 »

Ondro,já jedu až koncem dubna na Zákl.kurz MB životního stylu I. do Orlických hor (p.Dvořák+p.Průchová), určitě ti pak taky napíšu,co mi to dalo, myslím že mě to hodně posune,stejně jako mi dal pobyt u p.Kubíkové, ale tohle myslím bude mnohem víc,rozhodně podám zprávu. Jsem na MB 4 měsíce a kurzy považuju pro sebe za zásadní-nejen vaření+ostatní,ale taky kontakty.A věci mezi nebem a zemí, které nikde nenačteme, ale musíme je vycítit a prožít 47
Zaznamenáno
Nena
Host
0 0
« Odpověď #11 kdy: 24. Březen, 2010, 12:21:05 »

ahoj, já jsem na  začátku MB skoro dva roky četla jen knížky. Nevěděla jsem, že existují kurzy, nikoho jsem neznala... A ačkoliv jsem měla přístup k hodně knihám, včetně zahraniční literatury, tak to, co jsem se pak dozvěděla na kurzech bylo mnohem přínosnější. Najednou jsem slyšela různé názory na věci, které jsem do té doby brala za dogmata z knížek od Kushiho a jiných. Taky v různých knihách jsou různé názory/pohledy, tak jsem to mohla konečně s někým prodiskutovat. Makrobiotika se vyvíjí, musíme ji aplikovat na současnou dobu, což na základě knih psaných pro 70. léta úplně nejde. Samozřejmě nezpochybňuji význam těchto knih, doporučuji všem, aby je brali jako slabikář a přečetli je. Ale nemůžeme se řídit pouze knihama několik desítek let starýma. Kdysi jsem měla pocit, že musím jet do Kushi Institutu do Holandska, abych se hodně posunula dál. Bylo to určitě hodně přínosné, hlavně z hlediska kontaktů a zkušeností, ale neřekla bych to samé o znalostech, které jsem tam získala. Myslím, že Milan Dvořák starší vypracoval mnohem propracovanější systém úrovní kurzů (soudím pouze dle rozhovoru s ním a na základě povídání s lidmi, co některé kurzy absolvovali. Dále také dle jednodenních přednášek, co nám Milan D. dával na různých víkendovkách). Tak uvidíme, určitě se některých zúčastním.  Kyticka
« Poslední změna: 24. Březen, 2010, 12:24:06 od Nena » Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #12 kdy: 24. Březen, 2010, 12:28:32 »

Já nevím, jak si kdo vaření mb podle knih představuje, ale já osobně to mám od začátku tak, že mi šlo hlavně o informace, abych věděla co kam zařadit a pak už jsem vařila a zkoušela různé kombinace.. receptů z těch knížek jsem použila jen pár.. 
Mě osobně vadí, že na kurze mi ukážou jejich způsob vaření a pořád mám v hlavě větu.. nebudu psát čí, ale bylo to něco ve smyslu- takhle tohle nemůžeš krájet, protože to je na salát a na salát se to vždy krájí takhle.. tak to byla věta co mě udolala.. protože já nehodlám něco  krájet tak či onak jen proto že dělám salát..   tahle věta nevzešla z kurzu, to ne, třeba to tam chodí jinak.

Myslím, že mnoha lidem to pomůže psychicky- pozná se s lidma, vyměnují si zkušenosti, úlety..
Zaznamenáno
Ondra
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #13 kdy: 24. Březen, 2010, 13:04:22 »

Všem moc děkuji za informace. Jsem rozhodnutý se na kurz vydat, až bude čas (např. ten kurz teď v dubnu, to by ve škole neprošlo) a nutno říci hlavně peníz.
Zaznamenáno
milan
Host
0 0
« Odpověď #14 kdy: 24. Březen, 2010, 16:29:52 »

ahoj vsichni, zareaguji kratce (cteni predeslych prispevku nestiham, takze prispevek nemusi do debaty zapadat):
Praktikovat MB bez absolvovani poradneho kurzu je hodne obtizne, rozhodne nedoporucuji. Kratkodobe kurzy jsou na nic. Je potreba alespon tydenni, aby clovek zmenil sve mysleni a nasal jineho ducha.
z praxe znam hodne pripadu, ze hovori o MB, ze ji studuji z knih atd... casto zacinaji, protoze maji zdravotni problemy. Pokud u MB vydrzi  a z vrchu je osviti, tak se po X letech konecne rozhodnou, ze navstivi nejaky ten kurz. Pak casto zjisti, ze celou dobu sli uplne jinou cestou a ze by za ten cas mohli byt dal. Abych nekrivdil, najdou se ale i svetle vyjimky. A jeste neco: nejhur na tom byvaji neznali zjangizovani dogmatici a nasleduji je tzv. zchytreli zjinizovani amici...

Proto schazejme se, modleme se a vzdelavejme se spolecne! Vzniklym synergickym efektem vetsinou dospejeme rychleji k vetsi seberealizacni sile, ktera nam muze zkvalitnit nas zivot!
Zaznamenáno
Stran: [1] 2 3
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení