Stran: 1 2 [3]
  Tisk  
Autor Téma: Lokální makrobiotická soběstačnost  (Přečteno 12695 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
paulina
Hero Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #30 kdy: 05. Únor, 2012, 09:28:36 »

A používala je, Jarko, tvoje babička na vaření (tedy k jídlu) nebo spíš jen na čaje bylinkové všelijaké? Tipla bych si spíš tu druhou variantu. Nějak si neumím představit, že si pochutnávám na sušené kopřivě.. No možná pokud bych ji použila coby koření, jako je tomu v případě majoránky... Ale teda chuťově zrovna ta kopřiva nevím, nevím... Kam se hrabe na čerstvou! Smiley
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #31 kdy: 05. Únor, 2012, 13:16:55 »

Ahoj Pauli,
babička používala sušené bylinky na čaje. Já bych taky ty čerstvé kopřivy viděla spíše na jaře v jídle, sušené to určitě ne.
Ale čím tedy naši předkové doplňovali minerály v zimě, to nevím. Ale řasy neznali.
Snad bude vědět někdo další.
Zaznamenáno
xylda
Full Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #32 kdy: 05. Únor, 2012, 13:29:39 »

P.Průchová v knížce Léčivé byliny....doporučuje jako adekvátní náhradu mořských řas sušenou kopřivu a sušenou pampelišku - květ. Mám nasušeno, ještě jsem nepoužila. Dnes zkusím, dám vám vědět Smiley
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #33 kdy: 05. Únor, 2012, 13:35:54 »

.
U té pampelišky opravdu ne. Jenže v kuchyni by bylo plno pylu. Nebo napiš, jak jsi postupovala po utrhnutí.
Jarka
Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #34 kdy: 05. Únor, 2012, 13:40:30 »

Já si myslím, že dřív nepotřebovali tolik doplňovat minerály, jako teď my. Myslím, že jim bohatě stačila studniční nebo studánková voda a to, že jedli zeleni co vypěstovali a neměli žádnou Italskou ,když žili v centru Evropy.. 
Ale souhlasím s xyldou.. když už tak sušená kopřiva,pampeliška.. účel splní taky :-)
Zaznamenáno
paulina
Hero Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #35 kdy: 05. Únor, 2012, 13:44:20 »

Tak to jsem, xyldo, zvědavá!
Na co se to Italské, El, teď vztahuje? Na zeleninu nebo na vodu?
Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #36 kdy: 05. Únor, 2012, 13:57:36 »

Na zeleninu  Wink naše markety jsou v zimě plné italské zeleniny.. a ne naší místní, která obsahuje ty správné minerály pro nás..
Zaznamenáno
paulina
Hero Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #37 kdy: 05. Únor, 2012, 14:03:12 »

Jj, ale teda musím podotknout, ze jsem byla i ve ZV - predevcirem a to hlavne pro ceskou zeleninu - a privitala me BIO vsechno, jenze 3/4 z Nemecka, neco z ITalie, nejake Spanelsko tusim, pak asi jeste neco, no zkratka ceske echt CZECH tam byl 1 max 2 druhy, z toho ten 2. byly brambory.Sad
Zaznamenáno
paulina
Hero Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #38 kdy: 09. Únor, 2012, 23:57:44 »

Xyldo, jak to dopadlo s tou susenou koprivou a pampeliskou?  Smiley

Jinak pro Pražáky: Farmářské tržiště. Akorátže je třeba si kvůli současným mrazům na jejich konání ještě chvíli počkat.
« Poslední změna: 10. Únor, 2012, 00:06:05 od paulina » Zaznamenáno
xylda
Full Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #39 kdy: 10. Únor, 2012, 07:37:05 »

Paulino, omlouvám se, úplně jsem na to ve víru událostí zapomněla. Napravím to z95
Zaznamenáno
kudlik
Newbie
*

Zobrazit profil Email
1 0
« Odpověď #40 kdy: 15. Březen, 2012, 21:12:21 »

Snad už poslední příspěvek.Soběstační nebudeme nikdy.I když si něco vypěstujeme,stěží se předzásobíme na zimu.Kdo má dostatek sklepních prostor,mrazících pultů,sýpek atd.?V civilizaci ve které žijeme existuje dělba práce.Každý svojí trochou do mlýna přispíváme druhým a oni nám.Není třeba z toho dělat velkou vědu.Mám zahradu 27 let a nestačí to.Naštěstí je k mání i vzimě dostatek zeleniny,byť i skleníkové.Je přeci jen čerstvější,jak zelenina různými způsoby  konzervovaná.Umeboši nevím jak vypadá dodnes.Výkyvům se nelze vyhnout.Život je stejně sám kompromis.Důležité je se pevně rozhodnout a v něm vytrvat.Má to asi takovou váhu,jako vstup do manželství.Člověk nemůže tušit co přijde za 10 let.
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #41 kdy: 16. Březen, 2012, 06:46:27 »

Lokální komunitní soběstačnost byla a bude muset být možná. Ta individuální samozřejmě ne.
Zaznamenáno
Janek
Jr. Member
**

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #42 kdy: 24. Říjen, 2012, 08:56:38 »

Lokalni sobestacnost za par miliard? Avenna.

http://tn.nova.cz/zpravy/domaci/exmanzela-miliardare-tykace-stavi-obri-skolici-stredisko-za-dve-miliardy-je-urceno-pro-sektu.html
Zaznamenáno
Stran: 1 2 [3]
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení