Stran: [1]
  Tisk  
Autor Téma: Kvasenie, nakličovanie, fermentácia & obilie, strukoviny, oriešky...  (Přečteno 6791 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
NEW_PAGE
Full Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil Email
0 0
« kdy: 11. Duben, 2010, 19:57:38 »

Obilniny, strukoviny ale aj oriešky majú ten "problém", že obsahujú kyselinu fytovú ( fytáty ), ktorá sa viaže na vápnik, železo, zinok atď.... dá sa tomu predísť namáčaním, ktoré samo o sebe ale nie je nejak extra účinné ( na druhej strane ani zavrhnutia hodné, lebo fytáty údajne pomáhajú telo zbavovať sa toxínov - no s ničím netreba preháňať, a čo stravovací smer, to názor... takže aj tu je asi dobrá zlatá stredná cesta...raz tak - raz tak... ale prosté namáčanie by som určite neuprednostňoval... ).
Nakoľko som zmiešaný typ ( včera a dnes som si dal dokopy 450g bio hovädzieho mäsa pochádzajúceho z ročného býka, s neškrobovitou zeleninou - včera kel / česky kapusta /, dnes zelená fazuľka... mňam, prišlo mi to vhod a robí mi to dobre, samozrejme všetko s mierou ), tak chcem využívať aj strukoviny, obilniny a oriešky... ale s čo najmenším množstvom fytátov, nakoľko som zistil, že som chudokrvný ( a boh vie čo ešte - lebo jem príliš veľa obilnín - "neošetrených" spomínanými postupmi ).
Na internete je o kvasení spomínaných druhov potravín písané dosť málo ( v slovenčine a češtine ), ale tu je možný recept, napríklad na kvasenie ryže.... :
100g ryže nasypeme do džbánu s 1 litrom odstátej a prevarenej vody, necháme 24 hodín namočené. Potom odlejeme 1dcl vody z toho džbánu do fľaštičky, a dáme do chladničky. Zbytok vody vylejeme a dáme variť v novej vode ( tú ryžu ). Pri najbližšom "ošetrovaní" ryže nalejeme 9dcl prevarenej odstátej vody a k tomu ten 1dcl vody z chladničky.... postup opakujeme. Čím ďalej, tým bude účinok odbúravania fytátov väčší, pretože sa ten vznikajúci "zákvas" bude viac a viac koncentrovať...
Takto môžeme od fytátov "odburávať" aj strukoviny, oriešky ( ale asi s inou dobou kvasenia... k informáciám som sa nedostal ).
Keď som si prečítal slovo "kvasenie", tak mi preblesla hlavou knižka "Urinoterapia" od Gennadija Malachova. V nej sa spomína aj to, že urina sa používa aj v potravinárstve ( resp. používala sa... ) aj na kvasenie ešte skôr, ako vynašli kvások... preto ma zaujíma , či mi vie niekto z vás odporučiť nejaký postup kvasenia, kde by sa používala aj urina. Či chcem veľa ? Včera podvečer som namočil 100g umytej ryže do asi 200ml uriny + 100ml vody... prešlo 24 hodín, idem to zliať a uvariť. Už som to zjedol, chutilo to trochu urinovo... ale tá pikantná chuť nebola zlá...  Shocked Škoda ale, že nemám doma laboratórium, a tak sa nedozviem nakoľko sa odbúrali fytáty...
Mimochodom, aký je rozdiel medzi takýmto kvasením a fermentáciou ? Ak by som chcel kvasiť špaldu, bolo by vhodné ju s trochou vody najprv rozmixovať v mixéry, aby sa fytáty pri kvasení lepšie uvoľnovali ?
A čo tak kvasenie mäsa pred jeho následným varením ? Napríklad namočiť bio hovädzie mäso do uriny... na celú noc ( v chladničke )... čo by urina dokázala spôsobiť ? Inak by sa správala urina stará, inak urina čerstvá...
Hlavne tá posledná otázka s mäsom je dosť "underground"... neviem, či vôbec niekto niekedy takú otázku niekomu položil.... Ale zaujíma ma to. Nie je to totiž vôbec pracné, stačí len močiť namiesto do WC do nejakej fľaše od zaváranín a urinu hneď použiť, alebo ju archivovať a počkať kým "zostarne" a použiť ju potom.
Ešte jedna otázka : Hovorí sa, že strukoviny je lepšie namočiť, potom vyliať vodu a variť v inej - že budú stráviteľnejšie ( to je mi jasné... ), ale zároveň tá voda vytiahne minerály zo strukovín, takže budú mať menej minerálov ( no na druhej strane menej fytátov, ktoré sa na tie minerály v podstate viažu, takže prakticky je na tom možno lepšia - čo sa minerálov týka - namáčaná strukovina ).... A kebyže namočím strukovinu do uriny ? Kvasiť to bude o dosť rýchlejšie, a navyše urina obsahuje minerály a ostatné prvky, takže by voda nemusela mať "tendenciu" chcieť sa nasýtiť vitamínov a minerálov zo strukoviny, prípadne obilniny či orieškov...
Takže, aký máte názor, ľudia, na kvasenie spomínaných potravín v urine ? Tí, čo máte odpor k urine, ani sa nevyjadrujte ku kvaseniu pomocou uriny, lebo citovo podfarbené príspevky ma nezaujímajú, nie sú vecné. Ďakujem :-)
Ešte by ma zaujímalo aj to, či stačí pomer uriny k vode ( na kvasenie ) 1:1, lebo kebyže kvasím strukovinu alebo obilninu v urine, možno bude na príťaž to, že tá tekutina bude maťa málo "priestoru"... Totiž som čítal, že pri namáčaní je najlepšie používať čo najviac vody, aby sa mohla lepšie nasýtiť fytátmi... No na druhej strane ja momentálne hovorím o kvasení, nie o namáčaní ako takom, takže to je asi o niečom inom, však ?
Ako často, aj teraz som to nenapísal nejak prehľadne, ospavedlňujem sa. Ale rozhodne to stojí za preberanie, pretože možno práve fytáty a rôzne iné látky z obilia, strukovín, prípadne i orechov, ktoré sa odburávajú pomocou kvasenia, fermentácie atď... možno práve tie látky sú príčinou zubného kazu a nedostatku niektorých minerálov + s tým spojenými problémami. Zubné kazy ste totiž preberali v jednej téme tu na stránke, tak na to v podstate trochu aj naväzujem....
Mimochodom, moje zuby sú v dobrom stave. Ale ja som nikdy nebol makrobiotik... i keď v mojej strave majú obilniny ( celé zrná, kváskový chlieb ) asi 40 percentné zastúpenie.
Ešte doplním : užívam nepasterizovanú bio bryndzu 100 % ovčiu 5 X 90g týždenne a asi 7-10 litrov originál nepasterizovaného kozieho kefíru mesačne. Spomenul som to preto, lebo aj tieto výrobky patria ku fermentovaným, resp. kvaseným. Mňam :-)
« Poslední změna: 11. Duben, 2010, 20:04:40 od NEW_PAGE » Zaznamenáno

Láska nikdy nepodozrieva. Láska nie je nikdy žiarlivá, nikdy nezasahuje do slobody druhého. Láska nikdy nič druhému nevnucuje. Láska dáva slobodu a sloboda je možná iba vtedy, keď má vo vašom spoločnom bytí priestor.
stefi
Newbie
*
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #1 kdy: 22. Květen, 2011, 10:11:45 »

Vidim že s tým kvasením tomu fakt dávaš Grin. Zaujímalo by ma odkiaľ máš ten recept na ryžu.
   Fermentacia... alebo kvasenie. Neviem čo je lepšie ale asi by sa na to musel pozriet nejaký  chemk aby t odpovedal na tvoje otázky. Mna v súvislosti s tvojím príspevkom iba napadlo, či by sa napríklad strukovinaktorá bol a den namočená nedala na ďalší deň napríklad hneď po zliati vody uzatvorit napríklad na niekoľko hodín tak aby vo flaši ostalo vlhké prostredie a ktoré by  proces  kvasenia urýchlilo.  Undecided
Zaznamenáno

Najhoršou neodpustitelnou  povahovou vlastnosťou je ignorácia. Ak dnes sa necháme ukolenbať tak zajtra sa už nemusíme prebudiť.  Myslime na seba v buducnosti:http://www.codexalimentarius.net/web/index_en.jsp
Kto by mohol lepšie pripraviť budúcnosť potrevín ako tý čo milujú ich čistotu?
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #2 kdy: 08. Září, 2013, 21:28:41 »

Ahoj,
mě by jen zajímalo, fermentování a kvašení, to je asi jedno a totéž slovo, že?
Jarka
Zaznamenáno
Stran: [1]
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení