Stran: 1 [2]
  Tisk  
Autor Téma: Zjangizovanie klíčkov  (Přečteno 3165 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
lehu
Full Member
***
Příspěvků: 233


Zobrazit profil
2 0
« Odpověď #15 kdy: 08. Červen, 2010, 16:04:46 »

Mili, opravdu nikoho neznáš, kdo by při makrobiotice používal v malém množství extrémní potraviny? No vidíš, a co třeba ta sůl, o které psal Agárek - podle tabulek totální extrém a používáme ji v malém množství všichni a denně... Ono to malé množství může být dáno buď zřídkakdy víc (a vyvážit) nebo denně minimální množství. A Agárek tam popisuje dost "nezdravou" kondici, do které se dostal, když tento extrém vynechal a nesolil. Prostě bez toho to nejde.

Asi bude potíž v tom, že neumíme přesně měřit, jak moc je něco jin nebo jang (číselná škála). že máme jen tabulky srovnané podle toho, že něco je víc a něco míň jin / jang. A pak jak třeba posoudit, kolik jinu (např. tady zmiňovaných klíčků) sníst, aby se energeticky  vyvážil třeba 100g kousek ryby, nebo třeba vajíčko, tak, aby výsledek byl 0. Vážně si myslím, že havarujeme na neschopnosti ty věci přesně změřit, protože takhle je papouškujeme, že někdo řekl "to je ale hodně jinové, pozor", další to zopakuje a pro jistotu dodá "to je ale HROZNĚ jinové" a třetí člověk v řadě už tu samou potravinu prezentuje jako "nejíst, extrém JIN". No a tímhle přístupem se třeba můžeme ochuzovat o něco hodně hodnotného, co ta potravina v sobě obsahuje a co třeba z potravin v pásmu zdraví tělu v dostatečné míře nedokážeme dát. (nehájím tu rafinované potraviny a cukr). Co když je jen potřeba rozšířit to "pásmo zdraví", ale současně tam naznačit nějakou frekvenci a kvantitu, v jaké to lze používat? Navíc pak si lidi třeba nedají ovoce - protože je děsně jinové, a místo toho ve velkém užívají slady.

Já už nemluvím jen o klíčkách (mimochodem třeba amasake "počesku" se taky startuje namletou naklíčenou pšenicí, a tuším, že někde bylo doporučováno i nemocným, že 1x týdně ho mohou, a nikde nebylo, že jenom na jaře nebo v létě), to je celá ta story okolo jíst někdy okurky a  rajčata nebo nejíst, jíst vajíčka / nejíst, atd.

Nepsala jsem o tom, že by něco bylo zakázaného, spíš o tom strachu něco vyzkoušet. A že je celkem zbytečné "omlouvat" to, že něco dál od osy jíme "jenom občas" - takže jakoby se nic nestalo, tím slovem občas se "omlouváme". Ale proč?

Dřív jsem o tom takhle neuvažovala, v poslední době se mi to ale honí hlavou docela často.
Zaznamenáno
beruška
Sr. Member
****
Pohlaví: Ženské
Příspěvků: 278Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #16 kdy: 09. Červen, 2010, 07:32:03 »

Díky Lehu  music334, vystihla jsi to perfektně ! Vidím to úplně stejně. Měříme neměřitelné a navíc každý jiným metrem.
Zaznamenáno
El
Host
1 0
« Odpověď #17 kdy: 09. Červen, 2010, 11:17:49 »

Lehu, tohle napsala Mili v minulým příspěvku, takže nezavrhuje extrémní potraviny, ale v míře, která způsobí start , ale ne v takové aby to člověka házelo z jednoho extrému do druhého.. S tí souhlasím.

Citace
Samozrejme občasné použitie malého množstva extrému sa doporučuje v kondimentoch ako iskrička na naštartovanie, nabudenie, ale skutočne len iskrička, nie výbuch.

Zaznamenáno
Mili
Full Member
***
Příspěvků: 166


Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #18 kdy: 09. Červen, 2010, 12:18:51 »

El,  z253

Citace
že havarujeme na neschopnosti ty věci přesně změřit
Lehu, ak sa budeš orientovať zhruba pohľadom v štandardnom mb tanieri nebudeš potrebovať presné meranie. Viem o makrobiotičke, ktorá uzkostlivo všetko merala a vážila. Bol to prejav jej sťahu, nezvládla to.
Po čase orientačne pohľadom odhadovanej rovnováhy v tanieri určite pocítiš čo a koľko toho potrebuješ a čo ťa vyhadzuje z rovnováhy. Extrémy v malom množstve ako iskričky nezavrhujem.
« Poslední změna: 09. Červen, 2010, 12:21:12 od Mili » Zaznamenáno
Stran: 1 [2]
  Tisk  
 
Skočit na:  Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení