Stran: 1 [2]
  Tisk  
Autor Téma: Jak moc se věnujete správnému stravování?  (Přečteno 5949 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
Tajak
Newbie
*
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #15 kdy: 16. Duben, 2010, 20:07:18 »

agarek:

Díky za tvůj čas, který jsi obětoval této diskuzi a sepsal tak své pocity, vědomosti, zkušenosti a názory ve velmi srozumitelné a čtivé formě, která jistě nejenom mně pomohla si znovupřipomenout určité myšlenky, které časem, když nejsou dostatečně vytahovány na denní světlo, mají tendenci zapadat někam dozadu.

Cítím z tebe spokojenost a to je fajn!

Smiley Smiley Smiley
« Poslední změna: 16. Duben, 2010, 20:09:12 od Tajak » Zaznamenáno

...prostě život...
milan
Host
1 0
« Odpověď #16 kdy: 16. Duben, 2010, 22:13:08 »

kvalitu dotazniku nebudu hodnotit, studenty podporim  Grin

1. ANO, prace.
2.-10. NE
Zaznamenáno
Iren
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #17 kdy: 16. Duben, 2010, 23:44:24 »

Ahoj Cokito, tvoje vysvětlení a komentář se mi líbily. Je vidět, že je za tvou prací hlubší myšlenka, než jak se zdálo z dotazníku. Souhlasím s tím, že je nebezpečí, že posedlost a makrobiotika se někdy můžou sbližovat a že je teda dobré snažit se udržovat si sebereflexi.

Moje pozorování zase je - že se my makrobiotici o makrobiotiku někdy jakoby bojíme a že máme potřebu ji bojovně obhajovat, když máme pocit, že jsme napadáni. To je zas pootočený úhel pohledu.

Jinak makrobiotička taky jsem a ráda se na tohle téma případně pobavím s někým, kdo má i tento psychologický vhled.

Moje stručná odpověď k celému tvému dotazníku - že nás makrobiotika v životě v něčem omezuje, je fakt. Ale je to dáno hlavně tím, že jsme v menšině (naprostá většina společnosti se stravuje jinak, tudíž máme horší podmínky) a že jsme přijali zodpovědnost za to, co jíme, a tím za svoje zdraví a kvalitu životního pocitu, sami na sebe. My se jídlu věnujeme, zatímco většina lidí se mu věnovat nechce, z lenosti. Ach, ale už bych zaběhla do moralizování.
Zaznamenáno
Radek
Full Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #18 kdy: 17. Duben, 2010, 20:29:41 »

Ahoj Cokito,Evi,taky Tě rád podpořím.Díky za tvůj výzkum a práci,uděláme tak něco pro MB :-) Takových přátel si moc vážím a to jsou téměř všichni správní makrouši.-Protože,skoro by mě nenapadlo,že taky poznám i ,jak to nazvat, nedobré jedince s nízkou mírou lidskosti...řečeno stručně.Nebojte,myslím hlavně jednu osobu,která asi není mezi námi na fóru. To je úleva,co? ;-)
  1. Většinou víc jak 3h denně,-jinak to asi nejde?
  2. Sleduju přednosti jídla,ale stejně mi to všechno chutná :-P
  3. Zážitky většinou nebětuju,když někam chci,tak tam jdu a nějak si poradím.Ne vždy je to čistě bez následků-řeči a tak,myslím pomluvy.
  4. To je zajímavá otázka,stále přísnější na sebe nejsem(s mírnými výkyvy:), ale chtěl bych.
  5. Vinu za to co sbodnu ani necítím,jen si jsem vědom,že to bude chtít eliminovat případné následky.
  6. Nadřazenost rozhodně necítím,jen tím větší hrdost,pokud je kritik arogantní.
  7. Jo,je to příjemný pocit,máme-li nad sebou kontrolu,i když ne naprostou : )
  8. Ano,většinou myslím,co si dám zítra k jídlu,hlavně když je na uvažování čas.  Je to tím,že se stravuju sám a v práci si někdy vyberu.
  9. Ano,bohužel mě MB strava někdy izoluje.Třeba ne úplně od lidí okolo,ale od jejich přízně. Izolují se ale oni ode mě,já s tím nemám problém.
 10. Určitě nemám pocit,že by uspokojení ze života klesalo,spíš naopak roste. A je to hlavně díky mnoha opravdu dobrým lidem a přátelům.Za to všem moc děkuju. Radek
Zaznamenáno
milan
Host
0 0
« Odpověď #19 kdy: 17. Duben, 2010, 21:21:18 »

Citace
...že nás makrobiotika v životě v něčem omezuje, je fakt

nesouhlasim, omezuje nas jen nase myslenka, ktere pripustime, aby nas omezovala.
Zaznamenáno
Iren
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #20 kdy: 17. Duben, 2010, 22:31:48 »

Milane, rozumím, co máš na mysli, a souhlasím s tvým nesouhlasem. Já jsem se na to dívala z toho pohledu makrobiotiků coby absolutní menšiny ve společnosti, a tudíž problémů, střetů či překážek, na které můžou ve společnosti narážet.
I jen čistě ze známého praktického hlediska (příklad: jedu na dovolenou do některé cizí země a tam seženu jen velmi málo ingrediencí pro mb kuchyni, řešení (samozřejmě je): vezu si sice s sebou, ale zatěžuje mě to víc než jiné cestovatele; a spousta jiných situací)
Zaznamenáno
torquiose
Hero Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #21 kdy: 18. Duben, 2010, 03:15:14 »

Tak jo, ja ten dotaznik vyplnim.

Citace
1. Věnujete se otázce správného stravování denně více jak tři hodiny? (např. nakupováním zdravých potravin, jejich vařením a konzumací, přemýšlením o stravě, čtením o ní, chatováním na toto téma na internetu)
2. Staráte se více o přednosti toho, co jíte, než o potěšení z toho jídla?
3. Obětujete ve prospěch správného stravování zážitky, které jste si dříve užíval/a? (např. nejdete na návštěvu, protože tam bude nezdravé pohoštění)
4. Jste na sebe co se týče stravy stále přísnější?
5. Cítíte vinu nebo jste na sebe naštvaní, když sníte něco, co je podle vašich stravovacích přesvědčení nesprávné?
6. Když jíte správně, pociťujete nadřazenost nad těmi, kteří tak nejedí?
7. Když jíte správně, přináší vám to uklidňující pocit naprosté kontroly?
8. Představujete si, co budete příští den jíst?
9. Izoluje vás váš způsob stravování od společnosti těch, kteří tak nejedí? (např. nechodíte do restaurace, protože tam nevaří zdravě)
10. Máte pocit, že vaše uspokojení ze života postupně klesá?

1) To pochybuju. Na to nemam cas a mam taky vec zvanou zivot. ZaseNa fora chodim nejruznejsiho druhu a povidam si tam o nejruznejsich vecech, protoze mam takovou potrebu a bavi me to. Hodnekrat uz mi nekdo rekl neco co mi zmenilo zivot, protoze jsem se rozhodla se na neco podivat ocima nekoho jineho. A o jidle to nebylo.
2) Staram se o oboji. Definitivne potrebuji mit z jidla poteseni. To ale obsahuje jak uspokojeni chutove, tak pocit po jidle. A dobry pocit po jidle mivam jen pokud moc neuletim na nezdravem. Takze ono to jde jaksi ruku v ruce.
3) To urcite ne. To by bylo smutne. Vanoce jsem treba travila s rodinou masozravcu. Bylo to prevazne vareno hostiteli, ne mnou. Resila jsem to tak ze jsem jedla vsechny zeleninove prilohy ktere udelali (i zakusky) a uvarila a prinesla jsem s sebou bezmase hlavni jidlo pro sebe a pro kohokoliv se zajmem ochutnat - zajem byl velky a ohlas pozitivni, plus bezmasou omacku. Varila jsem tak min nez kdybych mela varit vse jen pro vlastni rodinu. Jsem ted treba pozvana na letni grilovani a urcite nejak najdu zpusob jak se tam najist. Spis mi jde stejne o spolecnost. Resit to budu asi tak ze budu jist jenom neco. Coz mimochodem dela spousta lidi, jen ma treba jine volby nez ten druhy, ze? A nikdo se nad tim nijak zvlast nepozastavuje, ze treba nekdo neji zeleninu. Stejne tak ja nejim maso.
4) Ne. Spis se cim dal vic znam, a vim po cem je mi fajn. Obcas mam ulety. Ziju.
5) Ne. Spis si vsimnu kdyz mi po necem neni akorat a pak to treba priste uz ani nesnim, nebo alespon dlouho ne. O tom nijak zvlast nepresmyslim, proste kdyz vim ze se necitim dobre po jedeni xy a tim padem z toho nemam celkove poteseni, tak to priste nejim.
6) Ne. Ale nekdy je mi lito co si lide zpusobuji nezdravym jedenim, obzvlast rodina.
7) Pocit naproste kontroly ti nemuze doopravdy prinest nic. Pokazde kdyz si myslis ze mam pocit naproste kontroly, je to iluze, ktera pokud trva dost dlouho, bude rozdrcena, aby te to mohlo posunout dal. Tedy odpoved je ne. Jen bych k tomu rekla ze ale muze byt stav kdy jidlo kontroluje cloveka.
Cool To ano. Proste abych si mohla naplanovat co uvarim, nakoupim atd. To delaji i lide stravujici se klasicky. Teda pokud nezijou na macdonaldech a pizach, objednanych a koupenych na posledni chvili. Netrva mi to ale dlouho - proste zhodnotim co mam doma, co potrebuje snist prvni, co se z toho da nejlip nakombinovat.
9) To taky ne. Pokud nechodim do nejake restaurace tak proto ze me tam nic nelaka. Kdyz se s nekym domlouvam na vyberu restaurace, tak je normalni ze se vybere takova na ktere se shodnou oba lide, ne?
10) Ne.

Citace
Nesmíte zapomenout, že pocházím z venkova, kde je řada těchto potravin ještě vnímána exoticky
To neni jenom na venkove. Ale ja s tim vubec nemam problem jak moje jidlo kdo vnima. Teda pokud by tam treba nestal a nerikal - fuj to je hnus jak to muzes jist - ale to se mi jeste nestalo. Nekdy na me nekdo kouka jako na exota, ale to me spis pobavi. Jsou to treba lidi kteri se napajeji kokakolou a maji fobii ze zeleniny. No kazdemu to jeho.
Citace
Že bych ale jel na dovolenou, kde bych se stravoval klasicky, tak to nehrozí
Vzdycky se da ubytovat v self-catering. A kdyz se cloveku varit nechce, tak se da jit na neco prijatelneho do restaurace.
Citace
Já jsem se jedno období několika let poměrně intenzivně věnoval psychoterapii a tam mě třeba zaujal dotazník, který jsme dostali. Co byste dělali, kdyby Vám zbýval den, týden, měsíc života.
    Já tam tehdy napsal kouřil cigarety, pil alkohol, užíval si s ženama, hodoval. Ale přitom jsem v té době nepil, nekouřil, nežil promiskuitně.
    Dneska bych tam napsal, že bych si uvařil něco dobrého, sladkého. Třeba napařenou zeleninu, zeleninovou polévku, obilí, luštěniny a věnoval se svým blízkým.
Ted me napada - jak ti nekdo muze se 100% jistotou rict ze ti zbyva tolik a tolik zivota? Mnoho lidi uteklo hrobnikovi z lopaty. Ale abych odpovedela. Moje odpoved by byla, ze bych se jeste intenzivneji zamyslela nad tim, cim potrebuju pohnout. Z ceho mam strach? Co jsem vzdycky chtela zkusit a stale neudelala? Sky-diving? Zpivani sola ve sboru? Nejaka specificka cesta? Zkusenost? Proste - po cem vedome i nevedome touzim? Urcite by tam nebylo koureni - to jsem si zazila a eventuelne se to stalo otroctvim. Velke mnozstvi alkoholu (opet zazito) neni nic prijemneho. Mala sklenicka vinka jednou za cas - to delam tak jako tak. Nebo pivko kdyz prijde chut. Je to malokdy. Opet - ZIJU. Promiskuita - take zazito - nic prijemneho, je to utek. Hodovani? Jestli to znamena prezirani - tak na co? Aby me pak palila zaha a bylo mi blivno? Zase nic prijemneho.
Citace
Já ty lidi spíš obdivuju, že jsou schopní fungovat na tom co jedí a kolikrát relativně dobře, to já tedy poslední roky před mb moc schopný fungovat nebyl, o tom jak jsem před mb nezdravě a staře, na svůj věk, vypadal už raději pomlčím. Holt mají lepší konstituci. Mě přinutil nedobrý zdravotní stav, hledat alternativy a věnovat se mb.
Spis bych rekla ze vetsina lidi ma daleko mensi citilivost na to co s nimi to ktere jidlo dela nez clovek ktery alespon chvili jedl MB. Takze si ani neuvedomuji, o kolik lip by se mohli citit, vnimaji to jinak, ochuzeni o rizek by brali jako tezkou deprivaci.
Citace
Agarku rozhodně si přispívaní na fóru nezakazuj  , Tvé příspěvky moc ráda čtu a tento  byl pro mně velmi  zajímavý a obohacující. Dovedeš moc pěkně a trefně zformulovat své vnímání, pocity, názory
Taky se primlouvam.
Zaznamenáno

cokito
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #22 kdy: 18. Duben, 2010, 07:23:01 »

ahoj, moc diky vsem, je to pro me podnetne. napisu vic, az nebudu ve stresu s dokoncovanim diplomky a koho to bude zajimat, rada pak poskytnu zavery vyzkumu.
Zaznamenáno
giorgino
Host
0 0
« Odpověď #23 kdy: 18. Duben, 2010, 18:52:44 »

Tajak,

co vlastně znamená ten tvůj obrázek v profilu? To jsou poměry mb talíře?  Grin
Zaznamenáno
Tajak
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #24 kdy: 18. Duben, 2010, 20:27:09 »

giorgino,

Je zajímavé, jak jednu věc vidí různí lidé a co vše jim může připomínat...  :)Z

Z mého pohledu je to hippie znak Míru oděný v sexy hávu... Grin...a kdybys chtěl vědět, jak vypadá takový hippík, tak třeba tady:

Smiley Smiley Smiley
Zaznamenáno

...prostě život...
giorgino
Host
0 0
« Odpověď #25 kdy: 18. Duben, 2010, 20:34:38 »

zajímavé. no, už se tě chtěl zeptat v jiné diskuzi před pár dny, ale tady to je alespoň k tématu, když otázka: "Jak moc se věnujete správnému stravování?" A tak si myslel, že máš na talíři 40% obilí (modrá část), 40% zeleniny (zelená), 10% zapečená dýně (oranžová) - mňam mňam - a 10% ostatní (fialová). takovej letní talíř při sklizni dýní a baštíš venku na sluníčku (žlutá kolem).
« Poslední změna: 18. Duben, 2010, 20:38:34 od giorgino » Zaznamenáno
Tajak
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #26 kdy: 19. Duben, 2010, 18:32:56 »

Smiley Tvůj výklad se mi moc líbí!  Wink
Zaznamenáno

...prostě život...
cokito
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #27 kdy: 11. Červen, 2010, 11:40:05 »

ahoj, posilam odkaz na svoji diplomku a dekuju vsem, co meli pripominky a odpovedi. budu rada i za dalsi reakce a inspirace. mejte se dobre! čokito http://is.muni.cz/th/109533/ff_m/?lang=en
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #28 kdy: 09. Listopad, 2011, 13:00:44 »

hoj,
diplomku jsem si stahla, ale nekoukla ještě na ní. Tak už nemusím vyplňovat, když studentka má po studiu, že? Agarek vždy napíše hezké příspěvky, to musím souhlasit s ostatními.
Jarka
Zaznamenáno
Stran: 1 [2]
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení