Stran: [1]
  Tisk  
Autor Téma: praktické otázky z kuchyně - co do lednice, co s použitým olejem  (Přečteno 3520 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
tara
Newbie
*
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil
0 0
« kdy: 26. Květen, 2010, 15:07:17 »

Zdravím všechny,
mám několik praktických otázek. Tedy rovnou k věci:

1) co ukládáte do ledničky? - miso, tahini, slad? kterou zeleninu? Já dávám některou do ledničky, některou do košíku ve spížní skříni, ale vlastně to rozděluju tak nějak nahodile. Např. červená řepa? kořenová zelenina? jablka?

2) co děláte s použitým olejem ? (hlavně to řeším po fritování, když je ho hodně)
potkala jsem se už s těmito řešeními:

- vylít do odpadu (dřez, záchod)
- vylít na zahradu
- vylít do uzavíratelné skleničky a vyhodit do koše (to dělá můj tchán:)

jak to děláte vy? ani jeden z uvedených postupů mě úplně neoslovil...

díky za odpovědi,
tara
Zaznamenáno
xylda
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #1 kdy: 26. Květen, 2010, 18:35:32 »

Zeleninu dávám do lednice všechnu, bydlím zatím v paneláku, takže jediné chladné místo je právě v lednici.
Jablka nechávám na misce v kuchyni.
Tahini - lednička
miso - lednička
Slad - objednávám vždy celý kýbl a rozliju si ho do sklenic a mám v lednici, vždy je jedna ze sklenic v kuchyni k použití

Téměř nefrituju, takže mi nikdy žádný olej nezbyde a to pidi množství umyje myčka.
Zaznamenáno
Bystromila
Host
0 0
« Odpověď #2 kdy: 26. Květen, 2010, 20:42:17 »

Do ledničky dávám listovou zeleninu, pórek, mladé cukety a zelenou naťovou cibulku. Do spíže všechnu ostatní, pokud se venku oteplí natolik, že i ve spíži už je moc teplo ( nad 12°C), jde do lednice všechna zelenina, kterou používám.
Výjimku tvoří rajčata, kterým teplota pod 12°C spíš uškodí, než prospěje, ale rajčata jím jen výjimečně, v létě, coby ozdobu na MB talíři, tak jejich skladování ani moc neřeším.
Miso, Tekka, Shoyu a slad dávám do lednice, ovoce některé ne (jablka, hrušky), některé ano (jahody, borůvky, rybíz, švestky,višně, třešně), ale jen nakrátko, než je zpracuju.

S olejem mám taky dilema, kam s ním...Na zahradu určitě ne, půda si s tím neporadí, nevsákne se to, nevstřebá. Do odpadu je potřeba k tomu přidat horkou vodu, aby se neucpávalo potrubí a kdo ví, co to vyvede o x metů dál v kanalizaci, kde je už studená voda. Do skleničky a do popelnice - to je časovaná nálož, otázkou je kdy a kde praskne a kam se nablemcá. Ale větší množství oleje najednou nepoužívám, frituju velmi málokdy (párkrát do roka).
Existují specializované firmy, kterí odebírají v kanystrech použitý olej a prý ho bezpečně skládkují nebo recyklují. Netuším kde a ani jak.
Povinnost odevzdávat tímto způsobem použitý olej mají všichni provozovatelé restaurací, jídelen, kde se s olejem zatepla pracuje.
« Poslední změna: 26. Květen, 2010, 20:47:43 od Bystromila » Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #3 kdy: 26. Květen, 2010, 22:00:55 »

Doma jsme použitý olej (nepřepálený)míchaly se seínky slunečnice a jinými dobrůtkami a dávali ptáčkům..  jinak s tímhle problém nemám, nefrituju...

Zaznamenáno
tara
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #4 kdy: 27. Květen, 2010, 13:09:30 »

a jak děláte třeba luštěninové karbanátky? nasucho v troubě? nebo tempura se přece taky dělá v oleji, ne? nebo např. jáhlové krokety...
Zaznamenáno
tara
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #5 kdy: 27. Květen, 2010, 13:13:46 »

Jínak díky moc za odpovědi.
Bystromilo, je nějaké pravidlo, které tu zeleninu takto dělí? proč zrovna pórek, cibulka do lednice a ostatní ne?
Zaznamenáno
Katenka
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #6 kdy: 02. Červenec, 2010, 17:12:27 »

Použitý olej v žádném případě nevylévat do dřezu ani do záchoda, čističky vody s tím mají hodně velkou práci a spotřebuje se u toho velká spousta energie. Ideální je asi opravdu ho slévat do nějakého většího kanystru (nebo něčeho takového) a poté odnést na místo, kde se odebírá nebezpečný, rozměrný nebo jiný odpad, který se nedává do popelnice. Vyhodit ho ve sklenici do popelnice je asi horší než tohle, ale pořád mnohem lepší, než ho vylít do vody, která pak putuje do čističky.
Zaznamenáno
Bystromila
Host
0 0
« Odpověď #7 kdy: 03. Červenec, 2010, 15:09:17 »

Bystromilo, je nějaké pravidlo, které tu zeleninu takto dělí? proč zrovna pórek, cibulka do lednice a ostatní ne?

Snad se to dá nazvat i pravidlem,  ale důvod, proč natě dávám do lednice, je ten, že jsou po sklizni citlivé na teplotu vyšší než je obvykle v lednici a v důsledku toho rychle vadnou.  Stejně tak i kořenová zelenina, ale u té postačí, když je zabalená ve fólii či v sáčku, aby se z ní neodpařovala vlhkost a negumovatěla. Pro listovou zeleninu, jako třeba saláty a čínské zelí, je optimální skladovací teplota kolem 5 °C, taky pro brokolici a květák.Brokolici je navíc dobré taky dát do sáčku nebo zabalit do fólie, aby nevysychala a nežloutla.
Celkově vzato, i s těmito opatřeními je to především o čerstvosti a nepříliš dlouhodobém skladování zeleniny doma v ledničce.
Tohle jsou moje zkušenosti z doby, kdy jsem měla svůj krámek s čerstvou zeleninou a ovocem.
« Poslední změna: 03. Červenec, 2010, 15:12:49 od Bystromila » Zaznamenáno
Vladimír
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #8 kdy: 18. Září, 2010, 15:29:48 »

Zdravím.
Co s použitým olejem? To je jednoduché, buď ho použiji po vyčištění společně s naftou v autě a nebo na mazání řetězu v motorové pile. No a v poslední době ho nejni zase tak moc tak z něj dělám domácí mýdlo. Dá se použít na praní a po přidání nějaké silice i pěkně voní a ruce se s ním dají též dobře mýt. Třeba taková borová, ta se dá udělat též doma.
Vladimír Šmíd. 
Zaznamenáno
paulina
Hero Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #9 kdy: 18. Září, 2010, 18:23:29 »

A recept na výrobu domácího mýdla by, Vladimíre, byl?  Grin
Zaznamenáno
Vilsa
Full Member

266224368
Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #10 kdy: 19. Září, 2010, 00:05:28 »

Viete jednu zaujimavu vec? Smiley V mise su bakterie, ktore ziju a nemaju radi extremy, preto som pocula, ze sa do ladnicky nesmie davat.

Ja ho mam standartne v sufliku, kde mam aj olej, ci sojovku a nikdy sa mi nepokazilo.
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #11 kdy: 19. Září, 2010, 09:19:09 »

Taky bych rád omrknul ten recept na mýdlo Wink
Zaznamenáno
maja11
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #12 kdy: 11. Listopad, 2010, 16:09:34 »

Chtela bych se zeptat zda moc vadi, kdyz si krajim zeleninu na nekolik dni predem a uchovavam ji v plastovych krabickach, z duvodu casove uspory, abych jednim neporadkem v kuchyni pripravila zeleninu na par dni predem.
Ted mi totiz kamarad rekl, ze se ze zeleniny vytraceji vitaminy, protoze oxiduje,vite o tom nekdo neco?Dekuji
Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #13 kdy: 11. Listopad, 2010, 16:20:17 »

Kamarád má pravdu, zelenina oxiduje a zhoršuje se její kvalita..je to vidět i na barvě.
Večer si připravuje zeleninu na ráno asi hodně mbtiků, ale na víc dní bych řekla, že ne.   
Zaznamenáno
Stran: [1]
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení