Stran: [1] 2
  Tisk  
Autor Téma: Správne stravovanie podľa mňa - zo skúseností  (Přečteno 5362 krát)
0 uživatelů a 3 Hostů prohlíží toto téma.
NEW_PAGE
Full Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil Email
1 2
« kdy: 02. Prosinec, 2010, 20:24:28 »

MB sama o sebe je oničom...všetko tak fádne chutí, že sa to nezaobíde bez sójovej omáčky...
BEZ ŽIVOČÍŠNYCH PRODUKTOV (vysokej kvality) to proste NEJDE.... Človek vstrebe najviac minerálov a v tuku rozpustných minerálov práve vďaka živočíšnym potarvinám...
Vajíčka : jeme len domáce... žĺtko surové, bielka uvarené vo vode (do vody ktorá vrie, vhodíme bielka...do malého hrnca, ale s dostatkom vody)
Mäso : Kurča : buď "sedliacke kurča", alebo najlepšie ... Bio kurča.... Jeme ho varené, nie pečené ani vyprážané.
           Hovädzie (Bio) : pomlieť, marinovať (najlepšie v troche ananásovej šťavy - pomleté), uvariť (za dve minútky hotové... bude z toho kaša...trošku ovocného cukru nezaškodí, vybijeme ho zázvorom)
           Ostatné mäso : podľa receptov, najlepšie ale varené, a kvalitné
Mliečne výrobky : sem-tam nepasterizované bio bryndza, nepasterizované kozie mlieko, kefír (doma urobený)
Strukoviny : kvasíme vo vode zásaditej (hrach, fazuľa), alebo v kyslej vode (teda z nízkym pH, napríklad pridaním trocha kys. citrónovej, alebo citrónovej šťavy ... čočka/šošovica, fazuľa)...alebo len namáčať MUNGO, bez kvasenia. Vodu vždy zliať a variť v novej.
Obilniny : Kváskový chlieb, ryža natural (kvasená v kyslom prostredí cca 12 a viac hodín...vôbec to nechutí kyslo, ani trošičku), pohánka, pšeno... sem-tam.
Tuky : domáce (alebo bio z obchodu, ale to bude pasterizované...) maslo, domáca slanina, rybí tuk, olivový olej
Zeleninové šťavy : čerstvo odšťavená (najlepšie v šnekovom, alebo dvojhriadeľovom odšťavovači), mrkvová, mrkvovo-jablková (40minút pred raňajkami), kapustovo-mrkvová, kapustovo-mrkvovo-zelerová...atď...
Odkedy mám odsťavovač (Hurom Slow Juicer), tak nejem varenú zeleninu. NEMÁM NA TAKÚ ŽBRNDU VôBEC CHUŤ...
Zmenil som stravu, jem mäso, vajíčka niekoľko krát týždenne (spomínanou kuchynkou úpravou), a nechýbajú mi enzýmy VĎAKA šťavám.
Samozrejme, dodržujeme správne kombinovanie potravín.
Denne beriem 4g vitamínu C (ráno 2 + večer 2), B-komplex forte, jednu polievkovú lyžicu vysokokvalitného rybieho oleja z treščej pečene, prečisteného (bez chémie) Nutraceutica, a ešte tabletku "Enzym Bromelain + Papain .... firma Trophic"...
Ako sa cítim ? Tak dobre, ako ešte nikdy.
Čo ešte robím ? Raz za dva týždne urinový klystír, každé ráno pijem stredný prúd svojho moču, primerane športujem, a ľúbim ženu, pred ktorou sa v ničom nemusím pretvarovať, ale zároveň som k nej pozorný a záleží mi na jej šťastí (aj na svojom), lebo - taký skrátka som.
DOSŤ BOLO samých obilnín so zeleninou a olivovým olejom a sójovou omáčkou... PFUJ, aký som šťastný, že sa už neriadim takým omylným jedálničkom, kvôli ktorému som mal nedostatok minerálov a vitamínov...
PS : Viem čo píšem, nikdy mi nebolo lepšie ako teraz. Úplne sa mi zmenila psychika, som dokonalejší, spokojnejší, odvážnejší a hlavne....vyrovnanejší.
Ahojte.
Zaznamenáno

Láska nikdy nepodozrieva. Láska nie je nikdy žiarlivá, nikdy nezasahuje do slobody druhého. Láska nikdy nič druhému nevnucuje. Láska dáva slobodu a sloboda je možná iba vtedy, keď má vo vašom spoločnom bytí priestor.
Vilsa
Full Member
Pohlaví: Ženské

266224368
Zobrazit profil WWW
2 0
« Odpověď #1 kdy: 02. Prosinec, 2010, 20:47:34 »

Mam fakticku otazku - kto ti kazal jest "same obilniny so zeleninou a olivovým olejom a sójovou omáčkou"?

Mne sa MB filozofia velmi paci - mozes jest vsetko, ty sam si vyberas co do ust vlozis a VIES ako to na teba zaposobi. Ja nie som dogmaticka, milujem bryndzu (dam si ju raz za par mesiacov, bolo to vzdy moje oblubene jedlo), mozno raz za mesiac zjem miniporciu kurata. Ale to vsetko len pre chut.

Pretoze sa mi nezda, ze v strave, kde je dostatok rias, strukovin a pestrost obilnin a zeleniny ti mozu chybat mineraly a podobne.

Ja mam jeden overovaci sposob na to, co je "spravne" alebo "nespravne" konzumovat - spytam sa basnicku otazku: "Jedli toto jedlo podobne pripravene ludia napr pred 200 rokmi?" Nie? Tak to asi jest nebudem- to plati aj na margo vitaminu C a inych doplnkov vramci prevencie.
Zaznamenáno
NEW_PAGE
Full Member

Zobrazit profil Email
0 2
« Odpověď #2 kdy: 02. Prosinec, 2010, 22:09:46 »

to Vilsa : ooooch, dáš si zbryndzu raz za pár mesiacov...kurča raz za mesiac.... "ĎAKUJEM PEKNE".... a to, že Mayovia a všetky SILNÉ prírodné národy, ktoré nemali zubné kazy (0,5% výskyt zubných kazov), mali svalnaté postavy... tí robili asi chybu, že uprednosťnovali tučné prírodné mäso, vajíčka, (a až ako druhoradé - čo sa týka objemu) obilniny (kvasené), kvasené strukoviny, zeleninu (pred obilninami a strukovinami), kvasené orechy (ktoré som zabudol spomenúť)... Proste je to tak - živočíšne produkty majú oveľa ľahšie vstrebateľné vitamíny a minerály pre človeka... ak ich vie správne upraviť. A, hovoríš : ""Jedli toto jedlo podobne pripravene ludia napr pred 200 rokmi? Nie? Tak to asi jest nebudem".... národy spred tisícov rokov kvasily obilniny (na odstránenie fytátov a inhibítorov trypsínu), orechy (v slanej vode), strukoviny... ROBÍŠ TAK ? Pochybujem... a - to, že ješ bryndzu raz za pár mesiacov (o.k., bryndza nie je nosná, aj keď raz za mesiac - je zbytočne málo), kurča (určite mini porciu) raz za mesiac... chceš povedať, že tým nedávaš jasne najavo, že tvoju stravu tvoria len obilniny, strukoviny, zelenina a riasy ( plus sem-tam orechy a bežne olej), a že bryndza a mäso sú pre teba niečim takým, ako pre ostatných (ktorí sa snažia zdravo stravovať, ale občas zhrešia - mňa sa to netýka) hamburger alebo chipsy (na oslave atď) ? Lebo mne sa zdá (a som o tom takmer presvedčený), že máš k živočíšnym produktom taký postoj, ako ja ku chipsom a sladkostiam (až nato, že ja ich nejem ani raz za rok).
Ďalej hovoríš : "Mne sa MB filozofia velmi paci - mozes jest vsetko, ty sam si vyberas co do ust vlozis a VIES ako to na teba zaposobi." Páči sa ti to - teoreticky. Ale prakticky sa toho bojíš... Proste si myslíš, že živočíšna strava ti zašpiní telo, lebo neobsahuje vlákninu...ale ak si zoženieš KVALITNÚ živočíšnu stravu, tak - dostaneš do tela to, čo najviac potrebuješ : ľahko vstrebateľné minerály, vitamíny a tuky ... vo vysokých číslach. "Superpotraviny". .......... A k tomu enzýmy zo zeleninových štiav (prípadne z mrkvovo-jablkovej)... makrobiotik by povedal...... : blablabla..... živočíšne potraviny sú nečisté, sú veľmi jang.... zeleninová šťava je veľmi jin..... ... A potom sa pozrieš na takého, kto sa živí stravou akú som popísal v úvodnom príspevku (ale prispôsobí svojmu telu percentuálne zastúpenie sacharidov, tukov a bielkovín - no bude pravidelným konzumentom živočíšnych výrobkov - DENNE, a denne bude piť zeleninové šťavy), a potom sa pozrieš na makrobiotika, ktorý konzumuje len obilniny, strukoviny, zeleninu, orechy, olej a riasy, raz za mesiac mäso a raz za dva mesiace bryndzu (to je príklad). Kto bude viac fit ? Kto bude vyzerať zdravšie (ak by sa jednalo o skupinku ľudí 10 + 10) ? Kto bude viac "v pohode" ? No jasné, že... tí, ktorí bude mať v strave enzýmy zo štiav, a kvalitné živiny zo živočíšnych výrobkov, a obilniny so strukovinami a orechmi NEBUDÚ tvoriť nosnú čas ich jedálnička - a aj tak budú kvasené (to ale neznamená, že budú kyslé).
Nič nenarobíš, je to tak. Môžem dokonca odprisahať, že je to tak.
Totiž, čím jedli prírodné kmene viac živočíšnej stravy, tým boli silnejší, zdravší, mali menej zubných kazov.... Prečo ? Lebo mali dostatok vitamínov v tukoch rozpustných, a minerálov, ktoré sa v dobre strebateľnej forme nachádzajú len v živočíšnych produktoch.
Pozri na tie kmene, ktoré žijú v chudobných podmienkach a jedia takmer len kukuricu a nejakú zeleninu.... Majú 15 rokov, zuby pekné biele (lebo tam nemajú cukor)... V 60-tke ale vyzerajú staro (pokožka nemá potrebnú výživu), a zuby majú "každý druhý"... Prečo ? Lebo rastlinná strava proste NESTAČÍ. A som VEĽMI SPOKOJNÝ, že som to pochopil. Želám VÁM VŠETKÝM, nech to pochopíte čo najskôr, nie za 10 rokov... lebo zbytočne 10 rokov držať svoje telo v deficite od minerálov a vitamínov ( A ENZÝMOV )... načo je to komu dobré ? Myslím, že nikomu.
A čo sa týka doplnkov výživy (vit. C, B-komplex, rybí olej - čo je vlastne prirodzená vec) - dnešná doba je iná ako pred dvesto rokmi...dnes je určitá miera stresu prítomná v živote každého človeka, ktorí žije v meste, a neokopáva si vlastnú záhradku, atď..... žijeme v budovách, na dennom svetle sme málo....nechodíme ani popri potoku, ani v lese nie sme každý deň... tak - doplnky sú proste potrebné, netreba sa ich báť.
PLUS NEVYHNUTNÉ sú detoxikácie : klystíry, hladovky (sem-tam), atď...
« Poslední změna: 02. Prosinec, 2010, 22:22:05 od NEW_PAGE » Zaznamenáno

Láska nikdy nepodozrieva. Láska nie je nikdy žiarlivá, nikdy nezasahuje do slobody druhého. Láska nikdy nič druhému nevnucuje. Láska dáva slobodu a sloboda je možná iba vtedy, keď má vo vašom spoločnom bytí priestor.
myspule
Sr. Member

Zobrazit profil
1 0
« Odpověď #3 kdy: 02. Prosinec, 2010, 23:32:48 »

No jo, tak fajn. Pokud si připadáš dokonalejší, tak sis zvolil pro tebe správnou stravu...

Ale proč věty se slovy Pfuj a žbrnda? Každému chutná něco jiného a myslím, že na toto forum přispívají právě lidi, kterým tebou znectěný jídelníček vyhovuje. Proč sem přispíváš ty?

Zaznamenáno
NEW_PAGE
Full Member

Zobrazit profil Email
0 2
« Odpověď #4 kdy: 03. Prosinec, 2010, 10:12:56 »

myspule : Nikomu v skutočnosti nevyhovuje (ak by neklamal sám seba) jedalníček v zložení : obilniny, zelenina, strukoviny, orechy, riasy, oleje, raz za čas ovocie...... Vyhovuje (vsugerovaním) len tomu, kto je presvedčený o tom, že taká strava je správna... Vtedy sa človek snaží hľadať len to dobré v tom, čo nie je až tak dobré... ani chuťovo, ani výživovo...
Spomínam si, ako som tu písal recept na varenú špaldu s maslom, vareným kelom (česky - kapusta) a soľou... Ak si mám predstaviť žeby som to mal teraz jesť (po objavení vynikajúcich chutí čerstvých zeleninových štiav, vareného bio mäsa, surového domáceho žltka, nepasterizovanej bio bryndze atd...), tak - môj organizmus sa tomu bráni. Z jediného dôvodu.... pochopil, že z toho, čo mu teraz poskytujem, dostáva podstatne viac živín... rovnako aj enzýmov (vďaka šťavám), a ešte to podstatne lepšie chutí ako mdlá chuť vareného obilia a varenej mrkvy, ktorá chutí fakt dosť "oničom". Včera na večeru som mal kurča s vareným zelerom... Pokazil sa mi odšťavovač (v pondelok budem mať nový, lepší), tak som nepil šťavu zo zeleru a mrkvy (40 minút pred jedením vareného kvalitného kurčaťa takmer v bio kvalite), tak som si uvaril zeler (lebo mrkva sa nehodí ako príloha k mäsu, ale ako šťava 40 minút pred akýmkoľvek jedlom ÁNO) a jedol ho s kuracím mäsom...
Zrazu som si povedal : "Fuj, ako som mohol jesť varený zeler ? Absolútne mi nechutí...ani varená mrkva, ani varený kel mi už nechutia, a ani mi nikdy nechutili, len som nemal možnosť ochutnať šťavy, tak som nemal s čím porovnávať... akurát tak varená Dyňa hokkaido a ešte varený kaleráb či červená kapusta - asi to jediné som ochotný varené (zo zeleniny) jesť..."
Na rovinu : Ak by som si teraz mal dať ako obed (druhé jedlo z troch, niekedy zo štyroch) ryžu s varenou mrkvou a olejom + soľ... tak... by mi to bolo ako za trest... A predtým som to jedával... Z jediného dôvodu...bol som presvedčený, že tým prospievam svojmu zdraviu... tak som sa snažil si vsugerovať, že ..."predsa to nie je také zlé...zvyknem si na to...predstavujem si aké je to zdravé, tak mi to musí zachutiť..."... ALE OMYL, človek na takej strave živorí... Vždy je to lepšie ako chlieb s maslom a salámou, to je samozrejmé...ale ani zďaleka to nemá (čo sa prospešnosti pre zdravie týka) na to, čo popisujem v úvodnom príspevku. ANI ZĎALEKA.
Buďte si viac než istý...a skúste...postupne... lebo ak ste dlho nejedli mäso alebo vajíčka, či domácu slaninu alebo domáce maslo, resp. bryndzu, tak vám môže byť z toho zle... asi rovnako, ako vám nebude zle z chôdze do obchodu (ryža, mrkva), ale z prospešnejšieho 30 minútového behu (živočíšne produkty - nie samé o sebe, ale ako každodenná súčasť jedálnička, aspoň dve porcie), na ktorý nie ste zvyknutí (to je príklad, nevravím, že nikto z vás nechodí behať).
A práve tie zeleninové šťavy sú skvelým doplnkom pre ich vysoký obsah enzýmov a "živej tekutiny", ktoré nemusím nahrádzať kvasenou kapustou (ktorá nie každému chutí a obsahuje príliš veľa soli a zle sa kuše...), alebo sójovou omáčkou či miso, ktoré sú kvasené takým spôsobom, ktorý často spôsobuje vznik kvasiniek.
« Poslední změna: 03. Prosinec, 2010, 10:18:43 od NEW_PAGE » Zaznamenáno

El
Host
2 0
« Odpověď #5 kdy: 03. Prosinec, 2010, 11:07:22 »

NP : pokud ti to vyhovuje, tak takhle jez, nikdo ti v tom nebrání. My ti děkujem za příklad a vysvětlení... já si taky občas dám něco z toho co popisuješ a pořád to vnímám jako mb, protože oproti tomu ostatnímu je to opravdu jen občas, tak jak to příroda dovolí..
Tady asi nikoho nepřesvědčíš o své pravdě-možná ani nechceš.
Použít slova, že mb nevyhovuje nikomu by sis mohl schovat, pokud vím, nemáš s mb dostatek zkušeností. A ani neznáš osobně lidi, kteří ji dělají.

Píšeš něco o zeleninových šťávách, mimochodem v létě v šíleným horku bych siˇtakovou šťávu klidně dala, proti tomu mb nic nemá...čím víc píšeš, tím víc je znát, jak mb a její postoje neznáš..
Zaznamenáno
Vilsa
Full Member

266224368
Zobrazit profil WWW
2 0
« Odpověď #6 kdy: 03. Prosinec, 2010, 11:38:25 »

NP: neviem odkial si vzal, ze "Proste si myslíš, že živočíšna strava ti zašpiní telo, lebo neobsahuje vlákninu..."

To som povedala? To si myslim? Lebo zatial o tom neviem Smiley Posobis tu na mna velmi utocne a dokonca, to uz nie je vtipne, interpretujes moje myslienky, ktore nemam. Ja nemam postoj k masu a zivocisnym produktom taky ako ty k sladkostiam a burgrom. Ja si vtedy, ked to konzumujem v ziadnom pripade nemyslim, ze "hresim". Preto hriechy ako zjest nieco, co vzniklo prirodnym procesom nie je. Opakujem, ze jem vsetko s tym, ze viem ako to na mna posobi. Maso nejem tak casto, lebo znova opakujem - nemam teraz uz tu potrebu. Kedysi som bola masozrutka, resp. kuratozrutka- mala som maso denne, ci vo forme hlavneho jedla, sunky a inych udenin a pod.

Ja nie som dogmaticka, a ty nam tu radis, aby sme ani my neboli. Lenze problem je, ze zrejme ty si, kedze si v clanku vyssie prisahal, ze je to tak ako to ty hovoris.

Co ak nie? Pocul si o muzovi, co uz niekolko desiatok rokov nic nejedol a stale zije?

Akekolvek jedlo je pre telo zataz. AKEKOLVEK. Cize neexistuje tzv "superfood" alebo univerzalny system stravovania. To, ze domorode kmene jedli maso a vajicka - jednu vec si vynechal - oni sa extremne vela hybali, zili v prirode, zili v tom pocasi nie v panelakoch/tehlovych domoch, ale v tom, co si z prirodnych materialov vyrobili. Potrebovali teda odolnost a zivocisnu dravost na prezitie.

V zavere - maso mi chuti a budem ho jest, kedy dostanem chut, ci raz za mesiac, pol roka, ci tyzden. Lebo TO je prirodzeny pristup - ocistim si telo a potom prijmam signaly, co mi dava, co potrebuje.

MB vnimam naozaj ako peknu filozofiu, nie nabozenstvo, kde ludia "hresia" Smiley
« Poslední změna: 03. Prosinec, 2010, 11:50:45 od Vilsa » Zaznamenáno
Vilsa
Full Member

266224368
Zobrazit profil WWW
3 0
« Odpověď #7 kdy: 03. Prosinec, 2010, 12:42:15 »

Presla som tvoje dalsie prispevky a pocudovala som sa- mdla strava a bez chuti? ty asi ju asi nevies pripravit (bez urazky samozrejme...). Ked som jedla vela masa, denne, tak som ho uz vedela robit na milion sposobov... ked som sa postupne dostavala k rastlinnej strave (nie pretoze je "zdrava" alebo pretoze mi to niekto povedal), tak som sa naucila varit a kombinovat rastlinne zlozky na tanieri velmi pestro.

Moj priatel jedol este viac masa kedysi ako ja. NIKDY by som ho v tom stave nepresvedcila, ze si ma dat soju s varenou mrkvou a natural ryzou (takto to znie nechutne). Zrejme by sa zacal smiat. Postupne som sa vsak ucila varit a prichystavala som mu skvele jedla, bohate na chut. Teraz sam nevie ist na burger do McDonalds alebo si dat loksu s kacacou pecenou, pretoze mu je z toho zle... Normalne ma tym prekvapil, ze on sam to nechce jest, lebo vie, ze mu to zaludok odmietne (skusil to a naozaj sa tak stalo).

V kazdom pripade jedz, co ty uznas za vhodne, len skus menej verit tomu, co hovoris, lebo predsalne sa mozes mylit, tak ako aj ja a teda kazdy.
Zaznamenáno
adel
Newbie
*

Zobrazit profil
2 0
« Odpověď #8 kdy: 03. Prosinec, 2010, 12:59:40 »

Moje zkušenosti s MB jsou takové, že mi pomohla. Několikrát v životě jsem ji použila jako několika- i víceměsíční očistu - během této doby mi MB chutnala. Po určité době mi ale začala vadit a přestala taky chutnat - myslím, že to bylo tehdy, kdy tělo signalizovalo - dost, stačilo, něco ti chybí. Nyní jím chutně a pestře vegetariánsky, jím i obilí a celozrnné těstoviny, občas si dám (pozor, držte se!) brambory nebo bramborové knedlíky, piji výborné zeleninové nebo ovocné šťávy, k jídlu si dávám plzeňské pivo, občas si dám dobré vejce nebo mléčné výrobky, sem tam "hřeším" (z hlediska MB)  tak, že si o tom na tomto fóru ani netroufnu psát Embarrassed, ale pochutnám si bez výčitek...
Možná, že MB pomůže těžce nemocným lidem - věřím, že ano, ale pro běžného člověka je příliš striktní. Nehodlám celý život věnovat stravování podle tabulek, rozebírání jin a jang, nechci vypadat jako seschlá umeboška a hlavně mi vadí to strašení chorobami...
Myslím, že základem zdraví je pečovat o dobrou mysl, o harmonii v sobě i ve vztazích, hýbat se, pokud možno na čerstvém vzduchu, jíst spíš skromně a hlavně: nedělat si z jídla modlu a strašáka. A ruku na srdce: myslíte, že skutečnou MB (tak, jak je prezentována v knihách paní Průchové) dlouhodobě dodržuje hodně lidí? Kromě nejslavnějších představitelů MB asi málokdo... Co třeba pan Zerzán, ten asi nemá tu baňatou postavu z rýže, nebo ano? Nicméně přesvědčeným makrobiotikům držím palce, aby se jim dařilo, aby jim stále chutnalo a byli zdraví. Možná jen nejsem pro MB ten pravý typ.
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
1 0
« Odpověď #9 kdy: 03. Prosinec, 2010, 14:17:17 »

Citace
A ruku na srdce: myslíte, že skutečnou MB (tak, jak je prezentována v knihách paní Průchové) dlouhodobě dodržuje hodně lidí? Kromě nejslavnějších představitelů MB asi málokdo...

Já si myslím, že ani ti nejslavnější ne (nebo právě oni ne?)... ale s tímhle jsem bojoval snad u všech systémů/teorií - neustále jsem si idealizoval někoho a pak byl zklamaný (ideál mi zůstává akorát o něžijících ikonách jako Ježíš, Buddha apod... myslím si, že bez ideálu se žije těžko).

Ale přesto všechno mi "kázání pravidel" dává smysl.
Vždycky je lepší nastavit si laťku vysoko a dostat se třeba jen do půlky, než ji dávat zbytečně nízko.
Zaznamenáno
myspule
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #10 kdy: 04. Prosinec, 2010, 00:15:13 »

NP: velmi se mi líbí věty, které máš pod příspěvky, nejvíce ta: "Láska nikdy nič druhému nevnucuje." To jsi sám vymyslel?
Zaznamenáno
Wl
Host
0 1
« Odpověď #11 kdy: 04. Prosinec, 2010, 08:14:23 »

New Page: Dobře, že jsi se vrátil! Tvůj humor tu citelně chyběl: ).
Zaznamenáno
NEW_PAGE
Full Member

Zobrazit profil Email
0 3
« Odpověď #12 kdy: 06. Prosinec, 2010, 10:50:41 »

Poviem asi toľko : MB pomohla tomu, kto jedol chlieb s maslom a salámou, sladkosti, pasterizované mlieko, "knedlovepřozelo", kurča so zemiakmi atď... To ale neznamená, že MB je správny stravovací smer. MB najviac pomôže (od zdravotných ťažkostí) len preto, lebo v strave je vláknina, nie je tam rafinovaný cukor, a strava je delená, resp. vhodne kombinovaná. To je asi tak všetko. A to je málo. MB sa navyše obmädzuje len na dočasné preliečenie, pretože keď vláknina urobí svoju prácu a cukor už nebude súčasťou toho, kto sa zaoberá MB, tak ďalej už MB nemá čo ponúknuť, jedine vitamínový a minerálový deficit, zlé zastúpenie (zlý pomer) sacharidov, bielkovín a tukov, nakoľko VŠETKY ZLOŽKY POTRAVY v MB (nakoľko sa používa minimum živočíšnych potravín) majú väčšinové zastúpenie sacharidov, potom nasledujú bielkoviny a nakoniec tuky. Takže MB môže dočasne (tentoraz pre deficit potrebného množstva vitamínov, minerálov a enzýmov) uspokojiť akurát "sacharidový typ" človeka, ktorému najlepšie prospieva strava pozostávajúca z väčšieho množstva sacharidov, menšieho množstva bielkovín a tukov. Takže potrebu makroživín môže MB u toho typu človeka uspokojiť... Ale potrebu vitamínov a minerálov veru nie... Pretože aj keď sa zbláznime, rastlinná potrava bude vždy "chudšia" na vitamíny a minerály ako živočíšna potrava, minimálne v tom, že živočíšna potrava ľahšie odovzdáva svoje vitamíny a minerály človeku... A "doplnky" ako riasy, umeocot a sójová omáčka na tom nič nezmenia... akurát môžu spolu s prebytkom obilnín vytvoriť v hrubom čreve priaznivé podmienky pre Candidu...
Ďalšia vec... BEZ POHYBU NIET ŽIVOTA...ten, kto pravidelne nešportuje, tomu sa budú minerály, a ostatné živiny ukladať v tele minimálne.... Takže MB je jasný príklad toho, že je "ušitá na mieru" človeku, ktorý nežije aktívnym životným štýlom (a tým si výrazne škodí), a je teda tiež taká "bez života", ako ten človek, pre ktorého je makrobiotika vhodná (na určitý čas, pre nedostatok vitamínov, minerálov a enzýmov). Lenže svet sú extrémy... Búrku vystrieda slnečný deň... deň vystrieda noc.... Zima vystrieda leto.... smiech vystrieda plač (to ale nemusí byť vždy, len to tak býva - väčšinou, ale to je každého "nedokonalosť", ak to tak uňho je), hlad vystrieda nasýtenie...
Čo teda vlastne MB chce, ak sa chce držať vždy toho "zlatého stredu" ? Ak by sa toho držala príroda, tak.... ani neprší, ani nesneží, ale padajú krúpy... Ani nesvieti Slnko, ani nie je noc, je šero.... Nie je ani Zima, nie je ani Leto, je jeseň alebo jar.... Nie je smiech, nie je plač, ale je taký čudný pocit, trošku nuda.... Nie je chuť na sex, ani nechuť na sex (v určitý moment je buď jedno, alebo druhé - v reálnom živote), ale je chuť/nechuť na sex - čo je ... oničom...alebo chaos.... Nie je radosť, nie je smútok, ale je neutrálny stav.... Nie sú bielo-čierne elegantné šaty, ale sivé a lá sivá myška.
Vidíte, svet sú extrémy (nemyslené v zlom), ktoré niekde v strede obklopuje priemer ( medzi polnocou a poludním je priemer - 6 hodín ráno).
Netrepal by som zlatú strednú cestu (čo je veľmi významná vec) do stravy - čo sa týka energií Jin a Jang... Skôr by som to aplikoval na množstvo stravy, práve tej stravy, ktorá je pre človeka výživná.
Zlatá stredná cesta v pohybe... nebehať denne 20km, ani 0km....ale takých 5-10 (to je príklad).
Kto z vás denne (alebo aspoň 3 krát týždenne) beží 10km ?
Kto z vás sa venuje tantrickému sexu (teda "nestrieka" viac, ako 12-15 krát do roka - to je maximum...), resp. tantrickému ponímaniu orgazmu a ejakulácie ?
Kto z vás verí v neveru (ktorá v skutočnosti neexistuje - lebo človek nemôže byť nikomu neverný - proste nevera neexistuje, človek môže byť neverný len sám sebe, ak nerobí to čo chce - to, čo by vôbec neškodilo jeho zdraviu, ale naopak - prospievalo by mu to - keby cítil tú potrebu - a v skutočnosti by tým nikomu neublížil - akurát tak "šlapol" na niekoho "kurie oko" ) ?
Kto z vás nemá absolútne žiadne sexuálne komplexy, a komplexy voči telu svojmu, alebo telu niekoho iného ? Kto z vás je úplne bez zábran ?
No vidíte.... MB proste nestačí ku kvalitnému životu... ani žiadny iný stravovací smer... Lebo aká je vlastne filozofia MB (nie čo sa stravy týka ?) Neviem, ale ani ma to nezaujíma... pretože strava podľa MB je CHYBNÁ, to mi stačí... A tak isto zákonite budú chybné aj iné jej filozofické "smery", na ktorých môže byť pravdy polovica, ale to proste nestačí...
Proste - obilniny nie sú hlavnou potravinou pre človeka, rovnako ani strukoviny... a tieto dve veci tvoria v MB nosnú časť "harmonického taniera", ktorý je príliš nudný a fádny - nie len chuťovo, ale aj výživovo (vitamíny, minerály, enzýmy, makroživiny).
Je to proste šedý priemer, ktorý nikam človeka neposunie, len ho nechá "niekde v strede", tápať medzi inými výživovými smermi... a k tomu ho neprinúti žiť aktívne - pohybovo, teda robí z neho "izbovú kvetinku", ktorá je obmädzená na stravu s "nudným nábojom", príliš opatrnú, a príliš filozofickú - a dogmatickú, ktorá dokáže (ako každý iný výživový smer ) človeka vyliečiť z niečoho, ale len na chvíľu, resp. poskytne o niečo lepší zdravotný stav, aký by poskytla "klasická česká a slovenská kuchyňa".
Stačí vám to ? Mne nie. Preto som zalovil inde.
Táto stránka je o MB, ale ja si nemyslím, že kvôli tomu, že sa to volá makrobiotika.info, tak by sa za každú cenu malo dávať za pravdu makrobiotike..... Najmä, ak skutočne nie je účinná... ako stravovací smer na dlhodobé užívanie BEZ problémov, ktoré často budeme (dogmaticky) spájať s možným stresom, atď....
PSYCHIKA, POHYB, STRAVA.... Kvalitnú stravu pomáha spaľovať pohyb (aktívny, intentzívny), a toto spolu pozitívne vplýva na psychiku.
Ďalej nasleduje psychohygiena, ale to je už o niečom inom, a sem to nepatrí (no nie je to o nič menej dôležité ako strava a pohyb).
Zaznamenáno

Aquaria
Full Member

Zobrazit profil
4 0
« Odpověď #13 kdy: 06. Prosinec, 2010, 12:06:18 »

New Page, chtěla jsem se tě zeptat - pokud vycházím z faktu, že jsi pro sebe objevil dokonalý stravovací systém, který teď s úspěchem aplikuješ - čím si vysvětluješ své problémy s vlasovou pokožkou, o kterých se zde: http://www.makrobiotika.info/index.php/topic,1026.msg22000/topicseen.html#msg22000  zmiňuješ ?

Víš, co by mě konkrétně zajímalo:

Jak přesně kvasíš ořechy a rýži, a proč ?

Z jakých konkrétních důvodů by měly řasy, umeocet a sojovka, spolu s přebytkem obilovin v tlustém střevě vytvořit příznivé podmínky pro Candidu ?

( Myslíš, že se to týká i bezlepkových obilovin, které nejsou kvašené ? )

Co bys vytkl:

tempehu ?

sojovce ?

umeoctu ?

picklsu ?

rýžovému sladu ?

kvásku ?

Čím vlastně sladíš ?

Vyrábíš si nějaké dezerty ?

Používáš nějakou bezlepkovou mouku ?

Jinak si nemyslím, že by na tohle fórum nepatřilo téma PSYCHOHYGIENY.   Wink

DÍKY ZA ODPOVĚDI
brokolice
Zaznamenáno
Vilsa
Full Member

266224368
Zobrazit profil WWW
1 0
« Odpověď #14 kdy: 06. Prosinec, 2010, 13:33:48 »

Odkedy moj priatel precistil telo s MB tak po sexualnej stranke sa zlepsil o 100%  Cool ....ale to len na margo. Ja suhlasim s tym, ze dogmatizmus zabija zivot a potom aj kusok masa moze byt vnimany pre MB ako nevera. To prirovnanie sa mi paci.

Ale nepaci sa mi celu MB vnimat ako chybnu, ja sa nedrzim zakoniteho taniera, ze 50% obilnin a len malo bielkovin. Potom zeny naozaj prichadzaju o menstruaciu, kedze krv sa sklada najma z bielkovin. Treba si jedlo vediet individualne nakombinovat.

Ale ja za obcasne maso urcite som.
« Poslední změna: 06. Prosinec, 2010, 21:25:35 od Vilsa » Zaznamenáno
Stran: [1] 2
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení