Stran: [1] 2 3 ... 5
  Tisk  
Autor Téma: Plínčin zápisník aneb Makrobiotika a Já  (Přečteno 11695 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
Plinka
Jr. Member
**
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil
1 0
« kdy: 05. Leden, 2011, 21:58:39 »

Už od léta se snažím začít s makrobiotikou... přečetla jsem si několik knížek- Radost z jídla byla první a také ta která mě utvrdila v přesvědčení, že bych s MB ráda začala...Základy makrobiotiky, něco o čínské dietetice a 5 elementech. Moc se mi líbí, že MB má vše promyšlené a logicky zdůvodněné, proč tak činí:-) A i taoismus mi nepřijde cizí.
Začala jsem s obilovinami a dušenou zeleninou. Naučila jsem se jíst pickles i tofu, tempeh..(jen s natto mám trochu problém:-) Oříšky a semena přímo zbožňuju. Maso, mléko- všechny výrobky z nich jím velmi sporadicky, ale občas si ještě vezmu...
Můj největší problém je, že doma ještě zvládám makrobioticky vařit, ale když jsem na koleji, tak se mi hned nakupí další věci a mě to zmůže tak, že už pak na nějaké velké vaření nemám čas ani sílu.. A hlavně si nedokážu představit vaření luštěnin bez papiňáku..
Nemohli byste mi dát prosím pár rad do "praktické" začátku (ten teoretický jsem zvládla), třeba na nějaká rychlá jídla a hlavně na snídaně? Na jak dlouho dopředu si plánujete co budete jíst/vařit?? Jak to děláte, když musíte ráno do školy/práce a vracíte se až večer?
Ještě jedna otázka. Znáte někdo Makrobiotickou kuchařku od Ivy Chourové? Je dobrá a užitečná? Nebo byste mi doporučili jinou knihu s recepty?
« Poslední změna: 15. Duben, 2011, 14:20:50 od Plinka » Zaznamenáno

Přejídání a lenošení je jistý typ sebeohlupování, otupování svého těla, mysli i intelektu, pohřbívání svého ducha. Konfucius
neon
Administrator
Hero Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
1 0
« Odpověď #1 kdy: 06. Leden, 2011, 08:17:39 »

Ahoj Plínko, držím palce Wink

Tyhle odkazy by tě mohly zajímat (týkají se snídaně, práce):

http://www.makrobiotika.info/index.php/topic,1663.0.html
http://www.makrobiotika.info/index.php/topic,315.msg2787.html#msg2787 (druhý příspěvek od Petra Tomana)
http://www.makrobiotika.info/index.php/topic,1601.0.html
http://www.makrobiotika.info/index.php/topic,816.0.html
http://www.makrobiotika.info/index.php/topic,510.0.html
Zaznamenáno
maja11
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #2 kdy: 06. Leden, 2011, 08:29:57 »

tak si treba zkus navarit, kdyz budes jeste doma treba nejakou lusteninu na par dni a dej to do zavarovacky.
Vim, ze to nema tu radiaci, sama to tak nedelam, ale chapu, ze na kolejich je to slozite, osobne bych se snazila
asi poresit nejaky privat a bydlet treba spolecne se studentama vegetarianama, mam kamaradku makrobioticku,
ktera tak bydli, kdyz je pres tyden ve skole a dela to dobrotu Wink. Taky si pomahaji a stridaji se ve vareni. 
Zaznamenáno
Plinka
Jr. Member
**

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #3 kdy: 07. Leden, 2011, 02:04:19 »

tak si treba zkus navarit, kdyz budes jeste doma treba nejakou lusteninu na par dni a dej to do zavarovacky.
Vim, ze to nema tu radiaci, sama to tak nedelam, ale chapu, ze na kolejich je to slozite, osobne bych se snazila
asi poresit nejaky privat a bydlet treba spolecne se studentama vegetarianama, mam kamaradku makrobioticku,
ktera tak bydli, kdyz je pres tyden ve skole a dela to dobrotu Wink. Taky si pomahaji a stridaji se ve vareni. 
To je tak pekny napad se spolubydlou "stejne silenou" jak by reklo me okoli:-) o stehovani na privat stejne uvazuju, tak ted najit stejne smyslejici osobu a mam zas o kousek vetsi sanci na uspech.. díky za pekny napad Wink
Zaznamenáno

Přejídání a lenošení je jistý typ sebeohlupování, otupování svého těla, mysli i intelektu, pohřbívání svého ducha. Konfucius
Plinka
Jr. Member
**

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #4 kdy: 07. Leden, 2011, 21:31:29 »

Tak jsem se včera (mezi učením na zkoušku Embarrassed) rozhodla, že si pořídím jako dodatečného Ježíška parní hrnec/rýžovar:-)
měl by to být tento http://www.datart.cz/katalog/Parni-hrnec-OBH-Nordica-6322-Hrnec-na-ryzi-nerez.html
Moc mi pomohla dannyyho "recenze". Moc se na něj těším a doufám, že mi o trochu usnadní mé kolejní žití:-)
Máte s tím hrnec dobré zkušenosti? U dannyyho jsem četla, že tam napařuje většinu zrn, zeleniny, tempeh, tofu, semena atd...
ještě by mě zajímalo, jestli někdo nevíte, zda mi tenhle pomocník zvládne to obilí rozvařit/rozpařit na kaši? nebo ji tam mam jen ohřívat? Rozhodně to bude lepší než v mikrovlnce...  Huh?

Povíte mi prosím vaše zkušenosti s parními hrnci, či rýžovary v MB stravě? Cool
« Poslední změna: 09. Leden, 2011, 00:37:29 od Plinka » Zaznamenáno

dannyyxx
Host
1 0
« Odpověď #5 kdy: 08. Leden, 2011, 19:43:55 »

Ahoj Plinko Wink

na rozvareni obili na kasi to neni. Ten hrnec automaticky vypina pri dosazeni vyssi teploty (odpareni vody z uvarene ryze). Pri kasovitem obsahu vypina predcasne.

Navic ti budou obiloviny z hrnce utikat - nema regulaci prikonu, i hneda ryze trochu utika ale da se - poodkryju poklicku.

Na uvareni zeleniny a napareni ostatniho slouzi skvele. Da se v tom dobre uvarit miso polivka (pokud si nezakladas na perfektnim "tahnuti" na konci) a ruzne odvary a cajicky Wink

dannyy
Zaznamenáno
Plinka
Jr. Member
**

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #6 kdy: 08. Leden, 2011, 21:13:05 »

Ahoj Plinko Wink

na rozvareni obili na kasi to neni. Ten hrnec automaticky vypina pri dosazeni vyssi teploty (odpareni vody z uvarene ryze). Pri kasovitem obsahu vypina predcasne.

Navic ti budou obiloviny z hrnce utikat - nema regulaci prikonu, i hneda ryze trochu utika ale da se - poodkryju poklicku.

Na uvareni zeleniny a napareni ostatniho slouzi skvele. Da se v tom dobre uvarit miso polivka (pokud si nezakladas na perfektnim "tahnuti" na konci) a ruzne odvary a cajicky Wink

dannyy

Moc ti díky za reakci.. v pondělí by mi měl přijet, tak pak se podělím o dojmy:-)
Zaznamenáno

Plinka
Jr. Member
**

Zobrazit profil
1 0
« Odpověď #7 kdy: 09. Leden, 2011, 00:27:26 »

Ahoj,

teď jsem si uvědomila, že jsem si tu založila MB deníček, ale nějak jsem se vám zapomněla představit Very Happy Nu což, napravím to:)

Je mi 21 let a studuju VŠ. S makrobiotikou jsem se blíže seznámila v létě na brigádě, kdy mi paní vedoucí dala přečíst knihy jako např. Radost z jídla, Výživa podle 5 elementů, nebo Proč Číňané nepočítají kalorie...
 Je sice pravdou, že ona se vzhlédla v TČM dietetice, ale podle mého názoru spolu TČM a MB velmi úzce souvisí Cool Díky ní jsem v létě poprvé ochutnala pickles, tofu, bulgur a začala jsem se o stravu zajímat mnohem hlouběji..
Když to zhodnotím zpětně, tak prvním podnětem asi bylo, že jsem v prváku na VŠ přes zimní zkouškové vlivem úplně nového životního stylu trochu přibrala a tak jsem se chtěla vrátit na původní stav. Jako člověk alternativních stylů neznalý jsem si pročítala stránky s racionální výživou, měla jsem konzultace s trenérem ve fitku, ale pořád jsem asi podvědomně cítila, že to není pro mě. A když jsem hledala dál, našla jsem pár zmínek o alternativách.. mezi nimi i MB. Poprvé mi začalo docházet, že nějaká souvislost mezi jídlem a nemocemi být musí...(je zvláštní, že ač studuji zdravotnický obor, o tomhle vám nikdo nic neřekne... Sad) a když jsem si přečetla, že strava může i léčit, byla jsem nadšená, protože co si budeme povídat, nepatřím mezi nejzdravější jedince Smiley a pak přišla výše zmiňované léto, brigáda a tam paní vedoucí, které tímto moc děkuji i když nevěřím, že si to tu přečte:-)

A co se týče mých zálib, tak se věnuji hlavně skautingu, tančím flamenco a ráda dělám různé "blbosti a vylomeniny", jelikož nesnáším stereotyp a tak si prostě něčím spestřovat život musím..

Toť asi o mě Wink

(dotyčným, kteří už toto představení četli v sekni Představení nováčků, se omlouvám, ale přišlo mi vhodné si tento "sloh" zkopírovat i do deníčku Very Happy)
« Poslední změna: 09. Leden, 2011, 00:36:43 od Plinka » Zaznamenáno

Plinka
Jr. Member
**

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #8 kdy: 10. Leden, 2011, 19:36:23 »

jupí brokolice Banan
tak mi dneska přišla poštou MB kuchařka od paní Chourové a co jsem do ní tak nakoukla, moc se mi líbila a těším se, až se začtu.

A ještě jsem se chtěla zeptat, zda jste ve svým MB začátcích prožívali i emocionální očistu a některé vztahy, do té doby skvěle fungující se najednou začaly sypat... a pak už jste jen měli chuť změnit prostředí a začít od začátku... já si teď tak říkám, jaké by to asi bylo přestěhovat se z kolejí na privát... "Opustit" své kolejní kamarády a vybudované zázemí a někde začít znova... O tom stěhování uvažuji čím dál víc (začalo to někdy na začátku prosince), jelikož s čím dál více věcma jsem tu nespokojena (neustálá debata o škole škole škole, studiu škole zkouškách, malý prostor, ještě menší kuchyňka- o 2 plotýnky se na patře dělí cca 40 lidí, i když naštěstí né naráz ;)ale o nějakém MB snažení tu nemůže být skoro řeč..., nemůžu si nechat kartáček, ručník ani toaletní papír v koupelně-uklízečka to vyhazuje, Dostala jsem spontánní nápad, že si "přestavím pokoj" (jednalo se o změnu stolu a postele- co taky jiného měnit na maličkém prostoru.. Very Happy) a tak jsem to udělala... hned mi bylo líp a krásně se mi učilo.. jenže jsem to neřekla spolubydlící (její věci zůstaly na svém místě) a když přijela, byla z toho v "šoku" a naštvala se na mě... a mě to teď mrzí, ale zas si říkám, že jsem neudělala nic tak hrozného...)a to mi ještě donedávna nevadily a nějaké stěhování někam do neznáma mě ani ve snu nenapadlo Cry Teď si říkám, zda není čas posunout se zas o kus dál...
Nebo je to snad jen momentální rozmar..?! Nevím.. Každopádně ani nevím, zda je v mém okolí někdo "nezávislý", komu bych to mohla celé říct, tak snad nevadí že si to vylévám zde a taky vím, že nikdo z mého okolí sem nechodí... Tak se nezlobte... Embarrassed
« Poslední změna: 10. Leden, 2011, 19:38:04 od Plinka » Zaznamenáno

Plinka
Jr. Member
**

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #9 kdy: 12. Leden, 2011, 00:06:05 »

dancing monkey  dancing
Přišel mi očekávaný rýžovar OBH Nordica a hned jsem si v něm ukuchtila na ozkoušení večeři chef  Wink rice eat

Moc se těším na experimenty s dalšími obilovinami, zeleninou atd atd..:-) A druhá věc, co mě dnes potěšila je ta, že jsem v městské knihovně objevila několik knížek od pana Kushiho a směle jsem se začetla... Sparkle

A teď mě napadla jedna otázka... bude znít asi hloupě, ale: Jak se liší kvašení picklesu od kvašení "obyčejného" kysaného zelí? Embarrassed díky za odpovědi..:-)
Zaznamenáno

El
Host
0 0
« Odpověď #10 kdy: 12. Leden, 2011, 09:28:51 »

Ahojda,

kvašení se liší akorát dobou kvašení  a tím, jestli použiješ tlak. Pokaždé je to pickles(cizí název), takže kvašené zelí je prostě pickles..  Wink  však to v knížkách všechno najdeš ...tak pa a příjemné studování přeju  Wink
Zaznamenáno
Plinka
Jr. Member
**

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #11 kdy: 16. Leden, 2011, 00:23:37 »

Týjo týjo týjo..  music334

z131  právě jsem zjistila "překvapivé" zjištění.. a to takové, že od té doby, co se snažím dodržovat MB jídelníček, nemám vůbec chuť na čokoládu, což je strašně "divné", jelikož ji miluju a kdysi jsem ji mohla jíst na kila a hlavně teď ve zkouškovém Embarrassed  Very Happy Ale teď na ni vůbec nemam chuť a když už mám chuť na nějaké sladké, tak tu mám ještě schovaný pytlíček se zbytkem Bonpar a když je "nejhůř" (což není často), tak si jednu vezmu.

Doufám, že to je i tím, že se každé ráno snažím ukuchtit si kašičku (rýžovou, kuskusovo-ovesnou, atd:-)), kterou jím nasladko /většinou se sušenými rozinkami, brusinkami a karobem/. Poradíte ještě další mňamky na sladkou ranní kašu? chef
Mooc díky mnam 761
Zaznamenáno

Plinka
Jr. Member
**

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #12 kdy: 16. Leden, 2011, 00:26:10 »

Ahojda,

kvašení se liší akorát dobou kvašení  a tím, jestli použiješ tlak. Pokaždé je to pickles(cizí název), takže kvašené zelí je prostě pickles..  Wink  však to v knížkách všechno najdeš ...tak pa a příjemné studování přeju  Wink

Moc děkuji za odpověď a snažím se studovat, abych všechno věděla a třeba se taky jednou podělila o nějaké zkušenosti.. ale to chce praxi a čas:-)
Zaznamenáno

Plinka
Jr. Member
**

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #13 kdy: 30. Leden, 2011, 21:19:48 »

Můj milý deníčku,

řeknu ti je to ale občas fuška si vzpomenout, že do tebe chci/ mela bych do tebe něco napsat...
Každopádně má snaha stále pokračuje i přes kuchyňskou nepřízeň na kolejích:-) ale mám koupený rýžovar, takže ten vaří skoro za mě Grin

Od doby co pomalu ale jistě na MB přecházím, se událo mnoho zajímavých věcí.. po tom horším období přišlo lepší a občas se nestačím divit, co se mi děje Very Happy

Co se týče MB, snažím se dodržovat její zásady a principy a zároveň si ji sobě ušít na míru... úplně jsem přestala chodit do menzy a po vysazení masa, mléka a bílé mouky se cítím tak nějak lehčeji Wink Dokonce jsem za tu chvilku dokázala zhubnout, což mě těší, ale na druhou stranu když se doma zeptali, zda to má nějakou spojitost a já řekla, že možná, začli hned ať neblbnu a vrátím se na normální stravu... ale já vím své a domu stejně jezdím cca jednou za měsíc, tudíž se s tím musí smířit:-)

Momentálně je mým "největším problémem" to, že bych chtěla najít nějakou MB alternativu k pečivu, abych si na to mohla namazat hummus, či jinou luštěninovou pomazánku.. ale zatím jsem nic nenašla (i vzhledem k tomu, že na koleji není trouba Sad ) a na kváskový chléb si zatím netroufám.. ale pojedu v květnu k paní Kolouchové na kurz a tam se mimo jiné budeme učit jak ho upéci  Wink

A taky se ti musím přiznat, že "hřeším".. včera jsem byla na konferenci s obědem a odpoledním rautem a nebylo tam nic, co bych jedla.. např. k obědu bylo kuřecí stehno s opečenými bramborami.. tak jsem se v tom jen tak pošťourala a v duchu si říkala, že se radši dojím někde v čínský restauraci, což se pak taky stalo.. no a na tom rautu jsem si dala pár mini chlebíčků, nějakou sladkou pěnu a ještě něco a večer jsem cítila, že už si moje zažívání na takovéto "hrůzy" odvyklo :-) Takže jsem to dnes kompenzovala úžasným vzorným MB talířem a hned je mi zas krásně Cool

To je zatím tak vše, co jsem ti pro tuto chvíli chtěla říct a kdyžtak to sem dopíšu později:-)
Už musím jít, jelikož se mi vaří hrášek na polévku:-)
Měj se Tongue
Zaznamenáno

margie
Jr. Member
**

"Kto chce, hľadá spôsob, kto nechce, hľadá dôvod."

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #14 kdy: 31. Leden, 2011, 10:25:44 »

ahoj, citam ze super pokracujes  Smiley ja som chlieb vymenila za knockenbroty  Tongue
Zaznamenáno

krásny deň všetkým :-)
Stran: [1] 2 3 ... 5
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení