Stran: [1]
  Tisk  
Autor Téma: Kushi, Ohsawa - rýžový půst  (Přečteno 2563 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
neon
Administrator
Hero Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
1 0
« kdy: 07. Červen, 2010, 22:20:06 »

Napadla me jedna podstatna vec ohledne ryzoveho pustovani u Kushi, Ohsawa.

V jejich knihach, biografiich (One Peaceful World - Kushi), historkach od Aihary jsem casto cetl o tom, jak tito panove praktikovali ryzovy pust a pouzivali jej nejcasteji v obdobi, kdy chteli vyresit nejakou dulezitou zivotni situaci - ze ma clovek vice jasno.
To jsme asi zazili na tomto pustu vetsina - tu jasnost.

Pri tomhle pustu se hodne resi, co se vlastne smi a nesmi k te ryzi jist.
Jsou teorie o trose gomasia, o trose neceho syroveho zeleneho, aby to nebyla jen samotna ryze - mimochodem, prej ryze stahujici, tudiz to zelene je na uvolneni.. v tom pripade nechapu tu variantu s gomasiem (zeby onen zakon o extrem jin v jang?).

Chci ale ted narazit na jinou zalezitost.

Kdyz drzel Ohsawa a Kushi svuj ryzovy pust, kourili pri tom?? Grin

Tezko se chape jejich celozivotni kuracke obdobi. Cloveka napadne, ze jsou na tom tedy velice zavisli, kdyz nedokazali prestat - myslim si, ze je to dost logicka uvaha. Proc by to jinak delali, nez zavislost?

Tim padem se tezko veri, ze by kurak dokazal prestat na tyden (10 dni) ryzoveho pustu. Pokud by dokazal, tak proc by nesekl s kourenim uplne.
Zacal jsem tedy hodne zvazovat, jestli Ohsawa, Kushi meli kdy opravdovy ryzovy pust Smiley

Co takove koureni + ryzovy pust muzou s clovekem delat.. kdovi jestli se jim prave lip nedrzel diky tomu cigarku Smiley
Ja s ryzovym pustem teda mam dost problem a nikdy jsem jej nevydrzel.
Mozna bych mel zkusit ten nicotin + ryzi Smiley
Zaznamenáno
Wl
Host
1 0
« Odpověď #1 kdy: 15. Červen, 2010, 11:34:47 »

Neon: Zaujala mě tvoje věta: "Tezko se chape jejich celozivotni kuracke obdobi. "  Já jsem jejich životopisy nečetl a s touhle informací, takhle podanou (ve smyslu CELOŽIVOTNÍ) jsem se nesetkal. Uveď kdyžtak zdroj. A pak by mě ještě zajímalo, jak je na tom M.Kushi teď. Chceš tím říct, že i teď stále ještě kouří? A zase můžeš rovnou přidat odkud čerpáš. Jak kvalitní zdroj máš. Tohle by mě zajímalo. Mezi náma, nezdá se mi to moc.

Co se tvých zkušeností s půstem týče, všechno má nějaké důvody. Když přijdeš na to proč se nedaří, pomůže ti to.

Gomasio - správně udělané nemá být slané. (Tolik moudrá kniha. Když ho dělám já, slané je.) Rozhodně ale změnou JINU v JANG (a naopak), ke které dochází v extrémních podmínkách se myslí něco jiného. Ty podmínky musí být opravdu extrémní. Např. když si vezmeš takovou olověnou trubku, která je pevná - JANG a budeš dodávat další JANG, t.j. třeba v našem případě zahřívat (solit nebude stačit Wink ), tak při 50 stupních třeba (parnější léto) se nic moc nestane, ale když budeš teplotu (JANG) pořád zvyšovat, tak dojdeš do bodu, kdy ji roztavíš. Pak se změní pevná JANG forma v tekutou JIN formu. Ten JANG, při kterém k tomu dojde je pak ten extrémní.
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #2 kdy: 15. Červen, 2010, 12:31:31 »

Dik Wl za reakci.
To slovo celozivotni jsem psat nemel, dukazy nemam, jen domnenky.
Nevim jestli Kushi stale kouri. Mam pocit, ze Ohsawa kouril az do smrti, ale opet zadny dukaz nemam.

K te premene extremu jin/jang.
Ten priklad s trubkou je velice logicky a jasny, ale nasledujici priklady uz mi opet jasne nejsou:

ohen + drevo -> plyn?
- plyn je jinovejsi nez roztaveny kov?
- drevo jinovejsi nez ocelova trubka?
- cim to, ze ze dreva vznikne plyn, z ocele tekuta hmota?
- pokud je plyn jinovejsi, tak jaktoze pri male teplote pri paleni dreva vznikne tak brzo jinovejsi plynova substance, zatimco pri vetsim jangu kovu je potreba tak extremni teploty, aby vznikla tekuta hmota, ktera je jeste porad jangovejsi jak plyn?

Rikas, ze se ta premena deje jen ve velkych extremech, ale jak jsem daval v jine diskuzi priklad s pohankou, soli, tlakem, kdy pohanka mela pak jinovejsi charakter. Nebo jsme se bavili, ze clovek se muze tak zjinovavat/zjangovavat az se mu kondice preklopi do opacneho polu - to se deje jen v silenych extremech podle tebe, tedy se tak skoro nedeje? Opravdu neni mozne s timto pravidlem pracovat pri beznem vareni, musi clovek jit az do extremnich teplot, stavu? [popripade odkud cerpas ty?]
« Poslední změna: 15. Červen, 2010, 12:34:11 od neon » Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #3 kdy: 15. Červen, 2010, 12:44:35 »

Dalsi priklady:

mam tuhou plastelinu, zacnu ji mackat, cimz se stane mekci

- plastelina byla v tuzsim stavu vice jang? nebo prave jin nez pozdejsi mekke, pruzne stadium?
- tady vazne zacinam premyslet, jestli tvrda ocel je vlastne vubec jang a nebo jin? ponevadz plasma, ohen je velice jang stav a pritom nejde vubec o tuhou, pevnou vec, ale neco mekkeho, pruzneho - je tedy vlastne ta roztavena ocel jinovejsi nez ta puvodni trubka? neni to nahodou opacne?
- deje se tak tedy "zmeknuti plasteliny mackanim" procesem, kdy extrem jang (tuha plastelina + tlak = jang + jang) se meni v jin a nebo jde o proces "jin (tuha plastelina) + jang (mackani/tlak)"?
« Poslední změna: 15. Červen, 2010, 12:46:25 od neon » Zaznamenáno
Wl
Host
0 0
« Odpověď #4 kdy: 15. Červen, 2010, 15:44:56 »

To s tím “celoživotním kouřením” by sis teda měl víc prověřit než to napíšeš… Jinak je to jak na Nově.

Jin a jang: Na tohle téma je hodně zajímavých otázek. A já v tom nemám úplně jasno. Nedávno jsem po tobě, jestli si pamatuješ, chtěl poradit nějakou kvalitní knihu na dané téma… Ty informace, které mám pocházejí částečně z knížek od Kushiho a Průchové a hodně od M. Dvořáka staršího, který na to má dost zajímavé přednášky.

Jin a jang se dá posuzovat z různýh hledisek. (podle jednoho ti to vyjde nějak a podle jiného třeba přesně naopak). Např. z hlediska struktury. Pevná látka, tekutina, plyn. Čím tvrdší, pevnější, hutnější, tím víc jang. Z hlediska pohybu. Periodicky opakovaný pohyb (jin), nárazový pohyb (jang) atd.
Takže z hlediska té struktury je ta původní trubka jangovější než trubka, která se roztéká.

Každopádně ale, podle mě teda, co se potravin týče, tak tady nemusíš řešit změnu jinu v jang (a naopak) za extrémních podmínek. Jangáč se ještě “víc jangovou” stravou do jin kondice nedostane…

A připomněl jsi mi jednu zajímavou otázku. Dám ji do toho druhého vlákna…
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #5 kdy: 15. Červen, 2010, 16:12:16 »

Celozivotni opravuju na mnohalete - to slovo mi vazne ujelo - tezko bych myslel vazne, ze od malicka kouri a ze kouri treba i dnes.. to fakt nevim.

Ale pointu prispevku to snad tak moc nezmeni, pokud vime, ze Michio kouri vetsinu casu, Ohsawa kouril pravdepodobne do smrti.

V clanku, kde Phiya popisuje smrt dcery a manzelky, tak zminuje, ze obe byly vystavene cigaretovemu kouri - predpokladam ze od Michia, tudiz kouril jiz v dobe zivota jeho dcery.

Zde Phiya pise:
Citace
Also, I would like to mention publicly, having obtained Michio's permission, that in spite of years of his smoking, a fact well-known to many, recent x-rays of Michio's lungs were surprisingly clean, like that of a twenty year old (remarked his physician). This is not meant to be validation of cigarette smoking, but rather an invitation to question, in the spirit of non-credo, "proven" or "predictable" scientific facts (what system logic do you use as evidence?). Furthermore, the Caraka Samhita, ancient text from India's "Father Of Medicine" recommends smoking as curative measure for various symptoms. Again, this is not meant to be in defense of Michio's word's, cigarette smoking or an invalidation of "proven" facts of the "dangers" of smoking or corn oil or whatever the item may be but rather an invitation to be open minded about all possibilties, no matter how improbable or outlandish.

A zde je tato zminka:
"Michio is so driven by what he wants to do before he dies," she said. "I was in Florida with him not long ago, and he looked extremely tired. And he's still smoking."
« Poslední změna: 15. Červen, 2010, 18:06:09 od neon » Zaznamenáno
Wl
Host
0 0
« Odpověď #6 kdy: 15. Červen, 2010, 16:45:32 »

tak podklady pro to teda máš
Zaznamenáno
Stran: [1]
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení