Stran: [1] 2 3 4
  Tisk  
Autor Téma: Konstituce - 80/20  (Přečteno 5651 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
neon
Administrator
Hero Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
0 0
« kdy: 28. Březen, 2010, 17:16:14 »

Další inspirace na základě Parbubické soboty, na základě přednášky paní Průchové.

Řekla tam velice zajímavou věc na téma konstituce a makrobiotika:

Konstituce ovlivňuje 80% naší vibrační úrovně a zbývajích 20% si můžem doladit každodenní makrobiotikou.
Konstituce vzniká na základě kvality spermie, vajíčka, vývoje plodu, tedy toho co matka jedla a našeho vývoje do 20ti let.

80/20 - tohle odněkud znám, říkal jsem si - tak častý Paretův princip.

Mě osobně to dává smysl - proto jsem si tuto teorii zakomponoval do svého MB puzzle - je to ale pro mě podstatná změna pohledu.

V čem?
Makrobiotika není zázračný lék a nemůže být, nic nemůže.
Konstitučně dané věci prostě těžko změníme.
Chronické nemoci jsou proto  tvrdý oříšek.

Mě k tomu ale hned napadly dvě témata z fóra:

1. Důvod pro homosexualitu, o které Kushi, Průchová tvrdí, že je odchylka od zdraví a makrobiotika ji má řešit - podle této teorie, pokud byla homosexualita vytvořena až po 20tém roce života, tak by měla MB zanechat na člověku velké změny. Pokud máme homosexualitu již vrozenou, nebo vypěstovanou do 20ti let života, tak ji ovlivníme na 20%, kdybych se držel striktně teorie.

2. Vitariánství - jsme to co jíme, s veškerou vibrační variabilitou/kvalitou všech potravin, které jedl můj otec, matka, já do 20ti let. Tzn. pokud mé tělo bylo vytvořeno na základě vařených extrémních potravin, tak z 80% bych to měl natvrdo dané a změna od vařeného by musela probíhat velice pozvolna. Bavím se teoreticky, ale prakticky mi to taky sedí. Můžu se určitě donutit nějakou dobu jíst vitariánsky (přemýšlím z pohledu vitariána), klidně i roky, ale to je pořád nic oproti desetiletím života přede mnou. Tam se právě ukáže nakolik jdu s rytmem/historií svého těla a nakolik s ideálem ve své hlavě. Ideály jsou všechny nanic, pokud fyzická realita, historie, konstituce mého těla má jasnou buněčnou pamět na určitý typ potravin. Tohle nepopřu, ani kdybych se na hlavu stavěl. A s touto teorií je logičtější dbát na krátkodobější kostituci, historii více než na dlouhodobější historii civilizační.

No, je to zase jedna teorie z mnoha, netřeba ji brát nijak dogmaticky, spíše si sní hrát, zkoušet ji zapasovat do svého pohledu a pokud funguje tak si ji ponechat a nebo zahodit. To už je na každém.
« Poslední změna: 28. Březen, 2010, 17:19:22 od neon » Zaznamenáno
maja11
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #1 kdy: 28. Březen, 2010, 18:37:48 »

Velice zajimave!
O to vetsi maji budouci rodice motivaci a snahu o vyvazenou stravu a vse s tim souvisejici.Pokud by ti to nevadilo,bylo by uzitecne napsat jeste nejake zminovane body pro ty, co se nemohli dostavit, ;)ale jen pokud mas moznost a cas.Dekuji za sdilnost  Smiley
Zaznamenáno
La Tibor
Sr. Member

Zobrazit profil WWW Email
0 0
« Odpověď #2 kdy: 28. Březen, 2010, 20:20:18 »

pokud nekdo pise procenta, tak chci videt vypocty
period
Zaznamenáno

neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #3 kdy: 28. Březen, 2010, 21:25:16 »

Nezabředávej tak do toho.. zkazíš nám naši jednoduchou teorii Smiley
Samozřejmě žádné výpočty nebudou, to 80/20 bylo spíše pro hrubou představu, pro pěknou teorii, která sama o sobě může fungovat třeba jen z 80% procent Smiley
Je mi jasné, že si tady můžem něco nalhávat, ale holt, když ti něco intuice bude říkat, ale ty nemáš žádné výpočty, znamená to, že je intuice mimo? Podle mě ne. Jestli tohle někomu bude intuice potvrzovat to nevím - ale je to další možná makrobiotická teorie.
Zaznamenáno
paulina
Hero Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #4 kdy: 28. Březen, 2010, 22:12:26 »

Když jsme u těch procent, tak jsem četla v jednom vědeckém článku (nechtějte po mně odkaz), že vznik rakoviny je ze 70% genetická záležitost a těch 30% závisí na jídle (tzn. je námi ovlivnitelné..)
Docela nás to dostalo, poněvadž z toho vlastně vyplývá, že můžem jíst super-extra-léčebnou MB, ale jestli to máme v genech (což bude nejspíš korespondovat s tou konstitucí + rodičovstvo, prarodičovstvo, jejich strava, styl života...), tak nám to bude úplně k ničemu a rakovině se nevyhnem.
Čímž se ještě hůř hledají argumenty pro MB pro ty doposud váhající jedince ("a proč to teda budu dělat, když to stejně nemá žádný efekt?"  Sad )
Zaznamenáno
La Tibor
Sr. Member

0 0
« Odpověď #5 kdy: 28. Březen, 2010, 22:32:00 »

ale ten vedecky clanek o procentech je uplne stejna silenost

proste clovek, rekneme vedec (=lehce retardovany jedinec, ktery diky svemu postizeni vydrzel 5+ let v nejake instaituci, co dava titul o 2+pismenkach a tecce) udela nejakou studii, kde mu statistickymi metodami na urcitem vzorku pri urcitem myslenkovem algoritmu vyjdou nejaka procenta, ktera bez toho popisu, jak k nim dosel, neznamenaji absolutne nic

my si trebas rekneme, no... je to retardovany vedec, tak tomu dame vahu ne 100% ale jen 10%, ale v dusledku je to pitomost, ponevadz jsou to proste nejaka vystrelena cisla, ktera nemaji vahu az do doby, nez jim jim dame my

zkratka je to 100% ni Subjektivni realita, o ktere rikame, ze je objektivni, protoze veda by mela objektivni realitu zjistovat... ale vedu a vyzkum rakoviny nelze zplostit na nejaka procenta, proste do hloubky se musi jit

Brazilie nebo Kanada ma napriklad velmi malou hustotu obyvatel, ale jsou tam mesta, kde neni k hnuti
nebo to co pises ty
tech 70 vs 30 vznikne trebas tak, ze nejaky vedec narve do pocitace data ohledne jidla a dna a porovnava jak ma kdo rakovinu, ale to je bez hlubsich souvislosti straslive zjednoduseni a rika se tomu tusim multikolinearita... jidlo a ruzne druhy kuchyni preci souvisi napriklad s tim v jake casti sveta clovek zije a v jake kulture zije

kuprikladu Japonci mohou mit malo rakoviny a ejhle, japonci jedi strasne moc ryb a piji zeleny caj, takze to bude kvuli tomu... ale to je prave ta chyba, protoze japonci zaroven maji treba cisty vzduch, hodne spi, a maji vysokorychlostni internet a miliony dalsich statistickych vychylek, ktere mohou byt skutecnou pricinou mensiho vyskytu rakoviny, anebo nemuseji... ale jelikoz maji stejnou kuchyni, tak se to za to schova

jeste posledni uplne zrejmy priklad tohohle silenstvi

pokud prozenu lidi statistikou a jsem procentualni idiot, tak muzu tvrdit, ze vlastnictvi zapalovace nebo sirek v kapse je rizikovy faktor rakoviny a ten kdo ma sirky nebo zapalovac v kapse, tak ma o 680% vyssi sanci na to, ze dostane rakovinu plic

chapete to nebezpeci multikolinearity? tech procentualnich zavislosti si na svete muzeme vyrobit mnohem mnohem vic, nez kolik je skutecnych korelaci
Zaznamenáno

neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #6 kdy: 28. Březen, 2010, 23:03:58 »

Právě proto jak je to všechno provázané a komplikované bysme teda buď neměli dělat absolutně žádný závěr a nebo dělat klidně dál závěry jaké chceme a ať si každý věří čemu chce.

A pak je ještě cesta prožitku - je to tak a tak a sami si to ověřte - třeba mi dáte za pravdu a nebo to budete mít uplně jinak - takhle to podle mě bylo myšleno od paní Průchové - takhle to podle mě nejčastěj chápe makrobiotika - a pro makrobiotiky je paní Průchová dost podstatný zdroj informací, intuice Smiley
Zaznamenáno
paulina
Hero Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #7 kdy: 28. Březen, 2010, 23:13:03 »

hehe, to s tema sirkama v kapse je dobry! Wink

zase nebejt nějaké té "vědy" .. čemu se teda má věřit? Víš, jak by člověk byl zmatenej? (sarkastický smajl... kterého že jsme na něj povýšili??)
Co já bych experimentovala se sebou samým, na to nemám čas; stačí si přečíst vědecký článek nebo si vyslechnout odbornou přednášku a vzít to tak, jak to leží a běží. OMG... no co, stejně s tím nic nenadělám, tak si přidám ještě jednu připečenou klobásu... anebo nadělám? Tak budu jíst ještě striktněji, třeba kvůli těm potomkům..

Tady jde spíš o obecnější otázku jestli vůbec něčemu / někomu (lze) věřit..  Roll Eyes

La Tibor, mně tě po tvých postech většinou přepadne taková skepse...  Undecided
Zaznamenáno
La Tibor
Sr. Member

0 0
« Odpověď #8 kdy: 28. Březen, 2010, 23:35:24 »

dik moc... sirkovej princip sem vymyslel v prvaku, jak mi to zaclo smrdet

ve vyssich rocnicich se o tom sice ve statistice samozrejme mluvi, ale to uz jsou lidi zabredli v tom vedeckym dogmatizmu, takze si zaklady pod sebou nevyhodi do vzduchu

skepse je pritel skutecneho vedce, ale nic hezkeho to neni - ja si pro sebe tak delim svet na takove bahno, do ktereho se clovek nori a taha z nej poklady, ktere se holt spotrebovavaji jinde - treba se to nekdy zintegruje, dneska jsem hrabal zahradu a bylo to fajn... no nic

Neon ma pravdu v tom, ze zkratku lze udelat pres intuici a gurua, ale tam je strasnej pruser, kdyz se clovek splete myslim

pani Pruchovou neznam, ale zda se byt jakousi autoritou; Wilfreda Pareta znam a byl to prave onen matematicko statisticky silenec; krome tohohle jeho "zlateho rezu" je predevsim znam pojmem paretovo optimum, coz je stredobod neoklasicke mikroekonomie a vlastne i cele ekonomie

ano, prave pan Pareto byl ten uchyl, co vsechnu ekonomii narval do rovnic, pak v nich vypocital neexistujici optima a to co dnes delaji politici a narodohospodari je presne to, ze vydavaji tu podivnou subjektivni realitu, co by mela byt spise myslenkouvou hrickou za realitu a prerozdeluji na jejim zaklade biliony dolaru

myslim, ze na 85.4% je spravny vyrok, ze pan Pareto je velmi odpovedny za bidu naseho sveta, Pareto je pro soucasnej system totez co byl Marx pro komunizmus

zatimco pani Pruchova se zdiskreditovat zatim podle me dostupnych informaci nedokazala, tak pan Pareto a predevsim jeho interpretace jiz zdiskreditovane jsou... z vedeckeho hlediska lze verit tomu, co nebylo zdiskreditovano, ale je potreba pocitat s tim, ze zdiskreditovano muze byt uplne cokoliv
Zaznamenáno

neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #9 kdy: 28. Březen, 2010, 23:59:05 »

Právě proto, že může být zdiskreditováno cokoli, tak mě to musí neustále vracet k prožitku.

Ono to stejně nakonec o tom prožitku všechno je - tohle je podle mě absolutní pravda, ať to zdiskredituje kdokoli jakkoli Smiley
Jediné poznání získáme prožitkem, neprožité informace tu pravou informační hodnotu nemají - aneb známá pravda, profláknutá nejvíce asi Buddhou.
Zaznamenáno
Iren
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #10 kdy: 29. Březen, 2010, 00:16:31 »

Jen na okraj, mimo hlavní téma.
Citace
pani Pruchovou neznam, ale zda se byt jakousi autoritou
zatimco pani Pruchova se zdiskreditovat zatim podle me dostupnych informaci nedokazala
P. Průchová je přijímaná autorita, těmi, kdo ji zažili, i těmi, kdo ji zatím jen čtou. Ale stoprocentně akceptovaná není. Podle mě je v něčem příliš schematická (jako makrobiotika, resp. některé její prezentování, vůbec - zatím mě občas napadají takové nahlodávající myšlenky) (např. tvrdit, že kdo má dlouhé prsty a protáhlý obličej, bude mít vždycky sklon druhého podvést, slovy obalamutit, jeden příklad z přednášky). Ale u nás má makrobiotiku zřejmě opravdu nejvíc zažitou a to, že funguje, z jejího zjevu jen čiší, takže působí přesvědčivě.
Na rozdíl (ta přesvědčivost) od "řadových" makrobiotiků, se pokoušejících o mb, kteří někteří navenek působí jako malé uzlíčky strachu (z nemoci, z toho, že udělají něco proti "souboru pravidel", jak mb pochopili, neboť  nějaký soubor doporučení a zákazů potřebují). To je úplně mimo, jen nedávno nabytý dojem.
Ale jestli tedy ten schematismus nakonec zas pro širší lid není potřeba.
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #11 kdy: 29. Březen, 2010, 00:29:57 »

To s těmi dlouhými prsty a obličejem - uvědomuju si, jak to vyzní šíleně, když se to bude brát dogmaticky, jako pravidlo.
Nemůžu za ni mluvit, ale myslím si, že ona sama to tak vůbec nemyslí.
Spíš má takový svuj styl projevu a já jsem se ho již naučil zkrz knihy a její přednášky akceptovat, neřešit a naopak se obracet na tu myšlenku, kterou tím vysílá.
Dlouhé prsty, dlouhý obličej -> diagnostika jin konstituce -> obecný předpoklad k jinovým projevům a jeden z nich může být zaměření více do budoucna, na snění, vymýšlení.
Brát to jako pravidlo? To už mě vůbec nenapadá. Beru to čistě jako inspiraci, jako tendenci, která může být někdy použita. Ale zárověň tuším jak také není dobré to uplně podhodnocovat, když vím z vyprávění čeho je dobrý diagnostik schopen viz. Kushi a znám z přímého kontaktu diagnostiku Nelissena, Boba Carra, Průchove, Dvořáka - tak tam je mi jasné, že je na těchto pozorováních hodně pravdy - akorát je potřeba si dávat vše do souvislostí - nevytahovat jednu věc a na základě ní udělat závěr - ale u diagnostiky píše Kushi, že je hlavně o intuici, tzn. praxi, prožitku.
Zaznamenáno
Hanisek
Full Member

593846503
Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #12 kdy: 29. Březen, 2010, 09:12:35 »

to Iren: tak v Pardubicích jsem měla opravdu dojem,že většina z účastníků byli "uzlíčky" nemocných a zchátralých lidí Smiley
když se pak člověk dozví o 80/20 a vidí ty špatně vypadající lidi, kteří se jeví nepříliž optimisticky,jakoby jim chyběla radost ze života, má chuť se na MB vykašlat-proč si raději neužít krátkodobější radost naplno,než takhle vypadat a striktně se něčeho držet?vidím řešení-vzít to jako výzvu a zabojovat s radostí, ať je vidět,že to jde, nakonec ať 80/20 beru vážně nebo ne,stejně je to vždycky hodně individuální a nejen jídlem a MB zákony živ je člověk, bez radosti ze života, optimismu a humoru se nedá bojovat ani se životem, natož s nemocí a pokud nemoc pojmu jako výzvu a poučení, tak jsem možná míň nemocná jako zbytek populace Smiley
čísla jsou vždycky jen čísla,lidi holt pořád mají potřebu nějakých norem Smiley
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #13 kdy: 29. Březen, 2010, 09:37:53 »

Já bych to nebral tak dramaticky.
I kdyby tohle pravidlo mělo platit, tak se pořád musí řešit co bylo po 20tém roce a co před ním.
Pokud si vypěstuju problém mezi 20tém roce, tak by to nebylo o tom, že ho můžu zpracovávat jen ze 20ti procent, ale právě že cokoli po 20ti letech by bylo ovlivnitelné na 100%, když bych se držel striktně té teorie.

A ze svého selského rozumu bych si klidně i myslel, že ovlivnění konstituce nebude stejné po celou dobu těch 20ti let.
Podle mě je konstituce nejvíce ovlivňována v nejrannějším věku, v děloze.. no jak to říct... prostě podle mě, ovlivňování/vytváření konstituce s věkem klesá až třeba do těch 20ti let - když bysme prostě řekli, že konstituce se vytváří prvních 20let života, tak bych to klidně viděl podle Paretova pravidla (když už jsem ho začal tak trochu nesmyslně používat) tak, že 80% konstituce se vytvoří prvních 5 let a zbylých 20% těch následujících 15.

Házím ty čísla uplně od boku, je mi jasné, že tady vytvářím další nepodložené teorie, ale intuice mi říká, že by na tomto mohlo být dost pravdy.
Zaznamenáno
slisa
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #14 kdy: 29. Březen, 2010, 10:05:31 »

Souhlasím s Iren a s Hanisek: ano, přiznejme si, že makrobiotici velmi často působí neduživě, seschle a smutně (čest výjimkám!). Bojíme se hledat příčinu? Kde děláme chybu???
Zaznamenáno
Stran: [1] 2 3 4
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení