Stran: 1 [2] 3 4 5
  Tisk  
Autor Téma: Plínčin zápisník aneb Makrobiotika a Já  (Přečteno 11899 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
paulina
Hero Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #15 kdy: 31. Leden, 2011, 14:26:13 »

nebo tzv. "polystyreny" - ryzove chlebicky (treba Racio), kukuricne platky (Kukuricnik je vyborny)a podobne vyrobky. Ale bacha, vzdycky se napred podivej na slozeni nez to koupis!
Idealni (jako obilnina) to neni, ale na zahnani hladu lepsi nez nejake uplne ujeti mimo. Navic namazat si na ne tu lusteninovou pomazanku a navrch  treba jeste neco zeleniny.. parada! (Ja si takhle udelala predevcirem super svacu-mezi dva megapolystyreny varenou cocku a kvetak - eno nuno to bylo!:))
Zaznamenáno
Plinka
Jr. Member
**
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #16 kdy: 01. Únor, 2011, 14:52:19 »

Je to zvláštní, kolik změn se najednou stane člověku se změnou jídelníčku...

Mám teď strašnou touhu opustit koleje a jít na privát.. našla jsem si pro sebe 2 velmi výhodné nabídky (jedna v blízkosti kolejí) a šla bych hned.. mám jen jedno veliké dilema.. Ráda bych, aby šla se mou i má současná spolubydlící, ale ona nechce.. a tak mi to přide hloupý od ní odcházet... ale já mám prostě v sobě pocit, že bych se měla posunout dál.. a vzhledem  tomu, že jsem na koleji 2,5 roku a ještě podobně dlouhou dobu bych tam byla, tak by to snad i změnu chtělo.. prostě nevím.. a ani mi nikdo neporadí... navíc si říkám, že když jezdím domu cca 1x měsíčně, tak tu vlastně i bydlím a na bydlení je kolejní pokoj malý..

Omlouvám se za to fňukání, ale třeba se tu dočtu nějaký názor se kterým se ztotožním a pomůže mi to..
Zaznamenáno

Přejídání a lenošení je jistý typ sebeohlupování, otupování svého těla, mysli i intelektu, pohřbívání svého ducha. Konfucius
dannyyxx
Host
0 0
« Odpověď #17 kdy: 01. Únor, 2011, 17:53:37 »

Možná přišel čas vzít svůj život do svých rukou, MB like styl života to skoro vyžaduje, nakročit do svobody, vymanit se z vlivu okolí a zejména svých představ... good luck !
Zaznamenáno
myspule
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #18 kdy: 02. Únor, 2011, 01:24:22 »

Jako že máš potřebu se o kamarádku starat? Nebo proč Ti přijde hloupé ji "opustit"? Jí nepřijde hloupé nejít s Tebou?  Wink
Zaznamenáno
Plinka
Jr. Member
**

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #19 kdy: 02. Únor, 2011, 13:43:10 »

Možná přišel čas vzít svůj život do svých rukou, MB like styl života to skoro vyžaduje, nakročit do svobody, vymanit se z vlivu okolí a zejména svých představ... good luck !

Moc díky:-) Zní to skoro jak citát, ale říkala jsem si, že to asi tak dopadne:-) Mě se totiž poslední dobou obrací život naruby.. když už změna, tak pořádná.. Wink
Zaznamenáno

Přejídání a lenošení je jistý typ sebeohlupování, otupování svého těla, mysli i intelektu, pohřbívání svého ducha. Konfucius
Plinka
Jr. Member
**

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #20 kdy: 02. Únor, 2011, 13:46:39 »

Jako že máš potřebu se o kamarádku starat? Nebo proč Ti přijde hloupé ji "opustit"? Jí nepřijde hloupé nejít s Tebou?  Wink

Nemám potřebu se o ni starat.. přeci jen samostatná a dospělá je:-) Přijde mi hloupé ji opustit, protože jsem s ní rok a kousek bydlela, nesnáší změny- jeden z důvodů proč se nechce stěhovat- (a můj odchod ať chci nebo ne, změna bude)-jsem její opak.. a v neposlední řadě mám obavu, že se na mě naštve a nebude se mnou mluvit.. chodíme do stejného studijního kruhu.. Tak asi tak...
Zaznamenáno

Plinka
Jr. Member
**

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #21 kdy: 02. Únor, 2011, 13:55:25 »

Nevím čím to (že by stravou? Wink ), ale mám mnohem lepší intuici/ vnitřní hlas než jsem měla:-) a pomalu se učím ho poslouchat a světe div se.. ono se to vyplácí:-)

Třeba včera jsem šla městem a padly mi do oka Levné knihy a něco mi říkalo, že se tam mám jít mrknout, když už jsem tam dlouho nebyla.. no a našla jsem tam za 50,-Kč knížku od pana Kushi- Potraviny lék náš vezdejší.. mám z ní strašnou radost:-)
A dneska jsem si řekla, že se půjdu mrknout do naší alternativní jídelny Bazalka (www.bazalkahk.cz) a konečně jsem poprvé ochutnala pravý nefalšovaný MBtalíř  cheer cheer ,  o kterém se mi při mých kolejních možnostech může jen zdát:-D Takže jsem si předsevzala, že dokud se ho nenaučím, tak si jednou týdně do Bazalky zajdu:-)

Zaznamenáno

Plinka
Jr. Member
**

Zobrazit profil
2 0
« Odpověď #22 kdy: 04. Únor, 2011, 22:06:19 »

Je fakt neuvěřitelné, jak se věci kolem mě dávají do pohybu... ne že by se mi to nelíbilo.. ono je to pro mě vesměs výhodné a pozitivní, ale fakt mě překvapuje, kolik se toho děje... Eek

A taky se začínám dozvídat věcí... kamarádka mi oznámila, že prý mám diametrálně odlišné chápání světa než 99% populace a prý tím lidi štvu... já si teda jiná nepřipadám.. Very Happy

dneska ráno se mi stala taková komická příhoda, když se mě děda ptal, co budu snídat a já mu dopověděla, že si vařím rýžovou kaši (u prarodičů nic MB lepšího nebylo Smiley) a on se mě velmi překvapeně zeptal: A to je jako k jídlu??!!Kdyby sis dala alespoň rohlík... Very Happy

no a mamku jsem zas přesvědčovala, že to jím hlavně z důvodu, že mi to chutná.. ale moc tomu asi nevěří.. vždycky ode mne jen tak lehce ďobne, řekne hm  a jde si dát něco "normálního" :-D A to jsme ještě měly rozhovor na téma MB, já a budoucnost.. padaly otázky typu: a ty s tím jako už nikdy nepřestaneš? A tím jednou jako budeš krmit i své děti? A co manžel? Tomu taky?
Jsem se musela jen smát:-D asi nejvíc, když jsem se jí snažila vysvětlit, že jednou jako babička nebude vnoučátka krmit banánem s tvarohem.. Grin

Jak jsou na tom vaši blízcí? docela by mne to zajímalo  Wink
Zaznamenáno

pozorovatel
Sr. Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil
6 0
« Odpověď #23 kdy: 07. Únor, 2011, 08:32:31 »

Citace
Jak jsou na tom vaši blízcí? docela by mne to zajímalo

Plinka : No za ta léta už si na to zvykli  Grin

Tak tím bych to mohl odbít, ale zavzpomínám.

Bylo mi pár let přes dvacet, když mi kamarád půjčil dvě knížky- Michio Kushi, Alex Jack: Makrobiotika (Preventivní energetická medicína budoucnosti) a Jarmila Průchová: Byznys se zdravím. On sám tenkrát s MB začínal a já už chtěl dlouho změnit způsob stravování, takže jsem se po přečtení těch knih rozhodl, že MB by mohla být ta cesta. Po čase se přidalo dalších pár přátel a tak jsme byli taková skupinka, která se navzájem podporovala, informovala a inspirovala. Předesílám, že to bylo ještě v době před rozvojem internetu, takže každá informace měla cenu zlata. Znalosti jsme čerpali z knížek a hlavně praxí. Po čase se někteří z nás vydali i na kurz k J.Průchové. Ta skupina mi dávala sílu, navíc mládí v sobě má určitou energii k radikalismu, nic mě nemohlo zastavit.

Měl jsem velkou výhodu, že jsem se začal učit vařit od nuly, takže jsem se nemusel přeučovat nějaké zlozvyky. A moji blízcí? Máma byla trochu v šoku, protože jsem naráz odmítl všechno jídlo, co mi připravovala, chtěl jsem mít všechno ve svých rukou. Trávil jsem čtyři hodiny denně v kuchyni a učil se a zkoušel. Dodnes nechápu, jak se mnou mohla mít tu trpělivost. Taky se o mě bála, protože jsem začal hubnout (a to jsem byl i před tím hubený), začaly eliminace,... To samé babička, táta jen mávl rukou, že mě to přejde. Ale byl jsem tvrdohlavý, časem si prostě museli zvyknout. Nikoho už ani nenapadlo mi nabízet a podsouvat něco, co jsem dřív rád jedl. Částečně i začali používat některé ty divné věci, které před tím neznali- oves, tofu,...

A přítelkyně? I tam jsem byl nekompromisní (někdy až moc, bohužel...). Vždycky se přidaly, protože si nedovedu představit být s někým, kdo by MB naprosto odmítal Pravdou je, že to některé dělaly jen kvůli mně a když se naše cesty rozdělily, tak se vrátily k běžnému způsobu stravování. Dnes už jsem mnohem víc tolerantnější. Pokud ale s někým žiješ a myslíš to vážně, tak otázka- jak se budou stravovat naše děti, dřív nebo později musí padnout.

Hodně mých přátel, kteří praktikovali MB nevydrželi tlak okolí, nebo zjistili, že to není pro ně správná cesta a vrátili se k běžné stravě. S tím jsm se zas musel vyrovnávat já, ale osobně si krok "zpět" nedovedu představit. Ať už v MB pochybuji o spoustě věcech, tak věřím v příčinu a následek a v systém jin a jang. A i kdybych se stravoval jinak, tak tohle si z hlavy vymazat nedokážu, protože jsem se mnohokrát přesvědčil, že to funguje.
Zaznamenáno
El
Host
3 0
« Odpověď #24 kdy: 07. Únor, 2011, 18:44:43 »

Ahoj Plinko,

to co píšeš jsou úplně běžné reakce lidí, kteří se stravují "normálně"
Taky jsem si to vyslechla a taky mi bylo podsouváno cokoliv z toho , co jedí ostatní.
S mb jsem začala ještě na stední a to byl pro ostatní lidi velkej šok- před tím jsem kouřila a zapadala mezi ně.. a pak najednou se všechno změnilo.. takže pro spolužáky to bylo opravdu nepředstavitelný a časem jsem si vyslechla to samé co ty, že moje myšlení se od toho co mají oni liší o 100% ..

Doma to bylo trochu jiný, protože jsem s rodiči už nebydlela, tak se to týkalo spíš návštěv. Zezačátku jsem jim nic neříkala o nějaké mb, ale svalovala jsem to na to, že mi to vadí kvůli alergii a že pak nepředstavitelně prskám atd. Taky se mě ptali, kdy už s tím skončíme.  Grin

Někdy se nějakej kamarád zeptá, co jsme vařily a většinou na to řekne , to bych nejed  Wink

Rodina to teď momentálně neřeší, ale brzy bude- protože samozřejmě i moje děti budou jíst mb a to bude asi háček..a dostanou hodně zákazů..

Ale jinak bych taky neměnila, stačí to vydržet a stát si za svým, oni ti zdraví nevrátí  Wink
Zaznamenáno
Plinka
Jr. Member
**

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #25 kdy: 07. Únor, 2011, 21:27:33 »

Moc vám děkuji:-)
Přijde hrozně komické, jak lidé  reagují, když nečiníte v zajetých kolejích Very Happy

Každopádně jak jsem psala o odstěhování na privát, tak už jsem se dala do hledání a reagovala jsem na tři nabídky.. dneska jsem se v prvním bytě byla podívat.. zítra a pozítří mě čekají další dva byty a snad budu do konce února bydlet jinde.. to jen abyste věděli, že jen neřečním, ale i činím Wink

Ale vyskytlo se mi ještě jedno dilema.. nazvala bych ho dilematem profesním..
Už od základní školy vím, že chci pracovat v lékárně (pomáhat lidem) a za svým snem jdu.. čekají mě poslední 3 roky studia VŠ a pak už jen splnění snu za tárou... JENŽE...
Jak se postupně dostávám pod pokličku MB, tak zjišťuji, že vše co jsem se doteď naučila o lécích je sice krásné a lidem pomůže.. ale nemohu se nějak vyrovnat s rozporem, že kdyby lidé více dbali na prevenci a správně jedli (nemusí zrovna praktikovat MB), nemuseli by za mnou chodit a být napruzení, že po nich chci vysoké doplatky a třicetikorunové poplatky.. jenže to by se v konečném důsledku nelíbilo mě, protože bych neměla klientelu a tím pádem práci..
Že jim v dispenzačním minimu řeknu jen to nejdůležitější (a někteří nechtějí slyšet ani to..) a přijde další.. že i na volném prodeji se vlastně říkají jen "polopravdy"...
Budu muset najít nějaký osobní kompromis mezi východní a západní filozofií...
Na druhou stranu mě uklidňuje, že znám jednu paní magistru (shodou okolností snad mou budoucí zaměstnevatelku  Wink a také to byla ona, co mi dala do ruky knihu Radost z jídla), která studuje TČM a homeopatii a která by mi snad mohla pomoci v tomto hledání kompromisu.. Cool

Zaznamenáno

beruška
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #26 kdy: 08. Únor, 2011, 07:43:02 »

Najednom z kurzů jsem měla tu čest poznat jednu úžasnou paní lékárnici. Pro ni to bylo dosti šokující - makoška a léky nejsou ale vůbec kamarádi. A hledat tady kompromis bude hodně těžké.
Zaznamenáno
pozorovatel
Sr. Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil
2 0
« Odpověď #27 kdy: 08. Únor, 2011, 07:53:51 »

Citace
Už od základní školy vím, že chci pracovat v lékárně (pomáhat lidem) a za svým snem jdu..

Plinka: Tak to je dilema opravdu zásadní. Trochu se obávám, že čím víc se budeš zajímat o alternativní cesty ať už stravování, nebo léčení vůbec, tak dojdeš k tomu, že současná farmacie je spíš než pomáhání lidem velký byznys. Vlastně jsem to napsal špatně, nemělo tam být obávám, ale doufám.
Doufám, že si najdeš vlastní cestu. A hlavně, než se vrhneš na pomáhání lidem, tak se nejdřív nauč pomoct sama sobě. Až když je člověk sám se sebou srovnaný a má dost síly, tak může pozitivně působit na ty okolo sebe.
Zaznamenáno
El
Host
1 0
« Odpověď #28 kdy: 08. Únor, 2011, 09:54:15 »

Souhlasím s tím, co tu píšou ostatní- makrobiotika a farmacie opravdu dohromady nejdou. Vím o čem mluvím. Od malinka jsem chtěla být zdravotní sestřičkou a opravdu jsem se jí stala. Moje představy o tom, jak budu lidem pomáhat se ale rozplynuly právě na té střední škole.. Kdy jsem uviděla, jak je ten pohled západní medicíny povrchní- léčba příznaků a to hlavně léky..největší byznys ve zdravotnictví. Mockrát jsem diskutovala s doktory, kteří nás učili a někdy to byl opravdu boj. Jeden mě kvůli mému pohledu na věc a jeho názoru, že mám na víc nechtěl ani pustit přes maturitu.. nakonec pustil a já se mohla prací v nemocnici přesvědčit o tom, jak to ne-funguje..

Tím tě nechci nějak strašit, ale na ty věci stejně přijdeš sama časem, s tím, jak se budeš s mb seznamovat víc a víc....
Zaznamenáno
Plinka
Jr. Member
**

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #29 kdy: 08. Únor, 2011, 09:56:47 »

Pro ni to bylo dosti šokující - makoška a léky nejsou ale vůbec kamarádi.
Jojo, to nejsou.. ale ten kompromis musí existovat, protože je přeci hodně MUDrů, kteří se po určité době začli věnovat třeba TČM a ten kompromis najít museli Smiley
Bylo hodně vtipné, když jsem nedávno psala zápočet z volitelného předmětu o čínské medicíně a v testu se objevila otázka: U komu nepodáte ženšen..
a) těhotným, kojícím...
b) lidem s hypertenzí...
c)...
Byloto zvláštní rozhodování, když si uvědomím, že dle TČM je ginseng kontraindikován u rodiček a matek, ale v západní filozofii zvyšuje tlak a tak ho nesmím podat hypertonikovi.. Funny Lebka

Zaznamenáno

Stran: 1 [2] 3 4 5
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení