Stran: [1] 2
  Tisk  
Autor Téma: Ajka  (Přečteno 5220 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
Ajka
Jr. Member
**

Zobrazit profil Email
2 0
« kdy: 25. Červen, 2010, 10:05:06 »

Ahojky!
(doufám, že jsem v tomto témátku správně)
Mamka před rokem přišla s makrobiotikou.. Nejdřív jsme s rodinou moc nevěřili.. Já se chytla jako první, jelikož od mala nejím maso a tak mi makrobiotika přišla jako úžasná věc, že konečně do mě nebudou násilím cpát maso (předtím když jsme jedli normálně, tak naši do mě cpali maso horem dolem, ale já ho nejedla, jen párky, špekáčky a občas kuře, taťka mi vždycky říkal, že když nebudu jíst maso, tak nevyrostu a nebudu mít sílu - mimochodem vyrostla jsem, na výšku mám přes 170 cm Very Happy), tak jsem se k mamce hned přidala a moc mi to zachutnalo.. I když ještě pořád v průběhu roku jsme jedli bílé pečivo a nějakou tu sladkost s cukrem.. Já měla odmalička ekzém na rtech, byli jsme snad u všech doktorů, vyzkoušeli jsme všechny mastičky a nic.. A makrobiotika mi rty úžasně vyléčila! Nevěřila jsem svým očím.. Jenže teď mamka přešla do náročnější práce a nějak už nemá chuť ani čas na vaření makrobiotiky, tak jsme tak pozvolna přešli k normálnímu jídlu až k jídlu co si kdo uvaří, koupí nebo najde, to má.. Grin Jenže hned se mi vrátil ekzém na rtech a osobně mi ta normální strava nevyhovuje, navíc mi bylo zjištěno, že mám zahleněné plíce, střeva a játra.. A tak jsem se po pár dnech přemýšlení, že ať si každý jí co chce, ale já budu jíst makrobioticky (jsem trochu bláznivý člověk, takové nápady jsou u mě normální Very Happy).. Tak začínám pátrat všude možně a začínám číst o makrobiotice.. Jenže je mi 17, takže nemám moc zkušeností s vařením (umím tak akorát nějaké ty těstoviny, palačinky, zeleninu na cibulce, buchtu, řezy, omelety, volský oko apod..), vůbec např. nevím, jak se vaří v tlakovém hrnci, jak uvařit kaši z jáhel (uvařit jáhly bych snad zvládla, ale jak z nich pak udělat kaši to je pro mě záhada - vím, že se ty uvařené jáhly dají do vody, ale kolik vody, jak dlouho se vaří z toho ta kaše, to vůbec nevím..)..

Byla bych moc ráda, kdybych se tu na foru našli ochotní lidičkové, kteří by mi odpověděli na někdy možná i někdy blbé otázky ohledně vaření a makrobiotiky obecně :-) Určitě sem budu psát moje pokroky, úspěchy, neúspěchy, recepty, budu dávat fotečky mých jídel a pak třeba jednou se ze mě stane úspěšná makrobiotička Grin Grin Děkuji moc!

Přkládám ještě moji fotečku, ať víte s kým si píšete :-) Jinak je mi 17, chodím do druhého ročníku gymnázia, miluju cestování (za 3 týdny jedu do Holandska na pracovní stáž), cizí jazyky, zvířata (chovám potkánky a křečky), přírodu, ráda poznávám nové lidi a miluju makrobiotiku!! Very Happy To jen tak ve stručnosti Smiley
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #1 kdy: 25. Červen, 2010, 10:42:56 »

Ahoj Ajko, tak tomu rikam spravny denicek a vitam te tu!  53
Spravna mira drzosti v dotazovani je potreba, cimz te chci podporit, at se ptas na cokoli.. neexistuje blby dotaz (chytri vedi).

Na to, ze clovek bez masa nevyroste je zajimavy protiargument, at se podivaji na kravu, slona, kone - hory svalu, masa - ale oni to smetou tim, ze maji jine zazivani, no budiz Smiley

To zmizeni, znovuobjeveni a opetne zmizeni ekzemu je to, co taoismus/makrobiotika (uceni paradoxu) popisuje jako "nemoc je dar, diky nemoci se naucite o zdravi", je to proste neco co te motivuje, nebyt toho, tak makrusu asi jen tak jist nebudes.. takze slava ekzemu, ale taky si zkus udrzet stejnou miru motivace, i kdyz ekzem zmizi a bude zdanlive vsechno super Smiley

Citace
jsem trochu bláznivý člověk, takové nápady jsou u mě normální

Teto blaznivosti bych se osobne drzel na cely zivot Smiley

Jako zacit v 17ti, tak to ti muze plno makrousu "zavidet", je to na dnesni dobu paradni start.. je super, ze nejsi zblbnuta Systemem a akceptujes MB teorii - je to zajimave jak se ted vynoruje vice takhle mladych lidicek zacinajicich s MB, a nebo to je mozna jen muj pocit - kazdopadne pred par dny zde napsala Katička, ze hleda MB podporu, je ji 17 (mam pocit) a hleda pratele ve stejnem veku, je z okoli Prahy, takze si muzete celkem "sednout" Wink

Rekni mi, mas nejakou literaturu, kde jsou recepty?
Ja doporucuju pro zacatek Strnadelovou (Radost z jidla, Radost ze zdravych deti) - obe jeji knihy jsou dobre pro zacatecniky a ta o detech je stejne tak dobra pro bezdetne lidi - jsou plne zakladu, receptu.

Jsou tam popsane pomery vody/obilovin, jak delat ranni kase atd.

Ale obecne ke kasim - delaji se jednoduse tak, ze das vetsi pomer vody nez je bezny.
Tzn. na jahly se bezne dava 2x vody, na kasi teda das vice nez 2x - zalezi jak moc kasovite je chces.
Obecne jahly je dobre proprat 3+ krat ve vode (slivam to vzdy pres kovove sito) a pak je nasypat do vody, ktera jiz vre, pridat spetku morske soli (spetka je dost osemetny termin - dejme tomu na spicku noze na jeden salek jahel - ale s timhle je potreba si taky hrat a vyptavat se na kurzech) a varis 30 minut - that's it - mas jahly na kasi. Kdyz jim das 2x tolik vody, tak budou mene kasovite. Zalezi taky jestli je delas v tlakovem hrnci a nebo normalnim. Z tlakace se odpari mene vody, tudiz ji take mene davas - to je potreba si uz vysledovat v praxi. Hlavni je, niceho se nebat a proste varit - byt to bude nekdy moc kasovite, nekdy budes pripalovat - idealni je co nejdrive na nejaky kurz vareni, ci najit zname, od kterych muzes okukovat.

Jinak jeste moje teorie jak zacit s makrobiotikou.
« Poslední změna: 25. Červen, 2010, 10:45:56 od neon » Zaznamenáno
Ajka
Jr. Member
**

Zobrazit profil Email
1 0
« Odpověď #2 kdy: 25. Červen, 2010, 11:47:17 »

Děkuji, neone za super uvítání Smiley
Jsem moc ráda, že jste tady takoví hodní.. Já se hlavně budu ptát ohledně vaření, protože doteď jsem u plotny stála maximálně když jsem si dělala těstoviny když mamka nebyla doma Grin

Moje tělo již odmalička maso odmítalo.. V čemkoliv bylo maso, tak to jsem plivala Very Happy Ale kuřecí jsem pak jedla, ale jen trochu.. Teď když maso, tak jedině rybí (doma ho nemíváme, jen když jedem na dovču třeba do Chorvatska). A v Holandsku ochutnám krevetu Very Happy

Já jsem hrozně ráda, že jsem se seznámila s makrobiotikou.. Hodně lidé kolem mě ji odmítá, hlavně teda spolužáci se mě furt vyptávají proč nejím to a to a smějí se mi, že chodím do vegetariánské jídelny (máme ji pár metrů od školy, naštěstí, takže se nemusím stravovat v té hnusné školní jídelně Roll Eyes), ale ne, že by se mi zase vysmívali :-)) Já určitě u makrobiotiky zůstanu i v dospělosti. Líbí se mi pestrost talíře, různé chutě, z mb surovin se dá vytvořit tolik jídel a ty dezerty (pečené jablko, štrůdl a na makrobiotika.aspone.cz je tolik skvělých dezertíčků, někdy musím vyzkoušet něco)! Smiley Prostě paráda.. A navíc se po ní cítím skvěle! Přes prázdniny se budu školit v oblasti mb :-))

Jojo.. To já myslím, že mě to už neopustí.. Sem se tak už narodila.. Smiley) Není bláznovství jet sama na pracovní stáž v Holandsku, kde to vůbec neznám? :-D Ale pro mě je to prostě úžasné! Vím, že se tam moc naučím. Hlavně samostatnosti a zdokonalím se v jazyce Smiley Naši se s tím už smířili.. Very Happy:D

Kačce určitě napíši! Moc ráda se seznámím se stejně starou holčinou jako já, která také jí mb Smiley) Alespoň si budeme vyměňovat zkušenosti a radit si..

Literatury mám moc :-D Mamka má ve skříni plnej stoh knížek o mb, léčení nemocí, recepty atd.. Jen nejhorší je, že některé recepty neumím uvařit ani podle knihy. Ale tak kdyžtak se tady zeptám Smiley Jinak recepty beru s makrobiotika.aspone.cz – skvělá to stránka!!

A s tou kaší. Nemusím jáhly vařit dopředu? Mamka to tak právě dělala. Stačí jen podle tvého postupu a už mám kaši, jo? Tak to je super, to zvládnu :-)

Jinak můj dnešní obýdek:

rýže posypaná gomasiem a nakrájenou natí od cibulky + dušená cibule, porek, tepeh, tofu, zakáplé shoyu + ředkvičky taky zakáplé shoyu - mňam Tongue
« Poslední změna: 29. Červen, 2010, 19:32:26 od Ajka » Zaznamenáno
komár
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #3 kdy: 28. Červen, 2010, 18:37:18 »

brokolice Ajko,to je moc fajn,že si stojíš za svým rozhodnutím.Myslím,že z tebe bude určitě skvělá makrobiotička Wink já jsem o dva roky starší,takže taky vítám zpestření juvenilních řad  Very Happy asi mě znáš i z těch aspone stránek,kdybys chtěla s čímkoli poradit nebo se na cokoli zeptat,můžeš mi napsat.Taky jsem měla ekzém,tak vím,jaký je to skvělý pocit ,že se při mb vytrácí....
Zaznamenáno
Ajka
Jr. Member
**

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #4 kdy: 28. Červen, 2010, 19:40:42 »

Ahojky, díky díky! Smiley No měla bych jeden dotázek.. Jak řešíš (případně řešíte, pokud by měl ještě někdo dobrou radu, sem s ní!) chuť na sladké? Je to moje slabost. Když doma nic nemáme, tak je to ok. Jenže je problém, že ségra vždycky něco má (sušenky, čokoládu, bombony apod.) a já když to vidím, tak se k ní přidám. Ale když nic nevidím, tak je to vpohodě.. Němáš nějakou radu? Nechci jíst sladké, ale nikdy se neudržím, jsem už z toho nešťastná Cry

A ještě.. Jíme už asi rok mb, ale ještě se u mě neprojevily eliminace.. Není to divné? Eek Nebo může to být tím, že nejíme mb tak striktně? Ale teď už zase začínáme jíst pořádně nebo alespoň já se snažím.. Grin
Zaznamenáno
komár
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #5 kdy: 28. Červen, 2010, 20:33:01 »

V chuti na sladké jsme na tom podobně.Já teda ulítávám na těch takzvaných rádoby makrodezertech,(ale myslím,že většina z nich je opravdu jenom rádoby makro,na to pozor....sama jsem prošla obdobím takového toho tvoření,kdy jsem splácala plno surovin....no a taky pozor na nakupování ve zdravých výživách,tam je dobrý všechno si přečíst,než koupíš nějaký např."zdravý koláček"- nejspolehlivější jsou v tom např. výrobky od firmy Sunfood) píšeš čokoládu,bonbóny - nevím,jak moc velkou tu chuť na sladké máš,určitě víš,že úplně bez jinu to taky nejde.Já se snažím si ho teď kompenzovat hlavně dosladka uvařenou zeleninou,amasaké (nevím,jestli znáš,ale na aspone je podrobný recept a výklad),nebo si slaď sladem banchu.
Když se rozhodnu pro něco víc sladšího,volím něco z jahel....na aspone je toho fůra.Jinak,když budeš mít zas nějakou akutnější chuť,tak si dej třeba trochu sušeného ovoce a dobře ho rozžvýkej nebo kup slad do zásoby a dej si v "krizovou dobu" lžíci.Taky firma Mitoku vyrábí bonbóny z rýžového sladu.Takže asi tak ve stručnosti....Uvidíš,že za nějakou dobu se to s chutěma bude zlepšovat,budeš si užívat jemné chuti zeleniny.Jinak moc dobré je,když vaříš pestře,střídáš zbůsoby vaření,aby talíře nabyly fádní,rigidní,to může vést taky ke výšené chuti na sladké.

jo,máš pravdu,když si toho domů moc nekoupíš,tak tě to tak nesvádí,proto radím,nekupuj si toho do zásoby zas moc Very Happy
Já vím,ono se to těžko řekne,ale hlavně se za nějaký sladký úlet přílišně nebičuj,nebuď smutná.Zbytečně by sis škodila stresem.Zkus to brát jako vyřešitelný problém Wink

k těm eliminacím nevím,u každého je to různé,může to jít v pomalejších přívalech....buď šťastná,že tě nic nebolí!! cheer
Zaznamenáno
Ajka
Jr. Member
**

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #6 kdy: 28. Červen, 2010, 21:07:02 »

No my ve zdravých výživách sladkosti nekupujeme. Vím, že ne všechny jsou opravdu zdravé. Jediný co si tam občas koupím, jsou takové ty kukuřičné křupky nebo co to je Smiley Takové kukuřičné "šulánky" Very Happy No já hlavně když je večer, tak mám furt na něco chuť.. Vím, že to není dobrý, ale hodně jsme jedli müsli se sušeným ovocem (ale v tom byl cukr) nebo medový zrníčka, teď se snažím obcházet kolem toho obloukem.. Grin Mamka si to totiž občas rozbalí.. Nejhorší je to večer.. To mám hroznou chuť na něco, ani sama nevím na co.. A snědla bych všechno, co je kolem mě Very Happy Tak když mě tato "žravka" přepadne, tak si z ledničky vytáhnu mrkvičku a většinou to pomůže, ale ne vždy. Ty rýžové bonbonky vyzkouším! Díky Smiley Já bych potřebovala v těle mít nějakou stopku.. Protože i když jsem plná, tak furt něco hledám na jídlo.. Roll Eyes

No zas tak šťastná nejsem, protože vím, že mám zahleněná střeva a plíce a potřebovala bych to ze sebe nějak dostat.. Prý tam mám velkej blok, chjo. Piju detoxikační čaje, každý ráno k tomu vlažnou vodu s citronem.. Jenže nevím, nepřipadá mi, že by to ze mě nějak vycházelo. Nenapadá tě, co s tím? Kdesi jsem četla o nějaké "kruté" metodě kdy se spolkne olej + sůl + kapky citronu, ale člověk se 3 dny nesmí pohnout ze záchodu, ale prý to skvěle funguje.. Něco takového bych potřebovala, ale bojim bojim Grin
Zaznamenáno
komár
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #7 kdy: 29. Červen, 2010, 11:46:15 »

Grin tu stopku bych někdy taky potřebovala!!
já nejsem zběhlá v takových metodách,ale mám dojem,že by se to mělo všechno odplavovat co nejpřirozenější cestou. Takový ty drsnější metody mi připomínají středověk  Grin
Navíc máš mladý organismus,takže máš obrovskou naději ty blivajzy z těla vyprostit  Wink třeba ti poradí někdo zkušenější s urychlováním procesu.Co třeba lotos?znáš ho?pomáhá odhleňovat. 
Zaznamenáno
Wl
Host
0 0
« Odpověď #8 kdy: 29. Červen, 2010, 14:59:03 »

Komár: Vždyť ty to tu píšeš dobře komáre : )

Ajka: Je fajn, že ses setkala s MB v tomhle věku. Gratuluju. Co by za to jiní dali : ). No, ta speciální kůra se mi nezdá. Složení vypadá jako na játra, ale není to tak, že si ji člověk udělá  "jen tak". Předchází tomu pár kroků a v době kdy se do ní pouštíš už musíš mít např. v pořádku střeva. To je u těhle očist první krok.
Takže proč se prostě nesnažit o normální MB, tak jak ti to půjde a nenechat tělo, ať si samo během roku řeší to co je potřeba? Teď je třeba už období tenkého střeva a srdce. Jestli budeš chtít podpořit očistu plic až ti začne (možná přijde až na podzim), tak výborně funguje lotosový čaj. Prý také hodně pomáhá zázvorový obklad. Ten jsem si nedělal (možná proto odhleňuju ještě teď : ) ). Jak se dělá píše dobře Milan v sekci zázvorových obkladů. Tyhle věci najdeš hlavně v Kushiho - Potraviny lék náš vezdejší. Patrně ji máte doma.
Eliminace souvisí s tím jak "striktně či dobře" makrobiotiku děláš, ale i s tvým konstitučním typem. Jestli hubneš "ani nevíš jak", budeš eliminovat dobře.
No a na játra je výborný i ostropestřec.
Good luck!
« Poslední změna: 29. Červen, 2010, 15:09:30 od Wl » Zaznamenáno
Ajka
Jr. Member
**

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #9 kdy: 29. Červen, 2010, 18:42:32 »

komár: no já se toho bojím, takže to ani zkoušet nebudu Very Happy lotos? to neznám, ale kouknu na to na net Smiley

Wl: máš pravdu, MB to vyřeší Smiley Myslím, že od Kushiho máme doma vše.. Určitě juknu. No hubnout zatím nehubnu, i když bych ráda.. Tongue Tak snad se to nějak vyvrbí, uvidíme.

A ten ostropestřec.. Mám ho pít jako čaj? Nebo nějak připravit?
Zaznamenáno
Wl
Host
0 0
« Odpověď #10 kdy: 29. Červen, 2010, 19:30:04 »

recept na ostropestřec: 1 čajová lžička semínek, rozdrtit a zalít studenou vodou (3dcl), nechat louhovat alespoň hodinu, trošku přihřát na vlažno a vypít v 15.00 hod (letního času)
pije se 2x v prvním týdnu, 1x ve druhém,1 x ve třetím a 1x ve čtvrtém týdnu,atd.  potom občas. tahle kůra se dělá hlavně na jaře, kdy regenerují játra a žlučník... 

no a předevčírem jsem se od jedné velice velmi nemakrobiotické paní dozvěděl jiný recept, který ti sice neradím, je trochu zvláštní, ale jen tak pro informaci ho tu taky "uvedu".
takže začíná se stejně - podrtit ostropestřec, potom ale - nabrat prášek na špičku nože a zapít vodou. říká, že to tak dělá od února každý den a znatelně jí to vylepšilo její lupénku. myslím ale, že stejného ne-li lepšího výsledku by dosáhla, kdyby jedla o něco méně. vlastně o docela dost méně: ).
« Poslední změna: 01. Červenec, 2010, 19:45:53 od Wl » Zaznamenáno
tomy
Host
0 0
« Odpověď #11 kdy: 29. Červen, 2010, 19:53:54 »

Wláďo, ja jsem slysel take o tom drcenem ostropestrci, pekne proslinit a pak spolkonut. Taky si s tim ted.. hraji  Wink
Zaznamenáno
Ajka
Jr. Member
**

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #12 kdy: 29. Červen, 2010, 19:54:43 »

Super! Ostropestřec máme na brigádě, tak si trochu odsypu až ho budem někdy balíkovat Grin A můžu kůru dělat teď, v létě? Nebo to mám raději nechat na další rok? Díky moc! Smiley
Zaznamenáno
Wl
Host
0 0
« Odpověď #13 kdy: 01. Červenec, 2010, 20:04:39 »

Ještě jsem trochu poopravil ten návod...

Jestli teď...  Na jaře je to každopádně lepší, ale jinak je to na tobě. jestli máš pocit, že máš tak špatná játra, tak si ten "nápoj" klidně párkrát i přes léto udělej.
Tom, jestli jsem ho dobře pochopil, teď zrovna kůru na ně dělá.

Tommy: A jakpak to jde?
Zaznamenáno
tomy
Host
0 0
« Odpověď #14 kdy: 04. Červenec, 2010, 18:55:50 »

Wl: Chodí to dobře, ale neseje to. - To je ale u secího stroje docela podstatná závada.  Very Happy
Nedokáži posoudit, jaký to má vliv, ale teď budu nějaký čas mimo civilizaci, takže s tím končím. Subjektivně: játra jsou ve velké pohodě a já taky..
Zaznamenáno
Stran: [1] 2
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení