Stran: [1] 2 3 ... 9
  Tisk  
Autor Téma: Citát,který mě oslovil  (Přečteno 19687 krát)
0 uživatelů a 2 Hostů prohlíží toto téma.
Hanisek
Full Member

593846503
Zobrazit profil Email
1 0
« kdy: 14. Duben, 2010, 07:30:27 »

"Budete-li ostatní vnímat takové,jací jsou,a nebudete vztahovační,nic z toho,co řeknou nebo udělají,vás nezraní.
I kdyby vám lhali,nic se neděje.Lžou,protože se bojí,abyste nezjistili,že jsou nedokonalí." ~ Don Miguel Ruiz

Sparkle
Zaznamenáno
Hanisek
Full Member

593846503
Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #1 kdy: 14. Duben, 2010, 07:34:42 »

"Men,said the little prince,set out on their way in express trains,but they do not know what they are looking for...
Then they rush about,and get excited,and turn round and round..." ~ Antoine de Saint Exupery
 Kyticka
Zaznamenáno
majkl
Host
0 0
« Odpověď #2 kdy: 14. Duben, 2010, 08:24:16 »

Výborné téma, Hanisku. Mě oslovilo nejvíc asi toto:

V Podnebesí se poznáváním krásna jako krásna vymezuje i
ošklivé,
poznáváním dobra jako dobra se vymezuje i nedobré.
A tak i bytí a nebytí se navzájem rodí,
těžké a lehké se navzájem tvoří,
dlouhé a krátké se navzájem porovnává,
vysoké a hluboké se navzájem sklání,
souzvuk a rámus navzájem ladí,
Přední a zadní se navzájem spojuje.
Proto:
Dokonalý člověk koná nezasahováním
a je příkladný beze slov
a desettisíc věcí se udělá bez návodů,
zrodí se bez přináležení,
vykonají se bez donucování
a úspěšně se dovrší bez dalšího
setrvávání v tom.
A jen proto, že v ničem nesetrvává, nic mu neuniká!

Lao Tse: Tao Te Ching, kap. 2, překlad E Bondi
« Poslední změna: 14. Duben, 2010, 08:26:49 od michal » Zaznamenáno
giorgino
Host
1 0
« Odpověď #3 kdy: 15. Duben, 2010, 21:23:30 »

Zajímavá diskuze. Fajn, žes to založil, Hanísku.  Wink

Mě nic moc nenapadá. Snad jen Můj dům, můj hrad nebo S poctivostí nejdál dojdeš. Nebo... Kvůli chybějícímu hřebíku kůň ztratil podkovu. Kvůli chybějící podkově pošel kůň. Kvůli chybějícímu koni nebyl doručen vzkaz. Kvůli nedoručenému vzkazu byla prohrána válka.
« Poslední změna: 15. Duben, 2010, 22:03:34 od giorgino » Zaznamenáno
beruška
Sr. Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #4 kdy: 16. Duben, 2010, 07:34:40 »

"Vždycky, když vybuchne třešeň, všecko se změní, prostor i čas se rozevřou." - píše Martin Fendrych ve svém blogovém románu "Slib že mě zabiješ". Výbuchem je myšleno rozkvetení a to se zrovna chystá, takže se připravte!
Zaznamenáno
rakwička
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #5 kdy: 16. Duben, 2010, 08:30:52 »

víte, která věta mě nejvíce potěšila minulý týden?
přečetla jsem si jí na dveřích naší vyučující:

Hodina výuky pozemního stavitelství se za velikonoční pondělí nahrazovat nebude.

Kdyby takových bylo víc..hihi
Zaznamenáno
milan
Host
0 0
« Odpověď #6 kdy: 16. Duben, 2010, 08:53:20 »

Citát, který mne napadl ve spojistosti s některými údalostmi z poslední doby.
"Nemůžu uvěřit tomu, že Bůh hraje s vesmírem kostky.", pronesl před lety asi nejuznávanější vědec 20. století, který neměl k makrobiotice až tak daleko.
Zaznamenáno
Hanisek
Full Member

593846503
Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #7 kdy: 16. Duben, 2010, 10:53:00 »

Včera jsem byl chytrý. Proto jsem chtěl změnit svět. Dnes jsem moudrý, proto měním sám sebe. ~ Sri Chinmoy
 Sparkle
Zaznamenáno
Robert
Newbie
*
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #8 kdy: 17. Duben, 2010, 17:33:39 »

Citát, který mne napadl ve spojistosti s některými údalostmi z poslední doby.
"Nemůžu uvěřit tomu, že Bůh hraje s vesmírem kostky.", pronesl před lety asi nejuznávanější vědec 20. století, který neměl k makrobiotice až tak daleko.

Já se stejně myslím, že podstata jeho oblíbenosti (a tudíž i historické velikosti) je dána spíše filozofickou povahou těch jeho teorií: lidé byli nadšení, když jim někdo řekl o relativitě, o tom jak nic není pravda, o tom jak neexistuje absolutno atd. Jeho práce byla mnohdy naprosto nesprávně vykládána jako nějaký základ různých filozofií, a tak se paradoxně stal určitě jedním z laickou veřejností nejoblíbenějším vědcem vůbec. Každopádně v pozadí tohoto citátu je toho skryto opravdu mnoho, drtivá většina lidí která ho zná ho chápe úplně jinak než ho myslel a bývá zcela odtržen od jákéhokoliv kontexu...

Takže pokud se to nebude vytrhávat z kontexu, tak je ta myšlenka tak jak ji A.E. myslel (a to je prakticky opačně než jak je ten citát často zneužíván) opravdu dost hloupá a když jsem to tomto prvně slyšel, byl jsem vážně překvapen a taky dost zklamán...

Já mám hodně rád tento, co řekl jeden jeho kolega:
"Objektivní realita je teprv až to, co člověk vytváří svým vlastním subjektivním pozorováním."

Tohle je úchvatná myšlenka  Wink
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #9 kdy: 18. Duben, 2010, 09:31:31 »

Robert: tak kdybys ještě tak vysvětlil jak jej správně chápat, tak by to bylo moc fajn, když už jsi to nakousnul Wink díky
Zaznamenáno
majkl
Host
0 0
« Odpověď #10 kdy: 18. Duben, 2010, 10:38:13 »

To by mě taky zajímalo, ale přesuňme to jinam, abysme neprznili tohle krásné téma...
Zaznamenáno
Robert
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #11 kdy: 18. Duben, 2010, 18:29:06 »

Pokusím se Smiley

Einstein žil v době snad asi největší konceptuální revoluce jakou fyzika kdy zažila v celé historii lidstva. V té době (ačkoliv byla fyzika považována za hotovou vědní disciplínu, kde už nešlo nic objevit) se po mnoha neúspěšných experimentech a kolosální práci Plancka (a později Bohra) začala vyvíjet nová větev moderní fyziky, kterou snad všichni známe pod názvem kvantová mechanika.

Je důležité uvědomit si, že před kvantovou mechanikou byla fyzika jednoznačná - jak se vyvíjela, byly postupně vysvětlovány všemožné jevy a zákonitosti, což tedy znamenalo, že čím více člověk znal, tím více toho mohl dále vědět. V extrému se pak předpokládalo, že v duchu jednoznačnosti klasické fyziky, by při dokonalé znalosti hybností, poloh v čase atd. bylo možné předpovědět průběh vývoje vesmíru až do jeho teoretického zániku... Jednoduše řečeno, při dokonalé znalosti dnešního vesmíru by člověk měl "vědomosti Boha" a byl by schopen říci, co se stane v libovolný okamžik v budoucnu, nebo i co se kdy v libovolném okamžiku stalo. Člověk by tyto vědomosti samozřejmě nikdy nasbírat nemohl, ale teoreticky to bylo možné Smiley

Pak se ale s rozvojem práce Plancka a Bohra objevila kvantová mechanika. Einstein se dokonce v těchto raných fázích vývoje podílel na různých výzkumech, a dokonce pomohl objasnit některé experimenty a teorie. Pak přišla řada na novou generaci vědců, mimo jiných např. Heisenberg (autor toho citátu který jsem uvedl výše), de Broglie a Schrödinger, kteří zaprvé umožnili matematickou formulaci kvantové mechaniky, a také zpřesnili a rozšířili Bohrovi postuláty.

Teď je podstatné, že v kvantové mechanice již nic není jednoznačné - nelze předpovídat budoucnost, nelze si být ničím jistý a všechno je možné. Každý z nás může teoreticky kdykoliv vybuchnout jako atomovka, můžeme se teoreticky teleportovat na měsíc, teoreticky je možné projít zdí, teoreticky můžeme kdykoliv zemřít bez vysvětlitelných příčin.

No a v tuhle chvíli nastupuje Albert - a jako křesťan tuto teorii odmítá, neboť nevěří, že Bůh by stvořil vesmír, ve kterém by s námi hrál kostky... 1-5: máme šanci žít dále, 6: jsme na místě mrtví nebo se teleportujem na měsíc (a jsme mrtví daleko od místa).

Takže jsem akorát upozorňoval na to, že ačkoliv je tento citát často zcela mylně vykládán "proti Bohu", ve skutečnosti se Boha zastával... A opravdu moc hloupé je to, že Albert zde odmítl realitu a poznání, aby "Bůh mohl dále existovat".

Když jsem o tomhle prvně slyšel, tak Einstein v mých očích dost klesl a vlastně se z toho ještě nevzpamatoval Tongue

PS: Albert nakonec ještě před svou smrtí dostal rozum a kvantovou mechaniku přijal...
PPS: Nemějte strach, pravděpodobnost že kdokoliv z nás zemře bez vysvětlitelných příčin je mnohem nižší než 1:6 Very Happy
Zaznamenáno
giorgino
Host
0 0
« Odpověď #12 kdy: 18. Duben, 2010, 18:48:38 »

já si nemůžu pomoct, ale nejlepší je stejně ta hravá kočička.  Grin
Zaznamenáno
Hanisek
Full Member

593846503
Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #13 kdy: 19. Duben, 2010, 20:47:58 »

Motlitba míru:
"Bože, dej mi klid přijímat věci, které nemohu změnit, odvahu měnit věci, které změnit mohu a moudrost mezi nimi rozlišovat..." ~ (?) Smiley

"Za své chyby budeme platit každý sám.Uklízet máme před vlastním prahem.A toto vymetání je záležitost na celý život, nezbude nám čas na cizí prahy-nemusíme si dělat starosti s celým světem..." ~ (?) Wink

Zaznamenáno
majkl
Host
0 0
« Odpověď #14 kdy: 27. Duben, 2010, 11:35:33 »

“Quantum theory is certainly imposing. But an inner voice tells me that it is not yet the real thing. Quantum theory says a lot, but does not really bring us any closer to the secret of the Old One. I, at any rate, am convinced that He (God) does not throw dice.” ~ Albert Einstein
« Poslední změna: 28. Duben, 2010, 11:22:01 od michal » Zaznamenáno
Stran: [1] 2 3 ... 9
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení