Stran: [1]
  Tisk  
Autor Téma: promývání, prosušování semen  (Přečteno 2396 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
berinda
Full Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil
0 0
« kdy: 26. Březen, 2010, 09:25:22 »

Včera jsem byla na přednášce a MUDr. Strnadelová zdůrazńovala, že semínka se mají propláchnout vodou (smýt povrchové plísně) a poté vysušit na pánvici (na pánvici musí být vloženy vlhké) z důvodu stravitelnosti.

Přiznám se, že v rámci zjednodušení jsem semínka neproplachovala a na pánvici je dávala přímo ze sáčku a semínka se mi nevysušila, ale řekla bych že spíš připalovala :-(

Co vy ostatní a úprava semínek?

Zaznamenáno
paulina
Hero Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #1 kdy: 26. Březen, 2010, 09:47:23 »

chuťově je to velký rozdíl, to potvrzuju z vlastní zkušenosti.
Já nechám rozehřát pánev, semínka propláchnu v sítku pod tekoucí vodou a na horkou pánev je pak vyklopím (začne se hned odpařovat voda), rozprostřu a počkám (s občasným promícháním nebo jen proštěrcháním pánví) až začnou poskakovat (pukat).
Mňamka největší, třeba mák na tenhle způsob nemá obdoby; nostalgicky mi připomíná ty vrchní máčky, co jsem jako malá odlupovala z loupáčků, hihi  Grin

Co ještě za zajímavosti jsi se na přednášce dozvěděla?
Zaznamenáno
berinda
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #2 kdy: 26. Březen, 2010, 10:29:31 »

Přednáška trvala i s dotazy přes 2 hodiny, přednášel pan Zezráň, protože MUDr. Strnadelová měla nějaké akutní případy  a přišla až na posledních asi 20 minut (škoda, protože přednes v jejím podání je pro mě větším přínosem).
Pro mě, která má  "naštudováno" asi  15 - 20 kniho od různých autorů, tam nic zásadního nebylo, ale člověk něco jenom přečte a nevěnuje tomu dostatečnou pozornost (třeba ty semínka) a na té přednášce si to teprve uvědomí, že něco dělá blbě :-(
Jo, zmiňovalo se tam, že v některých výrobcích, paštichách (např. valašská) je sojová mouka (která je nestravitelná nebo stravitelná těžce), takže se vyvarovat produktů ze sojové mouky a vybrat si raději produkt z tofu. (pozn. valašská paštika patřila mezi mé oblíbené, takže ČÍST složení a podle toho nakupovat!). Jak zde probíhá diskuze o kurzech - pro mě je každé setkání, kurz velkým krokem kupředu :-)

Zaznamenáno
berinda
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #3 kdy: 30. Březen, 2010, 20:53:31 »

Já nechám rozehřát pánev, semínka propláchnu v sítku pod tekoucí vodou a na horkou pánev je pak vyklopím (začne se hned odpařovat voda), rozprostřu a počkám (s občasným promícháním nebo jen proštěrcháním pánví) až začnou poskakovat (pukat).

Semínka propláchnu v sítku, vložím na horkou pánev a utvoří se mi "chuchvalec" semínek, s tímto se "peru" asi tak 5 - 10 minut, než se mi podaří semínka oddělit od sebe a vsušit - je to tak správně??? Pokud jsem dala semínka na pánev nepromytá suchá, bylo to hotovo raz dva :-)
Zaznamenáno
Iren
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #4 kdy: 30. Březen, 2010, 21:49:57 »

Semínka oplachuju (vždycky) a nejčastěji je bez předchozího pražení vařím s cz rýží. Nedávám sůl na začátku, ale až ke konci, aby tuk vplynul do rýže. Tak je to prý pro játra, která tuk v takové formě potřebují, nejpřijatelnější. Na doporučení p. Zerzána (spolupracovníka MUDr. Str.) Rejže takhle je lahodná a jaksi výživnější mi připadá.
Nebo semínka vařím se zeleninou. Když opražuju, taky předem proplachuju a pražím teda od mokra. (Sezam srandovně skáče.)
Zaznamenáno
paulina
Hero Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #5 kdy: 30. Březen, 2010, 22:56:09 »

to zalezi.. Myslím, že na to jdeš dobře Smiley Ja rozprostru a necham proschnout (to je to čekání) a jak oschnou, tak je teprve odlepím a promíchám... když přidáš lněné, tak se strašně lepí a nerozdělíš je, pravda. Cítíš v tom chuťový rozdíl? Ze sucha / od mokra? Já hodně...

Iren, to je zajímavé doporučení, ještě jsem o něm neslyšela a vyzkouším.. jaká semínka dáváš?
Joj, dobře skáče i lněné a co teprv mák! Wink
Zaznamenáno
Iren
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #6 kdy: 31. Březen, 2010, 11:05:04 »

Střídavě  Smiley : sezamové neloupané bílé, dýňové, lněné, sezamové černé, sem tam slunečnici.
(Taky někdy rýži nebo i zeleninu vařím s vlašskými ořechy a někdy s mandlemi, ale to je známé)
Zaznamenáno
Iren
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #7 kdy: 31. Březen, 2010, 23:03:49 »

Ještě jen doplním, že to vaření rejže se semínkama bylo doporučení pro případ oslabených jater (mě). Pro jinou konstituci či kondici je vhodný nejspíš zase jiný postup...
Zaznamenáno
berinda
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #8 kdy: 04. Duben, 2010, 20:46:25 »

Tak já jsem si asi před půl rokem jako PRVNÍ semínko k promývání a prosušování vybrala zrovna LEN (ani nevím proč, ani jej tak často nepoužívám...), jsou to asi 2 týdny a opět jsem po půlroce sáhla zrovna po LNU! (proto ta moje popsaná špatná zkušenost s "chuchvalcovatěním").
Se lnem je to skutečně šílené, ale naštěstí jsem vás poslechla :-) zkusila slunečni, dýni, seznam a tyto semínka jdou skvěle!

Dobré, tak po půl roce pojídání semínek už tato nebudu mít "připálená", ale vysušená tak, jak mají být - a je to velký rozdíl:-)
Pokud semínka properu a vysuším na pánvici, dám si je do skleničky a nechám je v kuchyni, kdy během týdne je mám snězené a připravím si opět nové semínka. V lednici mám pouze gomasio.

DOTAZ: JAK dlouho a KDE uchováváte upravená semínka?
Zaznamenáno
milan
Host
0 0
« Odpověď #9 kdy: 04. Duben, 2010, 22:53:00 »

seminka je vhodne uchovavat na suchem temnem miste, co nejdele od molu. v pripade, ze zacinaji delat chuchvalce, je velmi pravdepodobne, ze seminka jiz osidlili moli, pavouci ci jina havet. je vhodne je uchovavat ve sklenenych dozach s uzaverem. seminka obsahuji hodne oleje, ktery rad oxiduje...
nakup seminek: vybirat semïnka cerstva, pri nakupu zkoumat jejich celistvost (pozkozena semïnka rychleji zlukonou).
lnene seminko: jedno z neproblematictejsich seminek, len rychle oxiduje.
v pripade, ze se umyji a oprazi, nutno zkonzumovat co nejdrive, uchovavat nejlepe ve sklenici s uzaverem, v pripade rozdrceni (napr. gomasio) v lednicce, spotrebovat co nejdrive, max. 7 - 14 dni v zavislosti na kvalite a druhu seminek.

PS: pokud seminka skaci je pouzito hodne tepla, seminka je lepsi nejprve na mirnem plameni nejprve pozvolna osusit, pote oprazit. v opacnem pripade nektera seminka nebudou oprazena a nektera mohou byt uz mirne pripalena.
« Poslední změna: 06. Duben, 2010, 09:40:49 od milan » Zaznamenáno
Iren
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #10 kdy: 04. Duben, 2010, 23:36:27 »

Milane, ty máš vždycky odborné slovo do pranice. Dík za rady a postřehy.
(Semínka taky skáčou, když je člověk lenivý najít si jiný rendlík než s tenkým dnem)
Zaznamenáno
Stran: [1]
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení