Stran: 1 [2] 3
  Tisk  
Autor Téma: Co mi dají kurzy? Lze se naučit makrobiotika z knížek?  (Přečteno 10453 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
neon
Administrator
Hero Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #15 kdy: 24. Březen, 2010, 16:39:51 »

Citace
Proto schazejme se, modleme se a vzdelavejme se spolecne!

A množme se! Grin
Zaznamenáno
Kamika
Host
0 0
« Odpověď #16 kdy: 24. Březen, 2010, 16:51:15 »

Citace Ondry (sorry, nemám náladu zjišťovat jak se vkládá správně citace Wink):
Byl jsem na jednom kurzu MB Brno, a můžu k tomu říct tolik: zíral jsem s otevřenou pusou, jak si představují makrobiotiku dvě přítomné paní lektorky. Jsem přecijen pořád odkojen Kushi a jejich forma MB by se dala nazvat přinejmenším "volnou". Rajčata, červená řepa, tučné ryby (tuňák, losos), hladká mouka, bílé víno, tymián, bobkový list, instantní kaše v prášku a dámy a pánové ŠPENÁT A LISTOVÉ TĚSTO, tohle byly součásti receptů, které dámy diktovaly (narozdíl od ostatních jsem si zapisoval jen to, co mi vyrazilo dech). Opravdu nechápu, jak mohla paní Průchová ve svém pozdravu (na tomto fóru nedávno) MK Brno "pochválit za kvalitní makrobiotiku", asi nemá tušení, která bije (navíc zrovna ji považuji za ještě ortodoxnější lektorku než Kushiovy knížky).

Ahoj Ondro,
musím reagovat na Tvůj zážitek z MB Brno, já mám jiný Wink Paní Průchová k nim jezdí, jistě ví, proč je vychválila Wink Moučníky mají jednoduché, ale umí poradit i se složitějšími, vlastně spíše z makro ingrediencí než dle energií, ale to je na každém, zda si to chce připravovat (třeba pro ne MB rodinu). Každopádně obě dámy jsou dlouholeté makrobiotičky a mě přjdou "průchovské" dost v tom pozitivním slova smyslu Wink
Jen když se podívám na jejich recepty z kurzů, žádné hrůzy tam nevidím, posuď sám Very Happy
 http://www.mbkbrno.cz/?pg=3
Osobně jejich kurzy doporučuji, ale každopádně pro začátečníky zastávám názor - jeďte na několikadenní kurz, důvody už tu mnozí uváděli a nemohu než souhlasit Very Happy
Zaznamenáno
Katus
Host
0 0
« Odpověď #17 kdy: 24. Březen, 2010, 20:00:49 »

Já bych chtěla k tomu všemu dodat, že si už nějakou dobu uvědomuju, že bez kurzu to prostě nepůjde. A vaše názory mě v tom jenom utvrdily. Z teorie makrobiotiky už toho mám celkem dost načteno a přijde mi, že se v těch knížkách opakují pořád dokola ty samé informace, že už mě to ani nebaví číst, a ne a ne v nich najít to, co bych se potřebovala dozvědet, třeba co a jak mám dělat či nedělat, abych konečně přibrala a nevypadala jako kost a kůže. Prostě je mi jasný, že na to sama asi nepřijdu a že bez názoru někoho zkušeného se to neobejde. Kromě toho jaksi postrádám praxi a porovnání s tím, jak se co dělá jinde. Doma sice denně vyvařuju, ale nejsem si jistá, jestli to dělám dobře. Taky na spoustu jídel si zatím sama netroufám, i když jsou v některých knihách dobře popsané recepty. Třeba takový pickles jsem ještě nezkusila, protože se bojím, abych to pak nemusela všechno vyhodit. A hlavně už se konečně potřebuju dostat mezi lidi, co na tom jsou podobně, abych už si nepřipadala tady v tom Španělsku tak izolovaně. Chudá studentka už naštěští nejsem, a nějaký to euro už mám taky našetřeno a určitě mi taková investice nepřijde jako ztráta peněz.... Problém je spíš, kam se vrtnout a kde co najít, když člověk nežije v ČR, no někdy bych radši byla zase tou chudou studentkou v Brně  Grin Ve Valencii je sice Kushiho institut, ale tam to mám od nás dost daleko a v Madridu jsem našla jakousi školu, ale dělají praktické kurzy jenom v pracovní dny a to jsem zrovna v práci. Ale nedávno jsem dostala typ na jednu makrobiotickou restauraci v Madridu, kde by mi prý mohly dost poradit, tak se tam chystám co nejdřív vyrazit, už se těším... No budu s tím muset konečně pohnout, přiznávám, že jsem to do teďka tak trochu házela za hlavu a moc se nesnažila Sad
Zaznamenáno
agarek
Host
0 0
« Odpověď #18 kdy: 24. Březen, 2010, 20:20:58 »

Napíšu proč jezdím na kurzy:
setkávání se s podobně smýšlejícími lidmi, kteří minimálně vyznávají podobný pohled na život, zvaný makrobiotika, se vším, co s tím souvisí, předávání osobních zkušeností. Vždy se najde někdo, kdo ví v něčem víc než já a můžu se od něj poučit, vzájemná podpora, pocit táhnutí za jeden provaz, poznání jiných životních příběhů, lidí, pocit sounáležitosti.
   Člověk je přeci jenom tvor společenský. Může to být relaxace, dovolená. Kdo pravidelně denně vaří, může ocenit, že dostane mb jídlo a přitom si může, když chce, od vaření odpočinout. Myslím si, že ženy a začínající to ocení obvzlášť, vyjduli z toho, že ženy vaří pro rodinu častěji a pro začínající je mb vaření náročnější.
  Dále člověk může dělat a většinou dělá nějaké chyby, které si neuvědomuje a pokud nikam, kde by mu to došlo nejede, může dělat chyby několik let a může se to projevit na zdraví, nebo, což by byla škoda, i odklonem od mb. Většinou je možné na mb kurzech potkat samozřejmě nejen zkušené kurzisty, ale také instruktory co se mb zaobírají intenzivněji než běžný člověk a také déle, tedy předávání zkušeností funguje.
   Já mám pocit, že po každém kurzu se v mém životě něco změní. Není to jen o partě lidí, o inspiraci, o setkávání, o přátelích, kamarádech, o pochopení, o připomenutí něčeho co už jsem pomalu zapomínal, ale i o předávání zkušeností, poznávání, o tom neustrnout na jednom místě, vyvíjet se, obohacovat sebe i ostatní.
   Mám pocit že další měsíce z každého kurzu čerpám energii, kterou jsem na kurzu nasál z lidí, z místa, z prožitků, zážitků, z nabraných znalostí a i po pár měsících po kurzu se mi stane, že pocítím jakýsi pocit ve smyslu, jo takhle to bylo myšlené a najednou mi dojde něco, co vnímám, že je pro mě důležité a co mění můj pohled na život kolem sebe z nějakého důvodu. Jednoduše podle mě není možné, a v silách člověka, vše pochopit hned, k něčemu je třeba se dopracovat postupně, přemýšlet o tom a je třeba času, aby poznání dozrálo.
   Myslím si, že pro lidi, kteří kolem sebe nemají další mb přátele, je tady i určitá možnost, že se postupně odkloní od makrobiotiky, protože jim bude chybět právě ta určitá sounáležitost, sdílení něčeho stejného s ostatními, předávání zkušeností, vzájemná podpora a opora a mohou cítit, že se věnují něčemu, co nikdo jiný v jejich okolí nedělá a to může postupně vést k tomu, že makrobiotiku opustí, což je především pro ně samotné většinou škoda.
   Když si vypůjčím jednu informaci z kurzu, že úplným makrobiotikem se člověk stává po 21 letech, protože prvních sedm let se čistí fyzická úroveň, druhých sedm let mezilidské vztahy a třetích sedm let člověk dostává určité dary, ve smyslu toho v čem bude vynikat a navíc, když vyjdu z úvahy, že prvních několik let se většina z nás učí vařit, diagnostikovat, poznávat sami sebe z hlediska energií, abychom dokázali upravovat svůj jídelníček podle naší aktuální kondice, zbavuje se návyků na některé potraviny, tak je teoreticky možné ještě k těm 21 letům několik let přičíst.
   A kdo z nás dělá makrobiotiku víc jak 25 let? Kdo z nás už se v této oblasti nepotřebuje nic učit, protože už dosáhl mistrovské a vrcholné úrovně? Já určitě ne. Podle mě je třeba se dívat s pokorou na to, co v této oblasti umím, třeba i po deseti nebo patnácti letech.
  Já se potřebuju s makrobiotikama setkávat a kurzy jsou vhodné pro mě proto, že to není několikahodinové setkání, která jsou samozřejmě také příjemná, ale intenzivní vícedenní prožitek s odborným vedením.
  Potkal jsem člověka, který mi říkal, že dělá makrobiotiku 30 let, ale snídal jogurty, trpěl osteoporozou, neuměl pořádně vařit, tak o takových makrobioticích co tvrdí, že "mají 30 letou praxi", samozřejmě nemluvím. Smiley
  Tak to mi zhruba dávají kurzy. Pokud váháte, můžu doporučit. Je totiž vysoká pravděpodobnost, že Vás to obohatí a budete rádi, že jste jeli a budete se těšit na další kurz. Většina mb instruktorů u nás jsou pro mě určitou elitou, mimořádní lidé s mimořádnými schopnostmi a znalosti a co je na tom nejlepší, že se dobrovolně rozhodli, nenechat si znalosti, které v průběhu let načerpali leckdy náročným způsobem, jen sami pro sebe, ale podělit se s nimi na kurzech s těmi, kteří přijedou.
  Musel bych být blázen, abych nejel a nevyužil toho, protože kdo ví, zda to bude možné za rok, za dva, za pět. Nikdo tady nebude věčně nebo nebude mít chuť rok co rok pořádat kurzy.
« Poslední změna: 24. Březen, 2010, 20:26:30 od agarek » Zaznamenáno
Hanisek
Full Member

593846503
Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #19 kdy: 24. Březen, 2010, 20:40:21 »

Vůbec není co dodat,skládám poklonu,nádherně řečeno-od prvního do posledního slova-a ze srdce!Moc díky! Love
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #20 kdy: 24. Březen, 2010, 21:25:51 »

Citace
Vůbec není co dodat,skládám poklonu,nádherně řečeno-od prvního do posledního slova-a ze srdce!Moc díky!

Souhlas  Poklona
Zaznamenáno
Iren
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #21 kdy: 24. Březen, 2010, 22:48:58 »

Nepochybuju o kvalitě základního kurzu MB pořádaného Makrobioklubem. Poslední, co mě bohužel odrazuje, jsou termíny. Škoda, že to nechcete uspořádat v době letních prázdnin čili v normálním čase dovolených. Důvod, proč jsem se tam nevydala, když jsem na to pomýšlela - v době, kdy ještě dobíhalo fungování starého Makrobioklubu.
Zaznamenáno
Honza#4
Host
0 0
« Odpověď #22 kdy: 25. Březen, 2010, 08:07:00 »

Při čtení knihy mě často napadne "Jak to bylo myšleno?", "Co když nedodržím úplně přesně popsaný postup?", "Mohu v receptu použít X místo Y?" atd. Na kurzu je možné se hned zeptat a navíc zkušený lektor by měl poradit i různé odlišnosti nebo úpravy vysvětlených postupů (a receptů) podle konkrétního zdravotního stavu účastníka. Tohle si myslím, že žádná kniha nenahradí. A kontakt s druhými lidmi už vůbec ne. Navíc i v některých knihách je jasně napsáno, že je nutné (vhodné) absolvovat nějaký kurz, protože autoři knihy nemohou nést odpovědnost za to, když si někdo přečte něco v knize, nepochopí to úplně přesně, udělá nějakou chybu a ublíží si. Kromě toho většina kurzů není pouze o vaření...

Další věcí je skutečnost, že různé knihy jsou psané různě, a pro člověka bez předchozích zkušeností s vařením je těžké vařit podle receptu, ve kterém se používají "míry" jako "trochu", "chvíli" nebo "podle potřeby". Sám si vzpomínám, jak mě takové recepty rozčilovali. Jak má člověk, co se učí vařit, vědět, co je "vařit chvíli", "vařit podle potřeby" nebo "přidat trochu ...". Někdo sice může namítnout, že si na tyto věci může každý přijít sám metodou pokusů a omylů a že má takové poznání vyšší cenu, než když mu to někdo řekne rovnou, ale je otázkou, kolik škody si dotyčný může napáchat různými pokusy o nalezení toho "svého optima". A toto nebezpečí je tím větší, čím horší je jeho zdravotní stav.
Zaznamenáno
Ondra
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #23 kdy: 25. Březen, 2010, 15:12:02 »

Jak má člověk, co se učí vařit, vědět, co je "vařit chvíli", "vařit podle potřeby" nebo "přidat trochu ...". Někdo sice může namítnout, že si na tyto věci může každý přijít sám metodou pokusů a omylů a že má takové poznání vyšší cenu, než když mu to někdo řekne rovnou, ale je otázkou, kolik škody si dotyčný může napáchat různými pokusy o nalezení toho "svého optima". A toto nebezpečí je tím větší, čím horší je jeho zdravotní stav.

Mohl bys to nějak konkretizovat? Já občas mám taky náladu na obecné řeči, ale většinou, přiznejme si, nikam nevedou. Takže prosím napsat alespoň několik málo příkladů špatného vaření které vzniklo sledováním popisu v knize - a následné zdravotní škody. Chtěl bych prosím popsat konkrétní pokrm a úpravu, např. "nedáš-li k ječmenu řasu, to abys ho lépe nejedl - odpálí ti to žlučník".
Díky
Zaznamenáno
Honza#4
Host
0 0
« Odpověď #24 kdy: 25. Březen, 2010, 20:14:09 »

Re Ondra 25.3.2010 16:12:

S těmi následky v podobě různých problémů a nepříjemností (nemusí jít hned o zdravotní následky) je to problematické a je těžké určit, jestli se tak stalo kvůli jedné "chybě" nebo jako důsledek více faktorů. Myslím, že zkušení lektoři takové příklady znají, já ne. Pravdou ale je, že to, co se radilo např. před 15ti lety se dnes již nedoporučuje nebo to bylo korigováno. Vzpomeň si na červnovou cyklovíkendovku (tam jsi, myslím, byl), kde mluvil Milan Dvořák o tom, že se má pít víc než kolik se doporučovalo dřív, kdy se tvrdilo, že mb-tik nemusí vypít denně takové množství tekutin jako nemb-tik, protože jí zeleninu, která obsahuje vodu. A podobných příkladů by se našlo víc.
« Poslední změna: 25. Březen, 2010, 20:16:09 od Honza#4 » Zaznamenáno
Iren
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #25 kdy: 25. Březen, 2010, 23:22:04 »

Ještě se vrátím k začátku diskuze, co tu vnesl Ondra. Myslím, že rozumím, co ho trochu vyděsilo nebo naježilo. Když se totiž někde říká: tohle a takhle to musíš udělat. Neonek to tady myslí všecko dobře a s láskou velikou, ale některé výroky jsou na někoho moc hrrr, a tak je třeba si je překládat do vlastního jazyka (viz např.  nedávno taky jeden komentář "tohle musí každý makrobiotik vidět"). Když mám pocit, že mě někdo do něčeho chce nutit, skoro automaticky (dětsky a vzdorně) se stáhnu. Tak ona i forma sdělení a síla slova má svůj význam.

Jinak se mi moc líbily všechny příspěvky obhajující návštěvy mb kurzů, zní přesvědčivě.

Ještě k té potřebě absolvovat praktický kurz vaření od samých počátků a do všech detailů. Je to zcela určitě různé v závislosti na tom, jestli se člověk teprve učí vařit vůbec nebo jestli už přece jen několik let v kuchyni prostál a provařil. Těm druhým pak (po absolvování aspoň nějakého menšího mb praktického kurzu) pro další inspiraci v kulinaření celkem stačí recepisy typu vaříme chvíli, doměkka, do zhoustnutí, přidáme trochu, oblanšírujeme ap. 

Jiná věc je, pokud někdo praktikuje makrobiotiku z léčebných důvodů a může si třeba nevědomky při svém problému stále škodit - např. tím, že dělá všechno víc šťavnaté, vodové a má přitom nějakou jinovou chorobu... napadá mě namátkou. To by pak ideální bylo, aby měl zkušeného lektora & opravdu dobrého diagnostika u sebe doma po několik dní, aby ho korigoval. Jo, je toho opravdu stále hodně se učit. A dvacet jedna let praxe nezní jako nic tak nadneseného.
« Poslední změna: 25. Březen, 2010, 23:24:30 od Iren » Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #26 kdy: 26. Březen, 2010, 06:16:51 »

Iren: opět děkuju za hezkou zpětnou vazbu Wink

Myslím, že si uvědomuju jakým stylem píšu - mírně/více jang?
Tu reakci - "někdo mě do něčeho nutí" - často kolem sebe poznávám.
Je to dvousečná zbraň, jako vždy.

Já se rozhodl vykašlat se na tyhle pocity ostatních.
Budou si to muset přebrat a pochopit, že jde o to Poselství a ne o slova jakýma je to řečeno.
Pokud to naráží na něčí bloky a ego, tak je to jen dobře a je to jeho problém, který si může začít srovnávat - respektive by měl, jinak ho ta výzva potká tak jak tak.
Často poslední dobou provokuju - poněvadž se to dotýká ega, které je nutno zahazovat Smiley

Toho Roye ale vážně každý musí vidět! Grin
« Poslední změna: 26. Březen, 2010, 06:18:41 od neon » Zaznamenáno
El
Host
1 0
« Odpověď #27 kdy: 26. Březen, 2010, 09:14:49 »

Někdy mi přijde jak se z makrobiotiky dělá věda...  lidi si přestávaj věřit, že něco zvládnou sami.. přestávaj si věřit v tom, že budou cítit co je pro ně dobrý a co ne..  potřebují se nechat diagnostikovat a nechávají si ordinovat co mají vlastně jíst... hodně lidí se to pak bojí vařit aby něco nezkazili, aby to bylo makrobioticky správně...  stresují se tím...stresují se tím, že snědí něco špatnýho..  místo toho, aby jednoduše vařili, zkoumali, užívali si uplně jinou kvalitu jídla než jedli předtím.. a hlavně- mysleli na to, že to není jen o jídle.. že nejvíc si budou uvědomovat jin a jang , když budou v přírodě, když uvidí ten koloběh... pak ucítí ten samý koloběh i v sobě.. Pak se člověku nestane, že bude několik let pít tak málo nebo tak hodně, že mu to uškodí, že bude solit moc, že bude moc smažit.. že bude jíst moc jin nebo jang.. bude jíst tak, jak to bude cítit..

Snad to nikoho neurazí, je to můj názor na věc..
Zaznamenáno
xylda
Full Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #28 kdy: 26. Březen, 2010, 10:40:31 »

Vidím to stejně jako El Very Happy Já tedy byla na začátku mojí MB dráhy na týden u Hanky Habermannové a jsem za to moc vděčná Poklona

Podle mého názoru jsou kursy dobré, ale stejně tak, jako má každý svojí osobní motivaci k tomu, proč dělá MB, tak je na každém, zda cítí potřebu na kursy jezdit.

Zaznamenáno
slisa
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #29 kdy: 26. Březen, 2010, 10:45:54 »

Souhlasím, přesně vyjádřeno!
Zaznamenáno
Stran: 1 [2] 3
  Tisk  

Skočit na: