Stran: 1 [2] 3
  Tisk  
Autor Téma: hubnutí  (Přečteno 5675 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
El
Host
1 1
« Odpověď #15 kdy: 12. Srpen, 2010, 13:29:45 »

Podel toho jak to tu ctu bych nerekla, že Wl radil něco, co zabralo jemu. Napsal obecná ale nutná pravidla k tomu, aby trávení začalo probíhat tak jak má. Tohle ji stejně poradí každý poradce.. nebo by měl.

Nikdo, ani poradce nemůže nikomu s jistotou říct, z čeho plynou jeho problémy.. takže stejně musí člověk sám na sobě pracovat- na tom co dělá, na tom jaké má psychické postoje a reakce.
Silné křeče v břiše nemusí znamenat nic vážného, co si lidi představují- bohatě stačí, že ten člověk jí když nemá to co nemá.. a křeče a kyselost jsou tu..

Vždycky je prvním krokem očista těla, která by měla probíhat pomalu, postupně. Dobré je ráno místo prvního jídla pít vlažnou čistou vodu..  byla to rada od Milana Dvořáka st. a bylo to asi to nejúžasnějšího co jsem v začátcích mb zažila- to těšení na čistou vodu Smiley

Každopádnětím, že zajde k poradci nic nezkazí...  Wink
Zaznamenáno
Wl
Host
1 1
« Odpověď #16 kdy: 12. Srpen, 2010, 17:51:35 »

El: Díky za zastání! : ).

Paulina: Ajka dělala makrobiotiku a pak si dala na dovolené „14 denní kůru“, kdy jedla „věci“ jako jsou zmrzlina, pizza,... Teď jí není dobře a zlobí jí i trávení. Mě to nepřekvapuje. Tebe jo? Jíst tyhle věci, mám křeče taky. To, co jsem napsal, Ajce neuškodí. Myslím, že jí to naopak může dost rychle pomoct.

Ajka: Když děláš makrobiotiku, obrátíš proces, který probíhal do té doby a postupně se začne regenerovat tvoje tělo.  To už ale víš. Když pak začneš jíst zase cokoliv, tvému tělu se to už nelíbí a dá ti to vědět. Jíst chvíli tak a chvíli tak,  je horší než MB vůbec nedělat. Takže, zajít si popovídat s MB poradcem, to je určitě dobrý nápad.
Zaznamenáno
Ajka
Jr. Member
**

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #17 kdy: 12. Srpen, 2010, 19:15:20 »

děkuji vám všem za rady.

Wl: když jinak to nešlo, no.. Byla jsem tam v rodině, kde jsem si opravdu nemohla vybírat to, co chci, živili mě oni... Co se dá dělat.. Když ono je to s tím jídlem těžký.. To bych pak nemohla nikam jet.. Sad

Jinak k těm radám, děkuji, určitě vyzkouším ještě než půjdu k tomu doktorovi. Je opravdu možné, že mi tímto vším chce tělo říct, že se mu ty 14ti denní stravovací návyky nelíbily.. Je to logické, máš pravdu:) Zkusím ten půst. Předtím jsem ho už zkoušela a moc mi vyhovoval. Tak zkusím pár dní opravdu nejíst nic jiného než rýži a pak se uvidí... Třeba se to zlepší.. A co by jsi radil k té menstruaci? Jestli teda o tom něco jakožto chlap víš Grin Je mi 17 a menstruaci mám cca od 16, ale od té doby hrozně nepravidelnou, někdy jo, někdy vůbec... Myslíš, že když se celá vyčistím, začnu se striktní mb, tak se menstruace dostaví? Nechci na ty injekce, ale zase okolí mi říká, že když na ně nepůjdu, budu mít veliké problémy a co když třeba nebudu moct mít pak děti nebo něco?? Sad

El: radu pít vlažnou vodu ráno nalačno jsem dostala od mamky a dělám to už 3 den. Ale ty píšeš vodu místo snídaně? Já nejdříve vypiji vlažnou vodu a pak si dám snídani - na snídani mám spařené vločky s rozinkami (nic jiného na chatě bohužel nemám, jáhly už došly). A pak piji přes den detoxikační čaj z bylinek a kapkami citronu. Je to vše ok? Na oběd jsme třeba dnes měli čočku se zeleninou a tofu špízy, včera kuskus se zeleninou a žampiony. Takže jídlo teď je snad ok.
Zaznamenáno
lenka
Sr. Member

Zobrazit profil
2 0
« Odpověď #18 kdy: 12. Srpen, 2010, 19:42:35 »

Ajko, vyjadrim se jen k Tvym problemum s menstruaci. Mozna Ti pomuze moje zkusenost - ja jsem pred mb nemenstruovala 5.let - a presne jak pises, asi si dovedes predstavit, co vsechno jsem si za tu dobu vyslechla od okoli... Jenomze uz v tu dobu mi bylo jasne, ze ty hormonove drijaky neresi muj problem - jen Ti kratkodobe zvednou hladinu hormonu a telo dostane takovy sok, ze se z nej pak bude dostavat x let. Nechci te strasit, mluvim jen z vlastni zkusenosti. Navic riziko, ze budes mit pak v budoucnu problem otehotnet je s alopatickou symptomatickou lecbou mnohem vyssi. Staci mi, kdyz vidim kolem sebe sve vrstevnice (20-25let) jak trpi na potraty aj. gyn. problemy. Vykasli se na okoli a duveruj svemu telu! Mne se menzes vratil po trictvrte roku lecebne mb a mam jej pravidelny dodnes (4roky). Predtim jsem podotykam brala antikoncepcni prasky "na upravu nepravidelne menstruace". Po jejich vysazeni jsem ji uz nedostala vubec Grin Takze jestli Ti tohle vsechno za to stoji, klidne bez k doktorum a ver tomu, s cim Te strasi... Anebo prevezmi zodpovednost za sve zdravi a zacni si varit dle nejlepsiho vedomi a svedomi  Wink

PS: A cestovat se da v pohode i s mb, staci si vybrat  Very Happy 
Zaznamenáno

Ajka
Jr. Member
**

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #19 kdy: 12. Srpen, 2010, 20:16:36 »

lenka: musím říct, že tvůj příspěvek mi skvěle zvedl náladu.. Teď už vím, že někdo na tom byl stejně jako já a s mb to opravdu jde! Díky ti za to!

Od teď už budu věřit svému tělu. A musím to sama se sebou nějak pořešit, poprat se se vším a zase najet na správnou cestu.. Ale chce to chvíli času od mé nezdravé, ale přesto úžasné a nezapomenutelné dovolené  Smiley Dík díky díky! Začnu nejspíše tím půstem a pak přejdu na striktní makrobiotiku (bez pečiva, sladkostí, asi jak to čtu tak i ovoce?), ale musím si o tom asi ještě hodně nastudovat.. nebo poradí někdo co by bylo tedy nejlepší, případně nějaké dobré recepty pro tuto striktní makrobiotiku (jak slyším, tak špízy + čočka není dobrá kombinace, jsem holt začátečník, no)? Omlouvám se, že se tu pořád ptám, ale já jsem úplně začátečník, v mb úplně tápám, nechci dělat ještě další věci špatně, chci už konečně najet na správnou cestu a budu vám moc vděčná když mi k ní pomůžete! Předem moc díky.
Zaznamenáno
Wl
Host
0 0
« Odpověď #20 kdy: 13. Srpen, 2010, 10:12:14 »

Výborně. Já jsem věděl, že se najde někdo, kdo to vysvětlí líp: ).

Ajka: Přečti si ten článek v záhlaví- Jak začít s makrobiotikou. A zajdi někam na nákup. S vločkama nevystačíš a navíc obilí v kombinaci s ovocem kvasí, což není moc dobrá věc. S ovocem se dají kombinovat jáhly. Ten půst bych moc dlouhý nedělal. Dej klidně třeba jenom den (dva?) a uvidíš co bude. Jde taky o to, abys našla určitou rovnováhu, abys nešla ode zdi ke zdi.  Abys dělala takovou makrobiotiku, která ti bude pomáhat a kterou ale zároveň budeš schopná normálně zvládat. Postupně časem jí můžeš vylepšovat. To pak půjde samo. A taky se co nejdřív někde potkej s nějakýma makrobiotikama: ).
Zaznamenáno
Ajka
Jr. Member
**

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #21 kdy: 13. Srpen, 2010, 12:32:43 »

Wl: díky. Doma toho máme na MB jídla hodně, ale na chatě ne, už je vše spapáno.. Ale už v neděli budu doma, takže začnu vařit MB, najdu si nějaká jídla na makrobiotika.aspone.cz .. Plánuji teda to pondělí a úterý nechat na rýžový půst (snídaně - oběd a večeře a nic mezi tím) + pít detoxikační bylinkový čaj. A další dny pak najedu na striktní makrobiotiku (bez pečiva, cukru, mléčných a živoč. výrobků) - takže na snídani můžu jakkékoliv kaše? třeba jáhlová, rýžová,..? Na oběd tedy makrobioticky talíř co nejpestřejší podle toho poměru.. Večeře to samé co oběd a nic mezi jídly - jen tyto 3 chody a pít ten detoxikační čaj z bylinek.. Myslíte, že je to tak v pořádku? Snad to vydržím.. A snad to bude mít nějaké účinky, dám vědět Wink

Jo a co si myslíte o této metodě čištění? "Šankhaprakšálana" -> http://www.oslikuv.net/skola/cl020.htm Je vhodná? Mám ji vyzkoušet? Díky moc za vaše rady.
Zaznamenáno
lenka
Sr. Member

Zobrazit profil
1 0
« Odpověď #22 kdy: 13. Srpen, 2010, 13:30:15 »

Oslikuv net- to je trefne Grin Ajko, divala jsem se na tu metodu a prijde mi to zbytecne drasticke. Po nejake dobe ciste mb se prirozene procistis, bez nejakych takovych obstrukci. Mne osobne by to za to nestalo... Byt Tebou, tak si zacnu poradne varit a duverovat regeneracnim schopnostem vlastniho tela a podstate makrobiotiky. Neplacat tri cesty dohromady. Zacni treba tim ryzovym pustem, zajdi si k mb poradci, coz jsou ale stale kratkodoba reseni. To nejdulezitejsi je stejne stravovat se dlouhodobe korektne. Co muzes a nemuzes jist si prectes v kazde mb prirucce a jak se to spravne naucit varit zjistis na kurze. Tam bych se urcite vypravila a zaroven poradila, co Tobe individualne pomuze nejvic.

PS: a zjisti si, co za bylinky obsahuje ten detoxikacni caj - ne kazda fytoterapie patri k doporucovane mb lecbe (viz J.Pruchova-Rizika lecivych bylin)

Jinak jsem rada, ze Te me zkusenosti ohledne mentruace neodradily, ale pomohly a snad navedly na sebeduveru k vlastnimu telu. Priroda opravdu disponuje temi nejlepsimi prostredky  Grin
« Poslední změna: 13. Srpen, 2010, 13:31:55 od lenka » Zaznamenáno

El
Host
2 0
« Odpověď #23 kdy: 13. Srpen, 2010, 15:23:33 »

Tu vlažnou vodu jsem pila místo snídaně. Zezačátku to pro mě bylo super, protože se tělo čistilo a já měla ráno čas udělat oběd Smiley Po čase si ale tělo řeklo, že už chce i snídani  Wink

Jinak souhlas s tím , co tu píšete..   Wink
Zaznamenáno
Wl
Host
1 1
« Odpověď #24 kdy: 13. Srpen, 2010, 17:08:56 »

Ajka: Nedělal bych tu Šankhaprakšálanu a nemotal bych do toho ty bylinky. Používal bych ale na čas umebošky a kuzu. První týden 1 umebošku denně (na dvě dávky), druhý týden ob den. Kuzu jeden týden (ten první) ráno lžičku i s tou půlkou umebošky nalačno. Jak se ten nápoj dělá, je dobře popsáno třeba v Kushiho:Potraviny lék náš vezdejší. A pil bych taky banču. Je zásaditá a je v ní vápník. Když se pije půl hodiny po jídle, tak ti ho zharmonizuje, pokud nebylo vyvážené.
    Šankhaprakšálanu je kromě toho, co psala Lenka potřeba i docela umět. Jinak skončíš s žaludkem plným slané vody, kterou ze sebe pak budeš dostávat stejnou cestou jako přišla. To není příjemné a moc dobře ti to neudělá.
    K snídani kaši z obilí (ječné kroupy, rýže, oves, vločky, bulgur, kuskus,atd..). Když přidáš ještě co ti zbylo z minulého dne, máš tam třeba i tři druhy…Ta kaše se dělá nasladko tak asi 2x týdně. Tedy ne každý den : ).
Jestli chceš, pošli na sebe mail a po neděli ti můžu napsat ještě něco z těch základnějších věcí.
Zaznamenáno
Ajka
Jr. Member
**

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #25 kdy: 13. Srpen, 2010, 18:34:05 »

lenka: díky.. Na ten čaj kouknu a co to obsahuje napíši.. Vím, že kočičí dráp a ještě nějaké bylinky.. Je to přímo na tu detoxikaci.. To mě nenapadlo, že by to nemuselo být dobré.. Hmm..
El: nevím, jestli bych to vydržela pít jen vodu místo snídaně.. Já si to dávám před snídaní nalačno, tak snad mě to pročistí i tak..
Wl: nevím, jestli tu knihu máme doma, v neděli na to kouknu a pokud ne, byl by jsi ochoten mi napsat jak ten nápoj z umebošky a kuzu udělat? Tuším, že oboje máme doma.. Banču tuším máme taky, juknu v neděli.
Aha! Takže tu kaši ne každý den? A co tedy místo kaše? Eek Já myslela, že kaše každý den, akorát vždy obměnit surovinu Grin Tak to děkuji za radu Smiley
A ještě mám dotaz.. Když budu chodit do školy, co si má dělat na svačinu? Mamka mi vždycky dělala chleba s pomazánkou (z romixovaných luštěnin).. Kupovala většinou kváskový, ale zase nemůže ho kupovat každý den.. Máte někdo třeba nějaké tipy co na svačinky? Moc díky!  Smiley

A bavila jsem se o tom s babičkou.. Říkala mi, že můžu mít nějakou poruchu hormonů a proto nemám menstruaci a když žena nemá menstruaci tak přibírá (viz. ženy po přechodu) i třeba 10 kg.. Může to být můj případ? Ještě taková zajímavost.. Koukala jsem se na stránky, které doporučujete v jak začít s MB a našla tam léčení podle "vzhledu" a já mám křivé zuby přední 1 a 2 nahoře (nosím na noc rovnátka).. Našla jsem si to, že to znamená močový měchýř a gynekologické problémy.. Jakokdyby vše se vším sedělo...... A taky mám brýle, nevidím dobře do dálky (diopterie cca 5 a 4).. Je s tím nějaká spojitost? Případně lze vyléčit ty oči pomocí MB? Až mi bude 20 chtěla bych jít na tu leizrovou operaci očí, jelikož brýle mi překážejí a čočky se mi nasadit nedaří... Tak mě napadlo, že když MB léčí i rakovinu, třeba by šlo vyléčit i ty moje oči a křivé zuby..  Smiley Ale to by se asi muselo jíst hodně striktně, že? Bohužel, já co budu chodit do školy, tak nemám možnost jíst úplně podle MB.. Snídaně a večeře ano, ale ne oběd.. Máme většinou 6 hodin vyučování a pak hodinu na oběd a pak zase vyučování, domů bych to nestihla, že bych si tam dala oběd.. A jak to jinak vyřešit? Naše školní jídelna je naprosto strašná, vaří tam samé hranolky, řízky, sýry, párky, masa.. Jsem moc ráda, že kousek od školy máme vegetariánskou restauraci, takže do ní chodím, jen je příšerně drahá.. Ale alespoň, že nemusím chodit do naší školní jídelny. Pokud někdo máte nějaký nápad nebo radu, určitě budu moc ráda!! Přemýšlela jsem i o jídle do krabiček, ale zase nevím, kde bych si to ohřívala a jestli bych si to stíhala vařit.. Tak mám hodně učení a ještě vařit, nevím nevím no..
Zaznamenáno
Wl
Host
0 0
« Odpověď #26 kdy: 13. Srpen, 2010, 19:23:46 »

Uf. Kaše samozřejmě ráno každý den ano, ale ne každý den nasladko.
Jestli si dáš ráno a večer MB jídlo a odpoledne blaf, tak to je dost hrůza. To nepočítej ani, že bude nějak zvlášť fungovat.
Jsou taky termosky na jídlo, kde ti oběd těch pár hodin v teple vydrží. Akorát zeleninu musíš pořešit zvlášť do nějaké jiné nádoby.
Zaznamenáno
ira
Host
3 0
« Odpověď #27 kdy: 14. Srpen, 2010, 00:45:19 »

Narozdíl od ostatních mám za to, že šankhaprakšálana je fajn a to i pro toho, kdo je jogínský laik. Jen doporučuji nespoléhat se na jen letmé informace z internetu, ale najít si postup s dobrou obrazovou dokumentací v odpovídající literatuře, tuším, že například Lysebeth to rozebírá docela podrobně v druhé části své trilogie. A také je důležité trochu si natrénovat sestavu cviků ještě dřív, než se člověk začne nalejvat vodou. Dokonce bych považovala za pozitivní i to, čím Wl varuje: když se nedaří, prostě se provede gesto tygra a je to zcela bez dalšího trápení a následků, což se o jiných metodách zrovna říct nedá. Sama provádím šankhaprakšálanu s určitou pravidelností už mnoho let, minimálně jako kontrolu stavu svých střev. Ale je pak nutné dbát na vyrovnání soli.
A ještě trochu mimo: Ajko, když jsem poprvé reagovala na Tvůj příspěvek, netušila jsem Tvůj věk - to hodně mění situaci.
a) V této životní fázi se ženské tělo bouřlivě mění a není třeba panikařit, pokud mu v tom nevhodnými "záchrannými akcemi" nebudeme bránit, samo najde časem rovnováhu.
b) MB není dieta. Je to cesta k nějakému poznání, které je natolik individuální, že může být nakonec i v rozporu s výchozími principy.
c) Studuj, komplexně. Neupínej se k jednomu "návodu", ale snaž se hledat témata ve všech rovinách své bytosti. Mens sana in corpore sano.
d) Myslím, že prožíváš vyjímečné období možnosti naučit se citlivosti k sobě samé i externímu vztahování se. Tak ji nepromarni "mučením se pevnou vůlí".
Zaznamenáno
Wl
Host
1 0
« Odpověď #28 kdy: 17. Srpen, 2010, 02:24:03 »

Ještě to radši trochu rozvedu.
Tu knihu znám a je pravda, že je to tam popsáno podrobně, ale stejně... Znám tři makrobiotiky, kteří nejsou zrovna nemehla, jsou zvyklí se docela „hýbat“ a kteří dělali šankhaprakšálanu podle návodu (dva z nich v posledních asi třech měsících, takže si jejich vyprávění ještě dost vybavuju). Píšu to tu proto, že se jim nepovedla a to právě tak, že jim ta slaná voda v žaludku zůstala. A nepodařilo se jim ani vyvolat dávení. Nebylo jim z toho dobře a docela barvitě to pak popisovali. Možná neměli jenom dobrý návod, ale možná je pro někoho lepší si tuhle věc od někoho jiného nechat prvně ukázat. MB množství soli v jídle docela řeší, málem každé zrnko, a tady se dotyční docela slušně zasolili.
Netvrdím, že je to špatná technika ale to, že je pořeba ji umět a prostě "mám takový pocit", že pro Ajku by ji správně provést nemuselo být až tak úplně bez problémů.

Íra: Předpokládám, že stejně jako u jiných metod budou i tady některé stavy či onemocnění, které její použití vylučují. Možná by bylo dobré je i uvést.

« Poslední změna: 17. Srpen, 2010, 02:57:55 od Wl » Zaznamenáno
ira
Host
1 0
« Odpověď #29 kdy: 17. Srpen, 2010, 15:26:34 »

ok. Tak kontraindikace podle Lysebetha:
Citace
Kontraindikací není mnoho.

Lidé, kteří mají žaludeční vřed, si samozdřejmě musí šankaprakšálanu odříci a počkat na uzdravení, než se jí podrobí. Totéž platí o lidech, kteří mají akutní onemocnění trávícího traktu, jako např. úplavici, průjem, akutní zánět tlustého střeva – kolitidu (chronickou kolitidu lze naopak tímto cvičením, provádět jen mimo kritická období, zlepšit), akutní zánět slepého střeva, a tím spíše o lidech z vážným onemocněním, jako např. tuberkulózou střev a rakovinou. Tyto kontraindikace však nejsou absolutní. Znám alespoň jeden příklad šankhaprakšálanou radikálně vyléčené úplavice, kterou pacient předtím marně léčil několik měsíců. Tato technika by mohla být zajímavá i pro naši medicínu. Toto cvičení je velmi účinným doplňkem léčby oxyuriázy (roupů). Tím, že se celý obsah střeva vyprázdní, červi i vajíčka vyjdou ven. Vzhledem k velkému množství klků ve střevech však některá vajíčka zůstanou ve střevech zachycena, proto šankhaprakšálana léčbu úplně nahradit nemůže.

Zaznamenáno
Stran: 1 [2] 3
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení