Stran: [1]
  Tisk  
Autor Téma: TRADICNA CINSKA MEDICINA- LITERATURA A ZDROJE  (Přečteno 2846 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
Vilsa
Full Member
Pohlaví: Ženské

266224368
Zobrazit profil WWW
0 0
« kdy: 20. Říjen, 2010, 11:08:11 »

Ahojte,

kedze som len nedavno zistila kolko nepresnosti ma MB voci TCM, zaujimam sa aj o nu... Vie mi niekto opdporucit dobru literaturu (autorov, nazvy knih...) o TCM? Mozu byt aj v anglictine, ci nemcine a samozrejme cesky a slovensky  Wink

Chvala.
Zaznamenáno
dwarf
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #1 kdy: 20. Říjen, 2010, 21:42:23 »

Ahoj Vilso, o pár knihách už jsem se zmiňovala, obecně mám pocit, že na našem trhu není velký výběr kvalitní literatury o tčm. Nejlepším zdrojem informací jsou asi různé kurzy a školy - tam dostávají studenti materiály, které jinak nejsou publikovány.
Krom těch knih, o kterých jsme mluvili jinde, jsem teď znovu nakoukla do této knihy:
Čínská medicína - prevence a léčení stravou; Manuela Heider de Jahnsen
- problémem u ní je, že je celkem špatně přeložená (navíc z němčiny), přemýšlela jsem dokonce, že ji zkusím vrátit, ale neudělala jsem to. Teď jsem do ní znovu nakoukla, přečetla jsem ledviny a je fakt, že to vysvětlení plus doporučení jsou výstižná, jasná a úžasně komplexní (kniha je docela tlustá). Člověk si jen musí odmyslet kostrbaté slovní obraty diletantského překladatele, který si nedal práci ani s tím, aby si zjistil slovní spojení používaná v tčm (ovšem kostrbatě překládá i běžné slovní obraty  Roll Eyes ).
Působení potravin s ohledem na zdravotní stav je taky výborně vysvětleno v knize:
Výživa podle pěti elementů; Barbara Temelie
- tuto knihu někteří zaslepení lidé na tomto fóru odsoudili - nejspíš proto, že jsou tam potraviny, které se podle nich nemají konzumovat. Faktem je, že kniha pouze vysvětluje jejich energetické působení v těle a neměla jsem pocit, že by tyto potraviny komukoliv doporučovala nebo vnucovala ... (na rozdíl od jiných knih, ve kterých jsou taxativní výčty toho co ano a co ne).

Jinak, ryzí čínská medicína se stravou spíš nezabývá, asi proto, že Číňani jsou na rýži, sojových bobech, zelenině (i mase) a hodně si sami vaří, takže je to nikdo nemusí moc učit. Oni vědí, jakou polívku si uvařit před horkým dnem, aby ho v pohodě přežili atd. Tím chci říct, že v klasických knihách se působení stravy (bohužel pro nás) moc neřeší.  Sparkle
« Poslední změna: 20. Říjen, 2010, 21:44:41 od dwarf » Zaznamenáno
Riva
Jr. Member
**

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #2 kdy: 20. Říjen, 2010, 21:55:50 »

TČm jsem nikdy nestudovala, pouze jsem přečetla knihy od Petra Hoffmanna, které se mně líbily. Můžeš konkrétizovat o jaké nepřesnosti se jedná , případně , co tě vedlo ke srovnávání obou nauk. Např. ajurveda je také nějaký systém, přesto by mne nenapadlo ji s něčím porovnávat, někomu vyhovuje Mb, někomu ajurveda, někomu TČM. Každá nauka je svá sama o sobě.

Pokud si dobře pamatuji, co nám říkala paní Průchová na podzimním semináři minulý rok, tak se vyjádřila v tom smyslu, že TČM je zajímavá, ale zdrží osobní vývoj ve zdraví o 3-4 let Wink

Zaznamenáno
dwarf
Full Member

Zobrazit profil
0 2
« Odpověď #3 kdy: 20. Říjen, 2010, 22:33:53 »

Pokud si dobře pamatuji, co nám říkala paní Průchová na podzimním semináři minulý rok, tak se vyjádřila v tom smyslu, že TČM je zajímavá, ale zdrží osobní vývoj ve zdraví o 3-4 let Wink

Ahoj Rivo,
doktor, ke kterému chodím, léčil i pár bývalých makrobiotiků. Eek To je divné, že jim nepomohla paní Průchová ... žena, která pochopila, jak funguje vesmír, viď? Wink
Sparkle
Zaznamenáno
Vilsa
Full Member

266224368
Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #4 kdy: 20. Říjen, 2010, 23:36:08 »

Porovnavam to preto, lebo chcem zistit, co je naozaj "pravda". Tie nepresnoti boli hlavne v rozdeleni veci na jin a jang v TCM a MB je to uplne naopak :/ co je podivuhodne a ja si neviem vybrat. Inak mi MB dava velky zmysel len sa mi nepaci, ked by som mala jeden nazor hltat cely bez vlastneho premyslania.
« Poslední změna: 21. Říjen, 2010, 15:01:09 od Vilsa » Zaznamenáno
Paloma
Newbie
*

Zobrazit profil
1 0
« Odpověď #5 kdy: 21. Říjen, 2010, 13:50:59 »

Krásný přístup...přemýšlet Wink!!!Ale aby se do toho člověk moc nezamotal.... Eek
V porovnání s makrobiotikou jsou odlišnosti, není jich málo (tčm normálně některým konstitučním typům doporučuje maso, vejce, ryby, zatímco pozice mléčných výrobků je stejná jak v makrobiotice), ale dle mého názoru by si měl člověk vybrat jeden systém a toho se držet, aby se z toho nezbláznil. Taky bychom se měli rozhodnout zda se chceme stravou léčit, nebo „jen“ se snažit postupné dosažení rovnováhy (ikdyž i u makrobiotiky bychom měli zohlednit náš konstituční typ, čili jsmeli zimomřiví, či naiopak..ale to každý přece ví.. Wink
Důležité taky asi je zda budeme posuzovat KVALITU energie, kterou do sebe potravou přijímáme (a pak se držet makrobiotických tabulek paní Jarmily Průchové a dalších, nebo pak zohledňovat všelijaké konstituční typy a ty léčebné účinky (zde v ČR literatura nic moc, ale pěkně píše např. paní Jana Arcimovičová (Čínská medicína pod pokličkou), dále knihy Kuchařka podle 5 elementů, Výživa dle 5 elementů a Výživa dle 5 elementů pro matku a dítě od autorky: Barbara Temelie), dále na stránkách jakýchkoli praktiků TČM.

Jen hrubý nástin systému tradiční čínské dietetiky (PROSÍM, PROSÍM, JSEM JEN ZAJÍMAJÍCÍ SE LAIK, ČERPAJÍCÍ Z LITERATURY, INTERNETU A PŘEDNÁŠEK, ráda budu za každý názor tčm vs makrobiotika....)
V souladu s teorií tčm, se potraviny rozdělují do 5 základních skupin podle povahy: chladná, svěží, teplá, horká, a vyrovnaná.

A. Povaha:
    1) chladná - řadí se sem potraviny jako hruška, meloun, syrová zelenina                                                                                                                                                             
   2) svěží- méně chladná povaha - ředkev, zelený čaj
   3) teplá- cibule, glutinovaná rýže
   4) horká- hořčice, skořice, sečuánský pepř, paprika, zázvor                                                                                                                                                    (pokud bychom konzumovali v létě, produkoval by se oheň a neklid)
   5) vyrovnaná (ani-ani)
          - rýže

B. Chuť:
Pálivá, hořká, sladká, slaná a kyselá
   1) sladká
           - obilniny, med, cukr, ovoce…posiluje slezinu, doplňuje a podporuje
   2) hořká
           - hořké mandle, hořká dýně, hořká čokoláda, listy a kořen pampelišky, sedmikráska, čekanka, růžičková kapusta, kadeřávek, kořen lopuchu, žito, hlávkový salát, naklíčená vojtěška, chmel, kozlík, pelyněk
   3) kyselá
            - kysané zelí, ocet, některé druhy ovoce, citrón (může zastupovat funkci octa) - zastavuje průjmy, stahuje střeva, zastavuje žízeň
   4) slaná
           - mořské řasy, sůl, ochucovadla, sójová omáčka
   5) pálivá
           - zázvor, čili, kari, pepř, cibuloviny a cibule (vyhání chlad-dobré teď na podzim, i pálivá patří k elementu Kov-podzim-plíce.....
   6) vyrovnaná
           - např. dýňová semínka
   7) Aromatická
           - různé květiny (jasmín- pokud bychom dnes měli špatnou náladu, mohli bychom si udělat jasmínový čaj, nebo čaj s poupátek růží..o:))

C. tropismus
     Tzn. Každá potravina vstupuje do dráhy jednoho či více orgánů a významě ho ovlivňuje (např. hrušky – plíce, slezina; rýže-slezina; černý sezam-játra (výborný pro všechny bledule..o:))...)

V praxi bychom měli zvažovat chuť, povahu a tropismus potravin, tak můžeme dosáhnout nejlepší výsledek při léčení, či pak v prevenci.

Aby toho nebylo málo, tak do toho Číňané ještě zamotali „účinky potravin“, tzn. Na co jaká potravina je, co dokáže (např. doplnit krev, energii, jin, jang, vyhnat chlad....atd.)
Je to dost složitý systém, pochopit ho není tak strašně složité, spíše se naučit to vše uvést do praxe....což u makrobiotiky lze celkem snadno, i v početné (sympatizující) rodině..............................
Zaznamenáno
Riva
Jr. Member
**

Zobrazit profil
1 0
« Odpověď #6 kdy: 21. Říjen, 2010, 18:56:14 »

Dwarf: před Mb jsem své zdravotní potíže řešila Joalis produkty, nepomohly - nebo spíš pomohly, ale jen na chvíli. Pak jsem jezdila do Ostravy k paní dr. Fiedlerové, která mne kurýrovala pilulemi a čaji TČM, opět pomohly jen na chvíli, navíc se léčení pěkně prodražilo. No a pak jsem objevila Mb a ta mně osobně sedla ze všeho úplně nejlíp.

Svůj příspěvek jsem nepsala s úmyslem otevřít polemiku, co je lepší, zda TČM nebo Mb. Jak jsem již psala, každému vyhovuje něco jiného. Můžeme najít případy, u kterých pomohla Mb a můžeme najít případy, kde zase pomohla TČM.

Připouštím, že paní Průchová a její striktní Mb nemusí každému vyhovovat, navíc v neprospěch Mb hraje to, že nejdříve příjde zhoršení a pak až zlepšení(pokud se léčíme z nemoci, která vznikala delší časové období). Dále léčebná Mb je velmi náročná (v knihách to tak nevypadá) a i dlouholetá Mb lektorka mně potvrdila, že v dnešní době se např. z rakoviny dostane pomocí Mb jen přibližně 50% nemocných(před 20 lety se vylečili skoro všichni).

Vilso: studuj, studuj a rozšiřuj si své obzory. Vždyť poznávat nové skutečnosti, porovnávat, přemýšlet, třídit si praktické zkušenosti je ta nejlepší zábava Very Happy.
Život je hra a časem se Ti ukáže, co je pro Tebe nejlepší.
A ještě se Tě chci zeptat, už máš litinovou pánev? Very Happy

Mějte se krásně říjnově, Iva
Zaznamenáno
Vilsa
Full Member

266224368
Zobrazit profil WWW
1 0
« Odpověď #7 kdy: 21. Říjen, 2010, 22:00:05 »

Ja v ziadnom pripade nechcem urazat alebo polemizovat, co je lepsie- sama by som zhodila seba a aj to co by som obhajovala Smiley

Presne ako Riva spomenula- chcem len vediet viac. Citam si knihy od p.Pruchovej, ktora pise putavo, no hovorim si, ze aj ona je len clovek- my vsetci sme a to znamena, ze sme omylni. Mozno nie je vsetko tak ako vravi, inac by bola davno boh, ktory vie vsetko Smiley A da sa to vobec- vediet vsetko...?

Nechcem byt ako ovecka a pocuvat len jeden hlas, popocuvam si viacere. A nikdy som nevydrzala dogmaticky pri jednej ceste, vzdy som si ju upravila- napr aj teraz (cca max raz za mesiac ochutnam z masa, pre chut, mliecne vyrobky ani vajcia mi ale nechybaju ani chutovo a tak isto si dam rada obcas kakao, karob mi smrdi Smiley)

Riva- pred 2 dnami som za nu zaplatila, uvidime ci mu ju z CR v poriadku poslu  Cool
Zaznamenáno
dwarf
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #8 kdy: 22. Říjen, 2010, 23:59:22 »

Dwarf: před Mb jsem své zdravotní potíže řešila Joalis produkty, nepomohly - nebo spíš pomohly, ale jen na chvíli. Pak jsem jezdila do Ostravy k paní dr. Fiedlerové, která mne kurýrovala pilulemi a čaji TČM, opět pomohly jen na chvíli, navíc se léčení pěkně prodražilo.

"Joalis produkty" neznám - mají mít něco společného s tčm?
Nevím, tady z toho fóra mám pocit, že lidi nedokážou rozlišit t.čínskou medicínu od jakýchsi hybridů, které vznikly několikanásobným přežvýkáním jednoho či více starých systémů a připlácnutím novodobých metod a patentovaných přístrojů ... vystupující pod názvy jako celostní nebo dokonce "informační" medicína.
O těchto metodách prakticky nic nevím, třeba taky pomáhají, ale proč je někdo hází do jednoho pytle s něčím úplně jiným, to je záhada ..

Když se člověk chce léčit pomocí čínské medicíny, připadá mi logické, že si najde doporučení na čínského lékaře - teď myslím Číňana. K Čechovi se dá jít taky, ale to musí být už hodně dobrej, jinak to vůbec nemá smysl.
A taky se vyplatí nastudovat si alespoň základní souvislosti, v opačném případě si člověk moc nepokecá, a to ani s Čechem .. Krom toho pak člověk tuší, na co se lékař zrovna vyptává a může mu sám pomoct a říct případné další související příznaky, na které se doktor zrovna neptal, protože různých příznaků jsou stovky a nemůže je každému pacientovi všechny vyjmenovávat - ptá se tedy jenom na ty, které předpokládá, a na některé tudíž nemusí přijít řeč.

Co se týká cen ..... jestli ses někdy léčila u českých doktorů nebo v české nemocnici - zajímalo tě taky, kolik si účtují od pojišťovny nebo to bylo jakože zadarmo/resp. 30Kč??  Wink
Zaznamenáno
Riva
Jr. Member
**

Zobrazit profil
2 0
« Odpověď #9 kdy: 23. Říjen, 2010, 19:19:50 »

No....Dwarf....v tom je asi pointa toho mého příspěvku, já už se nechci léčit u žádných doktorů - ani u čínských, ani u nečínských Very Happy, spokojeně si chroupu svoji mrkev, poctivě žvýkám obiloviny s luštěninou a jsem šťastná jak blecha v kožíšku mého pejska  Very Happy Very Happy Very Happy
Zaznamenáno
Vilsa
Full Member

266224368
Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #10 kdy: 24. Říjen, 2010, 17:56:56 »

Dwarf- mna by zaujimala jedna vec o TCM...aka je prevencia vsetkych chorob podla TCM? Podla mnakrobiotiky to uz poznam, co ako a kedy jest. Ale ako sa k tomu stavia TCM?
Zaznamenáno
Vilsa
Full Member

266224368
Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #11 kdy: 26. Říjen, 2010, 15:55:54 »

dwarf, ty si chodila aj na nejaku skolu tcm?
Zaznamenáno
Taoist
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #12 kdy: 07. Listopad, 2010, 13:19:32 »

já jedu v tčm hodně (a k vám chodím nakukovat a porovnávat :-))

U nás rozhodně doporučuji dva autory:

MUDr. Petr Hoffmann
a
Vladimír Ando (nepřekonatelný odborník na tčm u nás, absolutní respekt!!)

Pak je fajn kniha týkající se přímo úpravy stravy a vaření dle zásad tčm. Jmenuje se Proč Čínané nepočítají kalorie.

Zaznamenáno

Unaffected by affection or estrangement,
Unaffected by profit or loss,
Unaffected by honour or disgrace,
They are the most precious things in the world.
Stran: [1]
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení