Stran: [1] 2
  Tisk  
Autor Téma: Také máte problémy s celozrnným ovsem a ječmenem?  (Přečteno 4621 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
jiřík
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« kdy: 24. Květen, 2010, 12:24:33 »

Ahoj všichni tady!
Mám problém s celozrnným ovsem a ječmenem. Měl bych dotaz na kohokoliv tady na fóru, kdo se v této problematice vyzná. Za případné reakce a odpovědi všem předem děkuji.
Tyto dvě celozrnné obiloviny obiloviny mi moc chutnají, stejně jako všechny ostatní potraviny patřící neodmyslitelně do makrobiotické životosprávy. Způsobují mi však značné problémy při trávení.
Napíšu nejdřív něco o sobě: Nejsem striktní makrobiotik, ikdyž jsem o to kydsi usiloval. Moje strava se přibližuje standardnímu makrobiotickému režimu tak na 50-70%.
Bohužel ani moje zdraví není nejpevnější. Musím totiž užívat léky kvůli svému vážnějšímu psychickému onemocnění-jsou nutné ke stabilizaci mé psychiky. Bohužel tyto léky mají poměrně dost nežádoucích účinků. Loni v červnu jsem byl na odběru krve a paní doktorka zjistila tyto zvýšené hodnoty(cholesterol 6.47mmol/l, 3*vetší hladinu triacylglycerolů-krevní tuky a mírně zvýšený hormon prolaktin). Bohužel jsem nedlouho po začátku užívání léků hodně přibral a v současné době mám i značnou nadváhu (přes 100kg). Tyto léky užívám s přestávkou (2 měsíce) asi 5 let. Jednu dobu se mi podařilo zhubnout až na 90kg, pak jsem, bohužel, léky vysadil na dva měsíce a po odeznění psychických potíží a pobytu v nemocnici jsem opět za tři měsíce nabral nejméně 20kg.
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #1 kdy: 24. Květen, 2010, 12:31:59 »

Ahoj Jirko. Jaké problémy při trávení? A to ti dělá vyloženě jen oves a ječmen? Rýže, jáhly, žito, špalda, pohanka to nedělají?
Zaznamenáno
jiřík
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #2 kdy: 24. Květen, 2010, 13:42:13 »

... omlouvám se, nevešlo se mi to do jednoho příspěvku, tak pokračuji dále...
Dlouho jsem si myslel (až do teď), že moje potíže s přibíráním jsou způsobeny hlavně těmi léky.
Minulý čtvrtek jsem byl na vyšetření u poradce celostní medicíny vyškoleného Mudr. Jonášem u pana Krejčího. Proměřil mně toxické zátěže v organismu na přístroji Salvia. Zjistil mi zátěž na lepek=gluten-metabolickou poruchu trávení a zpracování této rostlinné bílkoviny (bílkovina pšnice a žita) a také poruchu trávení a zpracování složitých cukrů (škrobů).
Dále našel tyto záteže v mém organismu: na někt. mých orgánech kvasinky, viry a bakterie a ještě težké kovy a dokonce i radioaktivní plutonium.
Důsledek z toho plyne, že bych neměl jíst pšenici a žito, špaldu smím i pšenici dura mohu a oves. Na ječmen jsem se zatím pana Krejčího nestačil zeptat. Dozvěděl jsem se tak, že moje potíže s přibíráním jsou způsobeny těmi metabolickými poruchami a moje psychické potíže byly zapříčiněny lepkem (pšenicí).
Asi dám na bezlepku Smiley
Teď se konečně dostávám k tomu ječmeni a ovsu. Způsobují mi značné problémy s trávením (velké nadýmání-začíná asi1-2hodiny po jídle a mírný průjem- jdu po ranní kaši z ovsa i víckrát na stolici, která nemá tvar, je kašovitá a zapáchá.)...
Zaznamenáno
jiřík
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #3 kdy: 24. Květen, 2010, 14:27:29 »

...V něděli jsem si uvařil (riskl jsem to opět za cenu křečí a nadýmání) znova ranní kaši ke snídani z celozrnného ovsa po dlouhé době podle knihy: MAKROBIOTIKA PREVENTIVNÍ ENERGETICKÁ MEDICÍNA BUDOUCNOSTI od autorů Kushi a Jack. A ty problémy po jídle, bohužel, zase byly. Tentokrát jsem u vaření postuval jinak než jindy. Večer jsem přebral a vyřadil všechny okem viditelně zčernalá zrna celozrnného staršího ovsa Bioharmonie-někde jsem slyšel, že to jsou toxické (plísně)aflatoxiny. Myslel jsem si totiž, že mohou způsobovat moje zažívací problémy.Je možné, že jsem nějaká zč. zrna přehlédl. Pak jsem přebraný oves namočil do většího množství mírně teplé vody a po cca 15 min vyměnil za novou studenou, ve které jsem ho máčel cca 9 hodin přes noc do rána (poměr studené vody asi 1:5 až 6). Ráno jsem dal oves v tlakovém hrnci na plynový sporák na největší plamen, přivedl k varu, posbíral pěnu, mírně osolil, přidal kousek namočené řasy Kombu-protože ta má podle Kushiho protivirový a protiplísňový účinek, podložil kovovou rozptylkou a natlakoval a vařil 1h a asi 40min. Kaše po uvaření byla krémová, ani hustá ani řídká asi akorát. Chutnala dobře sladce a velmi mírně nahořkle. Jedl jsem ji samotnou, chutná mi i tak, ikdyž se může samozřejmě ještě čímkoliv doplnit. Pojídle byly, bohužel, zase tr. obtíže. U kaše z celozrnného ječmene mám stejné problémy. Po špaldě má stolice trochu tvar, není řídká a skoro nezapáchá. Po jiných obilovinách tyto problémy nejsou.
 Nevíte někdo, čím by mohli být způsobeny moje távicí obtíže? Kde je příčina?
Díky za reakci Neone.
Zaznamenáno
Iren
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #4 kdy: 24. Květen, 2010, 15:01:34 »

Jiříku, tak to nepokoušej. Když ti to zatím říká ne, zkus cz oves a ječmen na čas vyřadit. 
- Totiž neradím coby odborník (takže mě samozřejmě klidně neposlouchej), ale ze své trošinku příbuzné zkušenosti. -
Nemám sice takové reakce jako ty, ale taky mám zjištěnou zátěž na pšenici a žito a nejím je už přes tři roky. Ze začátku, prvních pár měsíců, jsem na doporučení nejedla ani ječmen a špaldu. Ale sama jsem věděla, že ani oves moc nemusím, protože mi připadá docela těžký (asi zas tučný). Myslím, že je dobré tělu na začátku hodně ulehčit, aby se začalo postupně normalizovat. Tak jsem první měsíce byla striktní bezlepkáč a částečně pokračuju a docela mi to pomohlo. Postupně jsem se propracovala k normální konzumaci špaldy a ječmene a oves jsem začala zařazovat (s velkou chutí teď už docela) tak, že ho přimíchávám asi 1:4 nebo 1:5 k rýži (rejže víc:).
A proč se nespokojit třeba jen s kroupami (č. 10) namísto cz ječmene bezpluchého, pokud mluvíš o něm?

Myslím si totiž - a dlouho jsem to taky chtěla vznést jako dotaz - že právě bezpluchý oves a ječmen (nebo taky cz špalda (nikoli špaldové kroupy)) jsou "příliš celozrnné" na to, aby se dobře strávily. Nepřipadá vám to ostatním taky tak? Obsahují totiž tak nějak moc "plev", které se musí až vyplivovat a přijdou mi na přijetí útrobami vyloženě drastické. Proto si je mísím s jinými laskavějšími zrninami nebo volím radši ty mírně obroušené varianty, které jsou na trávení ok.

Jiříku, držím palce v tvém zápolení, určitě ti to pomůže. Zkus ta doporučení na základě měření onoho přístroje, ale zároveň si hleď i toho, jak sám reaguješ. Každý jsme individualita a potřebujeme něco jiného, tak jsou recepty druhých nepřenositelné.
Zaznamenáno
Mili
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #5 kdy: 24. Květen, 2010, 16:45:32 »

Jiřík, máš asi problém s lepkom, ale nielen s ním. Bezlepkové obilniny asi poznáš : ryža natural, kukuričná krupica, jáhly a pohanka, tiež možeš amarant.  Potrebuješ si prečistiť črevo, aby ti lepšie trávilo.
Problém máš  i s nevhodnými nasýtenými tukmi  a s cukrom. Nevhodné tuky nahraď menším množstvom panenského oleja prípadne semienok a snaž sa obmedzovať sladkosti. Ryža dobre uvarená a menované obilniny ti budú v tom pomáhať, i keď sa to pravdepodobne hneď nepodarí.
Pozri si štandardný tanier, snaž sa mať na tanieri 5 chutí a 5 farieb. Táto zásada ťa povedie k uspokojeniu všetkých chutí a k celkovej spokojnosti.
Ak to nemáš ďaleko do Brna, skús kurz Nadi Dospíšilovej, je výborná kuchárka vie i diagnostikovať a pracovať s ľuďmi, poradiť. Pa, držím ti palce.
Zaznamenáno
jiřík
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #6 kdy: 24. Květen, 2010, 21:18:31 »

Iren, Mili děkuji za reakce.
Asi si pomalu zvyknu (přejdu na bezlepku). Postupně vyřadím pšenici, žito a asi i ječmen a oves a snad to nějak půjde. Po pšenici a žitu však nemám průjem či ridší stolici jen mírné távicí obtíže na rozdíl od cz ječmene a ovsa. S důkladným žvýkáním jsem to již dříve u cz ječ. a ovsa zkoušel. Nezabralo to. Bohužel, i kaše z ječný krup nebo zapékané kroupy s houbami mi výše uvedené trávicí obtíže způsobuje, i když jen v menší míře. Zajímavé je, že po ovesných vločkách tyto moje problémy nejsou. Přes noc je namočím-nechám fermentovat, ráno je uvařím na kaši a problémy po konzumaci prostě záhadně  nejsou.  U ječných vl. a jiných nevím, ty jsem aztím nezloušel.Poslední týden dodržuji mb striktněji. Asi jsem shodil ccca 1kg. Chce to asi jen vytrvat.
Chtěl jsem se zeptat: Co jsou kroupy č. 10? Já jsem doposud byl zvyklý kupovat jen ty z obchodu (zdravé výživy) v malém balení v celofánových sáčcích, které nebyly žádným označeny číslem. Nekupuji domů obilí zrovna po kilogramech
nebo po pytlech (i kvůli molům).
Všechny tady na fóru zdravím. Smiley
Zaznamenáno
Hanisek
Full Member

593846503
Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #7 kdy: 24. Květen, 2010, 21:45:43 »

Kroupy č.10 jsou velké kroupy, ty největší Smiley
Zaznamenáno
Iren
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #8 kdy: 24. Květen, 2010, 23:53:24 »

Ano, kroupy 10 jsou největší - v běžné produkci, nebio, v normálních obchodech. Taky někdy slují "zabijačkové". (Nikdy jsem neviděla nabídku všech deseti číslíček, ale myslím, že mívají ještě 9 a 7, které teda jsou obroušené víc). Ty bio ze zdravých výživ (samozřejmě nejlepší varianta:) určitě budou odpovídat tomu nejmenšímu obroušení.
Zaznamenáno
jiřík
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #9 kdy: 25. Květen, 2010, 10:44:18 »

Díky za info o kroupách Hanisku a Iren.  Wink
Zaznamenáno
Wl
Host
2 0
« Odpověď #10 kdy: 25. Květen, 2010, 11:03:04 »

Jiřík: Máš toho docela dost...
Patrně ani žaludek nebude nic moc, ty léky (chemikálie) mu navíc dávají docela zabrat. Takže všechno důkladně kousat musíš v každém případě. Jinak, zařazuj nejprve ta snadněji stravitelná jídla (jak už to tady padlo) a postupně, jak se budeš dávat dohromady přidávej další.
A každopádně, pokud ses už rozhodl vzít svoje zdraví do svých rukou, zajeď si někam na kurz. Po internetu ti informace stačit nebudou.
Máš obrovské rezervy v tom, co zlepšovat.... Nejde jenom o to, co jíš a piješ, ale také kdy a v jakém množství, jak je to zkombinováno,atd. Navíc je potřeba cvičit, aby proudila energie tam kde má. Dobré jsou energetické masáže - shiatsu, cvičení DO-IN. Je toho prostě hodně, co ti pomůže se dát dohromady.
Na závěr ještě toto: Při přechodu na MB se doporučuje nejprve začít jíst dostatek naší zeleniny,krátce tepelně zpracované (syrová je špatně stravitelná) a vyřadit sýry a vejce.
Hodně štěstí!
Zaznamenáno
jiřík
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #11 kdy: 02. Červen, 2010, 20:51:15 »

Ahoj, zdravím lidi!
Tak jsem byl minulý Pá na konzultaci a na dalším podrobnějším měření na přístroji Salvia u pana Krejčího. Dozvěděl jsem se tam zřejmě, proč mi cz oves a ječmen dělají výše uvedené problémy. Spočívá to asi v tom, že špatně trávím rostlinné bílkoviny a živočišné i rostlinné tuky-což už tady někdo zmínil (oves má totiž hodně rostlinných bílkovin i poměrně dost tuků). dále špatně trávím i ten lepek- nejsem citlivý, alergik nebo celiakik- a škroby. ještě mi zjistil, že kromě potravinářské pšenice ve stravě, mi špatně působí na psychiku můj mozek a střevo, to mám prý hodně zanesené infekčními ložisky z potravy např. prý lepek nashromážděný za celý život, ale i jiná i. ložis. Jěště zjistil, že mi špatně pracuje slezina a lymfatický systém, že nepracuje na plno. Dále říkal, že mám měřitelnou bakterii boreliózy a leptospirózy a taky virus klíšťové encefalitidy, který se do mého těla dostal nejpíše z očkování proti tomuto viru. Říkal, že boreliózy se nedá nijak zcela zbavit, což prý není tak úplně pravda, protože mi kamarád Seishi (známý tady z fóra) prozradil, že na to zabírá údajně metoda gemmoterapie. Máte s tím někdo zkušenosti? Jo ještě mi S. řekl, že si mám pro jistotu nechat udělat rozbor krve.
  Chtěl jsem se zeptat. Nevíte někdo z jaké pšenice se vyrábí bulgur? jestli, ze špaldy nebo semoliny tak je to O.K. Mě dělá zle jen potravinářská pšenice. Nevíte také jestli, je pšenice nebo případně lepek v normální či sojové zmrzlině? a kde se dá případně ta sojóvá sehnat? Normální zmrzlinu jsem něměl už rok, tak že bych si ji něčím nahradil. Pan Krejčí mi dal tyto preparáty od Jonášovy firmy Joalis na detoxikaci: Colidren, Metabex, Lymfatex a Cranium. Za příp. reakce děkuji.
Zaznamenáno
ryntintin
Newbie
*

Zobrazit profil
3 0
« Odpověď #12 kdy: 10. Červen, 2010, 11:52:36 »

Nech cem Ťa sklamať, ale prešiel som "Jonášovými kvapkami" (meranie prístrojom školeným lekárom+kvapky)  čo celkovo travalo 2 roky. Musím povedať okrem min. zlepšenia ma to stálo kopec peňazí a stratený čas.
Ak máš podozernie na Celiakiu, treba to klasicky vyšetriť lekárom, aby to bolo naozaj potvrdené.
Ak chceš aby sa Ti naozaj zlepšil zdravotný stav jediné riešenie je zmeniť celom stravu (napr. MB) + šport (napr. 4-5x v týždni beh za každého počasia), je to veľmi ťažké a ide to pomaly, ale musíš byť vytrvalí, inak ak si Ty sám nepomôžeš nepomôže Ti nik.
Mám to odskúšané na sebe a za 15 rokov hľadania som vyhodil riadny kopec peňazí na rôzne doplnky, pojedol celú kopu liekov, vyskúšal rôznych lekárov, liečiteľov, alternatívnu medecínu o stratenom čase ani nehovorím........úspech minimálny.
Samozrejme musíš hľadať správne informácie a bojovať za svoju zmenu inak je o iba strata času a peňazí.
Zaznamenáno
jiřík
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #13 kdy: 19. Říjen, 2010, 17:43:32 »

Ahoj všichni tady na fóru!
Chtěl jsem jenom dát vědět, že jsem si už ověřil sám na sobě, že MB je opravdu velmi účinný léčebně-preventivní systém či zdravý životní styl. Jak jsem zde už psal před určitou dobou, měl jsem celkem dost zdravotních problémů, které se mi podařilo pomocí MB(sice ne striktní) a zvýšené pohybové aktivity mírně zkorigovat. Např. se mi podařilo zhubnout asi 3-4kg, ikdyž mám teď ještě pořád dost přes 100kg, je to lepší a v hubnutí hodlám nadále pokračovat. Měl jsem také v červnu lepší výsledky rozborů krve ze dne 18.6. 2010 oproti loňskému roku: (celkový cholesterol byl 5,37mmol/l- norma je 5mmol/l, což je o 1,1 mmol/l nižší cholesterol než loni, LDL-cholestrerol byl 2,89 mmol/l, což je v normě, HDL-cholesterol byl 1,12 mmol/l, což je mírně pod normu, která je 1,2 mmol/l, Index celkového cholesterolu: HDL cholesterolu byl 4, dále triacylglyceroly=krevní tuky byly 2,99 mmol/l(norma je 0,45-1,7 mmol/l), tj. hodnota byla oproti loňsku nižší  o 2,37 mmol/l, tj. je skoro 2*méňě, ale pořád je to skoro dvojnásobek oproti normě a nakonec byl zvýšený prolaktin na 1147 mU/l a norma je 85-333 mU/l nicméně po lécích, které beru je mírně zvýšený prolaktin přirozený.) Takže mi MB pomohla zlepšit zdravotní stav. Ale nespoléhal jsem jenom na ni, kromě MB jsem také užíval asi měsíc před rozborem(odběrem) přírodní klikvovou štávu 3*denně po malých dávkách na snížení cholestrerolu na doporučení paní Doležalové z obchodu-zdravé výživy-ze Zdravého života Brno, dále popíjel delší dobu zelený( sheng) pu-er rovněž na snížení cholesterolu, užíval 1-2 lžičky lněného oleje denně a jěště k tomu užíval preparáty Joalis, ktreré užívám doteď.
Výsledky rozboru tukových látek a chol. mohli být ještě o něco lepší, byly totiž mírně zkresleny, kvůli mírně chylóznímu séru..

Zaznamenáno
Ondrej
Full Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #14 kdy: 19. Říjen, 2010, 18:09:02 »

Jiříku, k tomu bych si potřeboval otevřít výkladový chemický slovník, abych lépe porozumněl:-) Hele, určitě seš ve spojení s lékaři již dlouho a výsledek stále nic moc. Já jsem dokonce z rodiny zdravotníků a taky mi nepomohli. Snaž se poctivě vařit a pořádně žvýkat. Jo a třeba si k tomu otevři knížku "Nevěř lékařům!", dáš spoustě za pravdu a vykašleš se taky na ty nesmyslné rozbory:) Drž se.
Zaznamenáno
Stran: [1] 2
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení