Stran: 1 [2]
  Tisk  
Autor Téma: Ďábel nabídl svou pomocnou ruku v podobě makrobiotiky  (Přečteno 4393 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
Mili
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #15 kdy: 30. Březen, 2010, 13:18:50 »

Škoda že pani nehľadala stať v biblii, kde boh doporučuje chemizované potraviny.
Zaznamenáno
torquiose
Hero Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #16 kdy: 31. Březen, 2010, 20:16:29 »

Midsummer, moc dekuju za tip, na to se urcite podivam  Smiley
Zaznamenáno

milan
Host
0 0
« Odpověď #17 kdy: 31. Březen, 2010, 22:20:26 »

Nemějte starost a neříkejte: co budeme jíst? Co budeme pít? Co si budeme oblékat? ...Hledejte především Boží království a spravedlnost, a všechno ostatní vám bude přidáno. Matouš 6,31

add1) abych pravdu rekl, prispevek pani Jitky Chraščové z Apostolske cirkve za povazuji nestastny.  jede skutecne o jeji SVEDECTVI, nebo o zoufale hledani priciny neuspechu???

add2) odrikani je ve krestanstvi normalni, naopak jednoducha cesta muze byt cesta dabla...

add3) jen premyslim o podstate clanku, proc vlastne Buh ji tehdy obdaroval (mysleno v kladnem slova smyslu) kýženou alergii, která se ji navic zhoršuje - tim ji chtel v zivote zrejme neco naznacit, aby se posunula dale.

add4) neznate ji nekdo, clanek byl vydan pred nejakymi roky, vymodlila si vyleceni?

add5) Dostala se ke knize Radost ze zdravých dětí - ze by ji to skutecne podsunul dábel? Doba upalovaní Jana Husa pominula, i cirkev priznala, ze nekdy dela chyby. Knihy uz se verejne nepali... ani netrhaji... I slova jsou energie... Nedalo mi to a knihu Honzy a Vladky jsem si vzal do ruky nahodne otevrel a precetl jsem si 2 odstavce, mozna jsem mel stesti, na nahody neverim: "Pro celou spolecnost existuje jedina cesta z teto zapeklite situace - ucinna prevence... "nejucinnejsim pomocnikem pri náprave funkci naseho organismu je spravne volena strava. bez ni nemuzeme zit..." Asi 2 vety, ktere pani nazhavily a nesedly, pak uz stacilo par pojmu z Cinske mediciny... ze by cinsky drak v pojeti rudeho dabla? To se asi nedozvime.

add6) myslim si, ze zverejnovat clanky tohoto druhu jsou zbytecne a narusuji i ducha makrobiotiky. rovnez tak i nevhodne zvoleny nadpis na foru, ktery zkresluje celou vec... ne vsichni maji cas cist podrobnosti...  a novacci budou urcite zmateni... je to muj osobni nazor.  o tom, ze makrobiotika neni jen strava, zde bylo psano jiz nekolikrat...
Zaznamenáno
pozorovatel
Sr. Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #18 kdy: 01. Duben, 2010, 18:30:10 »

Citace
Milan : add6) myslim si, ze zverejnovat clanky tohoto druhu jsou zbytecne a narusuji i ducha makrobiotiky. rovnez tak i nevhodne zvoleny nadpis na foru, ktery zkresluje celou vec... ne vsichni maji cas cist podrobnosti...  a novacci budou urcite zmateni... je to muj osobni nazor.  o tom, ze makrobiotika neni jen strava, zde bylo psano jiz nekolikrat...

Milan : Právě proto, že makrobiotika není jen strava, tak by se její příznivci neměli bát konfrontace s kritickými názory. Že budou nováčci zmateni? Doufám, že sem chodí lidé inteligentní, kteří nejsou líní si dotyčný článek paní Chraščové přečíst celý a udělat si názor sami. A jestli by je mělo odradit právě tohle...
Chodím na tohle fórum rád právě proto, že je tak otevřené (co se témat týče) a že je tu tolik (často protichůdných) názorů.
Trochu se obávám, že při hlídání "ducha makrobiotiky" se nedá sklouznout k ničemi jinému, než je autocenzura. Ale možná mi vysvětlíš, co tím "duchem MB" míníš.
Zaznamenáno
beruška
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #19 kdy: 02. Duben, 2010, 08:33:29 »

Ten "duch makrobiotiky" by mě také velmi zajímal. Dost se po duchovní podstatě pídím, ale zdá se mi, že jen nacházím jakousi směsku tao  hodně řízlou new age ale něco ryzího mi jaksi uniklo. Prosím tedy o lehké popostrčení správným směrem. kaffee
Zaznamenáno
Wl
Host
0 0
« Odpověď #20 kdy: 02. Duben, 2010, 09:03:04 »

Obávám se, že to duchovní si musí každý hledat tak nějak sám a na nejrůznějších místech. MB ti třeba jenom dá schopnost to najít. Co se lehkého popostrčení týče... mohla by sis možná docela zajímavě pohovořit s Milanem Dvořákem starším.
Zaznamenáno
lehu
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #21 kdy: 02. Duben, 2010, 14:52:31 »

Z toho článku "Bio nebo Bůh?" mě teda docela zamrazilo. Z mého pohledu fanatismus, ale kdo ví, třeba příznivci té církve té paní nadšeně zatleskají nad její pevností.

Před pár dny na dovolené jsme v půli toho skoro dva dny trvajícího přesunu do pouště (když to budu brát od výjezdu z domova) zastavovali v tuniské restauraci na oběd. Bylo to v Douz, takže už kousek od pouště, moc na výběr nebylo. A ten den byla zima a už jsem byla dost unavená, slabá a vůbec ještě nás čekal vlastní přesun do pouště, pak asi 3km pochodu, pak stavět stany a vidina, že kdo ví jak to bude s večeří. A v té restauraci nám k donesli různé saláty a pak takovou placku jakoby se na pánev do oleje dalo těsto a na to vajíčko, takže výsledkem bylo volské oko v těstě. To byl z mé strany boj si to vzít. Samozřejmě, byla jsem hladová, slabá a zmrzlá a tohle bylo teplé, kalorické a jídlo. Ale to VAJÍČKO. Po tolika letech makrobiotiky. Hlavou se mi prohnalo to, co jsem kdysi četla v nějaké knize od pí Průchové - jaká je to ďarda na játra, extrémní jang, kolik let se to pak vylučuje. A pak úvahy typu - nejím maso, abych nepodporovala zabíjení zvířat, neubližovat. Ale když se sní už to vajíčko, tak se ten život (kuřete) ani neumožní? No nakonec jsem se nad tím taky musela pomodlit, jakože za to jídlo děkuju a děkuji i té duši toho nevylíhnutého kuřete, že do toho šla. Fanatismus?

Nakonec jsem to snědla, bylo to výborné, teplé a dodalo mi to potřebnou energii. A něco se ve mněv zlomilo. Máme tu Velikonoce (naši předci vajíčka jedli). A tak nějak jsem tedy vyrazila do obchodu, koupila každému bio vajíčko (aby ty slepice byly chovány v přijatelných podmínkách) a kdo z rodiny si to se mnou na Velikonoce dá, tak si dá. Vnucovat jim to nebudu. A k tomu chci dát klíčky z mungo - další položka z kategorie NE - tentokrát extrémní jin. Nehodlám tyto věci jíst pravidelně, ale jednou za rok na Velikonoce si to dopřeji. Symbolizuje to jaro. V tomhle v makrobiotice chci povolit, i když je to pro mě těžké, vylézt ze všech těch pravidel. Nevím, jestli je to ta správná cesta, to se ukáže časem.

No, někdo zdlouhavě řeší zkusit zdravou výživu, jiný (já) zase vajíčka.
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #22 kdy: 02. Duben, 2010, 15:01:36 »

Lehu: Neubližování zvířatům je v této podobě velký alibismus - just my opinion.
Výlet na Saharu zabil nepřímo stovku živočichů - každý výlet, vyjetí autem, fungování v systému, koupení dovezených artiklů, čištění zubů komerční pastou, spláchnutí splašků do městské stoky (místo na kompost) - hážu to neplánovaně, jak mě to napadá - ale jde mi o pointu, že zabíjení je skryté (všechno je skryté) v miriádě příčin a následků. Pokud si budem naivně všímat jen tu nejbližší příčinu/následek, tak to je většinou ta nejhorší varianta - dlouhodobé následky jsou ty, které vyhladí tisíce živočichů, civilizací.
Zaznamenáno
dwarf
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #23 kdy: 02. Duben, 2010, 17:04:30 »

Neone, takže když se to vezme do důsledku, tak bychom se měli snažit se nerozmnožovat, ne?  Funny Lebka

Lehu, to je pěkný příběh s tím bojem s vajíčkem resp. s předsudkem proti vajíčkům. Mně zase kdysi nasadil brouka do hlavy jeden článek někde v časopise, ve kterém se pravilo, že výzkumy ukazují souvislost mezi výskytem rakoviny a vysokou spotřebou bílkovin. Na základě tohoto jednoho článku jsem se pak leta letoucí vyhýbala bílkovinám - ne úplně samozřejmě, ale upřednostňovala jsem sacharidová jídla ...  Roll Eyes Ani nevím, kdy mě tento blud opustil a jestli náhodou nebyl nahrazen jiným.  Kouleni Ocima
Co se týká škodlivosti na játra, tak mi přijde logické, že úplně jinak si musí dávat pozor člověk, který prodělal rakovinu, na rozdíl od toho, kdo třeba žádnou nemoc jater nikdy neměl a trpí jenom nerovnováhou na dráze jater. Takové dva orgány jsou podle mého názoru nesrovnatelné a nesrovnatelná bude i strava, kterou dva dotyční budou konzumovat .. Já třeba vím, že moje játra naprosto nesnášejí rostlinný tuk (zřejmě palmový) - přitom je s podivem, v kolika výrobcích "zdravé výživy" je obsažen a je jasné, že to lidi konzumují, protože jinak by to v těch obchodech nebylo.
A naopak, když si dám občas vajíčko, tak se mi zlepší moje nemoc, protože je v něm vitamín D a jedním ze západních způsobů léčby je právě aplikace tohoto vitamínu.
Zkrátka si myslím, že svět není černobílý, přestože se ho tak někteří lidé snaží prezentovat.  Sparkle

A co se týká těch nenarozených kuřat - víš jistě, že to vajíčko, které jsi snědla, bylo oplodněné??  Wink
« Poslední změna: 02. Duben, 2010, 17:12:09 od dwarf » Zaznamenáno
lehu
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #24 kdy: 02. Duben, 2010, 17:32:29 »

Neone, Dwarf, to je právě ono. Jak ta přehnaná snaha o neubližování okolí, tak ta přehnaná snaha, abych náhodou nečím nevhodným neublížila sobě. To byl ten můj fanatismus. Ono v takhle přehnané formě je to prostě proti životu. Protože se nevyhneme neublížení a protože prostě něco jíst musíme a všechno je pro něco dobré a pro jiné špatné. A tak prostě stejně jako už jenom tím, že jsem (jím, dýchám, chodím - šlápnu na broučka Smiley , atd.) prostě ublížím a nevyhnu se tomu. A taky tím, že žiju prostě opotřebovávám svoje tělo a orgány. Jen je potřeba to držet pod rozumnou mírou, nevlítnout do druhého extrému.

Hmmm, ale jinak to píšu na fórum, kde se tak řeší, co si dát k jídlu, aby to bylo zdravé  Smiley Abyste mě nevycenzurovali za "narušování ducha makrobiotiky" Smiley

A když už teda takhle žiju, za cenu ubližování, tak bych asi měla v životě dělat věci, které mají smysl a ne se jen někde ubíjet a vyhýbat se tomu, co cítím, že bych dělat měla? - taková moje soukromá úvaha na okraj.
Zaznamenáno
milan
Host
0 0
« Odpověď #25 kdy: 02. Duben, 2010, 18:02:10 »

ke starsim prispevkum:
- "duch makrobiotiky" bylo mysleno ve smyslu chapani a inspirace, nema to s duchovnim pristupem az tak spolecneho (napr. jako atmosfera v kostele x nabozenstvi).
- ke zminenemu "svedectvi" - znam velmi hodne duchovne zalozenych MB lidicek (hodne krestanu), pritom MB je nabozensky neutralni. znam i MB knezi. Pokladam za nehoraznost, uvazovat o techto lidech, jako MB, ve spojitosti s dablem...
- Apostolska cirkev versus makrobiotika - kupodivu primo o makrobiotice v prispevku pani Chraščové nebyla zminka. Jeji "negativni" vize (otazka, zda je korektni - z meho pohledu nikoliv) byla na knihu, popr. autory a popr. jejich osobni filozofii, nikoliv na makrobiotiku jako celek.
- nestastne spojeni vzniklo az s tvorbou "atraktivniho" nazvu k tomuto tematu...
- cenzura versus prehnana demokracie (=totalita x soucasna demokracie). Oba extremy jsou podle mne spatne (extrem jang x extrem jin). V soucasne dobe, v dobe demokracie, vetsina spolecnosti ztraci mnohdy zakladni pravidla slusnosti, pohrda lidskymi hodnotami, jakemukoliv radu ci discipline. Je otazkou casu, kdy vysledkem z nadmiry "volnosti" bude nemocna cela spolecnost. V posledni dobe dochazim k zaveru, ze se demokracie v extremu muze chovat jako rakovina a jeji stupne negativni volnosti jako bujeni rakovinovych bunek, ktere dokonci rozklad nasi spolecnosti. Pevne doufam, ze k tomu nedojde.

k dnesnim prispevkum:
- meli bychom se snazit o trvale udrzitelny zivot a i o trvale udrzitelny rozvoj, pricemz se vyhnout extremnich cest
- makrobiotika neni fanatismus, je to dostatecne otevreny system, ve kterem se nic nezakazuje, ale doporucuje ci nedoporucuje. Fanatismus muze vzniknout pri jejim nepochopeni ci ztrate sebereflexe.
- statistika ze sveta: nekteri dlouholeti MB, kteri casem neprimerene zvolni MB nebo od nim primo odejdou, vetsinou toho casem lituji... takze nebudme fanatici, pokrytci ani lehkovazni...
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #26 kdy: 02. Duben, 2010, 18:08:39 »

Citace
takže když se to vezme do důsledku, tak bychom se měli snažit se nerozmnožovat, ne?

Nevím. Určitě bude záležet do důsledku čeho, které příčiny, kterého pohledu. Podle toho bude pak ten důsledek vypadat.

Pro mě to je více o tom, že život jednoho je vždy na úkor života někoho/něčeho jiného (rostlina, živočich) => vděčnost za tuto výměnu energií.

A hledání cest jak optimalizovat spotřebu své energie + výdej energie nazpět pro potřebu celku - ale k tomu potřebuju trávit čas hledáním podstaty věcí (které se v této době naprosto zamaskovaly v informačním chaosu, což nás podle mě nezbavuje zodpovědnosti, neomlouvá naši neznalost) - kde se právě ukazuje, jak je to všechno naruby a můj jeden krok směrem, kde většina tvrdí, že je to řešení, tak zabije cizíma rukama 100 volů a opačným směrem zabiju vlastnoručně jednu rybu (akorát si při tom druhém kroku neužiju např. lyžovačku v Itálii).
« Poslední změna: 02. Duben, 2010, 18:12:17 od neon » Zaznamenáno
lehu
Full Member

Zobrazit profil
1 0
« Odpověď #27 kdy: 03. Duben, 2010, 19:44:06 »

Milane, k té zmíňce o letitých makrobioticích, co mb nepřiměřeně zvolnili, nebo od ní odešli - také takové znám a nemám v úmyslu sáhnout např. k potravinám typu káva, čokoláda, cukr, mléko, červené maso (nejsem blázen, vím, jak rychle vzniká na těhle věcech závislost a jak těžké je se jí zbavit). Navíc mám  až moc zblízka  možnost vidět, kam kombinace makrobiotiky s těmito potravinami v režimu "vždyť je to jen občas" vede. Stejně tak kombinace makrobiotiky s homeopatií.

Jak říkám, znala jsem lidi, co po letech od mb odešli. A většinou tomu předcházelo podobné rozpoložení, jako asi mám teď, prostě člověk si zjistí, že myšlenka je silnější než jídlo. A už se nejde tvářit, že to nevidím. A pak přijde úvaha, že proč mám teda např. vstávat v 5 ráno, abych stihla navařit, když stejně myšlenka je silnější. Jenže ono zase bez toho vyrovnaného jídla se neudrží ta myšlenka, takže to nejde vykašlat se na makrobiotiku a myslet si, že to udržím. Na druhou stranu bránit se informacím a bránit se připustit si, že ta myšlenka prostě silnější je (jako jsem to dělala já, aby mě to taky od mb neodtáhlo) taky cesta není. A tak je to o tom najít to individuálně přiměřené zvolnění, které může být i jen nepatrné, ale dá to člověku určitou flexibilitu v rámci určitých limitů.

Myslím, že toho na podobné téma tady bylo napsáno mraky. Jen mi to připomněl ten článek té paní Chraščové, která svoje zdraví nechala na jen na práci s myšlenkou - modlitbou.
Zaznamenáno
milan
Host
0 0
« Odpověď #28 kdy: 04. Duben, 2010, 23:20:22 »

lehu, muj posledni prispevek neber osobne.
zkuseny MB vi, co jeste muze a co uz ne. MB neni o zakazech, to jsem jiz psal. MB je filozofie, nikoliv dogmatismus. Kdyz jsem se jednou ptal pana Kushiho, jak se diva na urcite potraviny, o mne odpovedel: "Zkuseny a znaly makrobiotik vi, co ma a muze konzumovat a v jake mire."  Abych se priznal, tenkrat mne docela dostal. Zkousel jsem ho, myslel jsem, ze mne rekne rozhodne NE. Realita byla jina, sokoval mne, protoze jsem byl nekompromisne striktniho pohledu. Mel pravdu, to mne doslo casem... takze asi tak...
PS: na druhou stranu, pokud nekdo rozvolni MB. tak si vetsinou nabije...  a pozor na doplnky stravy, ty jsou uplne mimo misu...
Zaznamenáno
torquiose
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #29 kdy: 10. Duben, 2010, 17:55:40 »

Citace
Právě proto, že makrobiotika není jen strava, tak by se její příznivci neměli bát konfrontace s kritickými názory. Že budou nováčci zmateni? Doufám, že sem chodí lidé inteligentní, kteří nejsou líní si dotyčný článek paní Chraščové přečíst celý a udělat si názor sami. A jestli by je mělo odradit právě tohle...
Chodím na tohle fórum rád právě proto, že je tak otevřené (co se témat týče) a že je tu tolik (často protichůdných) názorů.
Trochu se obávám, že při hlídání "ducha makrobiotiky" se nedá sklouznout k ničemi jinému, než je autocenzura.
100% souhlasim. Jeste bych k tomu dodala ze novacka nejvic podle mych zkusenosti odradi MB fanatismus, precenovani MB, neotevrenost kritice atd.

Lehu, i me se moc libil tvuj prispevek. A tvuj taky, Dwarf Smiley

Citace
Pokladam za nehoraznost, uvazovat o techto lidech, jako MB, ve spojitosti s dablem...
Ja myslim ze to sem Neon dal spis pro legraci, ne?
Mam pocit ze se tim citis tak trochu ohrozen - respektive citis ze to ohrozuje MB, ale ja bych rekla ze ji to spis dela pozitivni PR Smiley
A ten nazev je legracni.

Citace
cenzura versus prehnana demokracie (=totalita x soucasna demokracie). Oba extremy jsou podle mne spatne (extrem jang x extrem jin).
Neni podle me nic jako prehnana demokracie. Vse co je mene nez demokracie, je podle meho nazoru diktat.
Citace
V soucasne dobe, v dobe demokracie, vetsina spolecnosti ztraci mnohdy zakladni pravidla slusnosti, pohrda lidskymi hodnotami, jakemukoliv radu ci discipline. Je otazkou casu, kdy vysledkem z nadmiry "volnosti" bude nemocna cela spolecnost. V posledni dobe dochazim k zaveru, ze se demokracie v extremu muze chovat jako rakovina a jeji stupne negativni volnosti jako bujeni rakovinovych bunek, ktere dokonci rozklad nasi spolecnosti. Pevne doufam, ze k tomu nedojde.
Slusnost musi vychazet z cloveka. Je to otazka ucty k druhemu. Mam zkusenost s zitim v Anglii i v Cechach. V Anglii jsou k sobe lidi daleko slusnejsi nez pred 11 roky v Cechach, a volnost je tu stale vetsi nez tam, i kdyz uz ne o moc. Takoveto nazory podle me pochazeji ze strachu ze svobody, jejiz druhou stranou mince je zodpovednost. Svet je o moc jednodussi kdyz se neco nekomu nadiktuje, protoze pak on si proste jen muze stezovat ze to jinak nejde. Je to taky PMN mylna vira v mutys starych dobrych casu.

Zaznamenáno

Stran: 1 [2]
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení