Stran: [1] 2
  Tisk  
Autor Téma: Zákon vesmíru - extrém jin se mění v jang a opačně  (Přečteno 4749 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
neon
Administrator
Hero Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
2 0
« kdy: 07. Červen, 2010, 22:12:22 »

1. Neustale nechapu zakon "extrem jin se meni v jang a opacne". Pokud jej nekdo zvladl, tak bych byl neuveritelne vdecny za to, ze by nam jej zde vysvetlil. Realne priklady by byly nejlepsi.
Ponevadz, napriklad v jedne US mb diskuzi o koureni padlo nasledujici:
- nicotin je velmi silny jang
- extrem jang se meni na jin
- a me porad vrta hlavou tohle:
ma ta potravina na me tedy efekt jinovy?
proc tedy vubec resit, ze je velmi jang?
kolik takovych potravin je, ze se jejich ucinek meni na opak?
proc tedy zvazovat, ze jsou extremne jin/jang, kdyz se zmeni na opak?

Rozumite tomu nekdo?

Ja v nepochopeni tohoto pravidla shledavam dost velky problem, stale casteji na nej narazim.

Napriklad nekomu vysvetluju o cem je makrobiotika, ze je to o vyvazovani protipolu, o harmonii a vysvetlim mu, ze pohybovat se v extremech vede ke komplikacim a udrzitelnejsi je jit stredni cestou. Pak maji plno logickych otazek ohledne jin/jang kterych jidel, ohledne jin/jang jejich konstituce a dostanem se velice rychle do problemu, kdy mi rikaji konkretni jidla, ktere jsou treba opravdu z naseho pohledu zatizene poradne na jeden z polu a ptaji se me, jaktoze nemaji chovani toho polu, ke kteremu je to tazeno a me samozrejme napadne ihned tohle pravidlo, ze se tedy prepolovali.. jenze, kdyz jim reknu, ze je tam tedy tohle pravidlo, tak vznikne poradny gulas, kdy me vetsina lidi, kteri nad tim premysli posle opravdu do haje, protoze to vyzni, ze si s tim jidlem muzu delat co chci, protoze prvni jim tvrdim jak se maji energie vyvazovat a pak to cele zkomplikuje tohle pravidlo.
No, vysvetluju to dost obsirne.. pointa neni v tom, jak mam nekoho presvedcit o makrobiotice, pointa je v tom, ze sam v tom nemam jasno.
O cinske medicine jsem jiz nekde cetl, ze jak tam pouzivali tisice bylinek, tak nakonec na stejnou nemoc nekdo aplikoval silnou jin i silnou jang bylinu a vysvetlene to bylo prave timto pravidlem.

Jak s tim ma sakrys clovek pracovat?

Milan starsi mi jednou rikal priklad s pohankou (snad jej nepletu) - pohanka se da varit do tlakoveho hrnce, da se poradna lzice (ci nekolik lzic) soli, vari se to dlouze - prej hadej co bylo v hrnci? no nevedel jsem samozrejme... prej nadherne otevrena jinova pohanka - ale opravdu si nejsem jisty jestli to trochu nepletu - ale pointa snad je v tom, ze pohanka, sul, tlak, dlouha doba varu = jang -> vysledek = jinove jidlo? Smiley
« Poslední změna: 08. Červen, 2010, 11:12:15 od neon » Zaznamenáno
Mili
Full Member

Zobrazit profil
1 0
« Odpověď #1 kdy: 08. Červen, 2010, 08:30:05 »

Predstav si, že energia pohanky a soli a tepla letí neustále do jedného bodu uprostred hrnca. Keď dosiahne maximum, už tam viac energie nemožno pridať, energia sa rozletí do strán, a to je jin.
To je ten moment premeny.
Podobne naopak, jinová energie ktorá sa rozletí a má veľkú silu rozptylu niekde /v nekonečnom maxime jinu/ sa začne zhlukovať, a tým začína jang. Typickým príkladom obidvoch týchto javov je Slnko.
V inej praxi sa to dá pozorovať napr. na vzťahoch rodičov a detí - deti popierajú názory rodičov, chcú urobiť veci lepšie ako oni, robia ich iným spôsobom a dostávajú sa do vyššieho levelu - postupujú vyššie po špirále.
/ To ale len v ideálnom prípade, u chaotických ľudí deti nedosiahnu ani úroveň rodičov. /
Striedanie generácií jin-jang je známe aj medzi nemakro - vlastnosti sa prejavujú vždy v ďalšej druhej generácii : starí rodičia -vnuci.
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
2 0
« Odpověď #2 kdy: 08. Červen, 2010, 09:13:11 »

Mili, dekuju za pomoc, ale uprimne hlasim, ze jsem nic nepochopil.
Ten priklad s generacema, rodici, detmi, stridani jin/jang jsem si neumel dat do vztahu k tomuto zakonu.
Priklad se Sluncem poradne taky ne - jakoze rozptylena extremne jinova energie se v urcitem bode shlukla v jangove slunce? Proc zrovna na jeho miste?

A celkove mi zustavaji vsechny otazky, jak tenhle zakon aplikovat v praxi. Kdyz neco extremne jin/jang ma na me mit vliv opacny, tak proc tomu nedavat rovnou opacny charakter od zacatku.

Tento zakon by se mel jiste projevovat neustale v mnoha vecech denne kolem nas.
Ja chapu ze stridani vseho je o tom, ze se neco dostane do extremu (noc) a zacina druha polarita (den).

Ale vyzniva mi to, jako bych mel nazvat treba pulnoc extremni jinovou casti dne a to tak extremni az je jangova? Ted to urcite mota, ale casto to tak vyzniva.
Nicotin je tak jang, az je pak efekt jinovy.. hmm?
Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #3 kdy: 08. Červen, 2010, 10:19:37 »

Pohyb energie je po spirále, proto když se něco extrémně rozšiřuje, musí se to na konci stáhnout a začít proces znovu...a naopak.  Člověk se narodí, žije a nakonec zemře- proces od jangu k jinu.

Když jsem měla problémy s průduškama, tak jsem nad tím pořád přemýšlela, říkala jsem si, sakra jsem v extrémním jinu a průdušky se mi stahují.. čím to asi je. A je to jasné, jin došel do extrému a výsledkem bylo jang stažení.. Takže si to jinem způsobím, ale když dojdu do extrému, tak mi jin pomůže průdušky uvonit.
Proto to nemůžeš otočit a brát to tak již od začátku.

Nic se nemůže stahovat donekonečna, nakonec se to v extrémním stažení musí uvolnit.. a naopak..  koukni se na obrázky spirály...
Zaznamenáno
Mili
Full Member

Zobrazit profil
1 0
« Odpověď #4 kdy: 08. Červen, 2010, 11:06:18 »

Tie generácie môžu byť odrazom striedania jinu a jangu, to som si aj ja uvedomila - že to nemuselo prejsť do extrému, ale je to len prirodzené dopĺňanie. Záleží na miere extrému./v harmonických rodinách dokonca nemusí dôjsť popretiu/

Slnko vnímam ja tak, že samotné teleso je nahromadenie extrémne jang sily, ktorá  ako keby sa už nevošla do daného priestoru, a preto vybuchla. Výbuchom sa rozptyľuje do okolia - je jin.  Rozptýlená energia dopadá na povrch našej zeme a mení sa zas na jang - tlačí do stredu zeme a z nášho pohľadu je jang.
S nikým som toto moje vnímanie nekonzultovala, málokto sa tým zaoberá, môžem sa mýliť.

El, podobné stavy som si uvedomila, keď som kedysi mala kŕče v lýtkych. Sú spôsobené uvoľnením, ochabnutím pletív. Telo sa snaží vyrovnať uvoľnenie sťahom a vznikne kŕč.
« Poslední změna: 08. Červen, 2010, 11:09:36 od Mili » Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #5 kdy: 08. Červen, 2010, 11:08:35 »

Diky El!
Proc spiraly? Proste je to soucasti kruhu, monady. Stale se to toci - nevystreli to nekam do extremu a nepokracuje - tohle je mi jasne.

Ja nechapu tu praktickou cast, jak s tim zachazet.

Jak rikam.. nicotin je tak jang, az ma jinove ucinky na telo. To sem pochytil nekde u Ohsawy, ale takovych prikladu je spousta.
Tak co me pak zajima, ze je neco extremne jang, kdyz to pak resim jako kdyby to melo jinovy efekt.. pro me je prakticky teda dulezite, ze me to zjinuje.

A nebo tam je nejak dulezity ten proces pri kterem k tomu zjinovani dojde?
Ze ten proces k jinu bude nejak rozdilny u potraviny extremne jang (az je jin) a u potraviny jinove.
« Poslední změna: 08. Červen, 2010, 11:11:44 od neon » Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #6 kdy: 08. Červen, 2010, 11:23:31 »

Protože se ta síla jinu směrem ven zvětšuje a směrem dovnitře se zas zmenšuje, proto to nemůže být kruh. prostě ten jin je větší a větší a spirálá se rozšiřuje až se nakonec stáhne a je z ní opět začátek nové spirály.

Myslím, že nikotin je špatný příklad, protože když člověk kouří tak tam je spousta různých látek.
Všechny extrémní jangy se změní na jin a naopak, proto nemusíš řešit jednotlivé látky.
Každý taky vydrží jinačí množství extrémního jinu nebo jangu, podle kondice. Takže pokud jsem hodně jin a cpu se extrémním jinem, tak ho vydržím míň a dřív se změní v jang, než člověk s jangovou kondicí..

Jak  stím zacházet ?- dám příklad na těch mých průduškách. Cpu se jinem a v extrému mi to způsobí stažení průdušek. Preventivně bych se neměla k tomu extrému dostat, ale pokud už v něm jsem, tak se z toho stažení průdušek můžu dostat zas jen použitím kvalitního jinu, ale v takoém množství , aby se to vyrovnalo, a ne aby mě to zas hodilo do extrému...

Já bych to nezkoumala na jednotlivé potraviny, protože to musí být opravdu extrémmy.. cukr, trop.ovoce, maso.. 

Neřekla bych že je něco tak jang ža je jin, ale pokud se to celkově s jinem nebo jangem přežene, tak se to pak zvrtne v opak...
Zaznamenáno
Mili
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #7 kdy: 08. Červen, 2010, 11:32:50 »

Netočí sa to do kruhu, ale pri každej ďalšej obrátke sa to posunie, a tak vzniká špirála.
S nikotinom nemám žiadne skúsenosti, nelákal ma./dosť čo som si užila cukru, mäsa..../ Kushiho ani Ohsawu som osobne nepoznala, tak sa neviem k tomu vyjadriť.
V praxi sa mi ale oplatilo nehrotiť energie do extrému, a tak sa vyhýbať premenám v extréme. Myslím, že takéto premeny sú prejavom veľkej sily, na ktorú nie sme  stavaní a môžu byť sprevádzané bolesťou a utrpením. Tak si to aspoň predstavujem.
Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #8 kdy: 08. Červen, 2010, 11:40:09 »

Jo a taky se ten extrém projeví jen někde( třeba u mě jsou od dětství namáhané průdušky a tak se to tam vždy projeví.. )

Jinak souhlas mili ...

Já mám zkušenost s cigaretami, jsem kondicí i konstitucí jin, kouřila jsem tři roky, ale nevím, jak bych to popsala.. kam mě to posouvalo...
Zaznamenáno
Mili
Full Member

Zobrazit profil
1 0
« Odpověď #9 kdy: 08. Červen, 2010, 12:42:43 »

Neviem si predstaviť, ako ťa extrémny jang zjinuje.  Ako sa to prejavuje ?

Nikotin je extrémny jang ? Neviem, ale povzbudzujúce látky sú jin. Spaľovanie je jang, vznikajú pri ňom tuhé látky ktoré sú jang a plynné ktoré sú jin.  Obidve môžu obsahovať  podiel látok opačnej energie. Cigarety dnes obsahujú kadečo, o.i. cukor, chémiu - jin.
V plyne - jin, ktorý vdychujeme môže byť podiel dechtu - jang. Omamujúci účinok je jin, uskladňovanie dechtu, naviazaného na hlien v pľúcach je jang.
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #10 kdy: 08. Červen, 2010, 13:44:59 »

Citace
Protože se ta síla jinu směrem ven zvětšuje a směrem dovnitře se zas zmenšuje, proto to nemůže být kruh. prostě ten jin je větší a větší a spirálá se rozšiřuje až se nakonec stáhne a je z ní opět začátek nové spirály.

Spiraly vubec nezpochybnuju, jen jsem navrhoval, jestli jsou v tomhle pripade dulezite. Jak vidim, tak pro tebe jsou El. A to co jsi popsala te poprosim asi nekdy v realu nakreslit a vysvetlit, z popisu tomu nerozumim. Vypada to, ze umis vytvorit z principu jin/jang i logicky spiralu - a jeste navic stahujici a rozsirujici se spiralovity pohyb. Ale ted mi dochazi, ze je mozna problem v tom, ze si to predstavuju navic v 3D. No to je fuk.. to je spis na papir a tuzku Smiley
Ja si pod spiralou predstavuju treba vyvrtku na vino (3d), zatimco ty mozna to co mame napr. na prstech v podobe otisku.

Ohledne cigaret, v nich je samozrejme spousta pridanych chemikalii, 20% cukr - ty pusobi jinove.
Tabak by mel byt silny jang.
Ale opet zalezi - moderni tabak je chemicky vypestovany, suseny neprirozene - zatimco to co kourili indiani, domorode kmeny, tak byla rostlina bez postriku a susena nekolik mesicu na slunci.
Ale i tak je prej ten chemicky vypestovany tabak jangovy.

U Kushiho ale ted ctu, ze ona i cigareta porad pusobi jangove (prese vsechny jinove pridavky) - coz se projevuje napriklad kontrahovanou, stihlou postavou kuraku a pribiranim, kdyz prestanou.

Ale rozdily mezi nekym kdo si bali taras bulba a kdo kouri komercni cigarety by mely urcite byt - cisty tabak asi vice jang.

Jinak jeste detaily - vdechovany kour je pro kuraka jangovy, rozptyleny kour pro pasivni kuraky je jinovy.

Vsechno je relativni.. ale ze bych to umel v praxi nejak extra dobre aplikovat, to teda vubec.

Nemyslim si, ze toto pravidlo se projevuje jen v extremech, kterym se vyhybame.. viz ten priklad s pohankou, soli, tlakem.. podle me s nim zkuseny makrobiotik muze pracovat neustale, ale stale hledam odpoved jak.
Zaznamenáno
Mili
Full Member

Zobrazit profil
3 0
« Odpověď #11 kdy: 09. Červen, 2010, 10:24:01 »

Citace
kdy mi rikaji konkretni jidla, ktere jsou treba opravdu z naseho pohledu zatizene poradne na jeden z polu a ptaji se me, jaktoze nemaji chovani toho polu, ke kteremu je to tazeno

Majú chovanie toho polu, ktorý jedia.  Väčšinou majú chovanie obidvoch pólov.

Nemakro sú väčšinou živení oboma extrémami. Keď s nimi rozprávam a poviem toto máte z cukru, toto máte z mlieka  vždy okamžite odpovedia : cukor nejem, mlieko nejem. Potom to rozoberáme ďalej a zistíme, že sa v kuse ládujú čokoládami, jogurtami, sladenými nápojmi,sladia kávičku, atď. Väčšinou nie sú ochotní vzdať sa cukru , pretože to je "energia" a pretože pán doktor povedal, že sladiť môžu, pretože sú štíhli.
Pomerne dosť dlho trvá, kým sa zmenou stravy upraví chovanie. To platí i naopak, chovanie sa zhorší dlho po tom ako sa zhorší strava a zdravotný stav.
Zaznamenáno
xylda
Full Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil
1 0
« Odpověď #12 kdy: 09. Červen, 2010, 10:55:25 »

Mili, přesně,  Grin, málokumu z lidí a to mluvím třeba i o těch, kterým zdravotně opravdu teče do bot, nedochází, že mléko jsou i jogurty a cukr že je skoro ve všem. Dívám-li se pak na člověka, který má jasné příznaky hrozící epilepsie a který není schopen převzít zodpovědnost za své zdraví a něco změnit.....

v nejnovější knize paní Průchové se píše, že není daleko doba, kdy bude 90 procent makrobiotiků a právě tím, jak extrémně se v současnosti lidé stravují -RUB, vzniká čím dál větší poptávka po ...dejme tomu MB, když už to chci nějak nazvat Wink- LÍC. Super vyhlídky Very Happy.

Zaznamenáno
El
Host
1 0
« Odpověď #13 kdy: 09. Červen, 2010, 11:13:01 »

Tu spirálu stačí když si nakreslíš na papír, nemusí být 3D, je to na ní vidět, není v tom žádná věda.

Přeměna energie z jinu na jang a opačně se projevuje jen v extrému. Prostě když už se jin nemůže víc roztáhnout, tak se smrskne a naopak.
Třeba i práce srdce tak funguje. Srdeční sval se natolik roztahuje -tím napouští do komor krev a když už to víc nejde-dojde to do největšího roztažení, tak se velkou silou stáhne a krev vypudí.. a takhle je to tam pořád dokola..
Nebo třeba těhotenství, jin záležitost.. dítě roste a roste a nekonec už není kam, v jednom okamžiku ten růst skončí a tím začne porod-jang..

I kushi ve svojí diagnostice píše, že dneska je těžký diagnostikovat lidi, protože jedí oba extrémy...

Pokud je cigareta extrémní jang, tak to ,kdy to na člověka začne působit tak jinově , záleží na tom, kolik toho extrémního jangu snese.  Takže to není tak, že by prostě cigareta byla tak jang až je jin.. to se nedá takhle říct, je to hrozně individuální..  Ale jiný bude třeba působení na chování. Protože když si někdo dá cigáro, tak ho to sklidní.. ale to zas může být tím, že psychiku ten člověk má víc jang a tak se dřív dostane do extrémního jangu, pak si zapálí cigáro a šup a ten extrém se změní v jin..

Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #14 kdy: 09. Červen, 2010, 12:23:09 »

Citace
Protože když si někdo dá cigáro, tak ho to sklidní.. ale to zas může být tím, že psychiku ten člověk má víc jang a tak se dřív dostane do extrémního jangu, pak si zapálí cigáro a šup a ten extrém se změní v jin..

Tohle je prave ono.. na praci srdce, na spouste vecech, ktere se deji denne kolem nas, tam je tento proces evidentni, lehce si toho vsimnem, ale z hlediska lidske kondice, na kterou nezname zadne objektivni meritko, tak se to trosku ztraci. Ty dokazes rict, kdy clovek je uz tak jang, ze kdyz si da jeste neco jang, tak zacne byt jin?

Ted jsem chytl Orientalni diagnostiku a asi jsem si nasel odpoved: Rozpoznat bod prechodu, vyzaduje cit i znalosti.

Cit, intuice.. ale zaroven i znalost tohoto pravidla.
Pro me je fajn, ze si to tu ujasnujem.

Proste v tomhle pravidle vidim vetsi problem nez napr. v tom o vyvazovani jin/jang - tam by melo teoreticky stacit vychazet z tabulky jin/jang potravin a spravne je namixovat - je to proste lehce vysvetlitelne komukoli.

Ale pravidlo, ktere zde ted diskutujem, nedokazu vysvetlit nikomu a posledni dobou na nem casto pohorim.
Viz napriklad muj experiment s vitarianstvim, ktere mi prijde, ze bylo tak jinove, az jsem byl neuveritelne jangove fyzicky aktivni - coz je ale jen jedna z moznych teorii.
Zaznamenáno
Stran: [1] 2
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení