Stran: 1 [2]
  Tisk  
Autor Téma: Zákon vesmíru - extrém jin se mění v jang a opačně  (Přečteno 4805 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
El
Host
0 0
« Odpověď #15 kdy: 09. Červen, 2010, 12:41:40 »

Poznám, kdy už jsem to natolik přehnala, že se mi bude blbě dejchat.. 

Zakladem mb je ale se do toho nedostat, protože kdybych to dělala správně a nelajdala, tak se nedohrabu k takovýmu extrému, kdy se ty průdušky fakt stáhnout..   Třeba naposledy jsem si to udělala tak, že jsem jedla skoro cokoliv, pak jsem šla na louku ve vedru a hráběma jsem se hrabala v senu... tohle všechno způsobilo tak silnej jin, že výsledkem bylo stáhnutí průdušek.. Když jsem se začala v tom senu hrabat, tak už mi bylo jasný, že to už jsem přehnala.. a ráno jsem fakt nemohla dejchat, takže jsem měla pravdu..

Zaznamenáno
Wl
Host
1 0
« Odpověď #16 kdy: 15. Červen, 2010, 12:22:34 »

Můžu se plíst, ale ani extrémní jídlo není dostatečný extrém, aby změnilo člověka v tomhle smyslu: ).  T.j. ,že např. hodně dynamický až agresivní jang člověk jí a jí extrémně jangovou stravu až ho to  nakonec změní v jinového snílka. Takhle by to fungovat nemělo. Ten extrém by byl potřeba větší než je jídlo. 
« Poslední změna: 15. Červen, 2010, 12:26:52 od Wl » Zaznamenáno
Wl
Host
0 0
« Odpověď #17 kdy: 15. Červen, 2010, 15:47:50 »

Mili: Jak jsi psala o tom tlakovém hrnci...  Uměla bys (nebo kdokoliv) vysvětlit rozpínání kolejnic v létě, ale z hlediska jin a jang teorie? Fyzikálně je to jednodušší Smiley. Ještě bych dodal, že léto, jakkoliv horké, není extrémní jang.
A narazila jsi někdy na pojem jang rozpínání? Mě se to zatím nedaří pochopit...
« Poslední změna: 15. Červen, 2010, 15:49:40 od Wl » Zaznamenáno
Mili
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #18 kdy: 16. Červen, 2010, 08:12:47 »

Wl, rozpínanie koľajníc je začitok tohto procesu, ktorý si opísal.
Citace
když si vezmeš takovou olověnou trubku, která je pevná - JANG a budeš dodávat další JANG, t.j. třeba v našem případě zahřívat (solit nebude stačit  ), tak při 50 stupních třeba (parnější léto) se nic moc nestane, ale když budeš teplotu (JANG) pořád zvyšovat, tak dojdeš do bodu, kdy ji roztavíš.

Myslím, že zmena toku energie z jang do jin nastala už na začiatku rozpínania.  Železo je silný jang a dodanie tepla ho doviedlo do extrému. U človeka je to iné, pretože človek nie je tak jang ako železo.

Dosť uvažujem ako je to s pohybom. Všeobecne je pohyb jang, ale každý jav obsahuje čiastočky javu opačného, takže pohyb môže byť chaotický alebo usporiadaný. Plánovaný, presný pohyb je viac jang ako chaotický smerujúci do rôznyh strán. 
Náhly výbuch , silný pohyb von znamená, že do jang prostredia sme pridali jin energiu, ktorá uvoľnila veľkú silu uloženú vo vnútri. Sú to ale len moje neoverené myšlienky, možno prídeš na niečo lepšie.
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #19 kdy: 16. Červen, 2010, 10:35:50 »

Nevim, co si o tom vsem myslet.

Kdyz bych se pokusil shrnout fakta:
- Mili a El prezentovaly nektere priklady tohoto zakona - vyznelo mi to, ze jej chapou a pozoruji jej v praxi
- Wl prisel s novou (v teto diskuzi) teorii, ze podle nej se tento princip v nasem tele nedeje (alespon ne za jidlem, bylo by potreba vetsiho extremu), cimz teda rozbiji nektere teorie Mili a El
- nikdo dalsi se nevyjadril, coz muze znamenat, ze to nikdo dalsi nechape a nebo se mu to nechce vysvetlovat

Vim, ze Milan Dvorak st. ma na toto tema spoustu znalosti a vyucuje je na kurzech Makrobioklubu.
Ja sam jsem jich mnoho neprosel, ale bratr byl na nekolika levelech a kurzech, odkud vim, ze se tam napriklad ten priklad s kolejnici a podobne probiraly, ale uplne jasno v tom nema, v tom smyslu, ze by dokazal aplikovat tyto pravidla predem na urcite situace a velice prakticky s nimi zachazet a vysvetlovat jevy kolem sebe.
Prijde mi, ze tohle pravidlo napasujem zpetne, na nektere situace, na ktere to proste sedne. Ale nektere jiz takhle nedokazem vysvetlit. Coz mi nesvedci o pochopeni pravidla, ale o jeho nasilne spojeni s vecma, na ktere se nam hodi.

Neznam zadnou literaturu, ktera by resila tyto zakony, davala priklady - nenasel jsem to zatim v zadne mb knize, a pritom cela mb je na techto pravidlech zalozena - v knihach je to popisovano jen par vetami v prehledu "Zakonech Vesmiru", nic vic.
Pak dochazi k situacim, kdy se ohanime teoriema mb, ale jejich podstatu nechapem?

K tomu se pridava napriklad i "problem", kdo a jak urcil zakladni rozdeleni potravin na jin/jang.
Je mozne se tomu naucit? Je mozne si to sam vyvodit pro nove potraviny?
Ota Reiss mi rikal, ze tohle uci na svych kurzech - byl tam nekdo? Naucil se?
Nebo vi nekdo, kde se tohle naucit jinde? Kniha, kurz?
« Poslední změna: 16. Červen, 2010, 10:38:31 od neon » Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
1 0
« Odpověď #20 kdy: 16. Červen, 2010, 11:13:14 »

A ted mi jeste zacalo vrtat hlavou... kdyz mame v prvni rade zakony:
- cim vetsi rub, tim vetsi lic
- protiklady se pritahuji

Tak jak je vlastne mozne, ze muze vzniknout extremni jang nebo jin.
Prece cim vice bude narustat jang, tim vic bude pritahovat jin a hlavne "cim vetsi rub, tim vetsi lic".
Takze ony tyto dva zakony nekdy prestanou fungovat a plati ten o extremech?

A nebo zatimco plati ten o extremu, tak zaroven stale plati tyto.. cimz padem, cim vice bych neco jangoval, napriklad tu trubku, tim vic by mela cela situace vytvorit jinu (rub/lic).. hmm.. a nebo jsem prave ted vyvodil, jak prejde ten extrem jang do jinu, na zaklade tech dvou predchazejicich pravidel? Smiley

Pisu to urcite dost zmatene.. ale jednoduse - nechapu, jak se muze neco vubec dostat do extrem jangu, pokud by platily ty prvni dve pravidla. Ty by prece mely zabranit, aby se vubec extrem vyskytl. Ale ony by vlastne taky mely zpusobovat neustalou harmonii, vyvazenost.. nekde mi neco unika. Ono to vyvazovani, pritazlivost jin/jang asi bude opozdena.. z cehoz by pak vyplyvala moznost neustale nerovnovahy a moznost i nejakou vec rychle posunout do jednoho extremu, nez by se ji ty predchozi zakony snazily zharmonizovat.
« Poslední změna: 16. Červen, 2010, 11:25:14 od neon » Zaznamenáno
Mili
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #21 kdy: 16. Červen, 2010, 12:06:04 »

Citace
Coz mi nesvedci o pochopeni pravidla, ale o jeho nasilne spojeni s vecma, na ktere se nam hodi.

« Poslední změna: 16. Červen, 2010, 12:41:43 od Mili » Zaznamenáno
majkl
Host
2 0
« Odpověď #22 kdy: 16. Červen, 2010, 17:49:55 »

Podle mě žijeme v příliš složitém světě kde je strašně těžký toto vidět a pochopit, obzvlášť, když jsme chtě nechtě zvyklí nahlížet na svět vědeckýma očima a nemáme ani učitele, který by to sám chápal, natož ještě dovedl vysvětlit ostatním (to z toho, že ani učitelé se mezi sebou neschodnou - jeden z nich to možná chápe správně, ale kdo to je?), já sám se to už pochopit nesnažím, beru to spíš jako didaktickou pomůcku k ilustraci toho, že ve vesmíru existují protichůdné síly a že nic nemůže donekonečna expandovat nebo naopak. Ale zrovna tenhle konkrétní zákon mi příde docela zřejmý - sám jsem si ho na sobě vyzkoušel až až Smiley

Pro nás je strašně těžké se oprostit od západního způsobu myšlení, kterým tohle asi pochopit nedokážem. Pojmy jin a jang se prostě nedaj namontontovat na nic, co zná západní věda, navíc ještě tak, aby to platilo vždy za všech okolností. Ty dvě filosofie nejsou kompatibilní - mluví nejen jiným jazykem, ale i o něčem jiném.

Asi od toho právě chceme něco, co je nemožné - aplikovat ta pravidla vždy stejné bez ohledu na konkrétní případ - to je přesně ten vědecký pohled a takto to asi nikdy nepochopíme.
Ono se to asi taky chápe úplně jinak, když žijete někde v klášteře s absolutně jednoduchým, pravidelným a neměnným stereotypem, kdy si můžete být jistí, že zítřek bude naprosto stejný, jako jako každý den posledních 10 let a kdy jste díky tomu schopni vidět a chápat důsledky jakékoliv nepatrná změny, která je při našem způsobu života hluboko pod naši rozlišovací schopnost.

Ale myslím, že by ani nemělo být cílem tato pravidla dokonale chápat nebo je umět vysvětlit druhým. Důležité je, abysme se je snažili aplikovat na náš způsob života tak, aby to fungovalo nám, a snažit se je vidět především v našem kažodenním životě a je jedno, že druhý to chápe jinak, nebo že se naše pochopení pravidel nedá aplikovat na jiné věci, důležité je to, že nám to funguje.

A je jasné, že čím jednodušší způsob života povedem, tím jednodušší pro nás bude v něm tyto zákony vidět a správně chápat řídit se podle nich, možná je i nezbytné uchýlít se na nějaký čas do jednoduchosti, aby to člověk mohl trochu pochopit. Lidé dřív měli výhodu, že nic chápat nemuseli. Jednoduše žili tak jako po staletí jejich předci - úplně stejně prostě a jednoduše. Aplikovat tato pravidla v dnešním světě vyžaduje mistrovství, které asi málokdo zvládne.
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #23 kdy: 16. Červen, 2010, 21:05:26 »

Dik michale za reakci.
Nesouhlasil bych s tim, ze by jin/jang nesel napasovat na zapadni teorie.
Ja to chapu tak, ze jin/jang je svetlo/tma, chlad/teplo, maly/velky, dlouhy/kratky, nahore/dole, uvnitr/vně atd.
Z cehoz mi pak vyplyva, ze i v dnesnim chaotickem svete bych mohl mit stale sanci ten zakon sledovat.
Phiya nekde nabadal, at se prave naucime tyto pravidla a aplikujem je na vsechny obory, kterym se venujem, ze by nas nesmirne posunuly - daval priklad na politice apod.
Taoismus je pro me uzasny v tom, ze resi Klic Vesmiru, na zaklade nehoz vznika nekonecne mnoho jevu, nez aby analyzoval tech nekonecne mnoho jevu - ale zapad ten Klic hleda nakonec taky - teorie chaosu, fraktalni teorie apod.

Mohl jsi mozna jeste popsat prakticky priklad toho, kde tento "zakon o extremech" u sebe pozorovals Smiley
« Poslední změna: 16. Červen, 2010, 21:11:04 od neon » Zaznamenáno
majkl
Host
0 0
« Odpověď #24 kdy: 17. Červen, 2010, 11:54:55 »

Já to na sobě pozoruju docela často - jak se v mém životě střídaj období deprese s relativně štastnými optimistickými obdobími, když mi moc naroste sebevědomí, tak od života dostanu lekci pokory, jeden čas jsem byl závislej na počítačovejch hrách a pak mě to zničeho nic přestalo bavit, na základní škole jsem závodně lyžoval - a to tak že jsme trénovali 7x týdně, pak jsem si zlomil nohu a další dva nebo tři roky nedělal vůbec nic a nenáviděl tělocvik. Pak jsem zase začal běhat, až jsem si z toho zničil koleno...

Spousta příkladů se dá najít v histrotii. Třeba svatý Pavel, zakladatel Církve, byl původně největší pronásledovatel křesťanů. Husitské války - největší období bídy a bezvládí, následuje po dlouhotrvajícím období blahobytu a centralismu za Karla 4. Evropa po 2. světové válce - totální vyhlazovací válka je vystřídána nejdelším obdobím míru. Izrael - o kterém židi tak dlouho jenom snili taky vznikl až po válce, kde tolik židů zemřelo. Periodicky se opakující se ekonomické krize - těm největším krizím vždy předchází největší boom.

Teď jak vytejká ta ropa v Mexickém zálivu - třeba to konečně donutí Obamu a spol, aby začali řešit oceány...

Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #25 kdy: 17. Červen, 2010, 12:20:14 »

Pěkné příklady Wink

Ale proc myslis, ze se jedna o tento zakon "extremu"?
Nemuze byt stridani obdobi projevem zakona "pritahovani opacnych polarit" nebo jeste v kombinaci s "cim vetsi rub, tim vetsi lic"?
V tomhle se prave ztracim.. kdy ktery zakon na danou situaci napasovat.

Jak jsem uz nekde psal.. v TČM (jak jsem se nekde docetl) se pouziva na stejnou nemoc spousta odlisnych bylin a to i s opacnym jin/jang a vyleceni nemoci se zduvodnuje bud tim, ze se jedna o "harmonizaci opacnou energii" a nebo ze se jedna o tento "extrem, ktery prejde do protipolu".
Ale mame sanci my to vubec poznat?
« Poslední změna: 17. Červen, 2010, 12:22:10 od neon » Zaznamenáno
majkl
Host
0 0
« Odpověď #26 kdy: 17. Červen, 2010, 14:08:02 »

Střídání období je něco jiného - tam extrém odeznívá postupně. Tady jde vždy o (relativně) náhlou změnu jednoho extrému v druhý (i když většinou již menší) extrém.
Zaznamenáno
majkl
Host
0 0
« Odpověď #27 kdy: 17. Červen, 2010, 14:25:42 »

Další příklad - závislosti - říká se, že člověk na drogách musí padnout až na úplné dno, aby se z toho mohl úplně dostat (odrazit se ode dna), když se mu budeš snažit pomoct, tak se k tomu nakonec zase vrátí. Taky jsem slyšel, že lidi, který na drogách vydržej (přežijou) 10-15 let, tak toho pak většinou sami nechaj.
Zaznamenáno
Wl
Host
0 0
« Odpověď #28 kdy: 18. Červen, 2010, 12:26:45 »

Ja to chapu tak, ze jin/jang je svetlo/tma, chlad/teplo, maly/velky, dlouhy/kratky, nahore/dole, uvnitr/vně atd.

Neon: nemyslíš to tak, že ten jin/jang odpovídá těm následujícím příkladům, že? tedy doufám : ) Jestli budu mít dneska čas, ještě ti někam něco napíšu...

Jinak debata je to zajímavá, dík za názory a doufám, že by se k ní ještě mohl někdo připojit. Někdo, kdo by do toho přinesl ještě trochu světla /jangu/: ). Myslím si, že jin a jang jde používat i v západním světě (je to přece univerzální princip), jenom je prostě potřeba o něm ještě vědět trochu víc, každopádně asi víc, než víme my teď : )
« Poslední změna: 18. Červen, 2010, 12:28:24 od Wl » Zaznamenáno
Stran: 1 [2]
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení