Stran: [1]
  Tisk  
Autor Téma: Jednoduché cukry + obilovina?  (Přečteno 2354 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
berinda
Full Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil
0 0
« kdy: 04. Duben, 2010, 12:24:32 »

Pokud ráno snídám jáhlovou kaši se sladovitem a cítím se po ní DOBŘE, tak pro mě nemá význam řešit kombinaci obilovina + ovoce?

Mylně jsem se domnívala, že sladovit "JE NĚCO JINÉHO" než ovoce, které obsahuje jednoduchý cukr.

Vybavuje se mi, že Strnadelová na přednášce zdůrazňovala, že ovoce se nemá jíst společně s obilovinou, že složité cukry z obiloviny se přestanou trávit (štěpit?) a budou se trávit pouze cukry jednoduché z ovoce a cukry z obiloviny nevyužijeme (nevím, zda-li to říkám srozumitelně, ale tak nějak jsem to pochopila).

Díky za objasnění
Zaznamenáno
milan
Host
0 0
« Odpověď #1 kdy: 04. Duben, 2010, 22:23:29 »

ahoj berindo, obiloviny jsou vzdy lepsi nez ovoce. vsak pozor na koncentraty, ty mohou byt ve velke mire rovnez problematicke.
V 80. letech byla makousi oslovna sladovna bruntal, ktera jako jedinna sladovna vysla makrousum vstric. Tehdejsi PPV Dobruska (pozdeji Makrobioklub) hledal moznosti, jak sehnat nejake prirodni sladidlo v CR (dovoz nebyl mozny). Tehdy ziskali na zakazku udelany slad, pozdeji kanditni a pekarka sladenka. Nakoupili pro sve cleny vice nez tunu sladu v kovovych kanystrech... po revoluci se ziskala i susena sladenka - obchodni nazev SLADOVIT (poznamka: proto take na baleni je napsano pro makrobiotiky..., protoze drive to nikdo jiny nez MB nekonzumoval).

K analyze:
Domnivala jsi se spravne, ze sladovit je uplne neco jineho nez ovoce. Ovoce obsahuje monosacharidy (jednoduche cukry), vetsinou v pomeru 55:45 (fruktosa:glukosa
), celkovy obsah sacharidu cca 10-15 hm.%
Sladovit obsahuje polysacharidy, disacharidy (maltosu=glukoza+glukoza) a monosachad glukozu. Celkove sacharidy delaji u suseneho sladu cca 80-90 hm.% z toho maltosa cca 60%, glukoza 10%. U sladenky celkem sacharidu 70-80% z toho maltoza cca 50%, glukoza 10%. Tzn., ze suseny sladovit i sladenka obsahuje lepsi slozeni sacharidu, ktere jsou  ale cca 5-10x koncentovanejsi nez v cerstvem ovoci. Sladovit suseny i sladenka obsahuje mene monosacharidu a vice miniralnich latek.

V MB se diva i na kyselost a zasaditost stravy, krom kombinaci jako napr.  obili + ovoce.
« Poslední změna: 08. Duben, 2010, 08:47:09 od milan » Zaznamenáno
berinda
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #2 kdy: 08. Duben, 2010, 07:28:47 »

ahoj berindo, obiloviny jsou vzdy lepsi nez ovoce. vsak pozor na koncentraty, ty mohou byt ve velke mire rovnez problematicke.

Ahoj Milane,
můžeš mi prosím napsat, co TY považuješ za velkou míru, pokud používám koncentráty?
Co říkáš na 1 polévkovou lžíci sladěnky na snídani a během dne asi 3 polévkové lžíce jablečného koncentrátu do čaje.

Co VY ostatní, KOLIK koncentrátu skonzumujete během dne? Včera jsem si nedala asni sladěnku do kaše a ani jablečný koncentrát do čaje a je to v pohodě, spíš je to jenom o zvyku.
Zaznamenáno
milan
Host
0 0
« Odpověď #3 kdy: 08. Duben, 2010, 09:07:24 »

souhlasim s tebou, ze je zbytecne pouzivat sladenku na kasi i jabl. koncentrat do caje.
zalezi jak na tom budes s hypoglykemickym stavem, nekdy je vhodne slad atd. pouzit.
Mnozstvi zalezi na tobe. Obecne - cim mene koncentratu budes pouzivat a mene pravidelne, tim to byva pro telo vhodnejsi. Treba ty 3 lzice jabl. koncetratu denne do caje muze byt docela dost. Hodne sacharidu muze zpusobit premnozeni v tele kvasinek, nebot pote je pro ne glukoza dostupnejsi.
Pokud mas chut na sladke, zkontroluj prisun soli a zarad vice sladke zeleniny, pickles ci vyvaru ze zeleniny.

Zaznamenáno
berinda
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #4 kdy: 08. Duben, 2010, 16:01:26 »

Hodne sacharidu muze zpusobit premnozeni v tele kvasinek, nebot pote je pro ne glukoza dostupnejsi.

Ahoj Milane, tak zrovna s kvasinkami v průběhu posledního půl roku občas bojuju. Proč zrovna v průběhu posledního půl roku, když MB se snažím stravovat rok? Protože zrovna v srpnu jsem byla na MB kurzu, kde jsem se NAUČILA jíst ráno kaše (do té doby to byl kváskový chleba + alsana) - ale já, aby mi více kaše chutnaly, tak jsem si je každý den VŽDY osladila sladěnkou! A problém se dostavil v podobě občasných problémů tam dole :-)

Díky TI moc, už předešlým příspěvkem, kde jsi upozornil na nebezpečí koncentrátů, se mi rozsvítilo! Včera žádná sladěnka ani koncentrát, dneska taky  ne a kvasinky pomřely, protože je nekrmím:-)
Zaznamenáno
milan
Host
0 0
« Odpověď #5 kdy: 09. Duben, 2010, 14:04:26 »

berindo, tak to jsem rad, ze jsem ti mohl pomoci mym prispevkem.
 brokolice
Zaznamenáno
Stran: [1]
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení