Stran: 1 [2] 3
  Tisk  
Autor Téma: Katus  (Přečteno 7549 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
giorgino
Host
0 0
« Odpověď #15 kdy: 02. Květen, 2010, 13:41:12 »

pamatuji, jak mi Hanísek psal, že mě nelze nemilovat. to samé můžu říct i já o něm. a pokud jde o tebe, el, tak tebe vážně nelze nemilovat. pěkný příspěvek jako většinou.  rád Tě čtu. Smiley
Zaznamenáno
Katus
Host
0 0
« Odpověď #16 kdy: 02. Květen, 2010, 22:54:00 »

Jo jo, Giorgiono má pravdu. Fakt hezky řečeno, El.

Moje tchyně je super, ale sama má hodně zdravotních problémů, často se jí snažím vysvětlit, že pokud nevyřadí mléko a mléčné výrobky, kterých za den spořádá tucty, tak se takových problémů bude těžko zbavovat... no a při jedné takové diskuzi mi vytkla tu moji hubenost a že vypadám nemocně... Takže jsem si o to vlastně koledovala. Ono je to  těžký dávat lidem rady ohledně jejich zdraví, když jsem v jejich očích příliš hubená, nezdravá. Radši bych se měla naučit mlčet a ať si každý dělá, co chce, i když je to těžký, zvlášť když se jedná o lidi člověku blízké...

No právě že jsem poslední dobou zhubla víc, než by se mi líbilo, moje normální váha je něco mezi 48 - 50 kg a teď se pohybuje mezi 44 - 46 kg a nelíbí si mi, jak na mě některý oblečení, třeba kalhoty, visí. Necítím se tak moc dobře... Ale utěšuju se tím, že to je ze začátku MB prostě tak a časem se to zase spraví. Jen to chce trochu trpělivosti. Naštěstí moji rodiče jsou v pohodě, sami jsou hubení, máma byla vždycky a táta jí taky MB, takže mají pro to mý hubnutí pochopení.

Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #17 kdy: 03. Květen, 2010, 04:40:33 »

Poklona děkuju za pochvalu...

Taky jsem chtěla zezačátku všechny poučovat o tom, co by měli a neměli.. ale ono to opravdu nejde.. tohle musí být dobrovolné, je to něco jako životní cesta, někdo prostě tyhle informace mít nemá.. tak to beru teď.. i když je to těžký, to je pravda...

To jsou jen 2-4 kg od tvého normálu... žádná hrůza, oblečení na tobě visí , protože bylo zvyklé na těch pár kil navíc, to ale problém neni ne?koupíš nový , nebude viset, ale objímat tvoji postavu a hned bude líp.. 
Nemyslela jsem, jak se cítíš v oblečení, ale jak se cítíš ty sama... 
Podle mě na výšku 160 je to uplnej ideál.. jak jsem psala já mam 168 a při 53kilo cítím, že mě tíží zadek- i když to nesmím před některýma lidma vyslovit, protože oni na sobě nosí i deset a víc kilo navíc, takže jsem pak pro ně cvok  Grin

Hlavně ale neboj, postupem času to nabereš zpátky.A ještě k tomu když píšeš, že máš hubené rodiče! To moje mamka, měla vždy nějaké to kilo navíc(ted teda hodně zhubla, protože přestala jíst sladkosti a začala si vařit zeleninové polívky), tak to pak bylo jiný.. to nás někdo potkala první co řekl bylo, jak jsem strašně hubená..  Eek a já je už ted chápu- když nosí i přes deset kilo navíc... 
Zaznamenáno
Katus
Host
0 0
« Odpověď #18 kdy: 10. Květen, 2010, 23:42:04 »

Znovu se hlásím po týdenní odluce do svého deníčku... Jsem teď v jednom kole, nic nestíhám a už vůbec ne psaní do nějakého fóra Roll Eyes  Nestíhám si ani pořádně uvařit a stresem se moje váha neustále drží na minimu, ach jo...

Řekla jsem si, že si teď na sebe udělám trochu víc času, nebudu se hrnout do žádných extra aktivit (samozřejmě kromě práce) a budu se snažit si vařit podle knížky, kterou jsem si nedávno pořídila a která se právě zabývá tím, proč lidi jako já na MB hubnou a jak nabrat zpátky ztracená kila. Zatím to vypadá zajímavě...

Je to snad první knížka, na kterou jsem kdy narazila, co řeší tenhle problém, všude jinde je to jenom o tom, jak hubnout a jak se zbavit nadbytečných kil, ale nikdo ti pořádně nevysvětlí, proč hubneš a jak přibrat...  Mě osobně to nepřijde moc správné, že jsem tak hubená, a proto se to snažím řešit... Taky proto, že už je mi 28 a ráda bych měla v brzké době miminko, ale nezdá se mi správné otěhotnět při 44 kilech.

Zaznamenáno
giorgino
Host
1 0
« Odpověď #19 kdy: 11. Květen, 2010, 21:06:41 »

Katko, pokud se cítíš dobře, máš dostatek energie, tak váhu nemusíš řešit. Hlavně buď vpoho.  Wink
Zaznamenáno
Katus
Host
0 0
« Odpověď #20 kdy: 11. Květen, 2010, 23:13:28 »

Máš pravdu, Giorgiono, asi to moc řeším... Undecided Určitě jsou lidi, co jsou na tom daleko hůř než já, co jsem vlastně jinak zdravá.  Snažím se být v poho, ale sem tam na mě padne taková depka, tak se z toho musím vypovídat...  Very Happy

Zaznamenáno
Katus
Host
2 0
« Odpověď #21 kdy: 23. Květen, 2010, 23:37:12 »

Teda začínám té španělské makrobiotice pomalu přicházet na chuť... od té doby, co si vařím podle té nové knížičky s recepty na přibírání, mě to vaření baví mnohem víc.  Ty recepty vypadají sice na první pohled banálně, ale jsou vynikající, a co víc, chutnají i mému příteli, který sice přibrat nepotřebuje (spíš naopak), ale rád si slsme na čemkoliv dobrém, a tak jsem spokojená i po téhle stránce... Dřív jsem měla tendenci si jídla vymýšlet a experimentovat, což většinou nedopadalo moc úspěšně a já pak byla nešťastná z toho, že to přítel nechce jíst.

Přidala jsem teď do svého jídelníčku víc ryb a mořských potvor a snažím se, abych měla v každém jídle nějaké bílkoviny (rostlinné i živočišné), což jsem dříve opomíjela... A taky hodně kulaté a kořenové zeleniny, protože ta vyživuje a uklidňuje, když se vaří dlouho na mírném plameni, což prý potřebuju, aby byl můj organismus schopen přijímat bílkoviny... Jo a taky to chce ubrat potraviny s čistícími účinky, jako zelenolisté zeleniny, ječmen atd. , protože to právě vede k hubnutí...

Tak jsem teda moc zvědavá, jestli to zabere... zdá se mi, že už se začínám trochu zakulacovat, ale podle váhy važím furt stejně, tak nevím, asi je to jenom můj subjektivní pocit Undecided Uvidíme, jak to bude dál, prozatím stačí, že nám chutná Wink
Zaznamenáno
xylda
Full Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #22 kdy: 24. Květen, 2010, 06:23:57 »

Katus, držím palce z95
Zaznamenáno
paulina
Hero Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #23 kdy: 24. Květen, 2010, 21:01:06 »

Citace
chutnají i mému příteli, který sice přibrat nepotřebuje (spíš naopak), ale rád si slsme na čemkoliv dobrém
jé, Katus, tak to máme taky podobné, akorátže u nás je to naopak. Přítel se snaží přibrat stůj co stůj, ale je to takový ten tělesný typ, co spořádá klidně vagon jídla (i sladkého, i když teď už je skoro nejí) a ještě u toho zhubne. A já jsem spíš opak. Takže vařit pro nás dva dohromady je oříšek.. To jsem nevěděla, že listová zelenina a ječmen vede k hubnutí.. Že bych tomu upravila jídelníček pro něj.. Máš tam v té knížečce ještě nějaký rady, jak přibrat? Jaká je to knížka, doporučíš? Smiley

Subjektivní pocit je dobrý začátek, říkej si, že přibíráš a přibírat budeš! Hodně štěstí!
Zaznamenáno
Wl
Host
3 0
« Odpověď #24 kdy: 25. Květen, 2010, 09:22:20 »

Ahoj Katus, držím palce a mám otázku. Jak to myslíš s těma bílkovinama? Dej prosím tě kdyžtak, jestli můžeš, příklad jídelníčku (hlavně těch bílkovin) na celý jeden den.
Jinak ječmen je potřeba. Já ho jím hlavně ve formě (velkých) krup. Má nejvíce bílkovin (z obilovin) a je dobrý třeba i na klouby. Nejvydatnější obilná kombinace je oves s kroupama. Oves obsahuje nejvíce tuku. Hubne se hlavně po celozrnné rýži, která zase ale nejvíc pročišťuje.
Na přibrání se doporučuje jíst několikrát týdně normální (ne celozrnnou) bílou rýži nebo normální bezvaječné (ne celozrnné) těstoviny. Pak je také potřeba dostatečně pít - vlažnou čistou vodu, ideálně šálek před každým jídlem, kvůli tomu, aby dobře probíhalo čištění a taky aby člověk příliš nevyschnul a nestáhnul se (tj. zase ta váha). Tady bych ještě dodal, že třeba jáhly, které je samozřejmě potřeba jíst, vodu z těla odebírají.
Potom ještě… Na přibrání potřebuješ sacharidy, t.j. hlavně polysacharidy z obilí. (Ze zeleniny nepřibereš.) Pak je také potřeba mít v jídle i dostatek oleje, t.j. včetně semínek a někdy jíst ořechy.  A používat i obilná sladidla (zase ty sacharidy) či ovoce.
A tady bych ještě asi měl dodat, že mě se zatím ztloustnout nepodařilo. Možná je to i tím, že si občas střihnu nějakou tu hladovku... : )
A připojuju se k Paulině… Co to máš za knížku?
Zaznamenáno
Katus
Host
0 0
« Odpověď #25 kdy: 26. Květen, 2010, 08:44:54 »

Wl, dik za prispevek a za rady.

Paulino, já jsem na tom podobne jako tvuj pritel. Taky toho jidla sporadam hory a jeste pri tom hubnu... No ona je to docela komplikovaná zalezitost a pribrat neni jen tak. Jsme konstitucne víc jin, jenze prejidanim se to nespravi spis naopak. Já jsem to taky takhle resila, ale spis jsem hubla... Autorka té knizky vysvetluje, ze se pak organiznus uvnitr stáhne (treba kdyz nekdo ji prilis obilovin, chleba, orechu, ryb atd) a tim padem se jeste vic hubne. 

Tu knizku napsala spanelska autorka Montse Bradford a pokud vim, vysla zatim jenom ve spanelstine (ale treba by se dala prelozit Wink)... jeji teorie spociva v tom, ze je treba nejprve organismus (ktery je vnitrne stazeny) jakoby uklidnit a dodat mu prirozenou "sladkost" v podobe dlouze varene a na ruzny zbusob upravene korenove zeleniny a kulate zeleniny. A pak je treba dodat v kazdem jidle bilkoviny, coz jsou zakladni stavebni kameny naseho tela. Autorka doporucuje jist ryby (zivocisne bilkoviny) na obed, vecer jen rostlinne (lusteniny, tofu, tempeh, seitan...). Taky dopurucuje jedno vejce tydne, pry je to v techto pripadech potreba. No a samozrejme je treba jist obilí - pravidelne, seminka, orechy, olej (spis tepelne upraveny, nez za studena- prilis ochlazuje), ovoce, slady apod...

Jeste se pokusim vecer pripsat vic a dodat nejake recepty.
Zaznamenáno
Wl
Host
3 0
« Odpověď #26 kdy: 29. Květen, 2010, 16:49:11 »

Katus: Když se potřebuješ uvolnit, tak listovou zeleninu určitě nezavrhuj. Ta právě uvolňuje nejlíp. Hodně důležitá je ale i úprava. Na uvolnění jsou třeba krátkodobě tepelně upravované (např. blanšírované 1,2,3 min.-do křupava, nebo napařované, spařené,...) zeleniny a také krátkodobá pickles a lisované saláty,atd. Takže se na to koukni: ). A pít.
Když budeš např. pořád dokola jíst dlouhodobě tepelně zpracovanou zeleninu (kořenovou zejména), tak se stáhneš. Dobře tě pak uvolní třeba blanšírovaný pórek, brokolice, čínské zelí,atd.. Zeleniny a způsoby úprav je potřeba navíc střídat i podle ročních období.
Nedá se ani říct, že by zrovna zelené zeleniny pročišťovaly výrazně víc než jiné. Třeba taková kořenová bílá ředkev, ta pročišťuje hodně a když jí budeš jíst pořád a pořád, tak taky zhubneš: ).
Důležitý je jak píšeš i ten poměr - více zeleniny a méně obilí .
Jinak ořechy uvolňují, seitan ale dost stahuje a ryby také. U ryb záleží i na druhu i na úpravě (slanost,pečení ale můžeš i je podusit, což je pak jinovější úprava). Vejce jsou hodně koncentrovaná živočišná bílkovina, dost špatná na játra a také hodně (extrémě) stahují. Takže ta metoda je (pro mě) trochu s ? Možná krátkodobě na to dostat se z nejhoršího...
Ale přibereš tak, to zase jo. Dej někdy vědět, jak to pokračuje. Taky by se mi pár kilo hodilo: ).
« Poslední změna: 29. Květen, 2010, 16:51:20 od Wl » Zaznamenáno
Katus
Host
0 0
« Odpověď #27 kdy: 29. Květen, 2010, 17:58:29 »

Wl, já listovou zeleninu nezavrhuju, ani jsem si jí nevzdala, jen jsem trochu snížila její podíl a jím nejenom kořenovou, ale taky kulatou zeleninu (dýni, cibuli, květák, zelí, brokolici...) Možná jsem se jen špatně vyjádřila...

Víš, já se teprv učím všechny ty různé způsoby úprav zelininy, který popisuješ, a ta knížka je taky uvádí... Minulý týden jsem tak připravila salát ze zelených fazolek, mrkve a řas a byl výbornej. A dneska si dělám lisovanej salát ze zelí, tak jsem zvědavá, jak se mi povede. I pickles jím (když se mi zrovna povede Wink

Navíc, včera jsem byla u MB poradkyně, a ta mi vysvětlila, že listovou zeleninu v žádným případě nemám vynechávat, ani ječmen, jak jsem si myslela, že se po něm hubne. Prý bych měla jíst všechna obilí a smíchat třeba dvě dohromady. Ani po celozrnný rýži se podle ní nehubne....

Ryby jsem už přestala péct, to mě dost stahovalo. Dusím je, napařuju nebo dělám polívky... Mám pocit, že je potřebuju, i když asi ne zas až tolik, jak doporučuje ta autorka jíst je skoro každý den. Vejce si semtam nějaké dám, to myslím, zas až takový problém není.

Takže se zatím učím, spoustu věcí jsem totiž do teďka neznala nebo nevěděla, jak na ně, a tak jsem je neděla, a v tom byla asi ta chyba. Doufám, že se to časem poddá.

Jinak váhově jsem na tom pořád stejně neubírám ani nepřibírám, no uvidíme, jestli ta teorie vůbec funguje Very Happy Každopádně budu informovat dál...
Zaznamenáno
Wl
Host
1 0
« Odpověď #28 kdy: 29. Květen, 2010, 19:30:17 »

To jsi od posledně dost pokročila... S těmi vajíčky bych to ale nepodceňoval a jestli ti tvoje MB poradkyně řekla, že po celozrnné rýži natural se nehubne (když se jí příliš často a třeba i samotná), tak to ti lhala: )).  Je to vyzkoušené nejedním MB: ).
Zaznamenáno
Katus
Host
1 0
« Odpověď #29 kdy: 03. Červen, 2010, 19:03:26 »

Já vím, že jsem slíbila nějaké ty receptíky pro nás hubeňoury, co se snažíme přibrat, ale nějak jsem se k tomu do teď nedopracovala. Koukám denně v práci 8 hodin do počítače a pak se mi nechce doma večer před spaním do něj ještě něco sepisovat. Navíc mi to vaření poslední dobou zabírá strašně moooc času, to se mi dříve nestávalo...stíhala jsem pracovat, studovat a vařit zároveň, už si to teď nějak nedokážu představit.

No a k těm receptům, zatím jsem jich zkoušela jen několik, některé se povedly jiné zase ne (ty jsem si pak musela sníst sama Sad ) Taky je třeba dodat, že recepty jsem míněny pro španělské makrobiotiky, takže některé suroviny budou pro vás doma v Čechách asi nevhodné, ale určitě by se daly něčím nahradit. Mě osobně zarazilo, že v některých receptech se objevují rajčata a papriky, jenže autorka pak vysvětluje ve svém fóru na internetu, že je to jen z emocionálních důvodu, španělská kuchyně je totiž založená převážně na lilkovitých zeleninách, to aby lidem ta jídla připadla o něco bližší...

CIZRNA PO NÁMOŘNICKU (nevím na kolik je v makrobiotice správné míchat luštěniny s rybami, asi moc ne, snad jen hubeňouři jako já si to můžeme sem tam dovolit)
2 hrnky přes noc namočené cizrny, 1 pórek (nakrájený nadrobno),1 mrkev(na kolečka), 1 stroužek česneku (nakrájený nadrobno), 2 červené papriky (vůbec tak být nemusí), 2 kalamáry, 1 kus jakákoli rybího filé bez kostí, hrnek oloupaných krevet, (stačí bohatě jenom ta ryba), citronová šťáva, 2 proužky kombu, bazalka, šafrán, pažitka

Ryba se nakrájí na menší kousky, pokape citrónem a nechá se 15 min uležet. V tlakovým hrnci se osmahne pórek s česnekem a troškou soli (5 min), přidáme cizrnu, mrkev, kombu (předem namočenou), bazalku, zalijeme vodou, aby bylo všechno pokryté a přivedeme k varu. Pak hrnec uzavřeme a vaříme na mírném ohni hodinu a půl.  Když je cizrna vařená přidáme rybu, ?papriku? a šafrán a vaříme teď už bez pokličky 15 min než se uvaří ta ryba a podáváme s pažitkou (já k tomu měla jahelnou kaši a blanšírovanou brokolici, moc nám chutnalo)

DUŠENÝ SEITAN
2 balíčky seitanu (nakrájet na kosky), 2 větší cibule (na vetší kusy), 1 česnek (nadrobno) 2-3 kořeny pastiňáku (na tluščí plátky, já ho neměla a nevadilo), 2 cukety na větší kusy, olivový olej, větvička rozmarýnu, 2 lžičky mirinu nebo koncentrované jablečné šťávy, 2 lžíce sojovky, petrželka

Nejdříve osmažíme cibuli a česnek na oleji se špetkou soli na mírném ohni asi 5 min a přidáme zbytek ingrediencí (krome petrželky). Dusím pod pokličkou na mírném ohni 30 min. Na konec přidáme petrželku. (Udělala jsem si k tomu pohankové karbanátky, taky recept ze stejné knížky - moc dobré)

POMAZÁNKA Z TOFU A OŘECHŮ (Podle autorky si my hubení dopoledne můžeme dát na svačinku třeba kváskovej chleba s nějakou pomazánkou s kvalitní bílkovinou, španělé obědvají mezi 2 - 4 hodinou odpolední a vydržet od snídaně do oběda bez jídla dokáží jen otrlejší jedinci)

1/2 tofu
4 lžíce vlašských ořechů (lechce opražených)
1 lžíce bílého misa
1 lžíce nadrobno nakrájené pažitky
1 menší kousek celeru (nastrouhat)
1 mrkev (nastrouhat)

Tofu povaříme asi 4 minuty. Vyndáme a ihned rozmixujem společně s ořechy a misem, až se vytvoří krémová konzistence, pak smícháme s pažitkou a většímy kusy ořechů a s nastrouhanou mrkví a celerem.

Toť zatím vše, těch receptů je tam habaděj, ale všechno se to sem najednou nevleze. Postupně pokud bude zájem připíšu další... Třeba čočkové lazáně (bešamel se udělá z květáku Very Happy), rýže s treskou, dušené fazole, paella z guinoy s cizrnou atd.

Zaznamenáno
Stran: 1 [2] 3
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení