Stran: [1] 2
  Tisk  
Autor Téma: Zjangizovanie klíčkov  (Přečteno 3109 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
NEW_PAGE
Full Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil Email
0 0
« kdy: 02. Červen, 2010, 15:08:36 »

Myslím, že sme sa už mohli poučiť z chýb MB, a aj z "pásma zdravia", ktoré spôsobilo predstaviteľom MB zdravotné problémy a neprirodzenú smrť.
Teraz ku klíčkom.... Už týždeň (je to málo, viem...) jedávam klíčky. Denne v dvoch jedlách zo štyroch jedál, nakoľko jedno jedlo tvorí rýža so zeleninou a niečim bielkovinným ( nie mäso, lebo to tam nepasuje, takže napríklad nepasterizovaná bryndza či oriešky ), a ďalšie napríklad mäso či vajíčka - ktoré nevarím (bio kvalita v oboch prípadoch bezpodmienečná) s neškrobovitou zeleninou.
Klíčky : Prebúdza sa v nich počas nakličovania kopa enzýmov, vitamínov, minerálov (ak sa nemýlim), a hodnota bielkovín stúpa až dvojnásobne (!) (v priemere).
Škroby sa menia na cukry, čo je veľmi dôležité. Tepelná úprava nie je nevyhnutná, no ja ju používam. Ale len 1-2 minúty, lebo to stačí (ďalšia výhoda v porovnaní s nenaklíčenými obilovinami či strukovinami).
Teraz už len ostáva vyriešiť problém ich "jinovitosti". A ten sa dá vyriešiť len tak, že sa "zabudne" na tabuľku "pásma zdravia", ktorá ma nepresvedčila...
Klíčky by sa dali zjangovať napríklad takto : 1. Napr. ku jedlu z klíčkov fazule adzuki, by sme pridali jangovú zeleninu a dva krajce celozrného špaldového kváskového (2-3dňového) chleba, ktorý by sme pred konzumáciou mohli napariť (mňam...). Tak by sme mohli vyrovnať energie v jedle.
                                                                     2. Napr. ku jedlu z klíčkov špaldovej pšenice by sme pridali tiež krajec-dva spomínaného chleba, no počas prípravy klíčkov (1-2 minúty dusenia) by sme k nim pridali nejakú zahrievajúcu koreninu - napr. chilli (potrebujem ja, mám málo žalúdočnej kyseliny, chilli pomáha dotvoriť), alebo si dať k tomu surovú cibuľu, a bolo by to vyrovnané, alebo viac jangové...
PS1 : to, ktoré korenie je jinové, ktoré jangové ( a či vôbec je nejaké jangové - podľa "MB" ) - na to prídite radšej sami, skúste to na SEBE, na mňa funguje chilli jangovo.
PS2 : "zjangovať" alebo "zjinovať" nás môže aj nedostatok či prebytok spánku, stres, málo pohybu.... tak nehádžme všetko na stravu.
Skúsme nájsť v tom všetkom HARMÓNIU.
« Poslední změna: 02. Červen, 2010, 15:11:12 od NEW_PAGE » Zaznamenáno

Láska nikdy nepodozrieva. Láska nie je nikdy žiarlivá, nikdy nezasahuje do slobody druhého. Láska nikdy nič druhému nevnucuje. Láska dáva slobodu a sloboda je možná iba vtedy, keď má vo vašom spoločnom bytí priestor.
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #1 kdy: 02. Červen, 2010, 15:16:29 »

Citace
Myslím, že sme sa už mohli poučiť z chýb MB, a aj z "pásma zdravia", ktoré spôsobilo predstaviteľom MB zdravotné problémy a neprirodzenú smrť.

Tato věta si podle mě vyžaduje široký rozbor! Já jsem se teda z ničeho zatím nepoučil, nemám jasno jaké chyby a co způsobilo něčí smrt? Ty zníš jakože jasno máš, tak se prosím poděl Wink

Citace
A ten sa dá vyriešiť len tak, že sa "zabudne" na tabuľku "pásma zdravia", ktorá ma nepresvedčila...

Tohle taky nechapu, první to zamítneš a pak odněkud vytahuješ co je jin/jang.. takže odkud vycházíš?

Vlastně nechápu o co ti jde? To měla být ukázka tvého metabolického systému? Měl jsi možná trošku víc zmínit, proč jsi daný příspěvek napsal.
Zaznamenáno
Bystromila
Host
0 0
« Odpověď #2 kdy: 02. Červen, 2010, 15:49:26 »

NEW PAGE: Píšeš o vyrovnávání energií v jídle, vyzýváš k najití harmonie. Prosím Tě, celé mi to vyznívá tak, že vycházíš z nějakého systému energetické medicíny. Můžeš nějak konkretizovat z jakého nebo z čeho tedy vlastně vycházíš, když přemýšlíš, co budeš jíst a dělat, abys dosáhl pokud možno energetické rovnováhy, potažmo harmonie?
Zaznamenáno
xylda
Full Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #3 kdy: 02. Červen, 2010, 17:26:50 »

Taky by mě zajímalo, kde New page čerpáš.... Very Happy...
Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #4 kdy: 02. Červen, 2010, 20:46:05 »

Některé koření působí v těle nejdřív jangově a pak člověka hodí do jinu..

Proč bys chtěl vyrovnávat jin klíčků, když ti jde o vitaminy minerály a bílkoviny ? Podle mě v tom máš trochu zmatek,nepůsobíš na mě sebejistě už jen tím, jak stále měníš svůj jídelníček a základní postoje.

Já cítím obrovskou harmonii z čerstvých uvařených celých zrn, správně upravené zelenině, luštěninách, semínkách.. atd atd.. nepotřebuju se v tom řídit žádnou tabulkou, ničím co je psané..  Vypěstuj si svoji zeleninu a pocítíš tu harmonii...

S tím něházením všeho na jídlo s tebou souhlasím. Často si plýtvám svoji jangovou energii na nočních směnách a pak ji musím doplňovat.. něčím jiným se zas posunu víc do jinu... ale makrobiotika není jen o stravování ale o změně celého životního stylu, tak aby byl harmonický.. a pro mě to znamená žít v přírodě, start se o zahradu.. být soběstačná, mít na sebe čas......
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #5 kdy: 02. Červen, 2010, 22:09:15 »

Citace
Některé koření působí v těle nejdřív jangově a pak člověka hodí do jinu..

To je pro mě právě otázka za milión.. zde se mi vždy vynořuje pravidlo "maximum jin se mění v jang a opačně"... jestli si tyto efekty vysvětlovat právě tímto pravidlem a nebo opravdu nějakým záhadným procesem.
Zaznamenáno
agarek
Host
0 0
« Odpověď #6 kdy: 03. Červen, 2010, 03:17:14 »

Citace

Tato věta si podle mě vyžaduje široký rozbor! Já jsem se teda z ničeho zatím nepoučil, nemám jasno jaké chyby a co způsobilo něčí smrt? Ty zníš jakože jasno máš, tak se prosím poděl Wink

Zda smrt, to nevím, ale pár mbtiků se dostalo do hodně velkého jangu a "trochu" problémy s tím měli.
Kniha Nový pohled na svět 2, od strany 215. Pak je tu Aveline a její dcera.
     Ale na to si tady na fóru, pokud se nepletu, dával odkaz ty, když o tom psal Kushiho syn. Jak jedla ráda tvrdé, pečené či smažené potraviny (jangové) atd.
     Právě proto jsem tady psal o tom, jak tomu předcházet, jak se nedostávat do extrémního jangu a také WL o tom psal. Mimochodem to byl výborný příspěvek ve vláknu Katus (15:49)

No a Kushiho strava taky nebyla "ideální" viz jeho problémy. Též, pokud se nepletu, odkaz od tebe na informace, kde se to konkrétněji rozebírá, Kushiho syn atd.
     Je to určitá voda na mlýn kritikům mb. Ale jak píšu jinde, chyby se dělají a někdy je dělá někdo u koho se to neočekává. Viz kovářova kobyla chodí bosa atd.
     Které že to koření působí nejdříve jangově a pak jinově? V tomhle přehled nemám.
« Poslední změna: 03. Červen, 2010, 04:34:55 od agarek » Zaznamenáno
Mili
Full Member

Zobrazit profil
1 0
« Odpověď #7 kdy: 03. Červen, 2010, 07:40:43 »

New page, pred mb som zažívala podobné stavy ako ty teraz. Plácaš sa v tom, je z teba cítiť chaos.
Skúšala som sa riadiť vitamínmi, vegetariánstvom, ovocím, ešte predtým som bola na mliečnej strave. Potom som sa zamyslela a zhodnotila : niekede robím chybu, keď sa cítim stále zle a môj vzhľad sa zhoršoval. Vedela som, že musím hľadať ďalej. Až som uvidela diagnostické obrázky rôznych nerovnováh v knihe a došlo mi, že to som ja. Začala som sa riadiť radami a ono sa to začalo zlepšovať.

Odmietol si pásmo zdravia, ale chceš zjangizovať klíčky. Prečo ? Chceš ich dostať do pásma zdravia? Prepáč   Poklona máš zmätok v jin a jang. Zelenina i koreňová je celkove jin, hlavne keď je neupravená tepelne alebo krátko naparená a neosolená. Keď sa píše že je viac jang, je to v porovnaní s listovou zeleninou. Ale stále má ako celok prevahu jin.

Citace
pásma zdravia", ktoré spôsobilo predstaviteľom MB zdravotné problémy a neprirodzenú smrť.
Práve že problémy im spôsobilo to, že sa odchýlili od pásma zdravia.
Zaznamenáno
agarek
Host
0 0
« Odpověď #8 kdy: 03. Červen, 2010, 07:46:34 »

Mili já si to myslím stejně jako ty.
Zaznamenáno
NEW_PAGE
Full Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #9 kdy: 04. Červen, 2010, 14:09:56 »

o.k., skončil som tu..... chcem tu "doniesť" niečo nové - čo nemám ODNIKIAĽ, ale napadlo to MNE, a už sa z toho idete pos..... Nerozumiem vám... budem sa radšej starať sám o seba, nebudem sa snažiť ničím prispieť, lebo sa až príliš zubami nechtami držíte MB (väčšina z vás)... A to, aké choroby spôsobuje dodržiavanie pásma zdravia - to si zistite tak, že sa opýtajte na čo zomreli makrobiotici.... či na prirodzenú smrť, alebo nejakú chorobu. MAJTE SA, zbytočne tu chodiť, lebo nepodporujete niečo "nové". Tak som to aspoň pochopil. Nemusíte sa namáhať mi odpovedať, už si to aj tak neprečítam.
Zaznamenáno

Láska nikdy nepodozrieva. Láska nie je nikdy žiarlivá, nikdy nezasahuje do slobody druhého. Láska nikdy nič druhému nevnucuje. Láska dáva slobodu a sloboda je možná iba vtedy, keď má vo vašom spoločnom bytí priestor.
lehu
Full Member

Zobrazit profil
1 0
« Odpověď #10 kdy: 04. Červen, 2010, 14:12:44 »

Zjangizování klíčků - zrovna dnes ráno jsem to udělala prostě tak, že když jsem dovařila kaši ke snídani, nandala ji do misky, tak jsem do toho vmíchala trošičku klíčků (vojtěšky). Předpokládám, že vmícháním do horké kaše se to trošku spaří - zjangizuje. (klíčky takhle jsem nikdy předtím nejedla, tu vojtěšku zkouším asi podruhé od dubna, myslím, že na jaře by se to takhle v omezeném množství mohlo, ale je to můj soukromý názor, vím, že "oficiálně" jsou klíčky mimo pásmo zdraví).

A myslím, že enzymy se se stoupající teplotou nejprve aktivují a pak, když teplota stále stoupá, tak se prostě zničí. Takže snad se tím, že ta kaše nebyla vroucí to jen aktivovalo, ne ničilo. Kdo ví. Takhle mě to napadlo.

Doplním ten příspěvek - NewPage, my jsme ty příspěvky sem psali současně, tys ho jen rychleji uložil, ale dobře, tak se měj (jestli to teda ještě přečteš  Wink )
« Poslední změna: 04. Červen, 2010, 14:21:46 od lehu » Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
1 0
« Odpověď #11 kdy: 04. Červen, 2010, 14:56:25 »

Citace
Nemusíte sa namáhať mi odpovedať, už si to aj tak neprečítam.

Na 99% si tohle prectes Wink
Kasli na lidi, kteri s tebou nesouhlasi, takovych bude vzdycky vic, komunikuj s tema, kteri vypadaji, ze maji zajem, ja jsem ti polozil normalni otazky k diskuzi.
Zaznamenáno
agarek
Host
1 0
« Odpověď #12 kdy: 04. Červen, 2010, 16:07:47 »

Tedy je pravda, že zdravotní problémy nebo extrémní situace jinu nebo jangu mohou být i z potravin pásma zdraví.
Pokud se to někde s něčím přehání.
     Příklad: vyzkoušel jsem si několik měsíců bez soli a slaných specifik a moc zdravě jsem se necítil, nehledě na to (na zmatení), že sůl není v pásmu zdraví. Smiley

Druhý příklad: několik měsíců jsem denně jedl seitan a dost mě to stáhlo, také nedoporučuju.
Nebo v začátcích mb jsem se cpal sladem po kilech a to nedělá dobře ani žaludku ani střevům a překyseluje to.  Nebo jsem jedl dvě tři tofu denně a zahleňovalo mě to.
     Nebo denně syrové ovoce. Zahlenění, teploty, otoky dásní, samovolné spouštění krve z nosu, jednoduše to, co jsem míval i před mb. A tak dále.

Ale tohle je o nějakém extrémním užívání něčeho z pásma zdraví, co má být spíše občasná konzumace nebo naopak úplné vysazení soli a slaných specifik na delší dobu. (rizika jsem znal i tak jsem si to chtěl na sobě vyzkoušet.)
     Pro zvídavé, dochází k únavě (může vznikat i z přesolování), slabosti, zřejmě klesá tlak a dostavují se pocity na omdlení.

Jinak ale zdravotní problémy jsou většinou z potravin mimo pásmo zdraví nebo z přehánění některých kondimentů, potravin určených k občasnému užívání, s kterými se to přehání. (ovoce atp.)

NEW_PAGE:  Já se "občas" v těch tvých postupech "trochu" ztrácím, může to být moje chyba, nic proti nim, ale kolikrát moc nechápu, jak to myslíš.
     Právě mi přijde, že když v tom není systém, je to chaos. A když je to chaos.....
Respektive, já jsem pro systém a mb systém, mě osobně, vyhovuje.
« Poslední změna: 04. Červen, 2010, 16:09:27 od agarek » Zaznamenáno
lehu
Full Member

Zobrazit profil
1 0
« Odpověď #13 kdy: 08. Červen, 2010, 11:42:30 »

Přiznávám, že se v příspěvcích od NewPage také často ztrácím (u mě je to i kvůli té slovenštině). Ale bývá tam něco, co mě trkne.

Ad NewPage - došlo mi, že proč se vlastně všichni? - nebo aspoň asi já - tak držíme "jiné známé markrobiotické autority". Takový ten dialog - "z koho čerpáš?" - "to je moje intuice / můj nápad". - a vyzní to, jako kdyby "můj nápad" bylo něco méněcenného ve srovnání s odpovědí "to napsal/a XY". Já souhlasím s NewPage v tom, jak někde psal, že každý mb učitel učí v podstatě svůj model - upravený dle svých konkrétních potřeb a zkušeností  (a nebo ten přísný japonský léčebný, jenže jeho zádrhelem je to, že je potřeba se ho po vyléčení se  včas pustit a povolit v limitech). Zádrhel je v tom, že každý jsme jiný a každý si musíme najít svá pravidla, jak rozšířit to pásmo zdraví.
- co
- kolik
- jak často

Ad Agárek - super příspěvek, až když jsem to četla, tak mi došlo, že vlastně pořád tak z 90% kopíruju to, co jsem se někde učila na nějakých kurzech. A nebo se držím pásma zdraví - a že to vlastně není dobře (viz ten příklad se solí). Ale co když je to tak se vším? Co když (a to je pro mě hodně těžké si jenom představit) i jiné potraviny "mimo pásmo zdraví" jsou pro nás občas potřeba? Ale pro každého jiné množství, jiné tyhle potraviny a jinak často? Že ono držet se toho pásma zdraví nebo modelu upraveného podle potřeb jiného individuálního člověka (který toto učí proto, že se mu to osvědčilo, takže s nejlepším vědomím to jako univerzálně funkční předává dál), je pro zdravého člověka ve skutečnosti horší, než si zaexperimentovat a hledat svoji cestu, i když třeba chaoticky? Třeba teď trochu chaoticky, aby si člověk našel "to svoje" a udělal si z toho systém?
Zaznamenáno
Mili
Full Member

Zobrazit profil
4 0
« Odpověď #14 kdy: 08. Červen, 2010, 12:54:24 »

Lehu, ako teoria to vypadá dobre, ale ja nepoznám nikoho, kto by si  vytvoril v praxi systém ktorý by ho vyviedol z chaosu a pritom používal extrémne potraviny. V praxi musím extrém vyvážiť nejak druhým extrémom a tu sa mi miera hľadá veľmi ťažko. Rozkývaná loď sa zastavuje dosť ťažko.
Klíčky sú nositeľmi enzýmov, ktoré umožňujú trávenie - rozklad-jin. Ak je rozkladu - jin priveľa, je ho nutné vyvážiť syntézou - jang. Telo musí syntetizovať svoje vlastné bielkoviny a ostatné látky. Ináč by sme asi moc chudli.
Samozrejme občasné použitie malého množstva extrému sa doporučuje v kondimentoch ako iskrička na naštartovanie, nabudenie, ale skutočne len iskrička, nie výbuch. Občasné použitie klíčkov je možné na jar alebo v  lete. Že nie je nič zakázané, sa tu opakovalo veľakrát.  blue rose
Zaznamenáno
Stran: [1] 2
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení