Stran: 1 [2] 3
  Tisk  
Autor Téma: POKUD "HŘEŠIT", TAK JEDINĚ Bio A NEBO "VŮBEC" ...  (Přečteno 5497 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
lehu
Full Member

Zobrazit profil
2 0
« Odpověď #15 kdy: 06. Leden, 2011, 17:22:44 »

Ten příspěvek, co sem dala Aquaria už někdy 28.12. mi připadá zajímavý. Řeší se v něm sice maso, párky, jogurty atd., tedy, potraviny, co makrobiotici nejí. Jenomže předpokládám že je to tím, že autor také není makrobiotik, a proto se nezabývá kvalitou supermarketové zeleniny, rýže, luštěnin atd.  Předpokládám, že by také moc valně nedopadly. Navíc v tom článku zaznívá i konstatování, že spousta lidí prostě nemá peníze na kvalitní potraviny, protože jsou obětí toho, jak se vypočítává spotřební koš.

Docela jsem se v těchto dnech zamýšlela, co teda kupovat a víc se přikláním k bio potravinám ... a snažím se neúpět nad tím, o kolik  vyjdou dráž než ty nebio (jojo, třeba vede cesta skrz vděčnost za jídlo, jako vyjadřovali naši předkové, a pak naučit se důvěřovat tomu, že vždycky mám zdroje na to, kupovat si dražší bio potraviny, ekologické prací a čistící prostředky atd.).

Ale i tady vidím háček, když jsem se před jedním nemakrobiotickým kamarádem, co se aktivně zabývá otázkou Tibetu, zmínila, že tedy radši kupuju ve zdravých výživách bio jáhly, a bio fazole atd., a že tyhle potraviny jsou překvapivě dovážené z Číny (jako kdyby se to nedalo pěstovat i v Evropě), tak se upřímně zděsil, jak je pokrytecké starat se o to, abych to mělo vypěstované bez chemie a přehlížet to, že lidé, co mi to v té Číně biologicky vypěstují tak žijí v hrozných podmínkách při porušování lidských práv. No a tady musím uznat, že "bio-fair trade" jsem kupovala akorát kakao do vánočního cukroví. A když se nad tím zamyslím, tak je to opravdu pokrytecké starat se o to, v jakých podmínkách žijí slepice, od kterých chci jednou za čas bio vajíčko, a nestarat se o to, v jakých podmínkách žijí ti zemědělci, co mi pěstují bio jáhly... nevím, jak se k tomu postavit.

Každopádně ne vždycky je poruce biopotravina, takže když není na výběr, tak jsem ráda i za tu nebio, nehodlám tu lamentovat na téma "žrádlo ze supermarketu".
Zaznamenáno
torquiose
Hero Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #16 kdy: 06. Leden, 2011, 21:40:35 »

Nehlede na to ze z Ciny je to kus cesty, a za to zas plati priroda. Ale to bychom mohli taky uplatnit na umebosky apod. Nejlepe jist lokalni jidlo, a bio, ale ja vim ze to neni vzdycky uplne mozne.
Zaznamenáno

El
Host
0 0
« Odpověď #17 kdy: 07. Leden, 2011, 10:16:11 »

Bylo by to trochu reálnější, kdyby víc čechů(například) se věnovalo bio zemědělství. Zatím, co znám kolem sebe, tak je tu jsou tu jen bio krávy a bio kozy.. ale bio zelenina nee..
Zaznamenáno
torquiose
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #18 kdy: 09. Leden, 2011, 02:32:42 »

Ja vim. Tady je to s timhle dost v pohode. Ono asi neni zadna legrace se s bio zemedelstvim v cechach uzivit, coz to potom posouva k "Kdyby vic Cechu davalo dulezitost svemu telu a matce zemi pred vlastni penezenkou..."
Zaznamenáno

midsummer
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #19 kdy: 10. Leden, 2011, 07:50:54 »

Bylo by to trochu reálnější, kdyby víc čechů(například) se věnovalo bio zemědělství. Zatím, co znám kolem sebe, tak je tu jsou tu jen bio krávy a bio kozy.. ale bio zelenina nee..

No, já už leta tvrdím, že jediná biozelenina je ta, kterou vypěstuje naše babi na zahrádce  Smiley . Už několikátou genraci ta samá zahrada, absolutně bez chemie. Ve chvíli, kdy ostatní postřikují, že se nějaká zeleninová choroba blíží, naše babi uplatňuje metodu: pokud to má odejít, tak to odejde, ale chemie mi sem nesmí.
Zaznamenáno

To, co lidé nazývají štěstím, je okamžik, když přestanou mít strach.
pozorovatel
Sr. Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #20 kdy: 11. Leden, 2011, 16:11:00 »

Citace
Ale i tady vidím háček, když jsem se před jedním nemakrobiotickým kamarádem, co se aktivně zabývá otázkou Tibetu, zmínila, že tedy radši kupuju ve zdravých výživách bio jáhly, a bio fazole atd., a že tyhle potraviny jsou překvapivě dovážené z Číny (jako kdyby se to nedalo pěstovat i v Evropě), tak se upřímně zděsil, jak je pokrytecké starat se o to, abych to mělo vypěstované bez chemie a přehlížet to, že lidé, co mi to v té Číně biologicky vypěstují tak žijí v hrozných podmínkách při porušování lidských práv. No a tady musím uznat, že "bio-fair trade" jsem kupovala akorát kakao do vánočního cukroví. A když se nad tím zamyslím, tak je to opravdu pokrytecké starat se o to, v jakých podmínkách žijí slepice, od kterých chci jednou za čas bio vajíčko, a nestarat se o to, v jakých podmínkách žijí ti zemědělci, co mi pěstují bio jáhly... nevím, jak se k tomu postavit.

Dobrá poznámka lehu! Taky jsem to před časem řešil. Je to bohužel tak- spousta věcí, které MB nakupují a konzumují jsou dovážena z Číny. Jen tak namátkou co si vybavím- sezam, jáhly, slunečnicové semínko, fazole azuki další. Snažím se už nějaký čas preferovat věci z Evropy- jáhly z Ukrajiny např., ale ne vždy se mi to zatím 100% daří. Nicméně si myslím, že bychom jako zákazníci měli v prodejnách zdravé výživy dávat najevo, že nás to zajímá. Navíc mám silné pochybnosti o tom, jak je bio-zemědělství v Číně vůbec kontrolováno.
Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #21 kdy: 11. Leden, 2011, 16:52:46 »

A co kdyby víc makrobiotiků mělo své zahrádky Huh? Já třeba zahrádku mám..  Pěstovat se dá cokoli. Zelenina a luštěnina je to nejjednoduší ..  Navíc hrabání v hlíně je uklidňující a pak ta radost, když se to povede..
Na své zahrádce člověk nejlíp pozná, co právě má jíst  Wink

Zaznamenáno
pozorovatel
Sr. Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #22 kdy: 11. Leden, 2011, 17:28:55 »

Citace
A co kdyby víc makrobiotiků mělo své zahrádky Huh? Já třeba zahrádku mám..  Pěstovat se dá cokoli. Zelenina a luštěnina je to nejjednoduší ..  Navíc hrabání v hlíně je uklidňující a pak ta radost, když se to povede..
Na své zahrádce člověk nejlíp pozná, co právě má jíst  Wink

Svatá pravda! Je to El samozřejmě ideál, ke kterému bychom se měli dopracovat pokud nás "zdravější" strava zajímá.
Bohužel ne všichni mají prostor na pěstování a někteří nemají dost sil a jsou pohodlní (můj případ), aby si zeleninu a další věci pěstovali sami. Pořád doufám, že se k tomu dokopu, ale alespoň jsem se loni připojil k místnímu systému bedýnkování a tak jsme v sezóně měli s přítelkyní kvalitní zeleninu od místích farmářů, kteří sice nemají bio štempl, ale víme, že jim můžeme věřit.
Nicméně chci vyjádřit poklonu všem samopěstitelům. A slibuji zde veřejně, že se časem přidám.
Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #23 kdy: 11. Leden, 2011, 17:34:02 »

Beru Tě za slovo  Grin
Zaznamenáno
torquiose
Hero Member

Zobrazit profil WWW
1 0
« Odpověď #24 kdy: 15. Leden, 2011, 02:58:31 »

Kazdej nema zeleny prsty, El. Nekdo proste neni pestitel. Ja docela pestitel jsem, ale i tak mi nektery veci nejdou a kdybych se mela uzivit jen z toho, tak bych umrela hlady.
Zaznamenáno

El
Host
0 0
« Odpověď #25 kdy: 15. Leden, 2011, 09:58:52 »

Torg- všechno se dá naučit, když člověk jen trošku chce.. tak složité to není..dát semena do země svede snad každý. Víc vědy v tom není. Nemusíš se rovnou uživit, ale obohatit jídelníček o něco jednoduchého ze svojí zahrádky.. A každý rok je to lepší a lepší..
Zaznamenáno
myspule
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #26 kdy: 15. Leden, 2011, 18:19:39 »

já bych tolik chtěla zahrádku.... Nevíte někdo o nějaké volné??? V Praze??
Zaznamenáno
torquiose
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #27 kdy: 15. Leden, 2011, 19:14:30 »

Pojd mi pomoct na moji Smiley Preju ti myspule aby sis brzo nejakou poridila Smiley
Zaznamenáno

myspule
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #28 kdy: 15. Leden, 2011, 21:13:26 »

kde to je? Tvoje zahrada?
Zaznamenáno
torquiose
Hero Member

Zobrazit profil WWW